Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

W zeszłym roku w październiku rozpocząłem budowę 100m2 domu parterowego z użytkowym poddaszem zaznaczam że ze stropem drewnianym.. Zrobiłem wykop pod fundament(ławy + ściany z bloczków). Włożyłem zbrojenie. Niestety dokładnie 4 dni przed planowanym zalewaniem pogoda zmieniła się i zaczął padać deszcz. W konsekwencji pompa która miała podać beton zakopała się i zalewanie zostało odwołane. Na początku kwietnia tego roku postanowiliśmy w związku z utwardzeniem drogi dojazdowej ruszyć z pracami odzyskującymi to co pozostało po wykopie. Skarpy przez zimę poobsypywały się, tam gdzie się nie obsypały w wykopie zalega woda. Odpompowywanie dało tyle ze tam gdzie skarpy w miarę się trzymały poobrywały sie również. Szkoda było czasu więc w tych trudnych warunkach zaczęliśmy wybieranie gliny z jednoczesnym odpompowywaniem napływającej na nowo wody. Szerokość wykopu zwiększyła z 60 cm do niemal metra a głębokość zwiększyła się o jakieś 10cm przez co wysokość ław zamiast 40 będzie miała 50cm. Zajęło to trzy dni i teraz trudna decyzja zalewać czy nie. Woda ciągle napływa ale szybko jest odpompowywana jednak czy w takich warunkach można lać beton prosto w wykop? Majster mówi że beton wypełni wykop przez co woda nie będzie juz napływać, poza tym tą wodę która pozostała w wykopie wylewany beton wypchnie na powierzchnię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle mówi majster. Wykop za długo stał, teraz należałoby wyjąc zbrojenie pogłębić wykop do gruntu rodzimego nienaruszonego sądze ze ze 30cm powinno wystarczyć. Potem zalewąć. Nie zosatwie sie wykopu na zimę.

Decyzje o tym czy można czy nie zalewać powinien podjąc kierownik - po oględnieciu wykopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W zeszłym roku w październiku rozpocząłem budowę 100m2 domu parterowego z użytkowym poddaszem zaznaczam że ze stropem drewnianym.. Zrobiłem wykop pod fundament(ławy + ściany z bloczków). Włożyłem zbrojenie. Niestety dokładnie 4 dni przed planowanym zalewaniem pogoda zmieniła się i zaczął padać deszcz. W konsekwencji pompa która miała podać beton zakopała się i zalewanie zostało odwołane. Na początku kwietnia tego roku postanowiliśmy w związku z utwardzeniem drogi dojazdowej ruszyć z pracami odzyskującymi to co pozostało po wykopie. Skarpy przez zimę poobsypywały się, tam gdzie się nie obsypały w wykopie zalega woda. Odpompowywanie dało tyle ze tam gdzie skarpy w miarę się trzymały poobrywały sie również. Szkoda było czasu więc w tych trudnych warunkach zaczęliśmy wybieranie gliny z jednoczesnym odpompowywaniem napływającej na nowo wody. Szerokość wykopu zwiększyła z 60 cm do niemal metra a głębokość zwiększyła się o jakieś 10cm przez co wysokość ław zamiast 40 będzie miała 50cm. Zajęło to trzy dni i teraz trudna decyzja zalewać czy nie. Woda ciągle napływa ale szybko jest odpompowywana jednak czy w takich warunkach można lać beton prosto w wykop? Majster mówi że beton wypełni wykop przez co woda nie będzie juz napływać, poza tym tą wodę która pozostała w wykopie wylewany beton wypchnie na powierzchnię...

 

Dla wlasnego bezpieczenstwa sugeruje:

- opinie geologa albo doswiadczonegp kierbuda, bo wg mnie detsrukcja tych wykopow jest za duza

- wpis do DB od kierbuda, z ewykopy sa OK do zalewania - tp taki d...ochron

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojenie nie jest liczona , to jest konstrukcyjne ono ma za zadanie "uciąglić " ławe. Zależy o ile sie to wszystko zwięszka o kilkadzieisia cm nie ma znaczenia o metr juz może mieć. Każdy kierownik powinien potrafic policzyć o ile rosnie nacisk na grunt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to będę męczył kierownika. Ale szerokość ławy zwiększyła si o ok 0,5 metra a głębokość o ok. 0,2 metra. Tylko czy ta zmiana musi gdzieś być udokumentowana? Mam przesympatycznego sąsiada który oprotestowywał wszystko co wiązało się z otrzymaniem przeze mnie pozwolenia na budowę. Więc musi być zgodnie z prawem, nie mogę popełnić tu żadnego błędu bo tylko czekać jak naśle na mnie inspektorat budowlany...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale szerokość ławy zwiększyła si o ok 0,5 metra a głębokość o ok. 0,2 metra.

 

A nie przyszło Ci do głowy zrobic to po zgodnie z projektem w szalunku ? Policzmy ile betonu wiecej

0,5[szer] x (02+0,4) [cała wyskość] = 0,3m3 /mb załóżmy że masz 60mb ławy to masz 60x0,3=18m3 betonu wiecej za to na 100% zaszalujesz i jeszcze Ci zostanie par złoty w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie największym wrogiem jest czas. Przez tegoroczną zimę i nieszczęśliwy zbieg okoliczności w zeszłym roku kiedy nie doszło do zalewania jestem kilka miesięcy w plecy, a wyplata kolejnej transzy kredytu się zbliża nieuchronnie (nie moge przekroczyć 6 miesięcy - więc został mi jakis miesiąc na pobudowanie określonego w harmonogramie etapu zaawansowania). Nie ma czasu na czekanie nawet dnia niestety. Jutro zalewam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to idź do banku i powiedz, że chciałbyś przeciągnąć budowę i co oni na to, przecież to jeszcze nie klęska pogadać z bankierami, a teraz jest najgorszy czas na lanie fundamentów, bo wody gruntowe są wysoko, chociaż u mnie już się cofnęło o pół metra, ale jeszcze się cofną o metr....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...