Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiata - jak zbudować ?


netcom

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 344
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam! (Chyba) jedyna konkretna strona by zbudować samodzielnie wiatę. Jestem w fazie projektu wiaty, która będzie miała dwie funkcje: 1. Wiata na samochód, a na obrzeżach konstrukcji drewutnia. Wiata będzie budowana własnym sumptem z rzeczy pozostałych z budowy domu (dachówki, drzewo).

Wiata jaką bym chciał byłaby to wiata przyścienna, ale może dokładniej. Chciałbym by wiata była mocowana do ściany budynku bez żadnych bel pionowych z jednej strony, tylko zamocowana do ściany pozioma deska (załącznik,zdjęcie pomocnicze nr 1).

Ściana budynku jest już ocieplona, ale bez elewacji. Moje pierwsze pytanie jest następujące:

Primo: Czy pierw zrobić elewację a później dopiero wiatę, czy nic nie stoi na przeszkodzie by elewacje wykonać później?

Secundo: Czy montując poziomą belę do ściany trzeba wyciąć np. na jej szerokość styropian od ocieplenia i w wycięte miejsce wmontować długą belę czy montować normalnie na styropian na długie kołki (pręty) aż do cegły?

Zdjęcie pomocnicze

http://pl.all.biz/img/pl/catalog/70357.jpeg

Na dachu będzie dachówka oczywiście. Więcej technicznych informacji udzielę później. Pozdrawiam

 

robię coś bardzo podobnego, jedno zadaszenie nad tarasem przy drzwiach wejściowych drugie za budynkiem. w obu przypadkach wstawiałem ciężkie belki grubości 12cm (bo styro na ścianie też ma 12cm), wstawione są gwintowane pręty i skręcane od wewnątrz budynku i zewnątrz belki. pręty co 1m. zdjęcia belek juz nie wykonam bo są pokryte siatką, klejem i tynkiem, ale wewnątrz budynku mam widoczne jeszcze nakrętki. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie koleżanki i koledzy!

 

Przede mną wyzwanie w postaci budowy wiaty, sprawy papierkowe (zgłoszenie w starostwie) mam rozeznane, mapkę działki mam, teraz tylko zebrać wszystko w całość i przedstawić odpowiednim organom. W związku z tym mam wstępne (pierwsze, ale nie ostatnie) pytanie, mianowicie: Czy powierzchnia 25 m^2, której nie można przekroczyć dotyczy obrysu zadaszenia czy skrajnych elementów podparcia tzn. słupków? :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
robię coś bardzo podobnego, jedno zadaszenie nad tarasem przy drzwiach wejściowych drugie za budynkiem. w obu przypadkach wstawiałem ciężkie belki grubości 12cm (bo styro na ścianie też ma 12cm), wstawione są gwintowane pręty i skręcane od wewnątrz budynku i zewnątrz belki. pręty co 1m. zdjęcia belek juz nie wykonam bo są pokryte siatką, klejem i tynkiem, ale wewnątrz budynku mam widoczne jeszcze nakrętki. pozdrawiam

 

Witam forumowiczów;

 

Równie z chciałem wykonać podobne zadaszenie na tarasie o wymiarach 6mx4m

Słupy planuję 10x10, krokwie 14x7 co 80cm, na to łaty i poliwęglan komorowy.

Czy wiata o takiej konstrukcji wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów;

 

Równie z chciałem wykonać podobne zadaszenie na tarasie o wymiarach 6mx4m

Słupy planuję 10x10, krokwie 14x7 co 80cm, na to łaty i poliwęglan komorowy.

Czy wiata o takiej konstrukcji wystarczy?

 

Słupy dał bym mocniejsze minimum 12x12 a najlepiej 14x14

Krokwie wystarczą 12x6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam....mam pytanie o połączenie belki poziomej ze słupem. Chce wykonać wycięcie na głębokości 3 cm w słupie 14x14 i w to miejsce włożyć belkę 14x14. Do belki od strony czoła gdzie będzie stykała się z wyfrezowanym gniazdem chcę wkręcić śruby dwugintowe M12...przewiercić słup i skręcić śrubami. Czy na takie połączenie śruby M12 dwugwintowe będą wystarczające?

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez DanielRomian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takich połączeniach.....z jednym zastrzałem w słup wkręcona śruba dwugwintowa....zastrzał przewiercony , osadzony w wycięciu i skręcony nakrętką.....i drugie połączenie z dwoma zastrzałami???
Wszystko fajnie tylko po co to? Przy takich zacięciach śruba czy wkręt pełnią tylko rolę stabilizującą. Wystarczy dłuższy i grubszy wkręt i to nawet taki wkręcany wiertarką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie zwracam się z prośbą o sprawdzanie projektu szopo-wiaty.

 

Wymiary szopa 400x500=20m2 (lewa strona), wymiary wiata 300x500=15m2(prawa strona), wysokość w szczycie dachy 240

Całość konstrukcji przewiduje wykona z belek 10x10 legary 10x5 + lady 10x2 (nie narysowane) Krokwie co 62cm.

Na dach planuje blacho dachówkę bez deskowania.

 

1.Szopa ma być obita deska elewacyjna co zasadniczo usztywni konstrukcje? wiec zrezygnowałem z zastrzałów, słusznie?

 

2.Domyślam się ze przydałyby się dodatkowe belki poziome wywnętrz konstrukcji . czy są one konieczne?

 

3.Krokwie chciałby łączyć przy pomocy takich blach bez nacinania. rozwijanie do przyjęcia? Resztę łączeń tradycyjny kątownik.

Bardzo proszę o spr i rozwianie moich wątpliwości. pozdrawiam

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4057115959_3.jpg

hr33b6rat2edrtg51q8oeiw834uh8y73qwe69c5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś z forumowiczów ocenić ten projekt...brakuje tylko krokwi. Konstrukcja zaprojektowana z desek 40x150...

Czy fundament 30cm x 30cm na głębokość poniżej przemarzania w rozstawie co 1,2 m pod ściany szkieletowe będzie ok? Podwalina o przekroju 80x150. Rozstaw desek w ściankach co 55 cm.

wiata nowa.jpg

Edytowane przez DanielRomian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłby ktoś z forumowiczów ocenić ten projekt...brakuje tylko krokwi. Konstrukcja zaprojektowana z desek 40x150...

Czy fundament 30cm x 30cm na głębokość poniżej przemarzania w rozstawie co 1,2 m pod ściany szkieletowe będzie ok? Podwalina o przekroju 80x150. Rozstaw desek w ściankach co 55 cm.

Jest ok, nawet z zapasem. :) No może oczep z dłuższego boku grubszy, choć dobrze nie widać. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich.

Chciałem zasięgnąć porady co do wiaty, która chce postawić u siebie na działce. Ma to być wiata otwarta na sprzęt ogrodniczy.

A więc:

- wymiary 3x3 metry, wysokość 2,7m(przód) i 2,5m(tył).

- krokwie pionowe to 10x10cm

- poprzeczne 10x5cm

- listwy pod dach 5x4cm

- dach będzie z Płyt bitumicznych BASE (w Casto za 30zł), więc będzie lekki

Wszystko ma stać na kotwach wbetonowanych w słupach o wymiarach 30x30x40

Rysunek poglądowy:

projekt v03.jpg

Dach z jednej strony ma wystawać ok 1 metra.

Jaki powinien być kąt dachu?

Czy w taki sposób mogę połączyć krokwie pionowe z poziomymi? Mam zamiar skręcić je śrubami.

Czy jest to projekt poprawny czy przekombinowany?

 

z góry dzięki z wszelkie uwagi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich

 

Mam od razu pytanie bo stoję przed wieloma zagadkami, na które nie mogę jednoznacznie sobie odpowiedzieć ale nurtują mnie najbardziej te dwie.

Chcę zadaszyć taras konstrukcją drewnianą pokrytą poliwęglanem komorowym - elementy drewniane praktycznie już mam przygotowane

dwa słupy o wymiarach 11 x 12,5 x 205, płatew 11x13x475, krokwie 6 szt. 5,5 x 13 x 310 będą jeszcze miecze ale wymiarów jeszcze nie znam.

 

1 . Jak przymocować słupy do tarasu ? czy mam go w miejscach słupów rozebrać i zrobić fundament z betonu i zatopić uchwyt( jak na zdjęciu) czy wystarczy przykręcić do kostki ? Taras jest usypany z piachu bardzo mocno zagęszczony dodatkowo była wysypana warstwa ok 10cm kamienia bazaltu drogowego, parę cm ok 5 betonu i oczywiście podsypka z cementem i kostka brukowa 6 cm. ( piach był tak zagęszczony, że łopaty nie szło wbić :) )

 

2. Czy mocowanie krokwi tarasu do krokwi (7-7,5cm) budynku za pomocą śrub jest wystarczające - wiadomo, że deszcze to nie kłopot ale ciężar śniegu zimą już tak, a potrafi mi z dachu na taras zsunąć się ładna hałda. Może należało by zastosować drabinki przeciwśnieżne na dachu budynku?

 

Załączam fotkę mojego tarasu, i schemat konstrukcji jak to ma wyglądać zaciągnięta z neta i przerobiona w paint-cie (niestety nie jestem tak biegły w SketchUp jak inny forumowicze)

Kupiłem również mocowanie słupów ale do wbetonowania - fajny system bo po wyfrezowaniu piłą łańcuchową otworu i nasadzeniu na niego słupów praktycznie jest nie widoczny.

 

Poradźcie co najlepiej miałbym zrobić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Michał

TARASS2.jpgTARRASS 3.jpgTARASS.jpg111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...