Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

  • 8 months później...
  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 months później...
  • 2 months później...

Witam,

czy komuś po wyłączeniu centrali sterownikiem przestał działać reku?

Wyłączyłem go na urlop przyciskiem Power i po powrocie nie działa. Zasilanie ok, w sumie w domu wszystko działa i nie było burz dużych ani przepięć. Poza tym wszystko zabezpieczone jest.

 

Ma to jakiś nieznany tryb uśpienia :) ?? A może szukać ..... gdzie, od czego.

Wdzięczny będę za sugestie bo jutro mogę mieć elektronika w domu i może przy okazji zobaczyć mi to wstępnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam

Zakupiłem Optimala 400 i jest dość głośno dopiero jak ustawię 4% to szumy całkowicie ustają i da się spać. Rekuperator połączony ze skrzynkami rozprężnymi rurą 200 miękką otoczoną wełną. Dalej rozchodzi się plastikiem 75/63 i znowu skrzynka z anemostatem 125. Jak to jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

HALO HALO czy nikt już tutaj nie zagląda

 

Mam Optimala 400 i jest dość głośno dopiero jak ustawię 4% to szumy prawie całkowicie ustają i da się jakoś spać. Rekuperator połączony ze skrzynkami rozprężnymi rurą 200 miękką otoczoną wełną. Dalej rozchodzi się plastikiem 75/63 i znowu skrzynka z anemostatem 125. Jak to jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
HALO HALO czy nikt już tutaj nie zagląda

 

Mam Optimala 400 i jest dość głośno dopiero jak ustawię 4% to szumy prawie całkowicie ustają i da się jakoś spać. Rekuperator połączony ze skrzynkami rozprężnymi rurą 200 miękką otoczoną wełną. Dalej rozchodzi się plastikiem 75/63 i znowu skrzynka z anemostatem 125. Jak to jest u was?

 

Też mam tego dospela i zdaje się z identycznym montażem jak u Ciebie na flexach. U mnie też za bardzo niósł się wentylator po kanałach i elastyczną rurę z otuliną między wentylatorem nawiewnym a puszką rozprężną, zastąpiłem tłumikiem 200 długości 1m i jest zdecydowanie lepiej. Gdybyś nadal odczuwał brak komfortu na którymś anemostacie, to zawsze możesz użyć też takich tłumików - https://wentylacja24.pl/wentylacja/nawiewniki-i-wywiewniki-do-wnetrz/przepustnice-i-regulatory-przepływu/moro/moro-125

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Hi guys,

 

Writing in English, as I am not from Poland, but found this to be the only place on internet where the Dospel ventilation systems are discussed. Used Google translate to read through this thread, but it seems that it doesn't always translate well :)

 

I just got a Dospel Optimal 400, and I am about to install it in my 175 square meter house. I would like to know if anyone has done any modifications to these units to make controlling them smarter/better? I studied the schematics, and found that almost everything in the unit can be controlled by relays, except for the actual fan speed. The speed is controlled by a 0-10v signal coming from the control panel, where the value depends on what temperature the panel reads in the room.

 

Now I have Home Assistant running everything in my house over WI-FI/Zigbee/Z-Wave/MQTT. So I looked into ways to integrate this dospel unit with all controls into my system, so I can run automation on it based on temperatures in all rooms, timers, triggers of all sorts etc.

 

I was thinking about adding a Qubino 0-10v dimmer( http://qubino.com/products/flush-dimmer0-10v/ ) to provide the 0-10v analogue signal to control 0-100% on the fan speed. For the rest of the controls, I was planning on using Sonoff 4CH Pro R2 relays ( https://www.itead.cc/sonoff-4ch-pro.html ). So for example instead of using the button to do manual bypass, I put a relay there. And then when it is on manual bypass, I can simply use a relay also to open/close the bypass.

 

Before planning on Qubino and Sonoff, I was planning to use a UniPi( https://www.unipi.technology/unipi-1-1-p36 ). The concept is exactly the same, and the relays and analogue 0-10v needed is the same. When I was planning for that, I drew these schematics. Excuse my handwriting:

52276895_2043751162411061_8150565832825503744_n.jpg

 

Anyone got any comments on this? Or anyone done something similar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Nie dawał mi spokoju bypass w optimalu 400 - i dobrze ! Wyciągnąłem oba wymienniki + bypass

 

Wymienniki przedmuchałem kompresorem , troszkę pyłu przeszło przez filtry ale nie wiele.

 

Za to bypass ... to jakaś masakra - był ustawiony cały czas w położeniu otwartym. Jego konstrukcja jest troszkę dziwna... zamiast uszczelek posiada "szczotkę" przez którą zawsze będzie nawiewać ...

 

W tej chwili zakleiłem na stałe bypass + uszczelniłem połączenie wymienników z obudową i bypassem - rezultat ?

 

Wew 22,5*C , nawiew na 20% 22*C , na 100% 21*C na zew 8,5*C, zeszłego roku przy "zepsutym" bypassie nawiewał 15-16*C przy zew8-9*C i wew22*C

 

Bypass:

 

[ATTACH=CONFIG]284050[/ATTACH]

 

Da się tą szczotę wymienić na jakąś uszczelkę ?

 

Witam.

Znalazłem ten temat na forum.

Masz jakąś dokumentację foto którą robiłeś przy wyciąganiu bypasu i wymienników , czy trzeba mieć dostęp do reku od przodu ( zasilania) i od tyłu żeby dostać się do wymiennika . Pytam , bo mam reku pod skosem na poddaszu i musiał bym go całkowicie wyciągać jeśli potrzebny jest dostęp od tyłu. Chciałem przedmuchać wymienniki i zerknąć do bypassa , kupiłem reku w 2017 roku i mam wrażenie że gorzej dmucha .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

stałem się posiadaczem reku Dospel 400 optimal bypass. Mam pytania: Jaką moc reku ustawiacie przez lato w upalne dni? Jaką moc reku ustawiacie przez lato w nie upalne dni?

Jaką moc w zimie?

 

Co do zimy to wiadomo w dni kiedy zanieczyszczenie jest wyższe to pewnie mniej... Ale jakie tak mniej więcej? Jeżeli się już gdzieś temat pojawił prośba o przekierowanie. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...