Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

z placu boju to jest tak ze praktycznie każdą centralkę trzeba uszczelniać, niechlujstwo montażu jest widoczne ale trochę taśmy i innego kleiwa i sprawa załatwiona i reszta działa, tyle ze lepsza opcja jest z ręcznym bajpasem, luna prezentuje się tak samo tyle ze do niej lepiej zrobić własny sterownik bo fabryczny jest do dupy

jest to sprzęt dla określonego odbiorcy i schodzi go sporo, trwałość jak i innych maszyn podobnie, egzemplarze które brzęczą po prostu się odsyła na koszt producenta do wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No cóż, masz opinię przeciwstawne osoby zawodowo związanej z produktem (i na dodatek prostaka) i użytkownika. Powiem ci, że na początku byłem nawet w miarę zadowolony do czasu bliższego przyjrzenia się temu produktowi. Bajki, które opowiada Racer, że widocznie miałem pecha i trafiłem na egzemplarz od niechlujnego montera są śmieszne. Niechlujnością montera można tłumaczyć przypadek opisywany w tym wątku - zamontowane wentylatory od mocniejszej centrali powodujące duży chałas, wykryte dopiero po kilku wizytach.

Postaram się załączyć kilka zdjęć, z których widać jakość produktu. Zdjęcia słabo wychodzą, bo obudowa jest błyszcząca.

Muszę prostaczkowi przyznać trochę racji. Nie rozpoznałem należycie Optimala przed zakupem. Nie zastanowiło mnie, że żadna firma instalatorska w okolicy nie chciała instalować tego produktu. Gdy kupowałem, dopiero zaczęto stosować nieszczęsne rozwiązanie z bypassem. Problem jednak polega na tym, że szukałem na średniej półce, a kupiłem z najniższej.

Piczman, mimo wielu wad, które starałem się obiektywnie opisać, idzie żyć z tą centralą. Pewnie można nawet znaleźć zadowolonych użytkowników (to że nie ma ich na tym forum nic jeszcze nie znaczy). Jest to kwestia indywidualnych oczekiwać. Znam np. ludzi którzy mając na ścianach 5cm syropianu i na dachu 10 cm wełny twierdzą, że mają dom super ocieplony. Kwestia podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Economica i złe to nie jest, trochę cieknie z obudowy zamiast z króćca i nie ma kolorowego wyświetlacza ale ujdzie.

Co do gwarancji to sprzęt zakupiony w Necie nie ma karty gwarancyjnej tylko ksero którego Dospel nie uznaje .

Poza tym pisze bardzo wyraźnie że urządzenia zakupione w sklepie internetowym nie podlegają gwarancji !!!

Kurde sam nie wiem co kupić, ma to być sprzęt średniej klasy, tu optimal wygląda dobrze cenowo i ma kilka zalet .

Jeśli rzeczywiście modele z tego roku są lepiej wykonane to pewnie warto.

Wrzuć fotki, chętnie zobaczę te niedociągnięcia ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
a to juz zalezy, jeżeli chodzi o gwarancję to reklamację kierujesz do producenta lub importera (mozesz bezposrednio lub za pośrednictwem sprzedawcy, też zależy od zapisów gwarancyjnych), natomiast opcja niezgodności z umową (rękojmia) to odpowiedzialnośc już nie producenta/importera tylko sprzedawcy i tu jako fizol masz dwa lata uprawnień i nie potrzebujesz karty gwarancyjnej a jedynie dowód zakupu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

pod wpływem tego wątku zdecydowałem się na zakup wersji z bypassem. Mam podłączone do GWC rurowego a instalacja wewnątrz to Danfoss z tłumikami. W domku totalna cisza. Zakupiłem bezpośrednio w Dospelu i oni też podesłali instalatorów. O dziwo, panowie w Dospelu nie znali problematyki GWC/bypass. Po mojej interwencji, powołując się na dostępne opisy również na tym forum, wybrnęli całkiem nieźle, tzn. wyciągnęli mi czujnik temperaturowy automatyki na zewnątrz do czerpni powietrznej. Tym samym nie jest zakłócana chłodem z GWC. Niestety potwierdzam opinie z powyższych postów, że latem są straty chłodu z GWC, nawet przy otwartym bypassie.

Obecnie mam (otwarty bypass):

23,3 powrót z domu

20,8 nawiew do domu

18 z GWC

21,2 wyrzut na zewnątrz

Tracę prawie 3 stopnie z GWC a za to 2 stopnie schładzam wyrzut...

Zastanawiam się, co sądzicie o tym, aby uszczelnić/oddzielić latem bypass od wymiennika? Myślę tu o kartonowej wkładce, którą dopasowałbym do wymiarów wymiennika.

 

Z góry dziękuję za wszystkie przemyślenia.

 

Edit:

Nie wytrzymałem i zakleiłem jedną część okładką plastikową. Polepszyło się o 1 stopień!

 

Gerwazy

Edytowane przez Gerwaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

ja uzytkuje juz ponad 2 miesiace i moge powiedziec ze jestem zadowolony (ale tez nie jestem fachowcem i nie mam porownania)

jest tylko jeden (moim zdaniem) mankament , ze jesli postawc reku na ziemi (ja tak mam) to jest problem z odprowadzeniem wody

(wyjscie jest na samym dole - i nie ma jak zamntowac syufonu ktory jest w zestawie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam Wszystkich.

 

Przeczytałem wiele razy posty szanownych uczestników forum i nasuneły się mi takie odpowiedzi oraz pytania do kilku fachowców od central wentylacyjnych zwanych potocznie rekuperatorami.

 

Pierwsze ciekawostka dotyczy marki Dospel oraz Berluft.

Można by powiedzieć że to tak jakby jeden produkt w dwóch rozwiązaniach.

Produkty marki dospel są może nie dokońca godne konkurować z takimi jak j.e. storkair lub ????

Ale porównując cenę troszkę ponad 4tyś do 8 tyś to tak jakby porównać fiata do audi.

W moim zdaniu jeżeli się trafi na przyzwoitego instalatora który ruszy troszkę szare komórki kilką prostymi rozwiązaniami może dopieść produkt dospel-a.

Ponadto któryś z kolegów poruszył temat słabej izolacji to proszę kolegi może kolega porówna ten produkt np. z produktem takim jak: tywent, mistral itp.

Warto rozważyć montaż tego urządzenia w pomieszczeniu "ciepłym" pralnia, kotłownia.

Można także przerabiać obudowę ale czy to ma sens???

Warto rozważyć i stwierdzić fakt że produkt "sercę" naszego systemu wentylacji jest istotny ale bardzo istotne jest wykonanie instalacji.

Dobór rozmieszczeń punktów, rozprowadzanie rur, materiałów wykorzystanych do instalacji i jakości wykonania.

Jeżeli uda się nam to razem zgrać uzyskam przyzwoite rozwiązanie za rozsądne pieniądze.

 

Dodatkowym atutem może być fakt iż jest to produkt krajowy którego kupował "wielkie" holenderskie firmy do porównania.

 

Któryś z szanownych kolegów powiedział że nie każdego z nas stać na reku wydać 30tyś, niektórzy mają 10tyś i co mają zrobić zrezygnować z wentylacji mechanicznej???

Chyba raczej nie..

Ale to już sami powinniśmy ocenić czy chcemy zrobić termos wietrzony otwieraniem okien czy jednak skorzystać z tańszego rozwiązania.

 

Drugi wątek który się pojawił to produkt BRINK-a.

Oczywiście jest to dobry produkt można by rzec że ciekawy produkt środka.

Przyzwoita jakoś oraz rozsądna cena.

A dla osób bardziej wtajemniczonych proszę odpowiedzieć czym się różnił rekuperatory marki: WOLF, "Stary" Viessmann, Brink i np. Stiebel Eltron???

 

Trzeci wątek bardzo mnie też zastanawiający to GWC.

Zastanawiam się nad sensem tego rozwiązania.

Przewagą wymiennika rurowego np. marki REHAU nad glikolowym np. Dospel.

Zastanawia mnie także rzeczywista sprawność GWC REHAU i czas regeneracji tego wymiennika??

 

Czwarty wątek który chyba będzie na dzisiaj ostatnim wątkiem to samo wykonanie instalacji rekuperacji w domkach jednorodzinnych.

Tutaj firma Dospel a przede wszystkim ich przedstawiciel powinni dostać żółtą kartkę.

Jestem daleki od krytyki ich produktów ale pomysł związany z zastosowaniem przewodów elastycznych do wentylacji jest lekko nie najlepszym pomysłem.

Rozumiem cena no i obroty są istotne dla handlowca ale dlaczego karać z tego powodu klienta??

Faktem jest że takie "potęgi rekuperacyjne" jak Rekuperatory.pl czy też Global Tech robiło na elastykach parę ładnych lat temu a teraz karmią klientów strawą zwaną że sztywna rura to profesjonalizm a fleks to amatorka.

Warto uderzyć się w pierś i powiedzieć że my też tak robiliśmy ale teraz już nie robimy.

A tych małych wykonawców którzy to robią doszkolić, wytłumaczyć a nie określać je mianem "partaczy"

 

Dlaczego nie powiem że instalacja powinna być wykonana np. tak:

- rury sztywne typu spiro łączone blachowkrętami i taśmą aluminiową.

- rozgałęzienia wykonywane przy pomocy trójników zwykłych a nie siodłowych bo będzie taniej.

- połączenie z centralą wykonać za pomocą elastycznych elementów np. sylikonowych.

- warto rozważyć zastosowanie tłumika na nawiewie świeżego powietrza do domu.

- przed podejściem do anemostatu można zastosować elastyczny przewód tłumiący - izolowany o długości 25-30cm.

- dobrze jest w pomieszczeniach sypialni zastosować np. skrzynkę rozprężną lub zwiększyć przekrój przewodu np z 125 na 160 wszystko po to aby było ciszej.

- w suszarniach, pralniach, łazienkach, piwnicach wypada zastosować anemostaty z nierdzewki, niestety anemostaty malowane nie są najlepszej jakości i często poddają się korozji.

- izolować rury wełna np. klimafix w pomieszczeniach "ciepłych" 3cm a w nieogrzewanych warto dokładnie policzyć bo nieraz może to być 10cm a nieraz 20cm i wtedy prowadzenie przewodów w ciepłej strefie jest warte zachodu.

I można by tak jeszcze kilka stron ale po co jak za moment pójdzie tekst w stylu jaką firmę reklamuje itp.

Nie liczy się fakt że ktoś chce się podzielić jakąś tam wiedzą, przedyskutować uwagi i opinie.

 

Aby na wszelki wypadek uprzedzić takie pytania mówią otwarcie tak jestem instalatorem i pracuje w jednej firm zajmujących się rekuperacją.

Jestem pracownikiem najemnym więc nie będę mówił że ta firma jest naj itp.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...