Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiata - jak zbudować ?


netcom

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 344
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja podłącze się pod pytania jaki spad powinien mieć dach jednospadowy jak na rysunkach i czy można zastosować kotwy typu U
Minimalne nachylenie dachu dachu zależy od rodzaju pokrycia. Papa może być i 3 st., blachodachówka to zdaje się najmniej 15 st. Jak mieszkasz w okolicy gdzie śniegu dużo to warto zrobić stromy. Śnieg to spore obciążenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne nachylenie dachu dachu zależy od rodzaju pokrycia. Papa może być i 3 st., blachodachówka to zdaje się najmniej 15 st. Jak mieszkasz w okolicy gdzie śniegu dużo to warto zrobić stromy. Śnieg to spore obciążenie.

Myślałem nad blachodachowka a śniegu duzo nie ma, więc zrobię pewnie około tych 15 st

Dzięki za informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

serdecznie prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników :)

Poniżej projekt wiaty jaka niedługa ma stanąć na ogródku. Docelowo zadaszana deskowaniem z papą i gontem bitumicznym.

Spadek przyjąłem około 10%, nie mam problemu, żeby zimą zgarnąć śnieg w krytycznych momentach.

Tylne słupki są zintegorwane z ogrodzeniem i są 10x10 cm

 

Pytania są takie :

- czy ta konstrukcja może stanąć tak jak jest bez tzw mieczy ?

- czy zółte słupki 12x12 cm są ok

- czy zielona belka 12x16 cm są ok, nie za duża ?

- czy tylna belka 10x13 cm jest ok

- jakie powinny być krokwie ? rozstaw jest co 70 cm

- jak rozwiązać łączenie krokwi z belkami, chodzi mi o skos i to że nie lezą płasko na płatwach, trzeba podcinać ?

 

Będę wdzięczny za sugestie :D, zależy mi, żeby wyszło możliwie lekko wizualnie, ale oczywiście bez zawalenia się na głowę :o

 

altana.jpgaltana2.JPGaltana3.jpg

Edytowane przez radzique
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
serdecznie prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników :)

Poniżej projekt wiaty jaka niedługa ma stanąć na ogródku. Docelowo zadaszana deskowaniem z papą i gontem bitumicznym.

Spadek przyjąłem około 10%, nie mam problemu, żeby zimą zgarnąć śnieg w krytycznych momentach.

Tylne słupki są zintegorwane z ogrodzeniem i są 10x10 cm

 

Pytania są takie :

- czy ta konstrukcja może stanąć tak jak jest bez tzw mieczy ?

- czy zółte słupki 12x12 cm są ok

- czy zielona belka 12x16 cm są ok, nie za duża ?

- czy tylna belka 10x13 cm jest ok

- jakie powinny być krokwie ? rozstaw jest co 70 cm

- jak rozwiązać łączenie krokwi z belkami, chodzi mi o skos i to że nie lezą płasko na płatwach, trzeba podcinać ?

 

Będę wdzięczny za sugestie :D, zależy mi, żeby wyszło możliwie lekko wizualnie, ale oczywiście bez zawalenia się na głowę :o

 

[ATTACH=CONFIG]385225[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]385226[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]385227[/ATTACH]

 

 

Panowie naprawdę nic nikt nie pomoże ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey

postaw bez mieczy, sprawdzisz potem stabilność i najwyżej dodasz je na skrajnym słupku. Ale chyba nie będzie potrzeba. Słupki OK, ja mam trochę mniejsze ale więcej ale mam dachówkę. Belki według mnie mogą być o mniejszych przekrojach. Ja mam coś koło 80mm. Podcinałem krokwie - ale spadek mam dużo większy i daszek kopertowy.

Edytowane przez q-bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serdecznie prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników :)

Poniżej projekt wiaty jaka niedługa ma stanąć na ogródku. Docelowo zadaszana deskowaniem z papą i gontem bitumicznym.

Spadek przyjąłem około 10%, nie mam problemu, żeby zimą zgarnąć śnieg w krytycznych momentach.

Tylne słupki są zintegorwane z ogrodzeniem i są 10x10 cm

 

Pytania są takie :

- czy ta konstrukcja może stanąć tak jak jest bez tzw mieczy ?

- czy zółte słupki 12x12 cm są ok

- czy zielona belka 12x16 cm są ok, nie za duża ?

- czy tylna belka 10x13 cm jest ok

- jakie powinny być krokwie ? rozstaw jest co 70 cm

- jak rozwiązać łączenie krokwi z belkami, chodzi mi o skos i to że nie lezą płasko na płatwach, trzeba podcinać ?

 

Będę wdzięczny za sugestie :D, zależy mi, żeby wyszło możliwie lekko wizualnie, ale oczywiście bez zawalenia się na głowę :o

 

[ATTACH=CONFIG]385225[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]385226[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]385227[/ATTACH]

Stawiaj smialo, wytrzyma.

Tylko nie zdziw sie jak za jakis czas bedziesz rozbieral bo nie zachowales odleglosci od granicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey

postaw bez mieczy, sprawdzisz potem stabilność i najwyżej dodasz je na skrajnym słupku. Ale chyba nie będzie potrzeba. Słupki OK, ja mam trochę mniejsze ale więcej ale mam dachówkę. Belki według mnie mogą być o mniejszych przekrojach. Ja mam coś koło 80mm. Podcinałem krokwie - ale spadek mam dużo większy i daszek kopertowy.

 

Dzięki,

W tartaku belkę na tył doradzili 10x10 cm, więc zakładam, że będzie ok bo jest podparta gęściej niż przednia.

Przednią zostawię 12x16 cm i na początek bez mieczy. Bez dachu nię będzie się chwiało na pewno, zobaczymy jak z dachem.

 

Tylko jakie krowkie ? Czy 6x12 cm wystarczą, takie proponują w tartaku.

 

Druga sprawa, jak wykonuję się boczną krawędź takiego dachu, jak powinno być zrobione opierzenie ?

Z przodu będzie rynna i taki fartuch nadrynnowy.

 

Rozumiem, że na deskowanie z piórowpustem powinna iść papa i później gont bitumiczny. Tą papę tylko się przybija czy jakoś klei na ciepło ?

 

Przechwytywanie.jpg

 

Tylko nie zdziw sie jak za jakis czas bedziesz rozbieral bo nie zachowales odleglosci od granicy

 

 

Mam nadzieje, że nie ;), ale nie takie konstrukcje już na osiedlu stoją.

Edytowane przez radzique
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Cześć!

 

Prośba o ocenę czy "zaprojektowana" przez mnie wiata ma szansę przetrwać w naszym klimacie zimą - małopolska?

 

Konstrukcja docelowo ma być wykonana z drewna konstrukcyjnego obitego płytami OSB. Dodatkowe pytanie ... Jakiej grubości płyt użyć?

Wiata miałaby być posadowiona na słupach betonowych fi 30cm - odwiert pod każdą*pionową belką poniżej poziomu przemarzania + wylany beton.

 

Na dach położyłbym rolowaną "dachówke" Icopal 3d bezpośrednio na deskowanie z OSB. Dookoła obrobka z blachy + rynna z tyłu,etc.

 

Napiszcie proszę czy taka konstrukcja ma sens. W PDFie znajdziecie wymiar.

Chętnie uzupełnię info.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

 

PDF - > https://filetea.me/n3wy4338FixQ1e7aaXxXdCYzA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...