Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budynek sąsiada na naszej działce


Aneczkab

Recommended Posts

Witam

Mam następujący problem:

Działkę dostaliśmy od dziadków. Dziadek zgodził się kilka lat temu żeby sąsiad wszedł z garażem na naszą działkę. Budynek stoi jakieś pół metra wgłąb. Widać to dokładnie na mapkach w urzędzie. Dodatkowo w związku z tym za zgodą dziadka przesunęli płot pół metra na naszą działkę "by budynek tak brzydko na naszej działce nie wystawał".

 

Ogólnie nie przeszkadzałoby to mi tak bardzo gdyby nie to że działka ma szerokość 20 metrów.

Jak wyglądają przepisy prawne w takim przypadku?

Nie wiem czy mogę, a nawet jeśli to nie chce sobie robić na wstępie już wroga w sąsiedzie i nie biorę pod uwagę próby usunięcia tego kawałku budynku. Może uda nam się wynegocjować powrót płotu na prawidłową granicę (i tak trzeba go wymienić)

Bardziej chciałabym się dowiedzieć jak to wpływa na "minimalną szerokość działki". Czy tak to muszę szukać projektów które wpisują się w działkę 19,50m? A może wręcz przeciwnie? Mam prawo zbudować budynek większy i przybliżyć go do garażu sąsiada? Spodobał mi się projekt który mieści się na działkę o szerokości 20,80m i zastanawiam się czy byłoby realne zbudowanie go na tej działce czy muszę szukać innego (jak w przypadku działki 20m mogłabym kombinować z usuwaniem okien po jednej stronie tak w przypadku działki 19,50 taki zabieg to już za mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

ogólnie przepisy mówią, że budynek powinien być usytuowany minimum 4m od granicy działki z każdej strony. Chyba ,że jest to budynek bez drzwi wyjściowych lub okien to można wybudować dom bez problemu 3m od granicy działki. Ale istnieje też taki przepis, że można wybudować sie metr albo nawet pół metra od granicy działki. Tylko wymagana jest na to zgoda sąsiada. Jeśli on jest wybudowany na waszej działce to nie powinno być problemu z uzyskanie takowej zgody. Tylko pytanie czy chcesz się budować obok tego budynku który ma sąsiad jeśli tak to marnie widzę doświetlenie pomieszczeń jeśli 2 budynki będą tak blisko siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie jak prawo ma się do innych budynków które nie są moją własnością a które znajdują się na działce? Wiem, że są jakieś normy dotyczące usytuowania budynków wobec siebie na jednej działce, ale nie wiem jak one się mają do takiej sytuacji i czy akurat są jeszcze aktualne. Dlatego to takie ważne bo w przypadku odmowy na pozwolenie na budowę nie mogę podać powodu "wydaje mi się" czy "moim zdaniem" w odwołaniu i całą kosztowną i długą procedurę przygotowywania projektu do budowy trzeba będzie robić od nowa, albo co gorsze nie dostanę pozwolenia na zamieszkanie.

 

Zgody sąsiedzkiej nie ma już od paru lat - i dzięki bogu bo dla mnie to był skrajnie głupi przepis i dzięki niemu właśnie mamy ten problem teraz.

prz3mek1 - czasami lepiej budować się z jednym czy dwoma oknami bez widoku ślicznego słonka o poranku niż nie mieć gdzie mieszkać wcale - teraz mam widok na okno w którym właściciel lubi paradować w samych slipkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie mam dla ciebie dobrych wieści. Dokładna lektura dwóch aktów prawnych kodeks cywilny oraz rozporządzenie Ministra w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania.

Kodeks cywilny artykuł 151

Art. 151. Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

 

i warunki techniczne

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,

3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,

2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.

6. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się.

§ 13. 1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli:

1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:

a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,

b) 35 m - dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m,

2) zostały zachowane wymagania, o których mowa w § 57 i 60.

2. Wysokość przesłaniania, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu przesłaniającego lub jego przesłaniającej części.

3. Dopuszcza się sytuowanie obiektu przesłaniającego w odległości nie mniejszej niż 10 m od okna pomieszczenia przesłanianego, takiego jak maszt, komin, wieża lub inny obiekt budowlany, bez ograniczenia jego wysokości, lecz o szerokości przesłaniającej nie większej niż 3 m, mierząc ją równolegle do płaszczyzny okna.

4. Odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być zmniejszone nie więcej niż o połowę w zabudowie śródmiejskiej.

 

 

Ciebie trzymają przepisy przeciwpożarowe a wtedy twój budynek musi być odsunięty od istniejącego garażu o 8 m. Proponuję udać się do Wydziału Budownictwa Starostwa i dokładnie obgadać sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...