Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylator łazienkowy w bloku


Recommended Posts

Witam,

 

 

Informacje (opinie) na temat montowania wentylatora łazienkowego w bloku 4-piętrowym można znaleźć w wielu miejscach w internecie.

Proszę jednak kogoś kto naprawdę na tym się zna ( z teorii i przede wszystkim z praktyki) o odpowiedź na parę pytań, których nie mogłem za żadne skarby znaleźć gdziekolwiek indziej.

 

W bloku, w którym mieszkam jest wentylacja grawitacyjna.

Blok wybudowano w 1995 roku.

Bardzo często w łazience w okolicach kratki wentylacyjnej powietrze stoi.

I nie ma tu znaczenia czy otwarte są drzwi od łazienki, czy w pokojach otwarte są okna.

Ponadto niejednokrotnie dało się odczuć w łazience smród palonych (przez sąsiada) papierosów.

Nie sam dym a charakterystyczny smród (jak z popielniczki).

 

1. Czy dopuszczalne i uzasadnione jest założenie wentylatora łazienkowego, w przypadku, gdy po jego montażu i w trakcie jego działania pozostałe otwory w mieszkaniu pracować będą prawidłowo (właściwy ciąg)?

2. Pomijając aspekt prawny czy istnieje jakieś przeciwwskazanie dla montażu wentylatora, gdy, jak napisałem wyżej, po sprawdzeniu okaże się, że pozostałe otwory (tj. w kuchni i WC) działać będą prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wynika, że masz problem z jednym kanałem wentylacyjnym znajdującym się w łazience. Brak ciągu mimo, że okno jest otwarte. Dodatkowo masz przyjemności wąchać zapach dymu papierosowego palonego przez sąsiada poniżej. Dlaczego tak się dzieje? Najlepiej jak jeden kanał wentylacyjny przypada na jedno wentylowane pomieszczenie. Niestety w bloku są kanały zbiorcze które są przydzielone do wentylowania pomieszczeń co drugie piętro. Czyli np.: sąsiad z parteru i drugiego piętra korzysta z tego samego kanału. W międzyczasie ludzie robili przeróbki, remonty i wybijali dziury w kominach tam gdzie im pasowało. Więc dlatego to nie działa a

z kratki mamy zapachy obiadu lub inne, sąsiadów poniżej.

Radziłbym najpierw zgłosić problem w spółdzielni lub wspólnocie. Potrzebny będzie przegląd kominiarski tego komina, począwszy od parteru do czwartego piętra. Może kanał jest niedrożny lub trzeba zwiększyć ciąg za pomocą specjalnej nasady na kominie.

Odnośnie zastosowania wentylatorka w tym kanale. Generalnie to zabronione jest stosowanie wentylacji mechanicznej tam gdzie jest kuchnia gazowa lub piec gazowy z otwartą komorą spalania. Taki wentylatorek podczas pracy, potrafi zakłócić działanie wentylacji w całym mieszkaniu. Ponadto po co wentylatorek, jak kanał jest niedrożny?

Więc najpierw trzeba poznać gdzie jest przyczyna, braku ciągu i ją usunąć.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szanowna administracjo, niniejszym zgłaszam niedrożność komina wentylacyjnego. W pomieszczeniu jest tak duszno, że robi mnie się czasem słabo. Ta usterka zagraża mojemu zdrowiu i życiu, w związku z tym proszę o jej natychmiastowe usunięcie."

 

Ja miałem podobny problem, podmurowali mi kominy o 1m, jest git. Różnica tylko taka, że nie mam wspólnych z sąsiadami kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
(...) Generalnie to zabronione jest stosowanie wentylacji mechanicznej tam gdzie jest kuchnia gazowa lub piec gazowy z otwartą komorą spalania.(...)

Nie chcę zaczynać nowego tematu więc zapytam tutaj: Jaki konkretnie przepis prawa ZAKAZUJE stosowania w kuchni stosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej jeżeli mam w kuchni płytę gazową czteropalnikową??? Kominiarz upiera się, że jest taki przepis, ale poproszony o podanie podstawy prawnej nie mógł znaleźć konkretnego zapisu. Określę sytuację precyzyjnie: zamieszkałem w kamiennicy i świadom tego, że nie ma i nie będzie tam żadnej wentylacji wiedziałem, że kominiarz nakaże mi zbudować kanał wentylacyjny dla łazienki gdzie znajdować się będzie piec z zamkniętą komorą spalania podłączony na SPS (gdzie mogę zastosować wentylację mechaniczną) oraz dodatkowo nakazał mi zainstalować wentylację w kuchni ze względu na płytę gazową czteropalnikową, ale tylko i wyłącznie mogę tam zainstalować - jak twierdzi kominiarz - kanał wentylacyjny grawitacyjny. Więc suma sumarum dochodzi do małego paradoksu bo w łazience mam zgodę na mechaniczną wentylację wywiewną, ale w kuchni tylko na grawitacyjną, w momencie działania wentylacji mechanicznej w łazience kanał grawitacyjny w kuchni stanie się czerpnią powietrza, a nie wentylacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...