Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Trzeba to sobie wyobrazić tak : czas pobierania ciepła przez szamot i magnezyt jest taki sam. Będą się różnić ilością zgromadzonego ciepła na stępnie pozwala się im w podobnych warunkach je oddać. Gdy szamot ledwo dycha to magnezyt jest jeszcze dobrze ciepły. Sprawę więc załatwia kilka cienkich warstw oddzielonych małą przerwą(Tulikivi) lub warstwa licowa z ceramiki oddającej ciepło wolniej. Może to być też izolator jeśli mamy taką potrzebę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obejrzałem filmik i podobał mi się montaż i te materiały.

Jednak jakby porównać do "mercola" akumulującego ciepło, to była raczej taczka. A dlaczego?????????? ponieważ rura odprowadzająca spaliny jest w tej samej obudowie co będzie powodować, że będą ją uciekały spaliny do komina tak do 500*C chyba że przydusi się spalanie, ale wtedy skorupa niewiele skumuluje. Chcąc mieć mercola to do spalin trzeba budować odbiornik poza skorupą(obudową)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wiem, tylko że ja Mercola nie chcę. Ja tylko do świecenia ciągle, a ta akumulacja to tylko po to, żeby temperaturę w czasie rozłożyć. Mam nadzieję, że mi to niewiernemu wybaczysz... ;)

 

Mi się ten varmsen podoba cholernie. Wszystko od jednego producenta. Podliczyłem właśnie swoją obudowę i ze wszystkim (ale bez bajerów w środku, czyli sama obudowa szamotowa + izolacja w środku + zaprawa, grunt + tynk) 3200pln, wg ich cennika, więc może coś jeszcze się da urwać.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Film nad którym się tak zachwycacie ma tyle "baboli" że aż głowa boli ... :rolleyes:

O ile dystrybutor izolacji Varmsen (to nie żaden producent a już tym bardziej materiałów szamotowych) jest bardzo kompetentny w tym temacie i to jemu zawdzięczamy krzemianowo-wapniowy boom w naszym kraju, to w przypadku rzeczy do ciepłych zabudów kominkowych tudzież do typowej akumulacji, jest ciemny jak tabaka w rogu i dopiero się sam uczy ... i uczyć się będzie jeszcze bardzo długo z racji tego że jest to towar będący zaledwie kroplą w ich ofercie i obrotach handlowych, a przez to nie za bardzo ma od kogo się uczyć ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Od kolegi to akurat ciężko wyciągnąć uzasadnienie wyroku - coś o tym wiem.

Ja napiszę tak ... ogólnie...

Można przyjąć sobie lepszy do intuicyjnego przyswojenia model domu. Proponuję dom uprościć do wiadra z otworem w dnie. Dysponujemy drugim naczyniem - mniejszym i tymże co jakiś czas dolewamy do tego wiadra. Woda oczywiście, jak jest, wypływa tym otworem. Model jest nawet dobry pod tym względem, że im wyższy poziom wody w wiadrze, tym wypływ jest mocniejszy. Przyjmijmy, że woda, która z wiadra wycieka, jest tracona bezpowrotnie. Jak będziemy dolewać za szybko lub za dużo, wiadro się przeleje. Chcemy jednak tę wodę, z jakiegoś powodu, w wiadrze cały czas mieć. Oczywiste więc będzie, że dobierzemy sobie jak największe wiadro, aby nie musieć się martwić o systematyczne i kontrolowane dolewanie.

Oczywiście dolewanie kubłem możemy zastąpić wężykiem z zaworem regulacyjnym i dolewać stale tyle, ile trzeba. No ale, powiedzmy, że z jakichś irracjonalnych powodów właśnie nam na tej robocie z cyklicznym dolewaniem zależy, przynajmniej raz na jakiś czas - dla zdrówka, czy coś...

 

Wystarczy tylko podstawić pod te rzeczy zjawiska, media i urządzenia cieplne w domu. Wiadomo, że w roli głównej ciepło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie to ją rozumiem, teraz chciałbym tak bardziej w szczególe :)

Ale dzięki i tak.

 

Ale skonkretyzuj.

Pytasz o płyty betonowe? One zostały stworzone po ty, by można było szybciej obudować kominek i jednocześnie mieć jakąś namiastkę ciepłego kominka. Po to i tylko po to. Absolutnie nie krytykuję - nie o to mi chodzi. To w sumie dobry krok.

3 cm betonu szamotowego pożenionego z pyłami "ciepłonośnymi" przewodzi ciepło tak, jak 6 cm wypalanego szamotu formowanego z mas suchych. Przy tym to jakieś, w dużym przybliżeniu, 50% pojemności wiaderka z cegieł. Oczywiście cała sprawa odzysku to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak płyty wielkoformatowe można wykonywać z różnych materiałów, mniej lub więcej przewodzących i akumulujących ciepło.

Tutaj w zakresie doboru materiałów jest sporo opcji. Przykładowo z TERMObetonu:

http://www.kominki.owo.pl/kominki-materialy-ogniotrwale-zdunskie/63-termo-beton-tb1100.html

 

CZY innych.

Można również wykonywać różne grubości płyt.

To nie stanowi problemu produkcyjnego. Muszę jednak zaznaczyć, że pewne wyobrażenia o robieniu płyt i innych wyrobów na większą skalę, przykładowo:

"mam betoniarkę i będe mieszał" są błedne - mam na myśli używania do tego popularnych betoniarek.

 

A więc można to robić z różnych materiałów i o różnych grubościach i parametrach.

Jednak jak to bywa w życiu, popyt i zainteresowanie końcowe ma decydujący wpływ... A szczególnie cena...

No i tutaj trzeba kompromisu, bo nie można działać w oderwaniu od rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A więc można to robić z różnych materiałów i o różnych grubościach i parametrach.

Jednak jak to bywa w życiu, popyt i zainteresowanie końcowe ma decydujący wpływ... A szczególnie cena...

No i tutaj trzeba kompromisu, bo nie można działać w oderwaniu od rynku.

 

Słyszałem w pociągu, że Państwo ma refundować w 95 % kominki z dużym odbiorem ciepła + do tego opał na cały rok za darmo :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzień dobry

Jestem tu nowy, trafiłem na wasz watek przypadkiem, i chciał bym sie spytać co sądzicie Państwo o kominkach Cebudu np PPA450

Bo zaczynam budowe domu parterowego, o pow uż:90 i zastanawiam sie nad zakupem owego kominka jako jedyne ogrzewanie tego domu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Jestem tu nowy, trafiłem na wasz watek przypadkiem, i chciał bym sie spytać co sądzicie Państwo o kominkach Cebudu np PPA450

Bo zaczynam budowe domu parterowego, o pow uż:90 i zastanawiam sie nad zakupem owego kominka jako jedyne ogrzewanie tego domu.

pozdrawiam

 

Nie ma czegoś takiego jak kominek jako jedyne źródło ciepła w domu.:cool::cool::cool:.To palenisko w swojej specyfikacji ma możliwość ogrzania chałupy do :167 mkw.

http://www.cebud.eu/index.php?page=news&kid=173&admin_show=1

Ty masz mieć do 90 mkw. Skąd ten wybór???Przewymiarowanie kominka to zaraza , pamiętaj o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak kominek jako jedyne źródło ciepła w domu.

ale dla czego by nie? wstawiam ten kominek powiedzmy w srodku domu, jego plecy beda grzalu sypialnie a front i boki salon z otwarta kuchnia, zostaja jeszcze dwa pokoje po 12mk i lazienka 6mk te pomieszczenia nie sa w bliskim kontakcje i cieplo promieniujace czyli te ktore jest najzdrowsze ze wszsytkich rodzajow grzania, wpadało by tam jedynie przez drzwi. Mozna wspomoc to nadmuchem cieplego powietrza np do tych dwuch pokoji.

Dlaczego tak przewymiarowany kominek?

Ma on wieksze palenisko i wiecej masy akumulacyjnej łącznie całość waży 1290kg, wiecej trzeba ładować drewna bo maksymalnie do tego pieca 20kg ale dłużej bedzie oddawał ciepło (minimum 12 godzin spodziewam sie) Podobno właśnie czym wiecej masy w kominkach tego typu tym lepiej.

Dom moj bedzie zbudowany jako energo oszczedny (welna na sciany z zewnatrz20cm na strop 30cm, okna z cieplym montarzem itd) sciany beton komurkowy.

Jak bede palil w takim kominku bo czytalem tu wczesniej o jakiejs imprezce i chyba nie wszyscy wiedzieli jak sie pali w takim piecu.

Rozpala sie, laduje np te 20kg drewna i to sie pali okolo maks 3-4godz przepsutnica moze byc zamykana elektronicznie i po tym jak zgasnie plomien zamyka doplyw tlenu by nie wychladzal masy, W tedy mamy pozostaly czas okolo 8-9godz ja przy moim budynku spodziewal bym sie dluzej.

Pozniej puki jeszcze nie ostygnie calkowicie masa rozpalamy na nowo i powtarsza sie cala sytułacja,

Jaki koszt paleniana na 6 miesiecy? 1 m np brzozy kosztuje 180zl wazy okolo 600kg, czyli dokladajac po 20kg na 12h bedziemy potrzebowac 2m brzozy na miecha da nam to na 6miesiec koszt 2160zl. Wazne tylko by nie ladowac za duzo i mierzyc wilgotnosc drzewa ktore wczesniej sezonujemy brzoza szybko schnie ma malo kory, mozna kupic sobie nawet wage do tego jesli ktos nie ma wyczucia;)

pozdrawiam i czekam na odp co myslicie o takim pomysle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kora w brzozie ma więcej składników palnych jak same drewno.

Wełna na ścianach to rewelacja, o czym się przekonałem osobiście , ponieważ wykleiłem ściany taką wełną:).

Wątpliwości budzi tylko te urządzenie co proponujesz, gdyż według mojej wiedzy będzie za lekkie, co spowoduje zbyt szybkie oddawanie ciepła, co będzie skutkować przegrzaniem domu. Przy takim szybkim i intensywnym paleniu chcąc mieć satysfakcje w działaniu ogrzewania, to waga powinna się mieścić w ciężarze 4-5 ton. chyba że przejdziesz na palenie całodniowe a mało intensywne zamieniając się w palacza.

Ewentualną dyskusje mogę podjąć dopiero po Świętach.

Życzę Wszystkim tu zaglądającym radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...