Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

służebność gruntowa a podatek od darowizn itp.


tfor

Recommended Posts

W osttanim muratorze 4/2010 jest artykuł jednej instytucji prawno-podatkowej (z tego co pamiętam) a dotyczący obowiązkowi zapłaty podatku PCC lub od darowizn w przypadku użytkowania drogi koniecznej. A artykuł był niejako próbą odpowiedzi na konkretne zadanie pytanie przez jednego z czytelników Muratora. Postanowiłem trochę powertować ustaw, orzeczeń i skonfrotnować to z US. I ku mojego zdziwieniu autor mija nie do końca wyjasnia problem nie wskazujac własciwej drogi działania. A mianowicie pytanie dotyczyło czytelnika, która ma podpsiać umowę służebnosci gruntowej (drogi koniecznej) i zastanawia się czy podpsiać umowę na czas okreśłony czy też na czas nieokreśłony. Wg wyliczeń autora na czas nieokreślony koszty wynikające z ustawy o darowiznach i spadkach będą o wiele większe niż na czas określony. I do tego punktu autor ma rację. Jednak dalszy tok myśłenia winein być taki: Ustawnowienie służebności gruntowej (patrz drogi koniecznej) robi się na tzw. każdoczesnego właściciela dziąłki o nr. itd. , gdyż co komu po takiej działce jak nie będzie miał dostępu do działki. Poza tym nikt nie uzyskania pozowlenia na budowę jak nie będzie działka spełniała m.in. warunku posiadania dojazdu do drogo publicznej. Podpisując umowę czy to notarialna czy w wyniku wyroku sądu na każdoczesnego właściciela wskazanej działki, nie zostaje spełniony jeden z warunków do zapłaty podatku od darowizn i spadków z tytułu służebności gruntowej, czyli tzw. charakteru osobistego. Jest to wymóg opisany w piśmie MF, które wyraźnie wskazuje na zwolnienie z przedmiotowego podatku, gdzie nie ma wskazanej konkretnej osoby.

szczegóły na http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=138&id=66527&typ=news

cytat fragmentu:

"5-6. W związku z pytaniami dotyczącymi opodatkowania i zwolnienia nabycia prawa majątkowego w postaci ustanowienia nieodpłatnej służebności Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.

 

Mając na uwadze przepisy art. 1 upsd, zgodnie z którymi podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez osoby fizyczne, należy stwierdzić,

że nabycie prawa nieodpłatnej służebności podlega temu podatkowi wówczas, jeżeli służebność ma charakter osobisty. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego służebność osobista różni się zasadniczo od służebności gruntowej. W konstrukcji stosunku prawnego tych praw należy zaznaczyć zarówno odrębność ich charakteru, jak i funkcji. Służebność osobista jakkolwiek jest obciążeniem nieruchomości, niemniej ustanawiana jest na rzecz oznaczonej osoby fizycznej (nie można jej ustanowić na rzecz osoby prawnej). Służebność gruntowa służy natomiast zwiększeniu użyteczności nieruchomości władnącej. Tylko służebność osobista ma charakter podmiotowy, a zatem jedynie nabycie takiej służebności przez zindywidualizowaną osobę powodować może konsekwencje w zakresie podatku od spadków i darowizn."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź autora artykułu:

 

Dziękuję za wnikliwe przeczytanie artykułu oraz trafne jego rozwinięcie. Rzeczywiście jest tak jak Pan/Pani napisał/a. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlegają służebności nieodpłatne o charakterze osobistym. Stanowisko obecne, jakkolwiek korzystne dla podatników, nie znajduje bezpośredniego oparcia w tekście samej ustawy.

Posługuje się ona pojęciem służebności, nie dzieląc ich na gruntowe oraz osobiste. Rozmiar zamieszczonego artykułu pozwolił jedynie na analizę przepisów ustawy, których stosowanie wprost albo odmienna interpretacja mogą prowadzić do opisanych skutków. Nie było natomiast możliwe – z uwagi na objętość publikacji – wszechstronne opisanie problematyki opodatkowania służebności.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że praktyka organów skarbowych co do opodatkowania służebności gruntowych nie ulegnie zmianie.

 

Krzysztof Bramorski, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii BSO Prawo & Podatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podsumowac tak. Na moje pytanie w US, wskazujac, ze zaczytane w MURATORZE, gdzie autorem jest .... , odpowiedzieli:

...my nie działamy na muratorze ....

Wydaje się, że taka istytucja jaką autor tekstu reprezentuje winien znać przynajmniej tak prawo jak US, albo i lepiej. Połowa tresci "gdybania" autora na temat wielkości podatku - przy szerszej znajmości tematu - mogłaby być zastąpiona właściwą interpretacją ustawy.

Zwłaszcza, że do rzadkości drogę konieczną ustala się na konkretną osobę tylko na każdoczesnego właściciela przedmiotowej działki (co można znaleźć w wyrokach sądowych). A artykuł mnie bardzo zainteresowął, gdyż sam miałem pół roku temu taką sytyuację i musiałbym wg autora zapłacić podatek ok. 17 tys zł. + karne odsetki za zwłokę w zawiadomieniu US.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...