Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

Wiedza nie jest tajna :)

Wiedza jest wtedy przydatna jak się nią człowiek dzieli z innymi...

Zawsze warto rozmawiać i dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami ...

Niestety dużo osób na forum odbiera każde spostrzeżenie jako błąd i takie tam:)

Wentylacja jest łatwa do pewnego poziomu :)

Każda instalacja warta jest przeliczenia i doboru :)

Nie wart używać pół środków tylko wybrać alternatywę na którą nas stać:)

Ja tworząc swoją ofertę wybrałem trzy podstawowe marki i uzupełniłem je trzem dodatkowymi :)

W podstawowej trójce znalazły się:

1. Zehnder;

2. Dospel / Berluf;

3. Brink :)

 

A uzupełnienie było oparte paroma zaletami urządzeń które nie posiada w ofercie podstawowa trójka:

1. Mistral - tylko centrale wentylacyjne z serii BSR - basenowe - bardzo dobre polskie maszynki które do małych basenów nadają się idealnie :)

2. Mitsubishi electric - lossnay najcichsze rekuperatory na rynku :)

3. Jan-Gaz - ciekawa polska firma która kiedyś będzie mogła konkurować z ofertą zagranicznych kolosów.

 

A wracając do Dospel-a to uważam że jakoś do ceny 10/10 fajne opcje ze sterownikami za rozsądną cenę...

Jeżeli kolega chce więcej informacji na temat instalacji reku to proszę pytania na priv bo tutaj zabraknie nam miejsca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do tej pory byłem całkowicie zadowolony z mojego Optimala, niestety, przy mrozach -20 oC zamarza wymiennik.

Sprzęt stopi na ocieplonym poddaszu (+8oC), przytulony zadkiem do ściany komina systemowego (ok 15-20 oC) i sobie zamarza.

Niby układ przeciwzamrożeniowy działa - nawiew włącza się tylko okresowo, ale i wyciąg działa za słabo (zmierzone anemomentrem) z czego wnioskuję że wymiennik jest na tyle zamarznięty, że nie przepuszcza powietrza. Demontaż wymiennika, płukanie ciepłą wodą i suszenie pomaga - ale na krótko.

Co z tym fantem zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

mam tę centralę i abstrahując od tego że kupiłem ją w dziadowskiej firmie to uważam że producent popełnia gruby nietakt nie informując o braku bardzo istotnej funkcji, a mianowicie braku restartu po zaniku napięcia. urządzenie jest z definicji przeznaczone do pracy ciągłej, jak można zatem nie zamontować podtrzymania dla sterownika ?! czarny scenariusz - wyjeżdżam na 2 tyg. na wczasy i po zamknięciu drzwi nagle wyłączają prąd - przez 2 tyg. nie mam wentylacji w domu ! producent oczywiście śmieje się ze mnie, bo to ja mam się domyślić że takiej funkcji nie ma w tym urządzeniu i oczywiście nie proponuje żadnego rozwiązania (bo po co).

 

No to na koniec grzecznie pytam - czy istnieje jakieś rozwiązanie inne niż UPS ? może jakieś bateryjne podtrzymanie dla samego sterownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby układ przeciwzamrożeniowy działa - nawiew włącza się tylko okresowo, ale i wyciąg działa za słabo (zmierzone anemomentrem) z czego wnioskuję że wymiennik jest na tyle zamarznięty, że nie przepuszcza powietrza. Demontaż wymiennika, płukanie ciepłą wodą i suszenie pomaga - ale na krótko.

Co z tym fantem zrobić ?

 

Moim zdaniem układ przeciwzamrożeniowy NIE DZIAŁA czego dowodem jest stopniowe zamarzanie wymiennika.

Z opisu wnioskuję, że centrala "wyciąga" z pomieszczeń niewiele powietrza czyli ma niewiele ciepła do dyspozycji i nie dość że słabo odzyskuje/nic nie odzyskuje to jeszcze zamarza i przestaje działać.

Nie mam dobrego zdania o tej centrali, [mimo, że jest to moja konkurencja postaram się być obiektywny]

urządzenie w całości mogło by być znacznie lepsze, gdyby dopracowano szczegóły.

Posty zamieszczone wyżej pokazują, że takie "drobiazgi" jak niedopracowany system antyzamrożeniowy lub zasilanie sterownika

mogą kompletnie zepsuć radość z posiadania wentylacji z reku.

 

Biorąc po uwagę, że obecnie OPTIMAL nie jest jakoś rewelacyjne tani - moim zdaniem powinien być znacznie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Ubiegłej zimy przy tych ostrych mrozach wiele central dostało po dup** i większość central które mają antyzamrożeniówki na modulowanych silnikach dawało ciała. Jedynie grzałkowe systemy dały rade - niestety bijąc po liczniku przeciętnego Kowalskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłej zimy przy tych ostrych mrozach wiele central dostało po dup**

i to był dobry test faktycznej jakości.

Nie jest prawdą, że tylko centrale z grzałką dały radę.

Informuję, że żaden z Klientów mających centrale COMAIR nie narzekał/nie zgłaszał problemów.

 

Z moich obserwacji wynika, że jedynie niska temperatura np. mniej niż 15 C wewnątrz domu [np. kiedy nie ma nikogo bo wszyscy na nartach :D]

w połączeniu z dużym mrozem powoduje, że zauważalnie częściej włącza się automatyka przeciwzamrożeniowa naszych central.

 

Przy ok 22 C w domu centrala COMAIR HRUC dobrze sobie radzi nawet z solidnym mrozem i to bez grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

1. Ma jakikolwiek bypass ?

 

z tego co pamiętam dospel optimal występował w wersji z bypassem i bez

 

2. Można do niego podłączyć przełącznik łazienkowy ?

 

poczytaj sobie DTR http://www.dospel-comfort.pl/DTR/DTR-OPTIMAL-400-600.pdf

ja nie widzę tam opisu podłączenia dodatkowych przełączników.

 

dla porównania centrala COMAIR HRUC ma i bypass i możliwośc podłączenia przełącznika łazienkowego

http://www.comair-polska.pl/2010/HRUC_ulotka_2010.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

Czy w ostatnim czasie Dospel poprawił coś w Optimalu?

Chodzi mi o najczęściej stawiane tutaj zarzuty:

- brak wznowienia pracy po zaniku napięcia

- możliwość zmiany temperatur załączania bypassu (jest 18-26), lub dodał jakiś tryb ręczny

- odizolowanie bypassu od wymiennika, podobno część powietrza przy otwartym bypassie i tak idzie przez wymiennik

- lepsze uszczelnienie

Głównie martwi mnie ten nieszczęsny bypass.

Chciałbym mieć automatyczny, ale jeżeli Dospel nic nie poprawił, to zakup Optimala wydaje się mijać z celem.

Jeżeli użytkownicy lub instalatorzy Optimala mają jakieś nowe spostrzeżenia, uwagi to będę wdzięczny.

 

miki121

W Twojej trójce, a nawet szóstce instalowanych rekuperatorów nie widzę brookventa,

a w innym wątku widziałem, że bardzo go polecasz.

Mógłbyś mi na priva podesłać ceny na brinka, optimala, jan-gaza, brookventa dla kubatury ok. 320m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy w ostatnim czasie Dospel poprawił coś w Optimalu?

Chodzi mi o najczęściej stawiane tutaj zarzuty:

- brak wznowienia pracy po zaniku napięcia

- możliwość zmiany temperatur załączania bypassu (jest 18-26), lub dodał jakiś tryb ręczny

- odizolowanie bypassu od wymiennika, podobno część powietrza przy otwartym bypassie i tak idzie przez wymiennik

- lepsze uszczelnienie

Głównie martwi mnie ten nieszczęsny bypass.

Chciałbym mieć automatyczny, ale jeżeli Dospel nic nie poprawił, to zakup Optimala wydaje się mijać z celem.

Jeżeli użytkownicy lub instalatorzy Optimala mają jakieś nowe spostrzeżenia, uwagi to będę wdzięczny.

 

miki121

W Twojej trójce, a nawet szóstce instalowanych rekuperatorów nie widzę brookventa,

a w innym wątku widziałem, że bardzo go polecasz.

Mógłbyś mi na priva podesłać ceny na brinka, optimala, jan-gaza, brookventa dla kubatury ok. 320m3?

 

Kilka kolejnych brookventów wisi i ma się dobrze :)

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Jezeli się zastanawiasz Dospel vs. Brink [Excellent]

to Brink wygrywa w każdej kategorii oprócz ceny.

 

Takie porównania nie mają moim zdaniem zbyt wiele sensu

bo StorkAir [ czyli AERIS lub Zehnder], Brink [ sprzedawany też przez Wolf] oraz COMAIR

to pierwsza liga produktów dostępnych w Europie [ i wszystkie produkowane w Holandii]

 

Dospel/Berluf to urządzenia oparte na innej filozofii, bardziej skierowanej na niską cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Czym ocieplić odpływ skroplin (stryszek wprawdzie ocieplony (15toprock+6cm rockton) ale nie ogrzewany ?

kablem samoregulującym

Czym docieplić reku ?
tam i tak wpada zmrożone powietrze.

- Problemem może być hałas - niestety dla obniżenia kosztów produkcji - 400 i 600 robione są w tej samej obudowie - wyjścia fi 200 są do 600-tki

400m3/h powinno mieć fi 160 - przewymiarowanie może powodować dudnienie

Cięcie kosztów ( zamiana dobrego wymiennika Heatex typ L na klejony z czegoś co przypomina klisze rtg i zastąpienie EBMpapst na "nn" - pozwoliły jeszcze obniżyć cenę - ale czy o to w tym chodzi? Czy fakt, że inwestor nie ogląda i nie słucha towaru, który kupuje, nie porównuje inaczej jak przez DTR-ki ( często kłamliwe) i wizerunek na ekranie - upoważnia do "wony cenowej" kosztem jakości?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem prosty przyrząd z kartki papieru i na nawiewie wychyla się bardziej a na wywiewie wciąga ją słabiej - testowałem na odpiętych kanałach do skrzynek rozdzielczych na króćcach reku...

 

Jeżeli by się okazało że nawiewny jest "mocniejszy" od wywiewnego , to jeżeli je zamienię miejscami (wentyle) powinno się zrobić podciśnienie w domu tak ?

Czy takie zjawisko jest pożądane czy są jakieś negatywne skutki ? Idąc dalej tym tokiem to większy wywiew , mniejszy nawiew - nie powinien wymiennik zamarzać tak teoretycznie ... ?

Zadzwoniłem do konstruktora optimala - wentylatory i nastawy są takie same. Różnica może wynikać z oporów na wymienniku. Wymiennik Al Heatexa typ L zastał zastąpiony takim zgrzewanym z czegoś co przypomina kliszę do zdjęć RTG. Lamele mogą być powyginane i prześwity nie 50/50 a 60/40 lub nawet gorzej

Zawsze lepsze jest nadciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...