Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wielkością komina do kominka


mateuszs

Recommended Posts

Witam,

Tak jak w temacie - przekrój komina dymowego to kształtka ceramiczna na planie kwadratu o lekko fazowanych narożach i bokach długości 16cm

Myślałem o kominku firmy Arysto A10L 510+510 lub 450+670 (musi być taki narożny) ale wyloty z tego komina są fi200mm i to daje większy przekrój niż kominowy.

 

Jaki polecalibyście inny wkład aby pasował (ewentualnie czy ten arysto może być) ale możliwości budżetowe są bardzo ograniczone.

93mkw i salon 28mkw - bez rozprowadzania powietrza - rekreacyjne palenie :-)

 

Mam jeszcze jeden problem - doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest 35x35cm od naroża ściany - czy będę to musiał przerabiać (kuć) aby podłączyć do kominka?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaje Ci chyba tylko coś z wylotem fi 150.

Np dovre 2175 cbs 2 , 3 - ogólnie coś 6 -12 kw - to żebyś się nie usmażył .

Dopływ powietrza z zewn. 350/350mm - hmm... stanowczo za duży , myślę , że spokojnie styknie rura fi 120 ... max. 160mm.

Kategorycznie odradzam redukcje średnicy wylotu spalin z 200 czy nawet z 180 mm do Twoich 160/160.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw powinno robić się projekt kominka i do niego projektować komin, prawie wczyscy robią odwrotnie.

Musisz szukać coś małego z wyjściem do 160mm, (np; tarnawa, albo coś "mini") albo zostaje "koza"

Powietrze dopasuj do paleniska, ale może być większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolot powietrza - chodziło mi o to że rura f100mm nie jest w samym narożniku tylko jest od niego odsunięta o około 35cm po przekątnej

 

Wiem o projektowaniu ale to nie jest dom wolnostojący i nie mój projekt - takie coś zastałem i muszę się dostosować

 

Jeśli 16x16cm = 256cm2, a f180 = 254cm2 - bardzo podobny wymiar więc chyba f180 może być z kominka

Czy te delikatne zaokrąglenia będą miały bardzo duży wpływ na pracę kominka?

Czy nie dopuszcza się lekko mniejszego przekroju komina od wylotu z kominka?

 

Jeśli dovre to jaki polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powierzchnię czynną przekroju komina oblicza się z pola koła wpisanego w kwadrat. Czyli przekrój 16x16 cm odpowiada faktycznie fi 160 mm. Różnica powierzchni in plus w kominach o przekroju kwadratowym to tzw. "kąty martwe".

Nieco bardziej skomplikowana sprawa występuje w przypadku kominów o przekroju prostokątnym. Spaliny do pewnego momentu proporcji boków przybierają kształt elipsy, ale już np. w bardzo popularnych kominach murowanych o wymiarach kanału dymowego 14 x 27 cm (bo taki wymiar wynika z ułożenia cegieł), potrafią rozdzielić się na dwie mniejsze strugi o przekroju kołowym.

W Twoim przypadku moc wkładu kominkowego nie ma praktycznie znaczenia. Liczyć się będzie raczej wielkość drzwiczek we wkładzie. Chociaż - są paleniska "ogromnej" wielkości i mocy w porównaniu do wymiarów otworu drzwiczek (np. właśnie duże modele Tarnav(v v, w).

Do komina 16 x 16 cm najodpowiedniejsze będzie palenisko o maksymalnym wymiarze otworu drzwiczek 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Jeżeli podobają CI się paleniska o proporcjach odwrotnych (wyższe i węższe), to już ostrożnie - raczej nie przekraczał bym wysokości 51 cm (standardowy i znormalizowany wymiar wielu palenisk), przy szerokości 40 - 45 cm.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie problemu z przekrojami - o powierzchniach martwych nikt ze sprzedawców nie mówił

Znalazłem coś takiego:

http://www.northstar.pl/metal-inserts/N-21.php

ale nie wiem czy ma dolot powietrza z zewnątrz.

 

Cenowo to max jaki chcielibyśmy przeznaczyć - chyba że coś innego w tej cenie.

Jeśli chodzi o szybę w pionie to bardziej nam się to podoba. Podobają nam się także kominki w kształcie kwadratu (hajduk smart 2L ale ma f180mm) ale to już cenowo odpada chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Dovre ma w swojej ofercie kominek z wylotem 150mm (CBS2 2175), doprowadzenie powietrza już tam jest (100mm - o ile mnie pamięć nie myli) - ale nie ma nóg - trzeba dokupić stojak albo coś podmurować - średnio polecam (kształt podstawy i dolot nie są zachęcające do tego)

 

Opinie o nim po parunastu paleniach:

Przy powierzchni otwartej ~80 m2 - można po 1.5h przegrzać pomieszczenie - przed kominkiem nie wysiedzisz w odległości <3m (gdy się ostro daje w palnik - staram się tego nie robić :) )

Zadymianie pomieszczenia - minimalnie przy dokładaniu na początku - dopóki komin nie złapie ciągu potem już nie (komin mam 20x15cm, wysokość od podłączenia 5-6 m)

Brudzenie szyby - no brudzi się - nie jest to dramat - bywa trochę przydymiona/zamglona, przednia w 10-15%, w rogach trochę więcej brązu. Boczna szyba zadymiona/zbrązowiona w 50%. Szyba przednia oczyszcza się w trakcie palenia całkiem całkiem (ale nie jest tak, że będzie błysk), boczna trochę też - ale tu jest dużo gorzej.

Czyszczenie sprowadziło się do użycia papierowego ręcznika i wody. Ogień widać cały czas.

Wykładzina vermikulitowa (tak to się chyba nazywa) po każdym paleniu jest jasna - palę dębem który w maju będzie miał 2 lata.

 

Dovre ma regulację dopływy powietrza: sekcja dolna i górna: jak się tym rusza to widać że działa, ForestNatura twierdzi że wkład nie należy do szczelnych - może łapać 'lewe' powietrze z okolic regulacji - szczelina tak z 10cm2 (może mniej). Dopływu powietrza nie dasz rady zamknąć całkiem - zawsze jest otwarta dziura w sekcji dopływu - stałe dedykowane rozwiązanie.

Wykończenie kominka estetyczne, aaa jeszcze jedno - szyba ma takie wymiary jak podają ale pamiętaj że ma też czarną ramkę. Dovre z boczną szybą nie ma też popielnika (używam separatora do popiołu - żona stwierdziła że to mimo wszystko czysta robota)

 

Inny kominek który ma wyjście mniejsze wyjście niż 200 to Sparke (180mm)- nie wiem czy podłączyłbym do mojego komina (wolałem nie ryzykować i dlatego wziąłem Dovre).

 

pozdrawiam

To_masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ma się mieścić 110? Do czego ten trójnik 160? Pytasz 110 czy 110, wybór wydaje się prosty :)

 

chodzi mi o to , że nie zmieszczę w ociepleniu fi 150 tylko fi 110 więc zastanawiam się czy nie puścić 2x fi 110 równolegle i przed kominkiem spiąć to trójnikiem ... ale pytanie do doświadczonych może wystarczy jedno fi 110

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to , że nie zmieszczę w ociepleniu fi 150 tylko fi 110 więc zastanawiam się czy nie puścić 2x fi 110 równolegle i przed kominkiem spiąć to trójnikiem ... ale pytanie do doświadczonych może wystarczy jedno fi 110

 

 

Tak, wystarczy 110, takie jest zalecane. 100 też będzie ok. Ciąg w kominie wytwarza wystarczające na ten przekrój podciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa serdecznie

 

By fachowo dobrać odpowiedni wkład kominkowy do Pana sytuacji, należy poznać jeszcze kilka kwestii:

- Jak wysoki jest komin?

- Jak końcówka komina ponad połacią dachu ma się w stosunku do kalenicy dachu?

- Co znajduje się po zachodniej stronie domu?

- Czy ma Pan mozliwość wprowadzenia większej rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz po kominek?

- Czy komin wykonany z bloczków ceramicznych ma element trójnikowy, czy trzeba będzie wykuć dziurę w celu osadzenia przyłącza dymowego z wkładu kominkowego?

 

Nie mogę zgodzić się z jednym z przedmówców, iż ewentualne redukowanie średnicy przyłącza dymowego redukcjami stożkowymi jest nieprawidłowe. Wszystko zależy od innych parametrów systemu kominowego.

 

Wkłady kominkowe DOVRE linii 2175, 2176 oraz 2180 są niezłe, ale trzeba bardzo uważać na odpowiedni ciąg. Jeżeli jest zbyt mało powietrza doprowadzone do tych wkładów lub komin jest za słaby, to rzeczywiście pali się w nich słabo, a w konsekwencji szyba szybko się brudzi. Z kolei, wkłady kominkowe Arysto dość dobrze radzą sobie w warunkach zmian ciśnieniowych w kominie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...