Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja - przewody


Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jestem w SZOKU. Dziś zaczęli robić rekuperator. Instalacja Polskiego Komfortu wydaje się rewelacją. Przywieźli płyty z wełny mineralnej (USA)dodatkowo izolowane folią alu i SAMI robią kanały. Jeśli w jakimś miejscu jest potrzebne kolanko 15st takie sobie robią, jeśli nie da się przejść kanałem 20cm bo brakuje 2cm to robią 18tkę a zwiększają szerokość o 2cm coby przekroje się nie zmieniały. W salonie aby nie opuszczać sufitu kanał będzie (o ile pamiętam) h11x25 szerokości. Co ważne całość wygląda megaschludnie, zero partyzantki. REWELACJA.

 

Sam kanał jest izolowany termicznie (wiadomo.....wełna) + od wewnątrz ma materiał wyciszający. Póki co jedyna wada to cena ale to też nie jest jakaś masakra przy koszcie całości

Edytowane przez krolik2002
uściślenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

Na ile lat planujesz użytkowanie twoich przewodów wentylacyjnych?

- Jeżeli nie chcesz do nich więcej zaglądać (tak jak ja) zamów je z blachy. Nie gódź się na żadne spiralki ze złotka od czekolady.

 

- Wszystkie przewody niech ci ukryją w ścianach - żadnych wystających poza powierzchnię ściany kanałów - da się (ja tak mam)

 

- Pomyśl o dodatkowym kanale który będzie ci wyciągał smrody z szafki z koszem na śmieci (ja tak mam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby ukryć przewody w ścianach trzeba zaplanować reku na etapie murarki......ja o tym średnio myślałem więc mam puszczone "normalnie". W moim przypadku akurat to mały problem bo mam sufity podwieszane (na dole) a na górze oczywiście w skosach. MEGAzaletą przewodów Polskiego Komfortu jest ich "płaskość" (poszerzony dla zachowania odpowiedniego przekroju) przez co sufit będzie wysoko. Przy rurach blaszanych miałbym niski sufit lub mały przekrój.....do wyboru ;)

 

Wyciąg z szafki na śmieci.....to już lekka przesada ale każdy robi jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby ukryć przewody w ścianach trzeba zaplanować reku na etapie murarki

U mnie na etapie murarki nic nie było planowane. Myślę że jest to kwestia pójścia na łatwiznę firmy instalującej przewody - po prostu nie chce im się kuć ścian.

 

Wyciąg z szafki na śmieci.....to już lekka przesada

Dlaczego przesada? Kosz na śmieci jest najbardziej smierdzącym miejscem w kuchni, ale jeśli ktoś lubi te zapachy - każdy robi jak chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby ukryć przewody w ścianach trzeba zaplanować reku na etapie murarki......ja o tym średnio myślałem więc mam puszczone "normalnie". ........

 

a tu się nie zgodzę :)

nie miałem planowanej WM na etapie murarki a kanały mam wszystkie ukryte (no może poza jednym, choć zależy jak i kto na to patrzy: rura 200mm w zabudowie KG w narożniku pomieszczenia i jednocześnie w szafie wnękowej, czyli schowana bo w szafie lub nie schowana bo nie w ścianie :) ), kanały PCV prostokątne 200x65 w ścianach szczytowych, skosach i kolankowych, reszta przekrój okrągły na stryszku i suficie podwieszanym parteru

w wykończonym domu zobaczysz jedynie anemostaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionowe wycięcie w murze (grubości 25 cm) głębokości 5 cm i szerokości 15 cm praktycznie nie osłabia ściany - zapytaj kierownika budowy.

Jeśli wolisz mieć taki kanał wystający ze ściany - to przecież nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Zatem teoretycznie projektanci takie ryflowane ściany mogą planować bez przeszkód? Polecam zmienić kierownika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racer napisał:

Zatem teoretycznie projektanci takie ryflowane ściany mogą planować bez przeszkód? Polecam zmienić kierownika budowy.

Rozumiem że z wykształcenia jesteś inżynierem budownictwa?

A mój kierbud - tak

Budynki są projektowane ze spoorym zapasem wytrzymałościowym. Oczywiście kierbud (lub projektant) musi stwierdzić że dane wciecie jest możliwe do wykonania. Rury montowane przez hydraulika są też wcinane w scianę (i to często poziomo) i budynki się nie zawalają z tego powodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...