Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W sklepie Dospela jest bardzo drogo. Ja dałem za wersję z Bypasem 4200 z presyłką. A i tak można podobno na allegro po indywidualnych targach zejść do 4000zł za tą wersję.

Symbol sterownika Ac2800. Regulacja płynna w pełnym tego słowa znaczeniu. Ustawiasz dowolna wartość. Sterownik ten jest opisany w instrukcji do Daytona 250DC/350DC

Nie pasuje mi w tym automatycznym bypasie, że nie ma wpływu na temperaturę otwarcia. Otwiera się w zakresie 18-26C. czyli w moim przypadku gdy latem mam z GWC 16C, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik i dupa z chłodzenia. Na razie rozważam teoretycznie, bo reku nie zainstalowany. Musze rozeznać, czy nie da się jakoś oszukać tego przełącznika bypasa. Może ktoś jest w temacie?

Edytowane przez 7tonik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Regulacja płynna w pełnym tego słowa znaczeniu. Ustawiasz dowolna wartość.

Niestety muszę zweryfikować ta wypowiedź. Wprawdzie sterownik ma płynną regulację, ale obroty wentylatorów nie do końca reagują na tą regulację. Po ustawieniu 1% mam wrażenie, że pracują conajmniej na 50% mocy. Wcześniej miałem wentylatory 180m3/h i przy nich przepływ był znacząco niższy (i cichszy) niż Optimal ustawiony na 1% mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Dospela Optimal 400 jak tylko pojawił się na rynku, w kwietniu. Został zamontowany przez firmę, która instalowała kanały systemu rekuperacji. Gdy trwała jeszcze budowa rekuperator był wyłączony aby nie zabrudzić filtrów itp. Po wprowadzeniu się w czerwcu okazało się, że rekuperator jest dość głośny, ale najgorsze jest to, że wydaje niemiły dźwięk o wysokiej częstotliwości, który słyszalny jest nawet przy 5-10% mocy na sterowniku. Na noc reku wyłączam (okna uchylone), w dzień nie ma komfortu już przy 30%. Dźwięk dobiega z anemostatów nawiewnych. Przy samym rekuperatorze też jest słyszalny. Przy ok. 66% dziwny dźwięk zanika, słychać tylko szum wentylatorów i powietrza, potem od 70% do 100% znowu słychać ten dźwięk (wzrasta wraz ze wzrostem prędkości obrotowych silników).

Kanały mam fi 200 od reku, zaraz za reku miękka rura, która skręca 90' do góry, potem trójnik stalowy i kanały sztywne do pokoi. Problem by zamontować tłumik, choć instalator mówi, że naprawdę żadko jest to wskazane do rekuperatorów o wydatku 400m3. Ale i tak przy takim położeniu rekuperatora (wisi na ścianie) nie da się zamontować żadnego tłumika.

Czy poprawiłby on sytuację? Spotkał się ktoś z takim czymś? Może problem leży w instalacji?

Zgłaszałem reklamację rekuperatora, wymieniono silnik nawiewowy i jest na razie bez zmian. Poproszono mnie o przedstawienie sytuacji mailem, czy się poprawiło, czy pogorszyło. Odpisałem i teraz czekam na rozwój wydarzeń na koniec przerwy wakacyjnej, która trwa do 13 sierpnia. Czekam cierpliwie, bo na razie kontakt i szybkość działania ze strony Dospela OK, a pogoda umożliwia oszczędzać wentylację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też słychać nawet przy minimalnych obrotach (czyli 25% - ustawienie mniej na sterowniku nie powoduje już zmniejszenia obrotów). Jednak przy minimalnych obrotach da się spać. Nie mam porównania z innymi rekuperatorami, więc nie wiem czy wina lezy po stronie rekuperatora czy instalacji. Doczytałem na innym wątku, że rekuperator powinien być połączony z rurami tzw giętkimi tłumikami czyli harmonijką z gumy. Na początek chcę zrobić taką poprawkę, ale nie za bardzo na razie mogę namierzyć, gdzie to kupić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie regulacja płynna od 0 do 100% mocy. Jest znacznie ciszej i słabiej dmucha pomiędzy 25% a 10%. Przy 1 cz 3% silniki pracują ale powiewu praktycznie nie czuć przykładając rękę do anemostatów.

Czy u Ciebie 7tonik słychać szum, czy takie coś, co możnaby nazwać wyciem?

Ja szum lubię, jak byłem w liceum lubiałem włączać sobie wentylator na noc aby szumiał. Ale wycia naprawdę nie lubię i wątpię aby ktokolwiek to lubiał.

 

Z tego co wiem to reku powinien być połączony z instalacją giętkimi rurami na odcinku ok 1-1,5m (i tak u mnie jest z wyjątkiem nawiewu, gdzie jest tylko jakieś pół metra giętkiej rury i to zagiętej o 90' - a dźwięk słychać z nawiewu) Chodzi o nie przenoszenie ew. wibracji reku na instalację. Co do tłumików to jest to inna sprawa. Są one giętkie lub sztywne, kwadratowe lub okrągłe o różnych długościach i średnicach. Trochę już poczytałem na ten temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Nie mam Optimala, choć zastanawiałem się nad jego kupnem. Choć to co czytam powyżej troche mnie niepokoi. Przypuszczam że pisk który słychać bierze się z silników sterowanych PWM-em (impulsowo, silnik działa wtedy jak głośnik). A wszystko przez źle dobraną częstotliwość PWM. Jeśli jest dostęp do silników to może dołączenie równolegle do nich kondensatorów coś by pomogło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...