Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

pokiwałem się nad konstrukcjami central na rynku i zastanawiam się czemu z uporem maniaka firmy montują wentylator nawiewowy za rekuperatorem? Przecież ta część y z załozenia musi być najcichsza bo idzie do pomieszczeń takich jak sypialnia. A tu siedzi wentylator prawie w anemostacie :-) Jeśli wentylator byłby przed rekuperatorem wtedy rzeczony wymiennik zadziałałby jak tłumnik. Trochę offtop ale sporo tutaj było na temat hałasu.

Otwierane pudło z podciśnieniem w środku dosyć łatwo uszczelnić. Z nadciśnieniem juz dużo trudniej. Otwierane musi byc bo są filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

 

co to znaczy cały czas?

 

że ktoś ukradnie i dla niepoznaki wstawi plastik?

 

to znaczy tyle ze pierwsze modele optimala mialy wymiennik aluminiowy, natomiast teraz producent wstawia wymienniki z tworzywa.

Podobno takie:

http://heatom.com/offer_pl.php?prod=01

 

mimo to nawet z ta zmiana ten reku jest nadal bardzo atrakcyjny cenowo.

ok. 4000 za reku z wymiennkami przeciwpradowo krzyzowymi, wentylatorami DC, wydatkiem 400 m3/h oraz bypassem.

 

W tej cenie chyba nie znajde innego reku o podobnych parametrach.

 

Wymiennik z tworzywa krzyżowo-przeciwprądowy. Osobiście z perspektywy czasu nie polecam tego rekuperatora, zwłaszcza wersji z bypassem. Wykonanie można śmiało określić jako niechlujstwo do potęgi.

 

Mozesz rozwinac, dlaczego nie polecasz ?

Ja wlasnie gleboko sie zastanawiam nad zakupem tego reku.

 

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kaszuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:

1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty

2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy

3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)

4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.

5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny :) i baaaardzo źle widziany.

6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.

 

 

Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Opisałem już wcześniej wady tego rekuperatora. Pomijając niechlujne wykonanie (przyjmijmy, że to wyłącznie ja miałem wyjątkowego pecha), należy mieć na uwadze:

1. ten rekuperator nie jest praktycznie ocieplony (cienka gąbka), trzeba go obudować i wypełnić np watą inaczej kosmiczne straty

2. Z racji niedopasowania przedniej pokrywy (może to też u mnie wynika ze szczególnego pecha) dla zminimalizowania nieszczelności trzeba użyć np. taśmy

3. Automatyczny bypass - na sztywno ustawione parametry włączenia-wyłączenia. Latem gdy masz GWC, to chłodne powietrze idzie przez wymiennik zamiast przez bypass, zimą nie wiedzieć czemu bypass się otwiera i brak odzysku (też mam pecha?). Pozostaje uchwycić żądany stan bypassa i odłączyć zasilanie siłownika (tak mi doradził serwisant)

4. Latem nawet przy otwartym bypassie straty chłodu na samym rekuperatorze to kilka stopni. Wynika to z praktycznie brakiem izolacji między wymiennikiem i bypasem oraz przepływem części powietrza przez wymiennik.

5. Zakup przez internet jest uważany przez serwis jako nielegalny :) i baaaardzo źle widziany.

6. Dospel dysponuje tylko jednym serwisantem, który ma pojęcie o zasadzie działania swoich rekuperatorów.

 

 

Początkowo też mi się wydawało, że mimo wszystko warto kupić to badziewie za tą cenę, ale zmieniłem zdanie. Chyba, że chcesz to kupić dla części i sam na nowo zbudować rekuperator.

 

Osobiście nie widziałem jeszcze żadnej centrali z izolowanym by-passem

1 serwisant? To pewnie jest mała awaryjność rekuperatorów Dospel

Edytowane przez skuzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witajcie

W tym temacie jestem nowy - w kwietniu zamierzam zainstalować rekuperację w swoim domu - obecnie stan surowy zamknięty.

Mam znajomego instalatora CO i wentylacji rekuperatorów.

Jak tylko powiedziałem mu, że jestem zainteresowany rekuperacją to zaproponował mi DOSPEL OPTIMAL 400.

Pytałem go o rożne aspekty po przeczytaniu kilku forum i opinii miedzy innymi na tym forum ( Waszych ) i on powiedział mi, że latem zeszłego roku zamontował dwie takie centrale ( całe instalacje ) i użytkownicy są z nich zadowoleni, nikt z nich nie zgłasza żadnych usterek, awarii czy problemów z tymi rekuperatorami. On więc poleca mi ten rekuperator i całą instalację DOSPELA. Ponadto powiedział, że te rekuperatory OPTIMAL mają automatyczny ByPass, nagrzewnicę , system przeciwzamarzeniowy, sterownik pokojowy tygodniowy, wentylatory na prąd stały i dobry współczynnik odzysku ciepła - ten zmierzony 90%, wymiennik przeciwprądowy - w innych rekuperatorach takie wyposażenie nie jest w standardzie Ponadto powiedział mi, że jest to centrala bardzo cicha - dwie montował na poddaszu - w pomieszczeniach nie słychać, że w ogóle cokolwiek pracuje na wentylacji - jest to chyba odmienne stanowisko od tych prezentowanych na forum ????

Sam po przeczytaniu Waszych opinii byłem zdecydowany na BRINK RENOVENT HR400 ( LARGE) - ale po rozmowach z moim instalatorem i jego doradztwie znowu przekonuję się do DOSPELA. Pani, która odpisała mi ze strony firmowej DOSPELA poinformowała mnie, że od tego roku ( obecnie sprzedawane rekuperatory ) są dużo nowocześniejsze, są ulepszone, zbudowane z lepszych materiałów - od 15 marca będą droższe o około 1000zł.

W sumie to sam już nie wiem co o tym myśleć - chyba się zdecyduję na OPTIMAL 400 - jak co to znajomy instalator jest na miejscu więc jakoś to będzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłem kangaxx po przeczytaniu kilkudziesięciu twoich wypowiedzi masz się za "FACHOWCA" w dziedzinie wentylacji z odzyskiem ciepła. Napisz jak nazywa sie twoja firma a ja napisze co naprawdę jesteś warty i jak to się ma do twoich położonych instalacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jam jest fan i ciekawski pasjonat, "fachowcowość" jest stanem którego nie lubię, z tonu wnioskuję że szukasz zwady więc jedź do afryki,

 

i tak żałuję że dałem się wciągnąć w poprzednią pyskówkę, nie napisałeś na tym forum niczego sensownego, wskazującego na jakąś znajomość tematu więc twoja opinia raczej mnie nie interesuje

 

pozdro

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jak zauważyłem kangaxx po przeczytaniu kilkudziesięciu twoich wypowiedzi masz się za "FACHOWCA" w dziedzinie wentylacji z odzyskiem ciepła. Napisz jak nazywa sie twoja firma a ja napisze co naprawdę jesteś warty i jak to się ma do twoich położonych instalacji

Może zdradzisz WD pod jakim nickiem jeszcze się tutaj wypowiadasz i gdzie pracujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

witam ... ktos pisal ze od marca tr. ma sie poprawic "jakosc" wykonania i uzytych mat.

czy moze ktos juz ma ten apgrejt i moglby napisac jak sie sprawuje ?

pytam bo z "miliona" zaproponowanych mi opcji ta chyba przedstawia najlepszy bilans jakosc/cena

a moze sie myle?

z gory dzieki za odp.

pozdr

cicik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

jakość/cena ???? Nie mówmy o jakości. Jedynie cena jest w miarę niska. Ale jak zestawimy ją z jakością, to już nie jest za wesoło. Ostatnio pomierzyłem temperatury w punktach:

 

1. Przed filtrem na wejściu z zewnątrz (z GWC)

2. Za wymiennikiem przed wentylatorem nawiewającym powietrze do domu

3. Temperatura w domu

 

1. Na najniższym, biegu Bypass zamknięty

 

temp1 - 11,2C

temp2 - 20C

temp3 - 24C

 

2. Najniższy bieg, Bypass otwarty

 

temp1 - 11,2C

temp2 - 18C

temp3 - 24C

 

 

3. Najwyższy bieg, Bypass otwarty

 

temp1 - 11,2C

temp2 - 19,5C

temp3 - 24C

 

 

4. Najniższy bieg, Bypass otwarty, ręcznie zasłonięte wloty do wymiennika

 

temp1 - 11,2C

temp2 - 16C

temp3 - 24C

 

Wnioski pozostawiam Wam :( . Nie mogę się jednak powstrzymać. Ten Recu nie nadaje się do użytkowania latem nawet z pseudo Bypassem. Zimą jest do przyjęcia pod warunkiem ekstra ocieplenia i uszczelnienia (niestety zaciąga powietrze przez spore nieszczelności) całego urządzenia z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...