Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:

1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty

2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy

3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)

4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.

5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny :) i baaaardzo źle widziany.

6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.

 

 

Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator.

 

Witam serdecznie!

 

Kilka pytań odnośnie Twojego postu. Potrzebuje pewne rzeczy uściślić.

 

1. Kosmiczne straty,brak docieplenia - więc jakiego rzędu straty? W porównaniu z jakim innym rekuperatorem starty, w jaki sposób było to mierzone, jakie wygląda to w rekuperatorach z wyższej półki?

2. Ile modeli widziałeś z tego rodzaju wadą? Jeśli tylko swój to czy można to uznać za coś normalnego czy to był wyjątek?

3. Automatyczny by-pass ustawiony na sztywno - ok, proszę o podanie alternatywnego rozwiązania w innym rekuperatorze, z czym to porównywałeś?

4. Brak możliwości zakupu przez internet samo w sobie nie jest wadą.

5. Poproszę o wymienienie zalet. Po tak wnikliwej analizie powinny się pojawić.

6. Jaki alternatywny rekuperator można by wybrać i jaka jest różnica w cenie?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam serdecznie!

 

Kilka pytań odnośnie Twojego postu. Potrzebuje pewne rzeczy uściślić.

 

1. Kosmiczne straty,brak docieplenia - więc jakiego rzędu straty? W porównaniu z jakim innym rekuperatorem starty, w jaki sposób było to mierzone, jakie wygląda to w rekuperatorach z wyższej półki?

2. Ile modeli widziałeś z tego rodzaju wadą? Jeśli tylko swój to czy można to uznać za coś normalnego czy to był wyjątek?

3. Automatyczny by-pass ustawiony na sztywno - ok, proszę o podanie alternatywnego rozwiązania w innym rekuperatorze, z czym to porównywałeś?

4. Brak możliwości zakupu przez internet samo w sobie nie jest wadą.

5. Poproszę o wymienienie zalet. Po tak wnikliwej analizie powinny się pojawić.

6. Jaki alternatywny rekuperator można by wybrać i jaka jest różnica w cenie?

 

Pozdr

 

ja coś wtrącę

1) nie chodzi o porównanie do innego tylko o jego stan, brak ocieplenia to straty i kropka, za to jest tańszy :)

2) dospeli z nieszczelnościami jest na prawdę sporo

3) alternatywne rozwiązanie to bajpas w innym reku, działanie sensowniejsze za to droższe :)

4) zgadza się to nie jest żadna wada

5) cena i to w zasadzie koniec ale chyba o to chodzi, jest to wybór pomiędzy ceną a jakością skierowany do określonej grupy odbiorców,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja coś wtrącę

1) nie chodzi o porównanie do innego tylko o jego stan, brak ocieplenia to straty i kropka, za to jest tańszy :)

2) dospeli z nieszczelnościami jest na prawdę sporo

3) alternatywne rozwiązanie to bajpas w innym reku, działanie sensowniejsze za to droższe :)

4) zgadza się to nie jest żadna wada

5) cena i to w zasadzie koniec ale chyba o to chodzi, jest to wybór pomiędzy ceną a jakością skierowany do określonej grupy odbiorców,

 

 

 

Witam:)

 

Dziękuję za odpowiedź. Proszę zrozumieć, że poważnie do tej sprawy podchodzę. Z twoich wypowiedzi wynika, że masz do czynienia z różnymi rekuperatorami więc porównać CI będzie łatwo.

 

1. To rozumowanie mnie nie przekonuje. Chodzi o konkrety. Jak można coś negatywnie ocenić, nie mając porównania z czymś innym? Gdyby na świecie istniał tylko Optimal 400 ,nie byłoby w ogóle takiego tematu. Więc ktoś patrząc na tą centralę i mając świadomość, że w innej zostało to inaczej rozwiązane, powiedział.. takie uszczelnienie jest do d...:)można by to zrobić inaczej. Ale dlaczego jest złe? i ile muszę płacić by mieć lepszy? Czy naprawdę opłaca mi się dopłacać?

 

Pytam z prostej przyczyny. Ludzie różne mają portfele i różne oczekiwania. Druga sprawa, czy teoretycznie straty będą jeśli centrala będzie umieszczona w pomieszczeniu z plusową temperaturą?

 

2. Rozumiem. Jaki to ma wpływ na prace urządzenia z punktu widzenia osoby kupującej? Ile musi dopłacić by nie mieć tego problemu?

 

3. Alternatywny bypass w innym reku to koszt?

 

4. Ok. Cena. W porządku. Ale nadal nie mając konkretnego porównania z innym rekuperatorem nie mogę stwierdzić czy to jest prawdziwe czy nie?

Nie mogę zobaczyć konkretnych parametrów i powiedzieć sobie o! ten rekuperator jest lepszy pod tym i pod tamtym względem i wolę dopłacić te 2 tysiące

czy 3 tysiące uświadomiony że faktycznie to jest lepsze.

 

Ja rozumuje w ten sposób. Może to trochę dziwne ale tak mam. Wydaje mi się, że ludzie budują domy za miliony złotych i dla nich rekuperator za 30 tys. to pikuś. Będzie tam miał pewnie wszystkie cuda świata. Inni budują domy za pół banki i kupują rekuperatory za 15 tys. A inni robią wszystko po kosztach i kupują rekuperatory z półki do 10tys.

 

Trzeba porównać chyba rekuperatory do 10 tysięcy złotych. I ocenić ich różnice i podjąć decyzję w zakresie cena/jakość najlepszym wyborem będzie. Miejsce 1sze,2gie,3cie. Wtedy można wybierać z sensem:) Tak uważam.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optimal na początku miał nie mieć by-passu, teraz ma. A to bardzo dużo zmienia. Oprócz tego bonusu, zyskał dodatkowe wygłuszenie od spodu i jest zwyczajnie cichy. Być może niektóre opinie pojawiły się bo ktoś widział pierwszą wersję/wypust. W mojej opinii, chociaż jestem postronnym obserwatorem- Optimal bardzo podciągnal jakość,więc o nieszczelnościach nie ma mowy. To prawda, że Brink jest lepszy, nikt nie mówi że nie, ale i ten ma swoje wady- baaardzo duże.

 

Za takie pieniądze, jakie kosztuje, to bardzo dobry sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy wprowadzone są te ulepszenia? Jak rozpoznać, czy dany egzemplarz jest już ulepszony? Co do szczelności to wystarczy przyłożyć rękę w okolice modułu automatyki. Tam jest przeciąg. Zwłaszcza z niewykorzystanego gniazda RJ. W środku również szczelność nie jest zachowana. Wymiennik nie jest uszczelniony w stosunku do obudowy.

Ktoś wcześniej pytał, jak zmierzyć straty. Widać je na podstawie temperatur, które podałem.

Jeśli ktoś chce mimo wszystko zdecydować się na Optimala, to nie ma sensu dopłacać do Bypassa. Jak widać z pomiarów, które podałem, jego wpływ jest znikomy.

Ja po upłynięciu gwarancji chyba się zdecyduję na spore przeróbki (na pewno wymiana całej obudowy). W aktualnym stanie ten rekuperator służy zwłaszcza do roznoszenia kuchennych zapachów na cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy wprowadzone są te ulepszenia? Jak rozpoznać, czy dany egzemplarz jest już ulepszony? Co do szczelności to wystarczy przyłożyć rękę w okolice modułu automatyki. Tam jest przeciąg. Zwłaszcza z niewykorzystanego gniazda RJ. W środku również szczelność nie jest zachowana. Wymiennik nie jest uszczelniony w stosunku do obudowy.

Ktoś wcześniej pytał, jak zmierzyć straty. Widać je na podstawie temperatur, które podałem.

Jeśli ktoś chce mimo wszystko zdecydować się na Optimala, to nie ma sensu dopłacać do Bypassa. Jak widać z pomiarów, które podałem, jego wpływ jest znikomy.

Ja po upłynięciu gwarancji chyba się zdecyduję na spore przeróbki (na pewno wymiana całej obudowy). W aktualnym stanie ten rekuperator służy zwłaszcza do roznoszenia kuchennych zapachów na cały dom.

 

Psioczysz, jak zdesperowana podstarzała panna. Ktoś Ci płaci za tą propagandę? Przyczepiłeś się jak rzep psiego ogona, narzekasz na model centrali który kupiłeś jakiś czas temu a do tej pory wiele się zmieniło. Mam wrażenie, że masz ukryty cel, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i podłączam się pod temat

 

Czytając różne posty o Optimalu (K62 - wskazał bardzo prostą metodę szukania, polecam:) )

doszedłem do takich wniosków, że chociaż część osób narzeka to w postach ludzie piszą,że:

 

Wymiennik - do zaakceptowania

Poziom hałasu - do przyjęcia

Cena - dość konkurencyjna

Silniki na prąd stały lepsze niż na prąd zmienny

Sterownik z programatorem

Funkcja rozmrażania jakieś zatrzymywanie się wentylatora czy coś

Niewielkie zużycie prądu

 

To moje wnioski z lektury tego co do tej pory na forum, jeśli chodzi o pozytywne strony.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psioczysz, jak zdesperowana podstarzała panna. Ktoś Ci płaci za tą propagandę? Przyczepiłeś się jak rzep psiego ogona, narzekasz na model centrali który kupiłeś jakiś czas temu a do tej pory wiele się zmieniło. Mam wrażenie, że masz ukryty cel, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Ukryty cel to masz ty. Ja nie pracuję w Dospelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryty cel to masz ty. Ja nie pracuję w Dospelu :)

 

Taka wnikliwość, takie rozeznanie, taki charakter a nie sprawdziłeś towaru przed kupnem. Powinieneś się wstydzić sam przed sobą. Jeśli masz aspiracje na towar w wyższego regału, to tam sięgaj a nie gmerasz gdzieś w średniej półce i psioczysz, i narzekasz, i marudzisz. Dziwne rzeczy opowiadasz.

 

Abstrahując od twojego biadolenia, Optimal to przyzwoita centrala z dobrym sterowaniem. Koniec i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co z tym Optimalem, potrzebuję 4 centrale dla 3 domów i nie wiem co kupić ?

 

Picz, przychodzą tu takie powsinogi i ujadają bo "znowu w życiu im nie poszło", przy okazji psując opinię fajnemu produktowi. Nie mówię że to produkt doskonały, ale nie lubię jak się farmazoni nie mając bladego pojęcia o ofercie rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...