Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Wszystkich budujących Marysię. Razem z żoną szukamy projektu naszego wymarzonego domku. Zastanawiamy się nad Marysią i Iskierką. Iskierkę widzieliśmy juz na żywo, Marysi niestety nie. Jeśli ktoś z Państwa budującyh lub już mieszkających w Marysi na śląsku mógłby nam pokazać swój domek bylibyśmy ogromnie wdzięczni. Obydwa projekty sa bardzo fajne. Minusem Iskierki jest napewno wąska kuchnia (w Marysi jest o 20 cm szersza) oraz mniejsza niż w Marysi górna łazienka. Z kolei najwiekszą wadą Marysi jest malutki wiatrołap.

Jeśli zdecydowalibyśmy się na Marysię pewnie dokoanłbym takich zmian w projekcie:

Parter:

W salonie z dwóch okien 100x150 zrobić jedno 150x150

W holu usunąć jedne drzwi (te na ścianie między salonem i schodami)

Zrobić nieduży schowek pod schodami

Zmienić wymiary okien na: kotłownia 60x60, garaż 60x60, wc 60x90 i wiatrołap 60x90

Zmienić szerokość drzwi z 100 na 90 i z 90 na 80

Usunąć wszystkie zaokrąglenia z okien i drzwi

Kusi mnie jeszcze skrócenie wc o jakieś 80-90 cm i zrobienie tam małej spiżarni - wtedy drzwi do wc trzebaby przenieść do wiatrołapu, a to trochę mało poręczne, więc raczej nie

Poddasze:

Podnieść ściankę kolankową o jeden pustak i wydłużyć krokwie o ok 20 cm żeby domek nie starcił swojego uroku

Zlikwidować schody w sypialni - wyrównać poziom podłogi nad garażem/kotłownią

Zmienić szerokość drzwi z 90 na 80

W sypialni zamiast dwóch okien 100x150 zrobić jedno 150x150 i zlikwodować okno dachowe

W pokojach nr 1 i 2 usunąć balkon i okna balkonowe, a zrobić po jednym oknie 150x150 i usunąć po jednym oknie dachowym (w pokoju nr 2 zostałoby wtedy jedno okno dachowe)

Pozdrawiam wszystkich budującyh i juz mieszkających :)

Edytowane przez misiek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę pomóc to usunąłbym wszystkie okna dachowe w sypialniach a pozostawiłbym tylko w łazience i klatce, zbyt głośno podczas deszczu. Co do reszty to wprowadzasz standardowe zmiany. U nas w salonie okna o standardowych wymiarach, schowek pod schodami, okna bez łuków, ścianka kolankowa podniesiona o pustak, sypialnia bez stopnia.

Marysia jest super domem, mieszka się rewelacyjnie, jest cieplutko i przytulnie.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zmiany proponowane są w większości w mojej Marysi zrobione, zwłaszcza bez łuków, jedno duże okno 150x150 w salonie i takie same duże w sypialni nad garażem, mam również spiżarnię pod schodami. Tylko drzwi się trochę kłócą z garażowymi. Wiatrołap mały. Po roku czasu stwierdzam że nie jest tak żle, a bez wiatrołapu zimą sobie nie wyobrażam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap musi być. A ta spiżarnia pod schodami, to jaka jest? Da się do niej normalne drzwi zamontować, czy to jest bardziej taka szafka/schowek? Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić ile tam jest miejsca? Mam jeszcze dylemat co do okien w pokojach nr 1 i 2. Napewno nie chce balkonu i jak najmniej okien dachowych - najlepiej gdyby w tych pokojach nie było ich wcale. Ma ktoś z was zamontowane w tych dwóch pokojach normalne okna 150x150? Jak one doświetlają pokoje? I czy takie okna wg. zapewne istnieją takie przepisy - wystarczą i są z nimi w zgodzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wiatrołapu nie ma i da się z tym żyć. Jest duży i przestronny przedpokój. Wiatr nie hula po domu. Pod schodami jest całkiem pojemny schowek i zwykłe drzwi nie pasują, chyba że weźmie się to pod uwagę podczas budowy. Jeśli chcesz usunąć okna dachowe to zwykłe muszą być szersze. Zapytaj się swojego projektanta bo takie zmiany muszą być wprowadzone podczas adaptacji, on zna normy, policzy i będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas jest wiatrołap i jest tylko do "łapania "wiatru;) jest tam symboliczna półeczka z wieszakami. Myślę, że gdy rodzina większa z małymi dziećmi - może przeszkadzać brak szafy i miejsca na wieszaki.

Pod schodami mamy spiżarkę .

Co do okien: nadgarażowy pokój (w zasadzie garażu nie mamy - teraz tam jest pokój) mamy duże okno szeokości ok180cm. Tu nie mamy okna dachowego.

W łazience jest okno dachowe i nad schodami też, ale my mamy nieco inaczej rozwiązane poddasze: tam gdzie są w projekcie dwa małe - my mamy jeden duży pokój z garderobą.

Jest w nim okno dachowe od strony południowej. Nie jest potrzebne - są tam dwa okna balkonowe - od zachodu - jest słonecznie po południu.

W salonie na ścianie tarasowej mamy duże okno tarasowe trzyczęściowe i jedno 150.

Edytowane przez ave!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie większa rodzinka i mam wieszak i szafkę na buty w wiatrołapie oraz w holu naprzeciwko schodów drugi wieszak i szafkę na buty. Poza tym spiżarnia jest u mnie w miarę duża ale nie mam schodów zabiegowych tylko ze spocznikiem. Nie powiem żeby można było w niej super stanąć. A drzwi do spiżarni mam 70 cm wystarczające. Jak znajdę chwilkę to zrobię zdjęcie spiżarni. Ja mam tam jeszcze skrzynkę elektryczną i skrzynki do podłogówki. W pokojach gdzie miał być balkon mam okna 120x150 i po dachowcu. Uważam że brak dachowca zwłaszacza w tym większym pokoju nie jest dobrym pomysłem bo będzie ciemno. W sypialni tam gdzie garderoba nie mam dachowca i nie żałuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jeszcze czy w Marysi da się zmienić schody na takie jak są w Iskierce i umiejscowić je w tym samym miejscu co w Iskierce? Wiatrołap napewno by na tym zyskał.

Poza tym raz jeszcze ponawiam swoją prośbę o możliwość obejżenia Marysi na śląsku.... jeśli ktoś chciałby pokazać mi swój domek proszę o odzew na priv albo mailem: [email protected]

Edytowane przez misiek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrołap musi być. A ta spiżarnia pod schodami, to jaka jest? Da się do niej normalne drzwi zamontować, czy to jest bardziej taka szafka/schowek? Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić ile tam jest miejsca? Mam jeszcze dylemat co do okien w pokojach nr 1 i 2. Napewno nie chce balkonu i jak najmniej okien dachowych - najlepiej gdyby w tych pokojach nie było ich wcale. Ma ktoś z was zamontowane w tych dwóch pokojach normalne okna 150x150? Jak one doświetlają pokoje? I czy takie okna wg. zapewne istnieją takie przepisy - wystarczą i są z nimi w zgodzie?

 

Witam wszystkich Maryśkowiczów!!!!!

 

 

Moje zdanie jest takie , nie likwidowac wiatrołapu,w zime jak znalazł i nie likwidować okien,doswietlenie musi byc a w zime słoneczko jednak minimalnie ale grzeje przez te okna.Jeśli okna przeszkadzają, zawsze mozna zasłonic roleta lub zaluzja natomiast jesli pomieszczenie jest niedoswietlone to juz klapa , cieszy sie zakład energetyczny.

Osobiscie załuje bo zrezygnowałem z okna dachowego w sypialni i niestety ale jest troche za ciemno ,ale co zrobic , jak mówi stare przysłowie pierwszy dom dla wroga drugi na sprzedaz a trzeci w koncu bedzie super .

 

Pozdrawiam wszystkich

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy ekogroszek - worki są trzymane w kotłowni dwie palety czyli ponad dwie tony spokojnie wchodzą. Ogrzewamy eko- tylko w sezonie więc w zalezniosci od zimy starcza te dwie ew 3 palety.

Pod schodami mamy spiżarkę i... to jest w zasadzie bardziej część mieszkalna więc trzymanie tam węgla ... hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłownię "wyrzuciłem" do budynku gospodarczego, w kotłowni trzymam też groszek w workach (na początku sezonu 4 tony)

w miejscu kotłowni w marysi jest pralnio-suszarnia

mam wszystkie okna dachowe jak w projekcie i nie żałuję, jest widno, tylko na lato trzeba mieć roletki (zwłaszcza te zaciemniające się sprawdzają na upały)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za mega szybki odzew.

Wczoraj przeglądając stronę biura projektów Horyzont wpadł mi w ręce ich nowy projekt Harmonia na paliwo stałe. Wydaje mi się, że może być dużą konkurencją dla Maryś i Iskierek. W porównaniu do Marysi, Harmonia ma:

- salon o pow. 29,3m2, a więc mniejszy o 5,1m2

- kuchnia jest mniej więcej tej samej powierzchni, ale aż się prosi żeby usunąć okno na bocznej elewacji i wtedy będzie napewno bardziej ustawna niż kuchnia w Marysi,

- większy wiartołap, to duży plus,

- nieduży schowek/spiżarnię obok wejścia do domu o pow. 1,4 m2, to też moim zdaniem spory plus, bo takie pomieszczenie zawsze się przyda,

- garaż, kotłownia i wc na dole o prawie identycznych pow. jak w Marysi,

- pokoje nr 1 i 2 na poddaszu nieco mniejsze, jeden tylko o 1,3 m2, drugi o 3,6 m2,

- sypialnia większa niż w Marysi, ale nie ma w niej garderoby. Po wydzieleniu garderoby w sypialni (bo aż się o to prosi) sypialnia będzie porównywalna z tą w Marysi, no może nieco mniejsza,

- łazienka na poddaszu o podobnej powierzchni.

Kontaktowałem się Horyzontem, nie mają jeszcze szczegółowych rysunków, więc ciężko powiedzieć dokładnie ile x ile mają poszczególne pomieszczenia, ale moim zdaniem projekt jest gody uwagi. Co o nim sądzicie?

PS. Podobne porównanie zamieściłem w wątku dot. Iskierki.

Edytowane przez misiek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Spiżarnia pod schodami??? Nie jest tam zbyt ciepło??? Słoiki, przetwory itp. rzeczy potrzebują chłodnego miejsca. U nas pod schodami docelowo ma być schowek na razie jest pier.dolnik. Spiżarnia będzie w garażu, zawsze trochę chłodniej, niestety nie wystarczająco bo ziemniaki nawet zimą rosną :)

Co do projektu Harmonia to chyba na oczy mi padło bo nie mogę znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u was sprawa wyglada z ogrzewaniem rocznie i ciepła wodą ?Pytam bo jestem ciekawa czy przepłacam czy moze nie?

W zeszłym roku cały rok woda Cwu +ogrzewanie wyszło nam 2 tony i 3 kubiki drzewa...

W tym roku w maja będziemy podliczać ale puki co poszła raczej nie cała tona i z 2,5kubika drzewa...ale zmieniliśmy dostawce groszku wzięliśmy go Luzem (tydzien suszyłam groch na podjeździe w upał ,i spala sie na pył..zero spieków ..sam pył )jest ok .A jak u was sprawa wygladą ? Rodzina 2+ temperatura na dole 21,22 u góry to z 23-24 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...