Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zapachy szybciej rozchodzą się niż działa wentylacja nawet 700m3/h. Czy stężenie spadnie do niewyczuwalnego po 3 minutach czy 3 miutach i 10 sek. nie ma to większego znaczenia, za suche powietrze zimą, jest bardzo upierdliwe.
Czy ten człowiek potrafi tylko pisać głupoty?

Nawet dyfuzja w gazach nie jest zjawiskiem zbyt szybkim. Przykładowo przesunięcie się dyfuzyjne frontu stężenia par etanolu w powietrzu na odległość 1 m wymaga czasu ok. 100000 s = ponad 1 dzień! W pokoju zapach rozchodzi się dzięki adwekcji ! Praktycznie niewyczuwalny przepływ powietrza z prędkością 10 cm/s dostarczy zapach na odległość 1 m w czasie tylko 10 sekund !
Za rozchodzenie się zapachów odpowiedzialny jest ruch powietrza a nie dyfuzja!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 months później...
Witam,mam takie pytanie odnosnie dospel 400,krućce w tym reku to 200 mm czyli równowartość 7,3 kanałów 75 mm,wyczytałem gdzieś ze 1 kanal to 30 m3 powietrza ,więc na rure 200 reku powinien dawac 220 m3 ,a w parametrach ma 400m3,i zaczynam się troszeczkę gubić ile kanalow uzyc ,dom powierzchnia 320m3 z 4 punktami poboru powietrza.myślałem po 2 kanaly na każdy punkt ,czy to wystarczy,czy dobrze kombinuję,z góry dziękuję za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Widzę ze nie ma mądrych,ze wzoru p=pi·r2 ,rura 200mm = 7.3 rury 75mm,jeśli jedna 75mm może przepuścić 30 m3 to 7.3/75mm lub 1/200mm = 220m3,

Wiec pytanie moje było jak urządzenie ma wydać 400m3 jedną rurą 200mm

Odpowiedź brzmi - musi się spocić

3 m/s to optymalna prędkość powietrza w kanale

Dla kanału 63mm (śr. wew.) i strumienia 30 m3/s prędkość wynosi 2,7m/s

Dla kanału 200mm i strumienia 400m3/h prędkość powietrza wynosi 2,8m/s.

 

Kanał 63 mm, przetransportuje nawet i 100m3/h (tak jak 200mm da radę i 1000m3/h) ale nie w domu, gdzie dąży się do tego by wentylacja była niesłyszalna.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze nie ma mądrych,ze wzoru p=pi·r2 ,rura 200mm = 7.3 rury 75mm,jeśli jedna 75mm może przepuścić 30 m3 to 7.3/75mm lub 1/200mm = 220m3,

Wiec pytanie moje było jak urządzenie ma wydać 400m3 jedną rurą 200mm

Odpowiedź brzmi - musi się spocić

 

Nie 7.3 a 10. We wszystkich kanałach podaje się średnice wewnętrzną , Wyjątkiem są kanały PE, które są przeznaczone do zalewania w stropie, tam jest na ogół 5cm styropianu i 5cm wylewki, dlatego ważna jest średnica zewnętrzna (7,5cm) Dla przepływów lepiej liczyć średnicę wewnętrzną.

Ponieważ prędkość optymalna w kanałach wynosi od 2 do 5/sek - czyli z centrali 400m3/h powinno być wyjście 160mm. Dlaczego jest 400? Wynika to z rachunku ekonomicznego. Różnica w oporach czy poziomie szumów jest w granicach błędu przyrządów, więc niezauważalna, a w tej samej obudowie montowana jest centrala OPTIMAL 600. Obniża to koszty produkcji. Poza tym, zawsze można zredugować się na 160mm.

może przepuścić 30 m3 to 7.3/75mm lub 1/200mm = 220m3,
Nie 30m3/h. Optymalna prędkość w kanale ( najmniejsze opory i najcichsze przepływy) wynosi od 2 do 5m/sek. Czyli w kanale 75/63mm od 22 do 55m3/h

Do central 400m3/h przy 150 Pa dajemy 7-8 kanałów przy 400m3/h/200Pa można i 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Zastanawiam się nad zakupem Optimala 400 oraz nad Daytona 250 (wersja pomarańczowo niebieska). Akurat mam możliwość kupienia Daytony w bardzo dobrej cenie. Czytam forum i widzę , że jeden i drugi nie jest doskonały ale cena jest przystępna. Co wybrać Daytone za około 3000zł czy dołożyć do Optimala?

Mój dom to 118m2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zakupem Optimala 400 oraz nad Daytona 250 (wersja pomarańczowo niebieska). Akurat mam możliwość kupienia Daytony w bardzo dobrej cenie. Czytam forum i widzę , że jeden i drugi nie jest doskonały ale cena jest przystępna. Co wybrać Daytone za około 3000zł czy dołożyć do Optimala?

Mój dom to 118m2 .

Ja użytkowałem Optimala jeden sezon grzewczy i mogę cos na jego temat powiedziedz.

Skusiła mnie cena i 5lat gwarancji ale z gwarancją jest tak że przez ten czas musisz kupowac co pół roku ich badziewne filtry które tanie nie są a na kolejne 3 lata jest niby gwarancja ale za dojazd serwisu płacisz ty tak wiec dla mnie nie jest to żadna 5letnia gwarancjia tylko 2lata dla mnie jest to oszustwo i nikt z dospela o tych waznych szczegółach ci przed zakupem nie powie przynajmniej mnie nie powiedziano.Otwieranie przedniej klapy i sama klapa też badziewna i za mało sztywna na wkręcane śruby których jest chyba z 10szt i chwile schodzi aby je odkręcic ,rozmrażanie to już totalny bezsens na podstawie temperatury czyli jesli temperatura na wyrzutni spadnie poniżej okreslonej wentylator nawiewny sie wyłącza lub zwalnia nie pamiętam gdy wzrośnie powyżej 5stopni znów wraca do normalności u mnie gdy był mróż to wyglądało to tak centala chodzi sobie w nocy np na 20procent temperatura na wyrzutni spada wentylator nawiewny zwalnia a wywiewny napierdziela na 70procent! jesli chodzi o sprawnośc to co można wymagac o wymiennika który wygląda jak by był zrobiony z butelek po napojach

Jesli chodzi o plusy to spręż ma dosyc dobry i ładnie wygląda cena na pewno nie jest na plus bo w tej cenie to powinna byc przynajmniej grzałka z automatyką która sterowała by aby na wymiennik nie szło np poniżej minus 5 stopni

Moja obecna centrala bije dospela prawie w kazdej kategori i była 3 razy tańsza jedynie wentyle mam słabsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...