Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CWU - grzanie od wiosny do jesieni


Luk kbk

Recommended Posts

Witam!

 

Pomału wykańczam dom. Obecnie zastanawiam się nad wyposażeniem kotłowni. CO w zimie zasilane jest z kotła na ekogroszek 25kW. CWU zapewne też będzie wtedy grzana z pieca. Zastanawiam się co zastosować do grzania wody w cieplejszych miesiącach? Obecnie CWU nie ma jeszcze pod żadną postacią. Gaz jest planowany (może potrwać to 2-3 lata). Co radzicie? Grzać wodę i przez lato piecem na ekogroszek i czekać na ewentualny gaz? System solarny też był rozważany choć to zwrot kosztów byłby dosyć długi. Pompa ciepła do grzania CWU - też chyba minusem jest sporawe zużycie energii? Dodam jeszcze że mam możliwość dostania wymiennika 300l z grzałką i jedną wężownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Co do solarów: "wybieranie na razie solarów" mija się chyba z celem inwestycja w coś narazie nie do końca spełniająca swoją role to jak dla mnie stara pieniędzy. Przeanalizowałem pompe ciepła i jeżeli mam wydać około 7tys na urządzenie powietrze/woda i grzać wodę 3x taniej niż na prądzie to chyba pozostane narazie przy piecu na ekogroszek. Nie trzeba będzie go rozpalać codziennie tylko po nagrzaniu wody przejdzie w tryb podtrzymania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Co do solarów: "wybieranie na razie solarów" mija się chyba z celem inwestycja w coś narazie nie do końca spełniająca swoją role to jak dla mnie stara pieniędzy. Przeanalizowałem pompe ciepła i jeżeli mam wydać około 7tys na urządzenie powietrze/woda i grzać wodę 3x taniej niż na prądzie to chyba pozostane narazie przy piecu na ekogroszek. Nie trzeba będzie go rozpalać codziennie tylko po nagrzaniu wody przejdzie w tryb podtrzymania.

 

Tak samo zrobił bym na twoim miejscu. Też przez cały rok grzeję wodę kotłem na ekogroszek. Nie inwestował bym tyle kasy w solary czy pompę. Ogrzewam CWU dla 7 osób i wydaje mi się że jest to niedrogo. Kupuję czeski eko, teraz będę zamawiał na początku maja po 380 z dowozem. Jednym zasobnikiem grzeję od 3 do 4 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo zrobił bym na twoim miejscu. Też przez cały rok grzeję wodę kotłem na ekogroszek. Nie inwestował bym tyle kasy w solary czy pompę. Ogrzewam CWU dla 7 osób i wydaje mi się że jest to niedrogo. Kupuję czeski eko, teraz będę zamawiał na początku maja po 380 z dowozem. Jednym zasobnikiem grzeję od 3 do 4 tygodni.

 

Zastanawiam się równiez nad zasobnikiem, który będzie miał dwutorowe grzanie, albo węgiel albo elektryka. Zstanaiwam się jak zrobić, żeby z automatu się przełaczył, bo wóczas można by go wykorzytsac do CO jak się wyjeżdża na dłuższy czas.

http://www.stiebel-eltron.pl/index.php?page=product&group=ow_spojow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...