Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Dawno mnie tu juz nie bylo. Pamietam jak zaczynalismy szukajac projektu, pozniej juz wiedzielismy, ze to marysia. Mieszkamy juz ponad pol roku i niezalujemy wyboru. Drugi raz tez bysmy wybrali Marysie. Zrobilismy pare bledow ale to chyba kazdy po wykonczeniu i zbudowaniu by cos zmienil. Najwiecej bledow zrobilismy w instalacjach a najlepiej wyszly nam ściany jezeli chodzi o spizarke i zaminy w polozeniu scian. Widze ze forum dalej sie rozwija i Marysia nie traci na popularnosci:) Mogę poleci prowadzenie bloga z budowy. Prowadziłem od początku http://naszamarysia.blogspot.com/ i teraz jak oglądamy zdjęcia i czytamy to aż się łezka potrafi zakręcić jak widzimy ile pracy i decyzji było przed nami i myśleliśmy że się to nigdy nie skończy. Ale udało się a czas leci naprawdę szybko:)

Edytowane przez tomclay78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom pasywny to taki, o jakim każdy marzy. To dom, który nie generuje żadnych kosztów.

 

Czy Marysia, którą wybudowaliśmy do takich należy? Co powoduje, że taka nie jest?

 

Na pewno jest wspaniale rozmieszczonym domkiem, który wcale nie jest taki mały. Jest przytulny i można ten projekt jak najbardziej polecić. Kiedy zamieszkaliśmy dowiedzieliśmy się jakie są realne opłaty i za co się płaci:

 

Podatek za grunt i za dom

Woda

Ścieki

Prąd

Gaz

Drewno

Śmieci

 

Jak widać opłat jest mnóstwo. Podatek za grunt i dom jest nie do ominięcia. Płacimy też za całą resztę rachunków choć staram się je ograniczyć do minimum jako że zona jeszcze nie pracuje i mamy dwójkę małych smerfów więc w dzisiejszej dobie na czymś trzeba zaoszczędzić. Gdybyśmy mieli dom pasywny nie płacilibyśmy za żaden z tych rachunków. Najbardziej zawiedliśmy się na opłatach związanych z gazem. Pierwszy rachunek jaki dostaliśmy za gaz za miesiąc użytkowania w okresie zimowym to było 630zł. Aż zaniemówiliśmy.

 

Błąd, że nie zrobiliśmy kominka z płaszczem wodnym albo pieca na wszystko, albo pieca na drewno albo pieca gazowego przepływowego do ogrzewania ciepłej wody. Zrobiliśmy piec gazowy kondensacyjny ze sterownikami wewnętrznym i zewnętrznym i do tego bojler na 150l. Zamiast prostego rozwiązania wyszło skomplikowane i kosztowne jak dla nas na dzień dzisiejszy. Zimą po pierwszym rachunku za gaz przestaliśmy grzać i wszystko pozakręcaliśmy i zaczęliśmy grzać tylko naszym kominkiem. I tu szkoda, że nasz kominek nie jest z płaszczem wodnym albo nie ma powietrza rozprowadzonego. Myślę jednak że najlepiej byłoby zrobić piec na wszystko albo przynajmniej na drewno w kotłowni.

 

Mieliśmy sporo doradców i większość mówiła, że gaz najlepszy bo nie trzeba nic robić, a do kominka to ci się nie będzie chciało dokładać. Okazało się jednak, że kominek to jest całkiem fajna rzecz a szczególnie zimą kiedy to pięknie płonie i zamiast telewizora można sobie z przyjemnością cały wieczór patrzeć na iskrzące się płomienie. Wspaniały widok. I wbrew przesądom dokładanie do kominka nie sprawia mi żadnego problemu wręcz przeciwnie. Obecnie mamy takie miesięczne koszty:

 

Podatek za grunt i za dom - 21zł

Ścieki - 20zł

Woda - 60zł

Prąd - 55zł

Gaz - 55zł

Drewno - 60zł

Śmieci - 7,50zł

 

Łączne opłaty za dom na miesiąc wynoszą: 278,50zł

Zimą mamy w domu na dole gdzie jest kominek ok 19 stopni a u góry ok 16 może 17 stopni. Tak więc nie jest to afryka ale jak dla nas jest OK. Szczególnie w sypialni gdzie śpimy pod pierzynami wszyscy razem w 2,5m łóżku więc jest super. A powietrze jest idealne do spania. U góry w sumie tylko śpimy więc duża temperatura teraz póki dzieciaki są małe jest niepotrzebna. Cały dzień siedzimy w kuchni i w salonie. Wiadomo, że komfortowa temperatura jest ok 21 stopni, każdy ma swoją komfortową temperatura. Może nie chodzimy w krótkich rękawkach zimą ale ogólnie jest OK.

 

Warto się poważnie zastanowić nad rodzajem instalacji. Muszę przyznać, że my zrobiliśmy to trochę za szybko. Ale najważniejsze, że wybudowaliśmy Marysię i w bardzo urokliwym miejscu gdzie chodzą sarny i bażanty więc nie ma tak źle a instalacje zawsze możemy wymienić:D

Edytowane przez tomclay78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe wywody i niezadowolenie nasunęło mi myśl aby poprowadzić stronę o domach pasywnych i może w przyszłości takie domy będą już codziennością. W końcu Albert Einstein udowodnił, że E=mc2 czyli, że nawet ziarenkiem soli można byłoby ogrzać dom przez kilka miesięcy. Nowa strona to http://dom-pasywny.blogspot.com/ i mam nadzieje, że kiedyś się uda:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marysia na pewno nadawała by się na dom pasywny, ma zwartą bryłę tylko garaż było by trzeba odciąć od budynku. Nie zapominajmy że pasywny to też grube ocieplenie, ciepłe okna i reku. Jakie jest u Ciebie ocieplenie tomclay78? Zeszłej zimy w mojej marysi w garażu na termometrze samochodowym było -3, przy temp. (aż mi szczena z zadowolenia opadła) na zewnątrz -15/-18 stopni ale tylko dlatego ze marysia była opalana przez kilka godzin dziennie kozą w salonie. Nie mogę się doczekać tej zimy, już wrzuciliśmy pierwsze 2.5 tony węgla do kotłowni. Tomclay78 rachunki za gaz trochę wysokie ale temperatura w domu nie do pozazdroszczenia.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mierzyłem marysię z zewnątrz i okazało się że z każdej strony (dł./szer.) jest 10cm za dużo. Oczywiście domu nie powiększyłem tylko dałem więcej ocieplenia. I co by tu teraz wykombinować żeby żaden urzędas się nie przyczepił?

A poza tym podłogi wylane, gładzie na poddaszu prawie zrobione, wybrana kuchnia, 6 x drzwi wewnętrznych, kafelki do kuchni i przedpokoju, panele do salonu i jadalni, kolory ścian i najważniejsze mam zgodę mojego łaskawego sąsiada na przyłącze wodne w naszej wspólnej drodze. Najgorzej jest z kanalizą, po pół rocznej przerwie, budowa kanalizy w gminie znowu stanęła z powodu braku zgody właścicieli działek. Budują już od dwóch lat a pozwoleń na przekopanie nie maja, tylko moja gmina może być tak zorganizowana - masakra. Tymczasowo jestem zmuszony do wkopania trzech zbiorników 1000L i zrobienia z nich oczyszczalni drenażowej:)

tomclay78 czytałem wątek o paleniu gazem i w domach takich jak nasze ludzie spalają średnio 2300m3 gazu rocznie. Dużo zależy od ocieplenia i ustawień pieca tzn. jak najmniejsza różnica temp. między dniem i nocą.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)I o zdrowie pytam ...Jak sie macie?

Chef nikt sie nie przyczepi do takiej pierdoły...Jesli zwiekszyłeś ocieplenie to ono nie jest brane pod uwage...

U nas ok :)Mieszka sie super....ale bardzo duzo sprzatania jest...W domu nic nie robimy bo wszystko co miało byc to jest zrobione wiec cały czas otoczenie domu...Teraz marze o elewacji ..pienie by było ja mieć ...ale prędko nie będzie:)

Tom ...to i tak chyba nie wile za gaz tak mi się wydaje ..U nas piec na groch i ma w sobie komorę na wszystko ..Nas cos ogrzewanie z bojlerem 140l wychodziło 400,450zł jakos tak ale t pierwszy sezon wiec obsługi pieca sie uczyliśmy w domu było gorąco na dole 23-24 stopnie wiec super jak dla nas ..

Kurcze wkleiła bym jakieś foteczki ale nie ma sie czym chwalić w ogrodzie...dopiero za 5 lat jak to podrośnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrówko wyśmienicie, dziękuję. Pati25 nie bądź taka skromna, każda fotka jest mile widziana. My właśnie splantowaliśmy działkę, rosły tam sobie takie skromnie wyglądające drzewka, okazało się że to młode jesiony o ogromnych korzeniach. Zajęło cały dzień aby je usunąć. Całe szczęście że kolega był bardziej przytomny niż ja i wywiózł cztery pełne przyczepy, tak bym miał stertę korzeni na podwórku, do głowy mi nie przyszło że tego tyle będzie. Już niedługo zaczynamy robić ogrodzenie :)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było.U nas roboty posuwają się powoli,gdyż mój mąż wszystko robi sam i tylko w soboty,więc zbyt dużo nie jest w stanie zrobić.Aktualnie skończyliśmy instalację elektryczną i tynki na górze,a w sobotę ma być brama garażowa,więc potem można zejść na dół.Pozdrawiam wszystkich.Pati25 dawaj zdjęcia:)

P1020169.jpg

P1020170.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biedronka2000 no gratulacje, powoli ale zawsze do celu. Mąż musi mieć końskie zdrowie że sam całą budowę ciągnie:). Kiedy wystartowaliście z budową? Wklej więcej fotek.

Patinie dostałem nic na maila.

My powoli brniemy z papierologią wodociągową, takie urzędasy u nas są że masakra, w zgodzie zapisałem takie zdanie że "wyrażam zgodę na budowę przyłącza wraz z infrastrukturą". Specjalnie dałem słowo "infrastruktura" żebym nie musiał wyliczać co i jak, ale gdybym wiedział to od razu bym wstawił słowo "studzienka". Rozchodzi się o to że muszę iść jeszcze raz do sąsiadów i prosić o zgodę tym razem na studzienkę. Czy słowo infrastruktura nie obejmuje swym znaczeniem studzienki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem link do fotek, dzięki wielkie. No co tu by powiedzieć żeby nie skłamać:), super domek, pięknie wygląda. Rysujesz? Jeśli tak to masz super talent, podoba mi się obraz konia:). Nie masz problemów z utrzymaniem czystości na ciemnej podłodze i schodach, kurz i te sprawy?? U rodziców były bardzo jasne kafelki i wszystkie "koty" było widać. Raz dziennie musowo było sprzątnąć. Jak kibelek za prysznicem, dużo miejsca??

Buduję się tam gdzie ptaki zawracają, psy d...mi szczekają a urzędasy mają klapki na oczach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello :)Dziekuję:)

Ten koń to nie moje dzieło ..

A co do sprzątania to oczywiście ze się brudzi .W toalecie jest wystarczająco miejsca ..na zdjeciach wygląda ze tak na wcisk ale jest naprawdę ok .

Raz na tydzień myje wszystko drzwi...schody...podłogi meble itd itd...i naprawdę po tygodniu jest warstwa kurzu...U góry to w zasadzie się nie brudzi ale na parterze to niestety tak .Pies brudzi najbardziej :( Jeszcze elewacje znaczy sie brak elewacji z zewnątrz tez wkleje do albumu dzis wieczorkiem ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chef:) My zaczęliśmy naszą budowę 6 marca 2010 roku.Zdjęcia postaram się zrobić teraz w sobotę,jak nie zapomnę aparatu i jak wstawią nam bramę.Z tym zdrowiem u męża to różnie,bo ostatnio coś zaczęło szwankować,ale on twierdzi,że na naszej budowie odpoczywa ,bo wie dla kogo to robi i nikt go nie pogania.Mój mąż zajmuje się budowami zawodowo,więc ma trochę łatwiej,bo wie już co robić.Na razie mamy gdzie mieszkać,więc nic na siłę.Planowaliśmy w tym roku przynajmniej jedną instalację skończyć i raczej się uda,więc plan wykonany.Pozdrawiam:)

Cześć pati25.Zdjęcia super,szczególnie dzięki za zdjęcia kuchni,bo co wchodzę do mojej to się zastanawiam,czy tam wszystko się zmieści,ale widzę,że u Ciebie miejsca jest dosyć.Bardzo przypomina mi ona moją obecną kuchnię,ta sama kolorystyka:)Pokoje na górze też wystarczająco duże,fajnie kolorowo:)Chciałabym być na takim etapie.Pozdrawiam:)

Edytowane przez biedronka2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chef i bierdonka czekam na fotki :)Ja dodałam do albumu wczoraj otoczenie domu :)Mój tegoroczny ogród ...az nie moge sie doczekac jak bedzie za 4 lata wygladać.

Biedronka kuchnia jest idealnych rozmiarów jak dla nas :)Nie spodziewałam sie ze wyjdzie tak ok :)to dzieło męża i sąsiada ja im tylko narysowałam co i jak )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pati ogród z basenem, na bogato pojechałaś, nono. Pięknie wygląda, osobiście uważam że młode ogrody są najładniejsze. Wszystko jest małe, delikatne i niskie. Za 6 może 7 lat wspomnisz moje słowa a po kolejnych 3 będziesz wycinała najwyższe drzewa, ewentualnie skracała o połowę:) Wiem coś o tym :) Zdjęcia zamieszczę w styczniu, obiecuję.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...