Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

inteligentny dom - gotowe systemy w dobrej cenie


Recommended Posts

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A widzieliście, że sterowniki PLC2011 są w nowej wersji, nowej generacji oznaczonej A1, B1, C1?

I wiecie, że stare sterowniki od początku, od wejścia na rynek, można wymienić na nowsze?

I czy wiecie, że jest pełna inter-komunikacja po sieci między sterownikami i do tego silnie szyfrowana AES-em, znakowana czasem i fingerprintami?

I nawet w sieci lokalnej pakiety są szyfrowane między sterownikami, gdyż sterowniki same szyfrują dane między sobą :-)

A każdą zmienną z wewnątrz można przesłać, każde wejście, wyjście cokolwiek z jednego sterownika użyć w 1000 innych sterownikach równocześnie i bez opóźnień? Jeden sterownik może zagadać do wszystkich równocześnie, bez zwłoki między nimi. Naciskasz wyłącznik na pierwszym PLC2011 i na 1000 innych sterownikach następuje przełączenie w 30 milisekund, równocześnie :-) Może być takich sterowników nawet milion, a przełączą się w tej samej chwili po mniej niż 30ms :-)

Dodatkowo każdy sterownik ma modbusa aby podłączyć PLC2011 do innych sterowników już posiadanych.

I ostatnie... Każdy sterownik ma edytor równań. Każde wejście, wyjście, zmienną, wyjście zegara astronomicznego, termostat, cokolwiek można użyć w równaniu zapisując po prostu przykładowo tak:

 

X1 = ((~((((INP1 & INP2 & INP3) | (~R)) ^ (X7 & VIR2))) & TMP1)

 

Nawiasów można wstawiać do woli :-)

 

Sterowniki A0 trzeba wymienić fizycznie do A1

Sterowniki B0 trzeba wymienić fizycznie do B1

Sterowniki C0 wystarczy przeprogramować samemu :-)

 

http://www.elkom.com.tw/relay_a1/PLC2011A1_Instrukcja_polska_050.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dendrytus, nie baw sie w moderatora. Na dole wiadomosci masz odpowiedni link aby zglosic wpis jesli uwazasz, ze jest niezgodny z regulaminem. Nie wiem czy na PLC2011 mozna zrobic "gotowy system w dobrej cenie" czy nie. Sprawdzac nie bede bo mam inna koncepcje. Jednak wrzucanie pierdyliana idiotycznych graficzek (pisze ogolnie o sposobie w jaki obrazujesz czasem swoje mysli) i obrazanie innych userow jest przynajmniej nie na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dendrytus, nie baw sie w moderatora.

 

A po co miałbym bawić się w moderatora? Bardziej mnie bawi pokazywanie głupoty.

 

Świetne sterowniki z szyfrowaniem transmisji, co w czasach szpiegowania przez NSA jest bezcenne, niepotrafiące ustawiać lamelek w żaluzjach elektrycznych. A co najważniejsze drogie.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w homiq-u staramy się odejść od kalendarza i sterowania godzinowego

uważamy, że w większości przypadków takie sterowanie się nie sprawdza (wolne dni, czas szkolny, choroby i wiele innych przykładów)

wyjątkiem jest ustalenie porannej godziny kiedy system automatycznie załącza ogrzewanie komfortowe i podnosi rolety

 

standardowo użytkownik zadaje temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno i początkowo przyporządkowuje ją do jednego z 3 trybów (min. / eco / max.)

następnie może zadawać tryb dla całego budynku lub wybranej części z poziomu aplikacji

zmiany tych trybów są również przyporządkowane do klawiszy ściennych „dobranoc” i „wychodzę” oraz do rozbrojenia alarmu

dlatego w praktyce wszystko dzieje się samoczynnie i nie wymaga dodatkowego zaangażowania ze strony użytkownika

 

 

HOMIQ nie jest zamkniętym systemem. Jeszcze się nie zdarzyło aby ktoś chętny nie dostał dostępu do panelu administracyjnego, z którego ustala się wszelką logikę, timery, mapowania klawiszy itd. Praktyka natomiast jest taka, że promil naszych Klientów chce mieć taki dostęp.

Naszym zadaniem jest dostarczyć instalację tak prostą w obsłudze, że Klient zapomina, że jej używa. Taka filozofia jest sprzeczna z interfejsem użytkownika, który ma wiele skomplikowanych ustawień. Zmiana funkcjonalności przycisków, timery i inne ustawienia realizujemy zdalnie po otrzymaniu maila z informacjami jak ma to działać (przy okazji podpowiadamy pewne rozwiązania i dajemy praktyczne uwagi). Takie sytuacje są sporadyczne ponieważ zmieniając co tydzień ustawienia zawsze będziemy nie zadowoleni z efektów (brak przyzwyczajenia). W związku z tym, że sprzedaż naszych produktów funkcjonuje niemalże wyłącznie z polecenia jeszcze się nie zdarzyło abyśmy obciążyli Klienta opłatą za sporadyczne drobne zmiany.

 

pozdrawiam!

 

Jestem posiadaczem tego systemu, pozwolę więc sobie na kilka uwag:

 

1. System jest zamknięty - dostęp do jakichkolwiek ustawień równa się z utratą gwarancji, przynajmniej tak zostaliśmy poinformowani przy instalacji.

2. Jeśli w końcu się dostanie dostęp do panelu, to wierzę, że 99% użytkowników nie ruszy ustawień ze względu na jego skomplikowanie.

3. Wszyscy posiadający system w budynku - około 40 mieszkań, w tym ja - narzekają na brak ustawień czasowych, nie chodzi o stałe timery a o własne ustawienia, które zmienia się wraz z czasem, np. w tym tygodniu chcę aby było cieplej wcześniej, bo pracuję krócej, czy jestem chory albo mam gości i potrzebuję innych temperatur bezobsługowo, i temu podobne.

4. Powyższy zarzut implikuje niepotrzebne grzanie w nocy lub podczas nieobecności, lub powroty do/wstawanie w zimnym mieszkaniu. (O ile np. nie przenieśliśmy sypialni i nie musimy biegać zmieniać ustawienia pieca przez całe mieszkanie do włącznika, bądź jesteśmy informatykiem i poradzimy sobie sami z programowaniem)

5. Brak jakiegokolwiek API jest poważnym minusem, np. mi brakuje sterowania oświetleniem i czujkami na podstawie realnego nasłonecznienia pobieranego ze stacji meteorologicznej, lub automatycznej regulacji ustawień na podstawie obecności w danym pomieszczeniu, jednocześnie nie istnieje możliwość zgrania tego systemu z innymi systemami działającymi w budynku/lokalu.

6. Brak integracji z niektórymi piecami (na pewno tylko włącz i wyłącz w piecach Saunier Duval) - nie jest to zarzut bezpośrednio do systemu, tylko sądzę, że deweloper podczas wybierania pieców nie został o tym poinformowany. Jakiekolwiek zmiany wymagają montowania dodatkowych włączników i wyłączników do odcięcia Homiqa i ręcznej regulacji przez dodatkowy kontroler (np. temperatura wody w C.O. i kranach).

7. Brak ręcznego ustawiania histerezy temperatur - piec grzeje znacznie częściej niż trzeba - a odnosząc się do poprzedniego punktu, działa to marnie i nieekonomicznie. Jeden stopień na sztywno to czasem za mało.

8. Wszystkie informacje na temat danych wysyłanych do i pobieranych z wewnętrznej sieci lan poprzez punkt dostępowy powinny być jawne dla użytkownika. W czasie 2 tygodni kilkakrotnie doświadczałem połączeń z Poznania i Łodzi, co mnie prywatnie bardzo zdenerwowało, podobnie jak brak informacji na temat zainstalowanego VPNa. Zmusza to do posiadania dodatkowych urządzeń i tworzenia podsieci, dodatkowo jakoś nie czuje się pewnie w sprawie zabezpieczeń np. alarmu.

 

Ja ogólnie nie narzekam na system, jedyne wielkie wady dla mnie to właśnie ustawienia na podstawie czasu i dat, oraz punkt 8. Z resztą sobie radzę, niemniej oczekiwałem czegoś więcej. Wielu moich sąsiadów nie jest zadowolonych, a brak łatwego dostępu do ustawień czyni dla nich z całego systemu niepotrzebny gadżet, z którym sobie nie radzą i czasem wolą wyłączyć. Od inteligentnego sterowania wymagają takiej podstawowej funkcjonalności jak programowanie ustawień na podstawie pewnych kryteriów - czas jest podstawowym z tych kryteriów, podobnie jak temperatura na zewnątrz (gdy w zimę robi się wiosna, lub nagle bardzo mroźny wiatr zaczyna nam wiać w okna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy taki system :) Więc nie mam odniesienia, ale po krótkim przejrzeniu ofert, nie wiem czy najlepiej nie skusić się na jakiś w pełni konfigurowalny czy otwarty jeśli chodzi o urządzenia. Moje krótkie doświadczenie i wiedza którą do tej pory zdobyłem to użycie jakiegoś adaptera TCP na serial, ale nie chcę się wygłupić z nazewnictwem bo to nie moja działka i wciąż się uczę.

 

np:

https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/moxa/ne-4110s

przez modbus na przekaźniki

 

 

Co mi się naprawdę nie podoba w tych wszystkich oferowanych produktach, to chaos. Kupuje się urządzenie i nie można go zintegrować.. więc jest potem 20 aplikacji na telefonie/komputerze do sterowania różnymi elementami.

 

Nie chcę reklamować, ale jak na razie kopalnią wiedzy jest dla mnie ten blog, może pomoże http://inteldom.blogspot.com/

Edytowane przez baael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baael : z moich doświadczeń wynika że rynek ID niczym się nie różni od całej branży budowlanej czyli obowiązują zasady : "jak trafisz" i "ile przypilnujesz".

Nie jesteś w stanie trafić za każdym razem w takiego dendrytusa który zjadł zęby na tym co robi. Trzeba więc szukać systemu pod kątem :

1. instalatorów

2. funkcjonalności

3. otwartości

4. możliwości konfiguracji przez użytkownika

Nie ważne co to jest i w jakim standardzie to pracuje ale ważne jest to czy znajdziesz instalatora który potrafi coś z tego fajnego zrobić a Ty bez problemu to później obsłużysz i przekonfigurujesz.

Systemów ID w Polsce jest już kilkadziesiąt ale tylko pojedyncze sztuki są warte uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. System jest zamknięty - dostęp do jakichkolwiek ustawień równa się z utratą gwarancji, przynajmniej tak zostaliśmy poinformowani przy instalacji.

 

Nie ma nic bardziej przerażającego niż grzebiący w ustawieniach ignorant, poprawiający system ID na podstawie "ekspertów" z for internetowych.

Przypomina to mniej więcej coś takiego jak pamiętny program Usterka, w którym pseudo eksperci przygotowywali usterki, których sami by nie usunęli, a już na pewno nie za pieniądze o jakich mówili.

Wiedza kosztuje i jak klient chce się bawić, to później musi płacić. Ja sponsoruję jedynie zabawę pięknym kobietom.

 

6. Brak integracji z niektórymi piecami (na pewno tylko włącz i wyłącz w piecach Saunier Duval) - nie jest to zarzut bezpośrednio do systemu, tylko sądzę, że deweloper podczas wybierania pieców nie został o tym poinformowany.

100% polskich systemów ID/IB steruje piecami poprzez włącz/wyłącz. 95% światowych systemów ID/IB steruje piecami poprzez włącz/wyłącz.

90% pieców nie przewiduje innej możliwości sterowanie niż poprzez włącz/wyłącz.

 

Jakiekolwiek zmiany wymagają montowania dodatkowych włączników i wyłączników do odcięcia Homiqa i ręcznej regulacji przez dodatkowy kontroler (np. temperatura wody w C.O. i kranach).

 

Patrz punkt pierwszy

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic bardziej przerażającego niż grzebiący w ustawieniach ignorant, poprawiający system ID na podstawie "ekspertów" z for internetowych.

Przypomina to mniej więcej coś takiego jak pamiętny program Usterka, w którym pseudo eksperci przygotowywali usterki, których sami by nie usunęli, a już na pewno nie za pieniądze o jakich mówili.

 

Co zepsuje? Serwer który jest zbyt skomplikowany i który spłyca możliwości systemu? Co innego dać człowiekowi zabawkę bez zabezpieczeń, co innego zrobić dobry system który pozwoli na na przykład włączenie pieca dopiero po otwarciu elektrozaworów i pozwolenie mu na konfiguracje. Cała reszta to tylko 0,1 lub zakres wartości który trzeba wysłać, ten mój nawet nie zwraca aktualnego stanu urządzeń.

 

I że niby implementacja prostego IF THEN ELSE jest skomplikowana?

 

JEŚLI jest jasno TO nie zapalaj lamp przy aktywności czujki W INNYM PRZYPADKU zapalaj

JEŚLI jest między 16:00 a 18:00 TO zwiększ temperaturę do 22*C

 

Taką konfigurację można zrobić totalnie idiotoodporną obsługiwaną przez WWW (można by nawet sobie rysować zależności za pomocą jakichś schematów)...

 

Wiedza kosztuje i jak klient chce się bawić, to później musi płacić. Ja sponsoruję jedynie zabawę pięknym kobietom.

 

Wiedza kosztuje, ale sztuczne komplikowanie systemu, mimo że zasadne na pierwszy rzut oka z ekonomicznego punktu widzenia (serwis), to poddanie się konkurencji.

 

100% polskich systemów ID/IB steruje piecami poprzez włącz/wyłącz. 95% światowych systemów ID/IB steruje piecami poprzez włącz/wyłącz.

90% pieców nie przewiduje innej możliwości sterowanie niż poprzez włącz/wyłącz.

Patrz punkt pierwszy

 

Ok, wierzę, że producenci pieców nie chcą udostępniać swoich protokołów, ma to uzasadnienie jakieś, jednak system powinien umożliwiać łatwe zmiany tych parametrów przez sterownik, wiszący na ścianie w którym producent umożliwił użytkownikowi zmienianie tych ustawieniami. A nie kombinować z odłączaniem, wiercenie dziur w obudowach etc.

 

Poza tym, tworząc ID rozmawiałbym z producentami pieców, aby przygotowali mi sterownik pośredniczący, który będę mógł obsługiwać za pomocą serwera ID. I wskazywał na piec/producenta jako na preferowany przy sprzedaży systemu. Wiesz mając ID naprawdę oczekuję takich ustawień, jak zwiększenie temperatury wody w kranach rankiem i wieczorem, a zmniejszenie jej gdy nikt nie bierze pryszniców czy kąpieli, wtedy gdy potrzebuję, mogę sobie ręcznie przestawić, a nie przełączać się między systemami - mam ID chcę mieć jedno centrum dowodzenia, nie 10.

Edytowane przez baael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, tworząc ID rozmawiałbym z producentami pieców, aby przygotowali mi sterownik pośredniczący, który będę mógł obsługiwać za pomocą serwera ID. I wskazywał na piec/producenta jako na preferowany przy sprzedaży systemu.

A ile według ciebie powinien kosztować taki sterownik?

Ile kosztowałoby opracowanie takiego sterownika?

I tak przy okazji, to w polskich własnościowych systemów ID jest około 50.

Wiesz mając ID naprawdę oczekuję takich ustawień, jak zwiększenie temperatury wody w kranach rankiem i wieczorem, a zmniejszenie jej gdy nikt nie bierze pryszniców czy kąpieli, wtedy gdy potrzebuję, mogę sobie ręcznie przestawić, a nie przełączać się między systemami - mam ID chcę mieć jedno centrum dowodzenia, nie 10.

 

To trzeba było zainstalować sobie KNX z Home serwerem 4 Giry.

http://www4.gira.com/en/gebaeudetechnik/anwendungsbeispiele/welten-verbinden.html

Do tego piec Viessemann z bramką Vitogate 200.

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/4CDA0FCAB099DD32C1257B48003AB12F/$FILE/IM%20IS%20Vitogate%20200%20EIB%20%2807-2011%29.pdf?OpenElement

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile według ciebie powinien kosztować teki sterownik?

Ile kosztowałoby opracowanie takiego sterownika?

I tak przy okazji, to w polskich własnościowych systemów ID jest około 50.

Właśnie jestem po rozmowie z konsultantem z Saunier Duval, już coś takiego byłoby wystarczające, nikt nas nie poinformował o takiej możliwości:

http://www.ceneo.pl/16364675#tab=spec

 

A ilość systemów ID jest na plus dla producenta do budowy sterownika, ot chociażby dlatego że będzie na niego zbyt i jego produkty będą uprzywilejowane - to dom, to osiedle, to mieszkania w bloku, to szkoły i podobne ośrodki.

 

To trzeba było zainstalować sobie KNX z Home serwerem 4 Giry. Do tego piec Vissemann z bramką Vitogate 200.

 

Trzeba było... Z takim podejściem to zrobić byle było - bo nie da się inaczej? Mówię o realnych problemach (a problemy się rozwiązuje), które dostrzegłem u siebie i poza jednym blogiem który daje pogląd na sytuacje, większość ludzi nie wie i ma kłopot ze znalezieniem rzetelnych informacji co taki system może a co nie, co wpływa na wybór, pomijam marketingowy bełkot sprzedawców systemów.

 

Już proste wyjaśnienie jak działa piec i sterowanie piecem z ID, rozwiązało by problemy większości moich sąsiadów, bo oczekują czegoś innego, co było im serwowane w sloganach reklamowych.

Edytowane przez baael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ilość systemów ID jest na plus dla producenta do budowy sterownika, ot chociażby dlatego że będzie na niego zbyt i jego produkty będą uprzywilejowane - to dom, to osiedle, to mieszkania w bloku, to szkoły i podobne ośrodki.

No to masz świetny pomysł na dochodowy biznes. Zatrudnij ze dwóch inżynierów elektroników i jednego technika. Pogadasz z producentami ID i pieców i opracujesz im uniwersalną bramkę.

Biznes bardzo dochodowy, bo w końcu

ilość systemów ID jest na plus dla producenta do budowy sterownika, ot chociażby dlatego że będzie na niego zbyt i jego produkty będą uprzywilejowane - to dom, to osiedle, to mieszkania w bloku, to szkoły i podobne ośrodki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak u mnie nexwell to rozwiąże, ma być podłączony do viessman. Osobiście wolałem aby sterownik zintegrowany pieca załatwiał regulację. Ale mój serwisant się upiera ze nexwell będzie wszystkim sterował. No zobaczymy.

ekmm, siedzi tak cicho i się nie pochwalił, że zmienił system ;)

 

baael Integrowanie systemów sterujących dedykowanych do różnych urządzeń - rekuperacja, kotły, pompy ciepła, multiroom i cała masa innych urządzeń, włącznie z ekspresem do kawy - do systemów ID to bardzo długotrwały proces, często ekonomicznie nieuzasadniony. Nie ma na obecną chwilę takich możliwości, żeby dogodzić każdemu, jest to niewykonalne. Ty chciałbyś sterowanie do Saunier Duvala - ile oni mają obecnie produkowanych modeli ? Teraz pojawią się inni klienci, którzy mają Viessmanna, Termeta, Junkersa, Wolfa, Vaillanta, Immergas-a, De Detrich, Dimplex, Nibe, Brotje i jeszcze pewnie z kilkadziesiąt innych by się znalazło, teraz pomnóż to przez producentów systemów ID...

 

Nie wiem na czym dokładnie opiera się Twój system, jednak brak regulacji temperatury w mieszkaniu (już pomijam wybór stref) to delikatnie mówiąc kpina. Nie integrowałem nigdy kotła gazowego czy pompy ciepła z systemem ID na zasadzie jaką byś sobie życzył - czyli przejęcie kontroli tych urządzeń poprzez interfejs automatyki ID, w zupełni wystarczającym, niezawodnym, praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest sterowanie temp. poprzez otw/zamykanie poszczególnych pętli na rozdzielaczach. Oczywiście musisz mieć czujki temperatury w wybranych strefach, no i automatykę która tym zarządzi. Dodatkowo wejścia systemu przyjmą informację o zaistniałej awarii z urządzenia grzewczego i uwierz mi, że taka kontrola nad ogrzewaniem całego domu zadowoli każdego.

Napisz jakie korzyści/ funkcje udostępnia Twój dom, których nie miałbyś w tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekmm, siedzi tak cicho i się nie pochwalił, że zmienił system ;)

 

baael Integrowanie systemów sterujących dedykowanych do różnych urządzeń - rekuperacja, kotły, pompy ciepła, multiroom i cała masa innych urządzeń, włącznie z ekspresem do kawy - do systemów ID to bardzo długotrwały proces, często ekonomicznie nieuzasadniony. Nie ma na obecną chwilę takich możliwości, żeby dogodzić każdemu, jest to niewykonalne. Ty chciałbyś sterowanie do Saunier Duvala - ile oni mają obecnie produkowanych modeli ? Teraz pojawią się inni klienci, którzy mają Viessmanna, Termeta, Junkersa, Wolfa, Vaillanta, Immergas-a, De Detrich, Dimplex, Nibe, Brotje i jeszcze pewnie z kilkadziesiąt innych by się znalazło, teraz pomnóż to przez producentów systemów ID...

 

Nie wiem na czym dokładnie opiera się Twój system, jednak brak regulacji temperatury w mieszkaniu (już pomijam wybór stref) to delikatnie mówiąc kpina. Nie integrowałem nigdy kotła gazowego czy pompy ciepła z systemem ID na zasadzie jaką byś sobie życzył - czyli przejęcie kontroli tych urządzeń poprzez interfejs automatyki ID, w zupełni wystarczającym, niezawodnym, praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest sterowanie temp. poprzez otw/zamykanie poszczególnych pętli na rozdzielaczach. Oczywiście musisz mieć czujki temperatury w wybranych strefach, no i automatykę która tym zarządzi. Dodatkowo wejścia systemu przyjmą informację o zaistniałej awarii z urządzenia grzewczego i uwierz mi, że taka kontrola nad ogrzewaniem całego domu zadowoli każdego.

Napisz jakie korzyści/ funkcje udostępnia Twój dom, których nie miałbyś w tradycyjnej instalacji elektrycznej.

Pzdr

 

Rozwiązanie o którym mówisz mamy, zamykanie/otwieranie zaworów na podstawie sztywno zadanej temperatury, problemem jest brak jej regulacji w zależności od czasu, bo w tym wypadku cały ID zamienia się w system zdalnego sterowania ( :bye: ). Ogólnie to takie zamykanie i otwieranie nie rozwiązuje problemu, trzeba na to bardziej całościowo spojrzeć, choćby - jak ogrzewanie jednego pomieszczenia wpływa na drugie, gdzie i kiedy ciepło ucieka, kiedy zwiększyć temperaturę, kiedy nie, i może śmieszne ale trafne - w jakich godzinach sąsiedzi grzeją :p I nie wyobrażam sobie wzywania serwisu za każdym razem gdy chcę to skorygować.

 

Pierwotnie ID nie udostępniał żadnych funkcji różniących się od tradycyjnej instalacji, poza sterowaniem temperaturą z rozbiciem na pomieszczenia. Mało tego, jeśli chodzi o grzanie to był gorszy od ręcznego, bo:

 

1. trzymał temperaturę na sztywno (bardzo wąski zakres histerezy) - było albo gorąco albo zimno, piec włączał się co chwilę. Teraz po mojej korekcie, osiąga maksymalną zadaną i spada do minimalnej zadanej zanim się włączy (i jak się okazuje regulacja temp. wymaga dokładności do 0.1 stopnia - a nie jak w standardzie do 1 stopnia), przy czym synchronizuje pomieszczenia - z uśmiechem przyjąłem rachunek za gaz po wprowadzeniu tych ulepszeń, wcześniej to mi się płakać chciało, a jest cały czas jak powinno, nie za zimno, nie za ciepło. Ważna rzecz - przepływ powietrza w domu powodował, że podczas wietrzenia sypialni temperatura gwałtownie spadała też w jednej z łazienek, przez co piec grzał dla samego grzania a ciepłe powietrze uciekało.

 

2. brak ustawień w czasie - znowu to zdalne sterowanie, to w tym wypadku mógłbym skomplikowaną maszynerię zastąpić radiowym sterownikiem do kotła.

 

Ustawianie temperatur wody etc to moje pobożne życzenie, jestem świadom dlaczego się nim nie steruje (dzwoniłem nawet dziś rano po wymianie postów z Dendrytusem do Saunier Duval z takim pytaniem) i marzę sobie aby producenci kotłów wreszcie zrobili kontroler który można by podpiąć pod sieć albo nawet pod USB czy złącze szeregowe. Niestety sterowanie za pomocą standardowego kontrolera, pozwala na więcej w tej kwestii, bo urządzenie za 300 zł pozwala mi ustawiać kalendarz na spory okres czasu, albo zagrzać szybciej (temp. wody w C.O.), co sprowadza system ID jako pilota do włączania i wyłączania świateł zdalnie.

 

Nie mamy żadnych informacji o awariach, nie mamy informacji o stanie zaworów czy przełączników, jedynie o stanie okien.

 

A co do korzyści jeszcze, to ja zwykłem ten system nazywać lamborghini z silnikiem z malucha (albo na odwrót). Cała infrastruktura która mi została oddana aż prosi się o rozwinięcie, zindywidualizowanie, widzę w niej ogromny potencjał i jak na razie skutecznie go rozwijam.

 

Inna sprawa, że to wszystko mnie interesuje bardzo, bo zamierzam jeszcze wprowadzić taki system (ale sprawnie i przemyślanie) do domu o pow. ~350m2.

Edytowane przez baael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekmm, siedzi tak cicho i się nie pochwalił, że zmienił system ;)

 

baael Integrowanie systemów sterujących dedykowanych do różnych urządzeń - rekuperacja, kotły, pompy ciepła, multiroom i cała masa innych urządzeń, włącznie z ekspresem do kawy - do systemów ID to bardzo długotrwały proces, często ekonomicznie nieuzasadniony. Nie ma na obecną chwilę takich możliwości, żeby dogodzić każdemu, jest to niewykonalne. Ty chciałbyś sterowanie do Saunier Duvala - ile oni mają obecnie produkowanych modeli ? Teraz pojawią się inni klienci, którzy mają Viessmanna, Termeta, Junkersa, Wolfa, Vaillanta, Immergas-a, De Detrich, Dimplex, Nibe, Brotje i jeszcze pewnie z kilkadziesiąt innych by się znalazło, teraz pomnóż to przez producentów systemów ID...

 

Pzdr

 

[Kasprzyk] Autorus chwalił się ale w dzienniku. Śledzę z uwagą jak wygląda ta realizacja Nexwell. Z resztą projekt tego budynku ogólnie jest b.ciekawy.

 

Uważam, że to jednak Baael ma sporo racji. Sam nawet wskazał jedno z bardziej zdroworozsądkowych rozwiązań... czyli płytkę I/O. Standardy prostych stanów NO/NC, 1-10V, pwm są oczywiste i uniwersalne dla całego rynku elektroinstalacyjnego. Nie byłoby to dla producentów pieców żadnym wielkim wyczynem robienie takich przystawek, tj. dosłownie szkoła średnia elektroniki...problem jest tylko to że mało kto o to pyta... Instalatorzy nie pytają bo łatwiej powiedzieć "nie da się"... systemów ID też pewnie jeszcze nie instaluje się tak dużo żeby producenci tych urządzeń czuli jakąś presję... Z drugiej strony takie rozwiązania są, tyle że mało kto o nich wie.

Inna sprawa: na co taka płytka powinna pozwalać systemowi ID... wydaje mi się, że dokładnie na tyle na ile producent pieca pozwala manipulować użytkownikowi poprzez sterownik + ewentualnie jakieś w miarę bezpieczne autorskie bajery[?].

 

Jakoś wolę nie poruszać kwestii potencjału protokolarnych połączeń z piecami...

Edytowane przez stkop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega baael napisał między wierszami bardzo istotną rzecz - system Homiq działa. Dla niektórych za mało, a dla innych za bardzo skomplikowany - ale działa. Nie ma sytuacji że nagle wykrzaczają się sceny, wieszają się urządzenia czy przestaje lecieć woda z kranu ze względu na fałszywy alarm zalania. Tak tylko chciałem zwrócić na to uwagę, bo przy systemach gdzie głównym kryterium jest cena (tj. wszystko poniżej KNX/Crestron itp.) często się zapomina o tym drobnym szczególe.

 

Swoją drogą, Homiq jest wyjątkowo zamkniety i chłopaki powinni coś z tym zrobić. Możliwość ustawiania prostych harmonogramów powinna być dostępna z poziomu wizualizacji. Uważam to za główną ale i jedyną istotną wadę tego systemu (poza ceną serwera ;)).

 

Co do reszty, to stoję murem za homikami, dendrytusami i wszystkimi którzy zainstalowali jakikolwiek system komukolwiek poza sobą. Piec to urządzenie do grzania wody i ma do tego swoją automatykę, czujki temp. zewnętrznej itp.. Mieszanie po krzywej grzewczej paluchami upaćkanymi dżemem ze śniadania za każdym razem gdy wieje wiatr uważam za poroniony pomysł. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć prośbę o możliwość nastaw temp. CWU wg. harmonogramu i tutaj na miejscu baaela poprosiłbym homika o dorobienie takiej funkcji - nie powinni mieć z tym problemu, szczególnie jak im pokażesz złączkę analogową 0-10V. Tyle że tego typu rzeczy należą raczej do "wodotrysków" i na pewno nie będą uwzględniane przy inwestycji deweloperskiej. Standard to rolety, światełka, temperatura w dwóch strefach i dodatki typu brama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...