Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

Zrobiłem prosty przyrząd z kartki papieru i na nawiewie wychyla się bardziej a na wywiewie wciąga ją słabiej - testowałem na odpiętych kanałach do skrzynek rozdzielczych na króćcach reku...

 

Jeżeli by się okazało że nawiewny jest "mocniejszy" od wywiewnego , to jeżeli je zamienię miejscami (wentyle) powinno się zrobić podciśnienie w domu tak ?

Czy takie zjawisko jest pożądane czy są jakieś negatywne skutki ? Idąc dalej tym tokiem to większy wywiew , mniejszy nawiew - nie powinien wymiennik zamarzać tak teoretycznie ... ?

 

kartka papieru ti wskaźnik podobny do ręki, też wyciągu pokaż mniej, większy wyciąg zmniejsza zamarzanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...
Może ktoś odpowiedzieć - u mnie od wczoraj też chodzi optimal i tez mam wrazenie ze wyciag chodzi słabo, instalacja na rurach spiro ale parter podłaczony na kanałach prostokątnych. na 50% mocy bez anemostatów na nawiewie anemometr pokazuje 2,5-3m/s,na wywiewach na poddaszu około 2-2,5 w zależności od odległości od centrali ale już wyciągi na parterze działają bardzo słabo, prawie niewyczuwalnie a kuchnia która jest najdalej - prawie nic nie czuć. Instalacja robiona według projektu z domwenta. Co może być przyczyną? Na każdej odnodze na poddaszu mam przepustnice szczelne z wyjątkiem łazienki (twierdzą że tam musi działać na maksa.i rzeczywiście wyciąg w łazience działa najmocniej. Czy mimo wszystko nie powinno być przy nim przepustnicy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Gość KONTO usunięte123
kablem samoregulującym

tam i tak wpada zmrożone powietrze.

- Problemem może być hałas - niestety dla obniżenia kosztów produkcji - 400 i 600 robione są w tej samej obudowie - wyjścia fi 200 są do 600-tki

400m3/h powinno mieć fi 160 - przewymiarowanie może powodować dudnienie

Cięcie kosztów ( zamiana dobrego wymiennika Heatex typ L na klejony z czegoś co przypomina klisze rtg i zastąpienie EBMpapst na "nn" - pozwoliły jeszcze obniżyć cenę - ale czy o to w tym chodzi?

- Brak aluminiowego wymiennika,

- Wentylatory stalopradowe firmy?

- Nieszczelny bypass

 

Chyba modernizacja tego modelu nie wyszla mu na zdrowie.

Mimo wszystko warty jest swojej ceny?

 

Jesli nie optima jak sensowna alternatywa w cenie ~4000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś odpowiedzieć - u mnie od wczoraj też chodzi optimal i tez mam wrazenie ze wyciag chodzi słabo, instalacja na rurach spiro ale parter podłaczony na kanałach prostokątnych. na 50% mocy bez anemostatów na nawiewie anemometr pokazuje 2,5-3m/s,na wywiewach na poddaszu około 2-2,5 w zależności od odległości od centrali ale już wyciągi na parterze działają bardzo słabo, prawie niewyczuwalnie a kuchnia która jest najdalej - prawie nic nie czuć. Instalacja robiona według projektu z domwenta. Co może być przyczyną? Na każdej odnodze na poddaszu mam przepustnice szczelne z wyjątkiem łazienki (twierdzą że tam musi działać na maksa.i rzeczywiście wyciąg w łazience działa najmocniej. Czy mimo wszystko nie powinno być przy nim przepustnicy?
W domu nie robi się na blaszanych kanałach. Nie robi się też na kanałach mieszanych, o różnych średnicach. Instalacja powinna być samoregulująca i niesłyszalna. By prędkość w kanałach była taka jak Pan podał - nawiewy powinny mieć około 30 cm 2 pole powierzchni!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nie robi się na blaszanych kanałach. Nie robi się też na kanałach mieszanych, o różnych średnicach. Instalacja powinna być samoregulująca i niesłyszalna. By prędkość w kanałach była taka jak Pan podał - nawiewy powinny mieć około 30 cm 2 pole powierzchni!

 

Znowu mądrości pana B - koleś weź się ......

Mam na blaszanych - a spiro to do czego są, o dziwo - cicho u mnie chodzi - CUD panie B.

4200 a 4380 - rzeczywiście różnica - koszt wysyłki niewielki - wiem bo kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu mądrości pana B - koleś weź się ......

Mam na blaszanych - a spiro to do czego są, o dziwo - cicho u mnie chodzi - CUD panie B.

4200 a 4380 - rzeczywiście różnica - koszt wysyłki niewielki - wiem bo kupiłem.

Bardzo Panu współczuję - ale nie każdy ma słaby słuch.

Poza tym problem jest ze kupnem kanałów 63, 68mm blaszanych ( 2 do 5m/sek) potem to matowić wewnątrz, by zmniejszyć opory!! Skoro tam Pan kupił, to powinni Panu powiedzieć, że na blasze się nie robi - chyba, że tam nie ma ani jednego co kuma sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Dospel Optimal 400 z bypassem się dwa dni temu "skończył". Oczywiście już po gwarancji... (pochodził ca. 2,5 roku, a jeszcze na noc wyłączany, bo szum spać nie dawał) Włączyłem go rano, pochodził kilka minut i padł.

 

Sterownika nie można włączyć, nie reaguje na przyciski, nic nie wyświetla. Bezpiecznik przy włączniku sprawdziłem - przewodzi prąd dalej. Ma ktoś pomysł co to możę być? Po przełączeniu włącznika na rekuperatorze, słychać jakiś szmer przez sekundę i cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Dospel Optimal 400 z bypassem się dwa dni temu "skończył". Oczywiście już po gwarancji... (pochodził ca. 2,5 roku, a jeszcze na noc wyłączany, bo szum spać nie dawał) Włączyłem go rano, pochodził kilka minut i padł.

 

Sterownika nie można włączyć, nie reaguje na przyciski, nic nie wyświetla. Bezpiecznik przy włączniku sprawdziłem - przewodzi prąd dalej. Ma ktoś pomysł co to możę być? Po przełączeniu włącznika na rekuperatorze, słychać jakiś szmer przez sekundę i cisza.

Nie należy wyłączać reku, nie są do tego przystosowane. Elektronika poleci!

Co do szumów... głośniejsze rekuperatory ( powyżej 30 dB) powinny być ronione na kanałach miękkich izolowanych, jeżeli to oczywiście możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuj założyć u siebie reku w nowo budowanym domku, lecz moi sąsiedzi palą w piecu wszystkim czym popadnie, pomyślałem sobie, że w czasie zadymiania okolicy będę wyłączał reku, a tu widzę, że nie należy wyłączać? to jak to obejść?
Nie może Pan wyłączać wentylacji. Przecież dym i przy wyłączonej wejdzie - Może Pan zrobić siłownik i kanał do recyrkulacji - jak w samochodzie obieg wewnętrzny - ale wtedy co z CO2?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...