Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

an-bud

Takie podstawowe pytanie

Posiadasz swój dom i mieszkasz w nim?

Konkretnie chodzi mi o prywatny budynek wolnostojący.

 

Każdy budynek trzeba ogrzewać. Jeden więcej drugi mniej. Mówię o jednakowych powierzchnią domach.

 

Wyraziłeś też jednoznaczną opinię:

"przerażająco ogromne - szkoda miejsca"

 

No ale zapomniałeś jak widzę dodać słów

" przerażająco ogromne - szkoda miejsca - według mnie"

 

Ładniej by to zabrzmiała jakbyś nie wyrażał i opiniował w imieniu wszystkich.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

an-bud

Takie podstawowe pytanie

Posiadasz swój dom i mieszkasz w nim?

Konkretnie chodzi mi o prywatny budynek wolnostojący.

 

Każdy budynek trzeba ogrzewać. Jeden więcej drugi mniej. Mówię o jednakowych powierzchnią domach.

 

Wyraziłeś też jednoznaczną opinię:

"przerażająco ogromne - szkoda miejsca"

 

No ale zapomniałeś jak widzę dodać słów

" przerażająco ogromne - szkoda miejsca - według mnie"

 

Ładniej by to zabrzmiała jakbyś nie wyrażał i opiniował w imieniu wszystkich.

 

Ja to pisałem, więc powinno być jasne że to moje zdanie. Zawsze walczę nawet o kilka cm ;)

Mieszkam, jest w odnośniku, i wiem co znaczy ogrzewanie kominkiem.

Poprzedni dom miałem przeszło dwa razy gorzej ocieplony (tzn. normowo) też ogrzewany tylko kominkiem.

 

ps. znam paru spalających w sezonie 20 i nawet 30mp drewna (dość przyzwoitym paleniskiem, ale ocieplenie poniżej obecnej normy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mnie osobiście też nie podobają się kominki kolumbryny duże. Dlatego ja osobiście preferuje optymalne wykorzystanie przestrzeni nad wkładem.

Wydaje mi się, że spalenie w sezonie 4-8 mp drewna w kominku jest rozwiązaniem optymalnym.

 

Uwazam również, że żadne palenisko (wkład kominkowy) nie jest w stanie samodzielnie wykorzystać energi cieplnej jaką można uzyskać z drewna.

Dlatego zresztą myślący producenci idą w kierunku udoskonalania palenisk i ich dalszej rozbudowy.

 

No ale ten temat jest zupełnie o czymś innym i myślę że nie miejsce w nim na analizowanie domów pod kądem ich energooszczędności.

Takie sprawy powinna firma kominkowa brać pod uwagę już w konkretnych sytuacjach u poszczególnego klienta.

Rozumiem też, że wykonanie obudowy przykładowo z płyt GK, lub z płyt konstrukcyjnych izolacyjnych jest omówione w necie 1000 razy. Według mnie taka obudowa to są czynności banalnie proste dla osoby zajmującej się tz. wykończeniówką. Zresztą o tych sprawach tu nie rozmawiamy. Bo to są czynności szablonowe, różniące się jedynie efektem wizualnym. To są czynności ograniczające się z reguły na montażu.

 

Rozumiem też niechęć niektórych firm kominkowych przed stosowaniem nowych technik zmierzających do optymalnego wykorzystania możliwości.

Wykonanie przykładowo "ciepłego kominka" to zadanie, którego nie podejmie się każda firma zajmująca się budową kominków. Wymaga to z reguły posiadania własnych stacjonarnych pomieszczeń, gdzie przygotuwuje się poszczególne elementy do montażu już u klienta. Wymaga to też dodatkowych umiejętności i doświadczenia.

 

Bogusław, przeanalizuje Twoje rysunki. No jednak nie rozrysowałeś po swojemu i według swoich wiadomości sposobu który aktualne stosujemy.

Może poszlibyśmy tutaj w tym kierunku? To znaczy optymalnego wykorzystania miejsca nad wkładem kominkowycm.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda decyzja ma konkretne następstwa i wymusza następne rozwiązania ;)

Dla własnej przyjemności projektuję domki, aby były maksymalnie tanie, dostępne dla prawie każdego,

I w każdym przewiduję kominek, ale jako uzupełniające, awaryjne, tanie ogrzewanie.

Wygodny będzie jak na sezon wystarczy maksymalnie 2m3 drewna grzejąc jedynie kominkiem :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, przeanalizuje Twoje rysunki. No jednak nie rozrysowałeś po swojemu i według swoich wiadomości sposobu który aktualne stosujemy.

Może poszlibyśmy tutaj w tym kierunku?

 

Bohusz

Rysunki są moje i wiadomości też.Nie jestem tylko odkrywcą tego ,co pokazałem na rysunkach.Jeśli uważasz,że" Ziemia jest płaska",to Twoja sprawa.

Wiem też,że wygodnie jest włożyć rury zalać je betonem i skasować klienta.

Chcąc,żeby działało jak na rysunkach,to te rury powinny mieć profil mocno owalny by uzyskać różnicę wysokości dla wejścia gorących spalin i wyjścia zimnych lub składać takie leżanki z gotowych profili ceramicznych,gdzie tę różnicę można uzyskać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak czy wierze w płaską ziemię, itp.

Przyznam, że ani jednej rury jeszcze nie zalałem betonem i tym bardziej nie skasowałem za to pieniędzy.

O przepraszam zalewałem rury (rurki) betonem bo grodziłem swoją działkę.

Te Twoje iluzje i pretensje że ktoś za coś bierze pieniądze są dla mnie rozbrajające.

Nierozumiem po co to piszesz?

Ja naprzykład za prace moge nie brać pieniędzy, wystarczy jak mi dadzą chleb i do chleba dla dzieci i dla mnie.

No albo ich wyślę do opieki.

 

Wydaje mi się że nad wkładem można uzyskać ten sam efekt, różnice poziomu wlotu i wylotu, itp.

Cuda na patyku można robić, a mówić i pisać jeszcze dużo, dużo więcej.

 

Ja nie mogę być uparty w działaniu jak ten chłop co uparcie co roku sadzi buraki i co rok lamentuje że nikt od niego ich nie chce kupić....

 

Podoba mi się podejście an-bud, no ale ja nie projektuje domków, bo nie mam takich szkół, a tym bardziej uprawnień.

Powiem tak na 10 klientów, może jeden - dwóch docenia i chce wydusić z kominka jak najwięcej ciepła. Reszta jest zainteresowana głównie wyglądem zewnętrznym. Wystarczy przeglądnąć temat "kominki nasze" tam liczy się tylko wygląd zewnętrzny i dobrze aby wkład miał logo znanego, modnego producenta. Pomijam tu użytkowników wkładów robionych przez producentów na markety, bo to inna rozmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiem tak na 10 klientów, może jeden - dwóch docenia i chce wydusić z kominka jak najwięcej ciepła. Reszta jest zainteresowana głównie wyglądem zewnętrznym.

 

Mam wrażenie że duuużo mniej jest zainteresowanych wyduszaniem większej ilości ciepła, duzo ludzi by chciało tanio ;)

Niby tanio można ale grzebiąc samemu, jest to możliwe, ale mając wiedzę, ostatecznie instrukcję.

 

Oglądałem te rury zalane betonem :D szkoda że brak jest zdjęć jak po pierwszym zezonie rozbierał to badziewie;)

 

Miałem mieszkanie socjane nad warsztatem, centralnie postawiłem tam duży piec kaflowy. Ogrzewał 2 pokoje, palenisko było w przedpokoju otwartym na kuchnię. Aby szybko podgrzać jeden pokój (szatnia) wstawiłem tam kozę włączoną do tego pieca. Działalo to bardzo fajnie, kikanaście miut i było ciepło w jednym pokoju a po czasie piec oddawał ciepło do wszystkich pomieszczeń. Tanie i proste rozwiązanie :D jak ktoś mieszkał paliło się w piecu.

 

Mam trochę wewnętrnych kształtek z komina systemowego (z odzysku) może uda mi się złożyc w warsztacie do testów mały odbiornik ciepła z kozy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie tutaj w naszym rejonie działania, obserwuję aktualnie spore zainteresowanie kominkami ciepłymi.

To zależy przede wszystkim od dostępu do informacji. Bo sporo ludzi tak dokładnie to nie wie co znaczy "ciepły kominek" bo przecież nieby każdy kominek ma grzać.

Coraz więcej również wykonujemy usług:

montaż wkładu. wykonanie bryły szamotowej wykończonej, albo nie wykończonej tynkiem. Trwa to u klienta 1-3 dni w zależności od kształtu bryły. Oczywiście wszystko z naszych materiałów łącznie z wkładem. Obniża to cene końcową, bo wkład, wszelkie materiały są na 7% vatu, czyli wychodzi taniej niżby klient zakupiła to samodzielnie i nawet samodzielnie podpiął wkład.

Potem już wykończeniami zajmują się sami klienci w własnym zakresie.

To tak w nawiasie.

 

Mnie też interesuje jak ta leżanka z tych rur metalowych zalanych betone wygląda po 1-3 latach eksplatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław

Przedstawie zdjęcie z jednej realizacji w tym tygodniu. W tym wypadku klient nie chciał zwiększać efektu grzewczego wkładu o dodatkowe wymienniki.

Chciał obudowę w miarę prostą.

Na tym zdjęciu pokazana jest konkretnie pusta przestrzeń nad wkładem, którą można wykorzystać. Bo o to mi chodzi.

http://www.owo.pl/files/obudowy-cieple-szamotowe[5].jpg

 

Czas realizacji samej bryły z podłączeniem wkładu to w tym przypadku niecała dniówka na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław

Na tym zdjęciu pokazana jest konkretnie pusta przestrzeń nad wkładem, którą można wykorzystać. Bo o to mi chodzi.

 

 

Np tak:

 

Kominek z zewnątrz

http://lh3.ggpht.com/_llDR41dV5Xk/SUa5NmwaKkI/AAAAAAAABG4/MDsceWNYZek/s512/Zdj%C4%99cie417.jpg

 

i wnętrze

 

http://lh5.ggpht.com/_llDR41dV5Xk/SUa5s0I_cpI/AAAAAAAABKY/Jozuzh05oU8/s640/DSCN6602.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin1978

ton zdjęcie przyznam, że mi nic nie mówi, bez jakiegoś opisu o co tam chodzi.

 

jeśli mogę się wtrącić:

pamiętam że bryła była robiona z płyt abuket (fotka jest cyknięta od góry: dół zdjęcia to obudowa, góra system do spalin) a odprowadzenie spalin to zestaw kształtek (też z cebud'u ).

 

drugie wtrącenie:

bohusz - cenne zdjęcie - jedno z ciekawszych jakie widziałem - nie gotowa fasada - tylko to co stanowi o skuteczności kominka czyli struktura jego obudowy.

Wieczorem postaram się wkleić coś co robię w domu (jestem w połowie ścieżki że tak ujmę - więc mam nadal okazję do popełnienia paru błędów).

 

pozdrawiam

To_masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie tu jest taki temat co można podyskutować o zwiększaniu skuteczności kominka jako całości.

Gotowych fotek kominków jest w necie tysiące lub nawet setki tysięcy... ale to tylko jakaś kosmetyka typu fryzjer, makijaż, szminka...

 

Przyznam, że kształtki Cebudu mnie nie rajcują choćby dlatego że ich cena jest wysoka i oderwana od kosztów produkcji. To moje zdanie.

No i w tym wypadku to układanie klocków według schematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aaa...już rozumiem dlaczego porównywałeś też ceny stali i ceny gotowych palenisk...

Mądre i życiowe podejście do rzeczy. Ja też np. kupując auto zawsze się pytam ile kosztuje 1 kg danego modelu, żeby porównać to do ceny złomu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 kg cegły szamotowej najnizszego gatunku,to 1zł;wyższe gatunki 2-4 zł za kg.Gotowy piec Tulikivi z robocizną kosztuje ok 18 zł za 1 kg.Cegła szamotowa z odzysku lub ze "starych zapasów",to koszt 0.30-0.50 zł za 1 kg.

Dobrze wiedzieć co, po ile "chodzi".

Pozdrawiam.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...