Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Jak porównać dwa materiały akumulacyjne. Rozważam materiał o nazwie LilaTec (dostarcza go Austroflamm) i jedyna informację jaką udało mi się na razie uzyskać, to że jest w stanie zakumulować 700 wat w 1m2 (grubość ścianki to 7cm). Jak to porównać np z szamotem? Jaki jeszcze parametr muszę poznać?

Dzięki i pozdro

Edytowane przez pedronx
poprawka grubości bloczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziwne - wydawało mi się, że akumuluje się energię [kwh], a nie moc [W]. Chyba chodziło Ci o to, że 1m2 grzać będzie z mocą 700W i nie ma to nic wspólnego z grubością.

A co do materiału to im cięższy, tym lepszy, tak w skrócie. Po za tym zależy co jest nośnikiem energii (powietrze, spaliny, itd) i w jaki sposób będzie przekazywana (przewodzenie, konwekcja, promieniowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Margod.

1m2 ściany z tego bloczka/kształtki waży ok 80kg. Dodatkowo do środka wlewa się zaprawę, która też akumuluje, więc waga rośnie - o ile, nie wiem.

Podoba mi się ten materiał, bo grubszy i bardziej stabilny się wydaje od klejonego szamotu.

Jak go porównać z szamotem?

 

edit:

link do reklamówki https://www.dropbox.com/s/5pxbf9e5mgnxc5m/LilaTec%20System%20Datenblatt_ansicht.pdf?m

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pendronx ... chcesz pooszczędzać trochę na siłę na palenisku a ładujesz się w materiały na zabudowę niewspółmiernie drogie do ich faktycznej wartości i posiadające całą masę odpowiedników o lepszych parametrach i dużo prostszych (przez to tańszych) w wykonaniu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wycenę mam taką samą na kominek z materiałów cebudu i lilatec. Widać materiału nie znasz, ale jak jest okazja pokrytykować, to czemu nie...

Nie chce pooszczędzać (choć oczywiście im taniej tym lepiej :) ) tylko chcę wybrać odpowiednie dla mnie rozwiązanie - nie dla Panów, tylko dla mnie.

Jakbyś był tak miły i zamiast zniechęcających ogólników, przedstawił porównanie tego materiału z dowolnym wybranym przez Ciebie to byłoby fajnie.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne - wydawało mi się, że akumuluje się energię [kwh], a nie moc [W]. Chyba chodziło Ci o to, że 1m2 grzać będzie z mocą 700W i nie ma to nic wspólnego z grubością.

A co do materiału to im cięższy, tym lepszy, tak w skrócie. Po za tym zależy co jest nośnikiem energii (powietrze, spaliny, itd) i w jaki sposób będzie przekazywana (przewodzenie, konwekcja, promieniowanie).

 

Dość karkołomny ten skrót. Tak nam próbuje się wmawiać. ale nie zawsze to prawda...(do ciężaru piję)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Margod.

1m2 ściany z tego bloczka/kształtki waży ok 80kg. Dodatkowo do środka wlewa się zaprawę, która też akumuluje, więc waga rośnie - o ile, nie wiem.

Podoba mi się ten materiał, bo grubszy i bardziej stabilny się wydaje od klejonego szamotu.

Jak go porównać z szamotem?

 

edit:

link do reklamówki https://www.dropbox.com/s/5pxbf9e5mgnxc5m/LilaTec%20System%20Datenblatt_ansicht.pdf?m

 

 

 

Najprostszy sposób to zbudować identyczne konstrukcje, napalić, pomierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Margod.

1m2 ściany z tego bloczka/kształtki waży ok 80kg. Dodatkowo do środka wlewa się zaprawę, która też akumuluje, więc waga rośnie - o ile, nie wiem.

Podoba mi się ten materiał, bo grubszy i bardziej stabilny się wydaje od klejonego szamotu.

Jak go porównać z szamotem?

 

edit:

link do reklamówki https://www.dropbox.com/s/5pxbf9e5mgnxc5m/LilaTec%20System%20Datenblatt_ansicht.pdf?m

Przejrzałem link i podoba mi się ten materiał. Jego zaletą jest szybki montaż i stabilne wiązanie. Jednak jako akumulator jest to po prostu badziew. A dlaczego ?????????? Dlatego że na zwykły rzut okiem będzie to zbyt lekkie w porównaniu do wyrobów prasowanych jak cegły i kształtki przemysłowe. Nie wiadomo też, czy wyrób jest wypalany, co też ma znaczenie w kumulacji i przewodzeniu. Na wlany i stężały beton do środka kształtki nie ma co liczyć, że osiągnie jakieś sensowne parametry kumulacyjne.Po za tym materiał jest OK, jednak mam zasadę nie kupować nic z ceramiki, do której producent nie zamieścił żadnych danych technicznych, podobnie jak to jest przy wyrobach ceramicznych ogniotrwałych produkowanych dla przemysłu. Sama ładna nazwa to za mało.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem link i podoba mi się ten materiał. Jego zaletą jest szybki montaż i stabilne wiązanie. Jednak jako akumulator jest to po prostu badziew. A dlaczego ?????????? Dlatego że na zwykły rzut okiem będzie to zbyt lekkie w porównaniu do wyrobów prasowanych jak cegły i kształtki przemysłowe. Nie wiadomo też, czy wyrób jest wypalany, co też ma znaczenie w kumulacji i przewodzeniu. Na wlany i stężały beton do środka kształtki nie ma co liczyć, że osiągnie jakieś sensowne parametry kumulacyjne.Po za tym materiał jest OK, jednak mam zasadę nie kupować nic z ceramiki, do której producent nie zamieścił żadnych danych technicznych, podobnie jak to jest przy wyrobach ceramicznych ogniotrwałych produkowanych dla przemysłu. Sama ładna nazwa to za mało.

Pozdrawiam.

 

Bo betonik każdy może...

Jeden lepiej, drugi gorzej....

 

;)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że na zwykły rzut okiem będzie to zbyt lekkie w porównaniu do wyrobów prasowanych jak cegły i kształtki przemysłowe.

Pozdrawiam.

 

Lilatec - 1m2 samej kształtki o grubości 7cm, bez zaprawy (która też ma mieć właściwości akumulacyjne) waży ok 80kg. Z zaprawą strzelam ze 130kg (dość duża ta pustka w tych cegłach wiec może być i więcej)

Płyta szamotowa - 1m2 powierzchni o gr. 3cm waży ok 67kg. Jeśli podwoimy grubość ścianki to wyjdzie też koło 130kg.

 

Czyli waga bardzo podobna.

Bogusław, o co zapytać producenta, żeby można było porównać te materiały?

Dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że robisz porównanie do najlżejszego szamotu.

Zobacz realnie: piece akumulacyjne na prąd na całym świecie wypełniane są kształtkami z magnezytu. Gdyby materiał w lilatec był lepszy, to byłby tam stosowany. Zapytać możesz czy jest to wyrób wypalany i jaką ma rozszerzalność pod wpływem temperatury, którą osiągniesz w obudowie i ile waży 1m3.

PS. Jakby obudowę zrobić z cegły klinkierowej (dziurawki) a od środka wyłożyć cegłą magnezytową to wszystko byłoby jak należy.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że robisz porównanie do najlżejszego szamotu.

 

Dokładnie to z tego: http://www.owo.pl/120,pl_termo-plyty-szamotowe-tps.html

 

Zobacz realnie: piece akumulacyjne na prąd na całym świecie wypełniane są kształtkami z magnezytu. Gdyby materiał w lilatec był lepszy, to byłby tam stosowany.

Idąc tym tropem rozumowania, to można by zapytać dlaczego nie buduję się obudów z magnezytu. Jak się domyślam nie robi się tego, bo się za mocno nagrzewa i mógłby poparzyć. Szamot jest od niego lepszym izolatorem dlatego też jest zazwyczaj zewnętrzną warstwą obudowy.

 

ps. czy tak trudno jest Panom podać konkretne parametry do porównania? Czy wszystko w tym wątku musi się opierać na gdybaniu?

 

Dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te płyty co pokazujesz wyglądają na odlewy po przejściu przez stół wibracyjny. Nie są wiec prasowane czyli są dużo lżejsze od wyrobów do przemysłu i nie były też w piecu celem wypalenia.

Do konstrukcji są OK ale jako akumulator nie. Na obudowę się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

dlaczego nie buduję się obudów z magnezytu

Bo jest pięciokrotnie droższy od szamotu. Natomiast używa się go jako jeden z komponentów betonów szamotowych. Poza tym kto powiedział że się nie buduje ... ? Buduje się zarówno z niego jak i np. z grafitu ...jeżeli tylko ktoś będzie chętny żeby zapłacić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław nie twierdzę, że się da. Ale żeby stwierdzić czy coś gównem jest czy też nie, przydałoby się to zbadać, a nie z miejsca dyskredytować "na oko".

Jak dotąd nie otrzymałem żadnych wskazówek jak porównać te materiały, więc uważam, że skreślanie Lilatecu jest nieuzasadnione.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale go nie skreślam.

Dostałeś wskazówki i sam sobie pochodź przy odszyfrowaniu tego materiału. Taki sam abo i lepszy można zrobić w swoim "garażu", ponieważ wszystkie dostępne betony można kupić "tam gdzie trzeba " na telefon lub wymieszać go samemu z tłucznia szamotowego z Górkalem. W wyrobie, który pokazujesz dodali dodatkowo barwnika by ładniej wyglądał na "oko".

Prawdziwie dobre materiały mają zastosowanie w przemyśle i tam trzeba szukać, jeśli się chce mieć "mercola". Sprawiasz wrażenie człowieka z dużym apetytem i dziurą w kieszeni :(, na dodatek nic nie kumasz :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawiasz wrażenie człowieka z dużym apetytem i dziurą w kieszeni :(, na dodatek nic nie kumasz :( .

Jak tu zakumać skoro nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi...

Napisaliście "waga" najważniejsza. Udowodniłem, że waga taka sama. Ty na oko stwierdziłeś, że za lekka... Jeśli są lepsze materiały to będę wdzięczny za link.

 

Co do apetytu i kieszeni, to pewnie dużo jest w tym racji, ale wolę wiedzieć co kupuję zanim sięgnę do tej dziurawej kieszeni :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria z kieszenią się sprawdza:).

Na dodatek nie masz wykształcenia technicznego i nie rozumiesz naszego języka, czyli tego co piszemy o materiałach.

Oba wyroby ,które pokazałeś nie ważą więcej jak 2 t/m3, a trzeba dać materiał w ciężarze ok 3 t/m3 . Jeśli jest prasowany i wypalany dodatkowo lepiej przewodzi ciepło, ponieważ jest dobrze zespolony, czyli w jego środku nie ma powietrza.

My tu piszemy dla satysfakcji oraz rozrywki, w zasadzie społecznie, ponieważ nie przekłada się to na zamówienia. W Ameryce każdy z nas odniósł by duży sukces a u nas każdy chce zapytać, by potem zlecić robotę dla SZWAGRA. W dodatku sobie co pewien czas pohukujesz na Panów Majstrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...