Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 379
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja do muru przymocowałem klocek drewniany (kawałek pozostałości po krokwiach), do tego uchwyt anteny, potem fachowcy obłożyli to dookoła styropianem i też kilka cm na uchwyt żeby wyrównać (klocek chyba 8cm a styropian 15), uszczelnione pianką, na termowizji żadnego mostka widać nie było Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Nie zapomniałem. Uważam że to najgorsze co może człowieka spotkać. Dlatego nie wspominam :-)

 

No i tu mi zabiles gwozdzia. Sasiad ma KABE Novalit (polikrzemiankowy czy cos inaczej piszac silikat) i jego tynk wyglada rewelacyjnie. Chodzi chyba o to, ze ekipa mu go niechcacy tak zrobila lub w hurtowni sie walneli. Facet kupil kornika, a nalozony zostal jak baranek. Efekt jest swietny i zastanawiam sie czy to mozna powtorzyc z innym tynkiem czy ten ma takie wlasciwosci, ze mozna tak sprawe dobrze pomieszac.

 

 

j.w ja u siebie mam od ponad 2 lat (czyli niedlugo) tak

Sciana z ceramiki,

klej Caparol 190S

styropian

kolki

klej Caparol 190 (szary, bez szalenstw bylo) z siatka 162g/m2

PutzGrunt610

tynk mineralny 139

Amphisilan Plus

 

Teraz zrobilbym tak samo :) u Ciebie tez. Ale ja jestem dystrybutorem Caparola, wiec z tego powodu mnie nie sluchaj bo to politycznie nie moglem przeciez innego systemu dac. Natomiast nie bedac dystrybutorem STO i Dryvita chylę czoła przed ich systemami bo są bardzo dobre i ewentualnie te brałbym pod uwagę.

 

Po co te kolki!? Zazwyczaj jak z kims rozmawiam to mowi, ze dal kolki ale jakby budowal 2x to by nie dal lub mowi, ze nie dal i jest zadowolony. Ja nie chce kolkow bo mi to 1.kiepsko wyglada 2.kolejna rzecz ktora mozna zepsuc 3.po to mam styro aby bylo cieplo a kolek to nie styro 4.to kolejny wydatek ktory mozna przeznaczyc na cos innego... np lepszy klej.

 

Czy caparol mozna stosowac bez kolkow?

 

 

I teraz news dla ludzi z Warszawy i okolic. Na terenie mazowieckiego z tego co mi wiadomo nie ma jeszcze realizacji w tym systemie. Wlasnie rozmawialem z Darkiem Figatem z Caparola i wspolnie wymyslilismy, że z przyjemnoscia opracujemy specjalna oferte na pierwsze 3-4 elewacje na naszym terenie w systemie CARBON w wyjatkowo korzystnych cenach jako obiekty referencyjne. Zapraszam wspolnie z Caparol Polska do realizacji systemu CARBON

 

Wciaz aktualne?

 

Hmm... byłem dziś w Krakowie w miejscu, gdzie mają i Caparola i Kabe i wyszło, że u nich...

 

Caparol jest trochę tańszy od Kabe, więc chyba problem rozwiązany. Najprawdopodobniej będzie tynk silikonowy Caparola, choć to jeszcze nie 100% pewne, bo Caparol ma problem z mieszaniem bardzo-jasno-żółtych kolorków jeśli chodzi o tynki silikonowe. Jakoś w Kabe nie mają takich problemów i te kolorki trochę lepiej wyglądają (przynajmniej na wzorniku). Mimo to ja jestem za Caparolem, ale zobaczymy co jeszcze małżonka powie o kolorach...

 

No a u nas wciaz nie mam sprawy rozwiazanej i sie zastanawiamy. Do tego dochodzi jeszcze watpliwosc czy czasem nie pomieszac systemow i zastosowac klej MAPEI. ktory calkiem dobrze sie zapowiada wg ITB oraz z doswiadczania klejow wewnetrznych z tynkiem KABE NOVALIT. Dostepne jest to u mnie na skladzie po sasiedzku. Ewentualnie pojsc w caly system CAPAROLA ale to juz fighter1983 musi mnie przekonac :) Chciaz jak bym sie na Zabraniecka wybral to obok jest STO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) No prosze od czasu gdy pisalem ten post ktory cytujesz tak sie pieknie pozmienialo :) Mialem wtedy tylko Caparola a teraz juz i Dryvit i STO.... i inne firmy elewacyjne o ktorych nie specjalnie chce wspominac bo chwalic sie nie ma czym :)

Kolki dalem po to zeby nie myslec nad tym czy mi elewacja pewnego pieknego dnia nie postanowi docieplac terenu wokol budynku, koszt zaden, mostki - bzdura, 190s jest wystarczajaco dobrym klejem :)

Carbona dosteles na maila... zreszta jak i dryvita, sto i caparol capatect zgodnie z zyczeniem w akrylu i silikonie, nad Carbonem mozna jeszcze podumac cenowo jako obiekt referencyjny, ale tam juz cudow "w dol" nie bedzie, wiec zerknij tylko i powiedz czy bierzesz to pod uwage.

Mieszanie systemow.... niekoniecznie... moge podac Ci 2 informacje: oficjalna i nieoficjalna z dokladnym uzasadnieniem dlaczego tak a nie inaczej. O wynikach badan parametrow kleju juz wczoraj pogadalismy :)

Na Zabraniecka zapraszam zarowno do siebie jak i do STO, chetnie wybiore sie z Toba do sasiadow, przywiez zone niech sobie kolorki pooglada... bo to nie na meski rozum i cierpliwosc jest :)

Za mniej wiecej 2 tygodnie bedzie do obejrzenia bardzo ciekawa realizacja w tynku silikonowym STO 1.0mm baranek na Wilanowie realizowana przez jednego z naszych forumowych wykonawcow, pomimo tego ze nie jestem zwolennikiem 1.0 i rozwiazan gladkich moze okazac sie, ze na prawde ciekawa elewacja tam wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy ociepleń - zgadza się chwyt reklamowy, przecież to zwykle styropian klej siatka znów klej i tynk zewnętrzny. Baranek 1 mm???? No dobrze chciałbym zobaczyć jak to wygląda, bo akurat pojęcie o tym jak wygląda ziarno 1mm mam co według mnie raczej bryndza będzie z tego.

I kolejna sprawa: małe pytanie: jaki jest rząd wielkości kosztów caparola na 1m2 pow tynkowanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy. Obdzwoniłam dziś kilku dystrybutorów tynków i dowiedziałam się, że powinnam wybrać:

- akryl

- silikon

- silikat ;)

W zależności od rozmówcy. Autorzy to święta trójca w tym wątku - Dryit, Sto, Caparol. Wybiorę najtańszą opcję z dobrych.

 

Kolor elewacji - złamana biel, 280m2, ściana z silki, ocieplona styropianem. Dach bezokapowy, drzew w pobliżu nie ma - ciągle operuje słońce. Droga dojazdowa utwardzona - trochę się kurzy, ale bez przesady, poza tym budynek odsunięty 8m od drogi.

Co mam wybrać? Jaki tynk, jaką granulację? budynek jest bardzo długi, boję się widocznych ew. nierówności.

Wykonawca za pomalowanie tynku mineralnego farbą silikonową życzy sobie 10pln/m2, to się chyba nie do końca opłaca.

A może w ogóle tylko mineralny, skoro okolica jest, jaka jest? (w oddychanie ścian nie wierzę, wręcz wolałabym nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynk mineralny jest najtańszy - naturalna biel to koszt ok 1,65 / kg - przy wydajności 3,3 kg wyjdzie w graniach tony czyli ok 1650 zł. Zląmany kolor - z tych najjaśniejszych koszt ok 100-120 zl więcej.

Dobre nakropienie barankiem sprawia że nierówności nikną, są niewidoczne. Sprawia to sama faktura która jest nierówna - ktoś musiałby mieć dobre oko by stojąc na winklu wychwycił jakąś nierówność.

Jany tynk barwiony w masie [nie musi być malowany] można spokojnie nakładać na styropian [na klej idzie grunt z takim drobnym ziarenkiem by się tynk łatwiej chwytał] i jedzie z robotą. Cała filozofia.

Przebarwienia na jasnym tynku są słabo widoczne, poza tym zwykle tynki powinny mieć stosowane dodatki postaci nazwijmy to chemii które mają je eliminować. Kolory tynków mineralnych są trwałe nie płowieją [są odporne na uv]. Decyzję musisz podjąć Ty, zaś zwykle "każda sroczka swój ogonek chwali", zaś tak naprawdę jakoś tynków zależy od jakości użytych składników i wykonawcy.

Jeżeli chcesz by ci dać dane techniczne mineralki - służę pomocą - może być priv może być tu. [Z tym, że jutro, nie mam ich pod ręką]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie robiłem. Z racji różnych zajmuje się [produkcją] tynków mineralnych barwionych w masie. Dla zainteresowanych mogę podac dane techniczne. Z racji, że współpracuję z poważną uczelnią techniczną, z racji tego - że wiele razy musiałem myśleć "za wykonawcę" to człowiek musiał się nauczyć co i jak robić.

Problem w mineralce jest następujący: cement - co oznacza, że wychodzą z samego cementu przebarwienia [takie same jak na elementach betonowych, fachowo: wysolenia, to o ile pamiętam jest wodortlenek wapnia Ca[CoH]2]. By temu zapobiegać stosowana jest chemia. Są różne metody by im zapobiegać. Ja także takową stosuję i należy ona do bardzo wysokiej półki.

Zupełnie z innych powodów handluję białym cementem bez dodatków - i z rozmów telefonicznych jakie prowadzę na zasadzie: potrzebujemy cementu do naszych produktów - można się dowiedzieć bardzo dużo, jakiej jakości towar stosowany jest w najtańszych klejach czy fugach. Przy okazji - czasem po przezimowaniu ocieplonej elewacji - bez gruntu - widać takie jasno szare plamy na kleju. Tu powstaje ciekawe pytanie: jeśli one wyjdą to czyja wina: tynku czy kleju?

Barwienie tynków w masie oznacza konieczność znania tego co może się z tym stać i wiedzy jak to eliminować. Przy okazji tzw. znani producenci zalecają malowanie bo mineralka jest dla nich tylko "poboczną" działalnością, a nie główną. Malowanie zaś pozwala uniknąć wchodzenia w to głębiej stosowania wściekle drogiej chemii czy np pilnowania ile i jakiego dobrego pigmentu ma iść do barwienia.

Przy okazji: zależnie od rodzaju wypełniacza można otrzymać różne odcienie bieli, zaś fakt, że grzyby b[tzw. zielone paści] nie chwytają się rzetelnej mineralki to zasługa tego, że jest w niej wapno [czy inaczej: powinno być], a jako że wapno "zjada" kolor, oznacza, że musi być proporcja dla wapna i chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca elewacji proponuje mi tynk silikonowo-silikatowy (Webera). twierdzi, ze dużo domów w nim robił i bardzo go chwali.

Natomiast na forum nie znalazłam żadnych info o tych tynku, tylko o samym silikonowym lub silikatowym. Czy wchodzić w taki mieszany tynk? Zastanawiam się, czy on łączy w sobie zalety, czy wady obu tynków.

Dodam że sporo sosen jest w odległości kilku-kilkunastu metrów od domu, a tynk chcę jasny (pewnie kremowy lub ecru).

 

I jeszcze napiszcie mi jakie są zalety mineralnego? Czy ten tynk też może być z fakturą baranka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agga:

wpis w temacie mineralnych : http://www.facebook.com/note.php?note_id=103426313086256 , http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182849-Jakie-s%C4%85-rodzaje-tynk%C3%B3w-ekologiczny-na-zewn%C4%85trz

Do tego zostało napisane poniżej można dodać wysoką odporność na glony- z racji zawartości wapna, jakbyś nie była na fb:

Zaletami takich tynków jest:

- cena - już od 1,65 za kg wzwyż

- wydajność - nie odbiegająca od tych "droższych" kształtująca się od ok 3,2 kg/m2 [dla ziarna 2 mm]

- możliwość nakładania pistoletem

- trwałość kolorów

- paroprzepuszczalność, czyli nazywając po ludzku - to ze "oddycha"

- możliwość własnoręcznego nałożenia

- pełna powtarzalność kolorów.

- faktura typu baranek

Tynk mineralny ma wady - należą do nich zasadniczo: ograniczona paleta kolorów [z racji tego że barwione są pigmentem cementowym, oraz tego w jaki sposób się je wybarwia], oraz zagrożenie wykwitami - w momencie kiedy ściana zewnętrzna jest zawilgocona, lub w okresie "tuż po nałożeniu" spowodowane n.p długotrwałymi deszczami. Każda firma ma swoją chemię która to ogranicza.

Tak naprawdę sosny to zagrożenie dla rynien [kiedy są metalowe lub z nierdzewki, oraz to, że n.p. nie ma opaski wokół domu i igły będą leciały na ścianę, w momencie kiedy krople deszczu będą odbijały się od ziemi / brudnej opaski. Koszt kremu lub ecru - to na chwilę obecną w granicach do 6 zł/m2 przy wydajności ok 3,3 kg/m2.

Faktura baranek jest standardowa dla tynku mineralnego, o wiele trudniej go zacierać - choć także w zasadzie się da to robić. Piszę w zasadzie bo trzeba mieć wprawę w zacieraniu.

Wracając do wapna - w teorii tynk mineralny powinien go zawierać, ale z rozmów z producentami, wnioskuję, że część z nich go nie zawiera, co oznacza, że glony mogą się rozwijać tak jak n.p. na akrylu, co widać bardzo dobrze na fakturze typu kornik na blokach w dużych miastach.

W razie pytań można zadzwonić 602 366 633 lub priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Balto - Dzięki za odpowiedż w kwestii tynków mineralnych.

Jeszcze proszę o info, czy farbą silikonową trzeba od razu malować tynk mineralny, czy też - jeśli mi nie starczy kasy - zrobić tylko mineralny (tzn. jak długo on będzie dobrze wyglądał bez malowania?) a pomalować silikonem gdy tynk mineralny się pobrudzi.

 

A czy ktoś zna odpowiedź na moje pytanie o tynki silikonowo-silikatowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa typy tynków mineralnych:

1. Barwione w masie - tych malować nie musisz, sam sobie kolor wybierasz [http://www.brobud.pl/terrabona.php - wzornik mój na ten przykład]. Barwienie w masie oznacza, że kolor już jest, gotowy i tyle.

2. Białe lub jasno szare - chcąc uzyskać kolor musisz je malować, ale dopiero po tym jak stwardną na tyle, by nie rozwalić struktury jaka jest na ścianie. Malowanie pędzlem to przecież jakiś tam opór i co za tym idzie nacisk daje. Tutaj musisz dopytać się producenta.

Tynk mineralny ma to do siebie że jako baranek brudzi się równomiernie, no chyba że się postarasz i jakąś górę śniegu brudnego tam dasz, ten się stopi i taki ładny ślad zostanie. Brud powinno się bez problemu dać zmyć wodą [wytrzymałość tynku].

Malowanie tynku farbą zewnętrzną [nie wnikam jaką nieistotne] oznacza, że kolejne odnowienie elewacji oznaczać będzie kilka spraw. Albo zdrapywanie tej farby i równianie ściany klejem ponowne gruntowanie, albo oczyszczenie i gruntowanie [pytanie czy grunt chwyci i nie spłynie] lub bez większych ceregieli malowanie li tylko farbą n.p silikatową jeśli taką farbą był pomalowany tynk.

To jak długo będzie wyglądał dobrze - zależy od koloru i od miejsca gdzie jest użyty. Są miejsca gdzie nawet po dwóch latach będzie się na nim regularnie osadzała sól z drogi typu krajowa, a są takie gdzie cisza i spokój. Zielone paści [glony, grzyby] nie powinny wychodzić z racji zawartości wapna [ale ono nie zawsze jest w każdym. Czasem możesz usłyszeć że to specjalna formuła antygrzybicza]. Cement osiąga przepisową [normową twardość po 28 dniach], lecz tak naprawdę mocy ustawowej nabiera cały czas. Tylko że po pewnym czasie przyrosty są minimalne.

W razie pytań "na gorąca" - tel. 602 368 633

Edytowane przez Balto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

widze, że w wątku króluje Caparol, więc muszę wsadzić kij w mrowisko ;).

 

Jestem na etapie wykończenia elewacji. Tynk mileralny, grunt, malowanie farbą silikonową.

Po lekturze forum wybór padł na AmphiSilan Plus Caparola - wiadomo cena/jakość podobno optimum.

Ale... kiedy zacząłem szukać w okolicy hurtowni z Caparolem, natknąłem się na dużą firmę, ktora przestała nim handlować

z powodu, cytuję "od czasu przeniesienia produkcji do Polski rok temu, jakość się pogorszyła i wykonawcy narzekali".

 

Panowie wykonawcy, proszę o komentarz, czy faktycznie jakość "siadła" w Caparolu made in poland?

 

Zamiast AmphiSilana zaproponowano mi niemiecką farbę IMPARAT IMOTECH SuperPerl, ma być lepsza od AmphisilanPlus.

Na stronie IMPARAT'u mocno się chwalą patentami i unikalną jakością farby, ile w tym marketingu?

 

Oprócz tego handlują tam jeszcze farbami Benjamin Moore, też nieznana mi marka. Na forum nie znalazłem niczego na temat obu tych farb.

 

Wziąłem probkę SuperPerl, jest bardzo gęsta. Nie wiem czy to dobrze czy źle...

 

I jeszcze jedno. farba IMPARATu ma być wydajniejsza od Caparola.

Policzono mi, że na 150m2, potrzebuję 60l Capa i 50l Perla..., na 2x

Edytowane przez adamf3791
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mówią i to co jest w rzeczywistości to trzy różne sprawy. Spróbuj - zajmie ci to troszkę czasu - znaleźć podstawowe dane techniczne tynków / farb - zwykle producent albo udostępnia, albo powinien wysłać podstawowe dane techniczne. To co i dlaczego jest ważne - można dowiedzieć się na necie [n.p, przyczepność i takie tam, jednostki też powinny być podane].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...