Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Nie znalazłem nigdzie takowego wątku a jedynie w kilku innych wzmianki na ten temat (może źle szukałem).

Czy ktoś wykonał taką izolację poddasza lub planuje? Sprawdzałem pobieżnie ceny takiej izolacji i nie "rzucają na kolana" - m2 o grubości 15 cm i U-0,14 W/m2K to ok 80-90pln. Oczywiście jest to więcej niż wełna czy styropian, ale w przypadku pierwszej może pojawić się efekt osiadania a w przypadku styropianu uniknięcie szczelin graniczy z cudem (to tylko niektóre z problemów) - a może się mylę.

 

Chciałbym poznać za i przeciw tej technologii, a najłatwiej i najprzyjemniej jest, wydaje mi się, wymieniając doświadczenia i spostrzeżenia.

 

pozdr

tomek k

 

http://lh6.ggpht.com/_6iNv8PaGDF8/S6-OQaPl56I/AAAAAAAAAoA/p7VORsSAowI/1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 569
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

OCZYWIŚCIE jest to mniej jak wełna czy styropian....

Bo?

Bo docieplenie jest absolutnie szczelne, lite!!!

Tego ani wełną ani styropianem się nie uzyska, wiec ich laboratoryjne parametry sobie można w.. buty wcisnąć!

 

Bardzo dobry pomysł!

Jak kieszeń wytrzyma - to lepszego nie znam.

 

Parę razy to widziałem w realu.

Jestem tym obecnie mocno zainteresowany.

Drążę ten temat (że tak powiem).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darek63

Bardzo narzekasz na swoje fotele?

Zakładam, ze jakieś masz i nie po dziadkach, z trawą morską...

 

Tam też masz piankę i bardzo podobną!!!

Tam jest elastyczna. Tu - sztywna.

Nawet producent ten sam może być! :lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie może z tych głupich, ale dostałem ofertę, a w niej cytuję:

 

" (...) Przygotowanie poddasza: Więźba, folia paroprzepuszczalna lub pełne deskowanie, okna połaciowe z wstępnie obrobionymi węgarkami. Brak stelaża do płyt g-k."

 

i rozumiem ją tak, iż deskowanie nie jest koniecznością. Czy dobrze? I jeśli tak czy to dobre rozwiązanie pominąć je (deskowanie).

 

Co co folii to na chłopski rozum od strony pokrycia dachowego wydaje mi się, że być powinna, natomiast zbędna paroizolacyjna pod płyty gk.

 

pozd

tomek k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

 

nie jest to dokładnie to samo, jak piszesz - chociażby dlatego, iż w przypadku wełny czy styropianu nie uzyskasz takiego stopnia szczelności. Co do porównania cenowego to też wydaje mi się "przerysowałeś to". Wełny musisz ułożyć ok 25cm+ robocizna - to na pewno więcej nie 30pln za m2. Lambda pianki o gęstości 30kg/m3 zamknięto-komórkowej to 0,026 W/mK.

 

pozdr

tomek k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw

 

nie jest to dokładnie to samo, jak piszesz - chociażby dlatego, iż w przypadku wełny czy styropianu nie uzyskasz takiego stopnia szczelności. Co do porównania cenowego to też wydaje mi się "przerysowałeś to". Wełny musisz ułożyć ok 25cm+ robocizna - to na pewno więcej nie 30pln za m2. Lambda pianki o gęstości 30kg/m3 zamknięto-komórkowej to 0,026 W/mK.

 

pozdr

tomek k

 

to jest jednak to samo, bo stopień szczelności czy nieszczelności, możesz zniwelować dokładną robocizną, czy większą grubością wełny

 

na budmie ostro to reklamowali, póki co to ocieplają to na jakiś chyba halach, chcą wejść na domki jednorodzinne i sprzedają do tego agregaty, przy duży powierzchniach cena ostro spada i to jest wtedy konkurencyjne. Bo to nie musi kosztować 90zł/m2, a może 50m2 przy powiedzmy 2-3tyś metrów

 

Ze ekonomicznego punktu widzenia na domkach to nie ma sensu ze względu na cenę, gdyż, nawet zastosowanie 30cm wełny jest z 50% tańsze. Przy dopłacie rzędu 20% to byłaby alternatywa ale nie +100, czy 120%

 

Lepiej już zastosować wełnę i różnice przeznaczyć na rekuperator ............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest jednak to samo, bo stopień szczelności czy nieszczelności, możesz zniwelować dokładną robocizną, czy większą grubością wełny

 

Wybacz, może z uporem maniaka, ale jednak twierdzę dalej, iż to nie to samo. Argument dokładności wykonania nie przemawia do mnie - dach nieustannie pracuje, wełna wielokrotnie zmienia swą wilgotność (paroizolacja od strony gk nie ogranicza migracji wody w 100%), nie jest niczym przymocowana do konstrukcji dachu (sznurek i elementy konstrukcyjne do ścianek GK nic nie gwarantują). Wełna będzie osiadała i tym samym rozszczelniała poddasze.

I wtedy rekuperator nie będzie miał co odzyskiwać (to żart oczywiście)

 

pozdr

tomek k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, może z uporem maniaka, ale jednak twierdzę dalej, iż to nie to samo

trochę za mocno się przy tym upierasz, i do tego jeszcze robisz to już w swoim pierwszym poście na forum, idealnie powielasz schemat forumowej kryptoreklamy, jeszcze chwila i ktoś przypnie ci łatkę nachalnego marketingowca

 

PS 30cm wełny ułożonej przeciw bieżnie na krzyż, z paroizolacją to na pewno równowartość 15cm pianki, i w najgorszym możliwym przypadku to nadal tylko 50% ceny natrysku, do tego pianka idzie między krokwie więc zostawia mostek termiczny na nich, a gdy dach zacznie pracować sztywna pianka zacznie odskakiwać, a sprężysta wełna będzie sobie pracować razem z dachem

 

Nie upieram się przy tej czy innej technologii. Staram się wybrać dla siebie, dostosowane do wymogów projektu możliwie najlepsze, także w długotrwałym okresie użytkowania domu, i w miarę tanie, ale to chyba jak wszyscy, technologie. Kieruję się wskaźnikiem szeroko rozumianej jakości+trwałości+parametrów technicznych do ceny.

W poście rozpoczynającym ten wątek napisałem, iż jest to droższa technologia . Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy w długofalowym okresie dodatkowy koszt jest uzasadniony.

Nie bawię się w kryptoreklamę ponieważ z szeroko rozumianą branżą budowlaną mam tylko tyle wspólnego, iż 10 lat temu pomagałem rodzicom budować dom a dziś sam snuje takie plany z nadzieją, że zostaną zrealizowane w przeciągu dwóch lat.

 

Co do przenikalności cieplnych obu technologii zgadzam się z Tobą bez dwóch zdań. Jednak czy jesteś przekonany, iż po 10 latach w wełnie nie wystąpi zjawisko osiadania (to poważne pytanie nie ironia)? Co do pianki i jej odpadania to wydaje mi się, iż to plastyczny materiał i zjawisko nie powinno mieć miejsca.

 

pozdr

tomek k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS 30cm wełny ułożonej przeciw bieżnie na krzyż, z paroizolacją to na pewno równowartość 15cm pianki, ...a gdy dach zacznie pracować sztywna pianka zacznie odskakiwać,

 

No właśnie i przy wełnie mamy pomieszczenie mniejsze o 15 cm.

Jeśli chodzi o te pracowanie dachu, to może trzeba uważać, bo zaczną dachówki spadać. Lub wysłać dach na urlop co by nie pracował.

A co z moją blachą??? pewnie wkręty odpadną i cała spadnia na ziemie od tej pracy... hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pianki i jej odpadania to wydaje mi się, iż to plastyczny materiał i zjawisko nie powinno mieć miejsca.

 

W Margoninie gościu postawił sobie olbrzymią blaszaną wiatę i od wewnątrz całą wypsikał tą pianką.

Następnie zrobił odpowiednie posadzi, zamontował agrafki i trzyma w niej stado około 60 krów. Krótko mówiąc zrobił oborę wolnostanowiskową.

Kiedyś z nim rozmawiałem to mi powiedział, że dziś by zrobił idealnie tak samo.

Zero problemów ze skraplaniem się wody na metalowej konstrukcji, ciepła jedyny problem to wróble, które wydziobały sobie miejsca na gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka ma jeszcze jedna istostna (moze troche wiecej jednak) zalete, jest lekka i moze rownac sie ze styropianem w przeciwienstwie do welny -nie dociazamy dodatkowo dachu co przy dachwokach ceramicznych czasem ma znaczenie.

Niepodwazalnym argumentem jest ciaglosc izolacji z PUR, ja nie dalem zamknieto-komorkowej (twardej) bo byla zbyt droga i troszke zbyt twarda na dach jak dla mnie - przy silnych wiatrach dach sporo pracuje, nie sa to milimetrowe ruchy (z tego powodu pekaja zabudowy GK na poddaszach).

Uzylem pianki otwarto-komorkowej o grubosci 30cm, ma gorszy wsp. przenikania od zamkn.-kom. i trzeba dac troszke wiecej materialu ale jest za to tansza tansza co w calosci kosztow ma juz znaczenie mimo wiekszej grubosci.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widze, ze po prostu starasz sie zdyskredytowac pianke, bo gdybys sie zastanowil troszke nad tym zdjeciem, zauwazylbys ze to jest zdjecie w trakcie ocieplania a nie skonczone.

Wybierz jakies skonczone a zauwazysz roiznice.

Pianka docinana jest po profilach a nakladana warstwowo poniewaz "rosnie" w trakcie prac i trzeba robic to dosyc sprawnie i jak wspomnialem warstwami.

 

Pierwsza warstwa natryskiwana jest na folie i krokwie, nastepnie "ida" dalsze warstwy i tak az do profili z lekka nadwyzka do dociecia.

 

Nie wiem dlaczego tak bronisz welny czy aerozelu jak niepodleglosci a inne systemy sa be..?

Ponizej i powyzej zdjecia ktore wybrales ze stronki sa pokazane fragmenty skonczone -dlaczego wybrales akurat te fotke?

 

Ja nie krytykuje welny bo wczesniej zamierzalem dac lacznie 38cm, ale jesli trafila sie PUR to dodatkowo zysalem troszke m2 na poddaszu co ma znaczenie przy moim wzroscie -dodatkowa korzysc z cienszej warstwy ocieplenia o ktorej zapominamy.

Moge tylko oszacowac ze w ten sposob uzyskalem min. 10m2 powierzchni jako uzytkowej poddasza - mam porownanie do podobnego domku tylko z welna 35cm - pomieszczenia sa odczuwalnie mniejsze, skosy ok. 7-10cm nizsze.

 

BTW: Te miejsca puste na gorze to juz bedzie sufit, nie dawalem pianki na dachu po szczyty - stryszek mam nie ocieplony.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...