Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

IZOLACJA kominka - ściana kominkowa - proszę o radę


Róża1719506796

Recommended Posts

Czy może jest tu na forum osoba, która orientuje się, czy można powiesić telewizor na ścianie kominowej?

Jeśli tak, to jakich izolacji potrzebuję?

A jesli nie, to dlaczego i czy jest jakiś sposób by wykorzystać ściankę kominkową z drugiej strony? Będę wdzięczna za każdą radę.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładnie wygląda to w ten sposób:

http://img694.imageshack.us/img694/7712/salonzkuchni.jpg

 

Chciałabym, aby z jedej strony ściany był kominek, a z drugiej strony powiesić TV - Jest to możliwe?

Edytowane przez Róża
zbyt duży pośpiech i literówek od groma :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po analizie zamieszczonego przez Panią zdjęcia uważam, iż jest możliwe zaprojektowanie kominka, tak by znalazło się także bezpieczne miejsce na telewizor. Oczywiście należy zastosować odpowiednie materiały przy budowie kominka oraz dobrać właściwy wkład kominkowy.

 

Super, bardzo dziękuję - Ta odpowiedź strasznie ułatwi mi stawianie ścianek w pomieszczeniach, bo właśnie na takim etpaie prac budowlanych jestem.

A czy że mi Pan powiedzieć jaki jest koszt takiego projektu kominka, jakie materiały i jakiego wkładu szukać ?

Czy postawienie takiego kominka jest dużo droższe?

Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnękę kominka wyłóż standardowo wełną z ekranem, a ścianę po drugiej stronie, płytą wapniowo krzemianową o w miarę gęstej strukturze. Żeby nie zrobiły się na niej wgniecenia, szpachlując daj siatkę z włókna. I zawiesia na telewizo do ściany murowanej, nie do płyty. Ot cała filozofia! Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli to ma być "po drugiej stronie" to nie ma żadnego problemu. Nawet bez izolacji z tamtej drugiej strony, bo zakładam że ściana za instalowanym wkładem kominkowym będzie zaizolowana. Przy czym zamiast rozwiązania z wełny proponuję płyty SILCA, i to do wykonania całej obudowy. Tych płyt nie trzeba dodatkowo izolować a praca z nimi łatwa i przyjemna. W razie dodatkowych pytań proszę o wiadomość na priv.

 

ps. mam nadzieję, że te deski przed "ścianą kominową" zasłaniają rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz... jeżeli jest inaczej to jeszcze nie jest za późno aby takie doprowadzenie wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna reklama pod auspicjami "uprzejmego doradztwa".

 

A widzisz w tym coś złego? albo możesz powiedzieć, że Twoja rada z izolowaniem wełną i dawaniem płyty po drugiej stronie jest lepsza? To ja już wolę taką "reklamę" bo przynajmniej sam pomysł jest dobry. A to jakie płyty zostaną zastosowane to ma już drugorzędne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam osobiście na podstawie doświadczeń stosowanie w obudowie kominka wełny z ekranem aluminiowym. Szczególnie jest to niewskazane jak w domu mieszka alergik, lub dzieci. Wełna zaczyna "pylić" i wraz z ruchem ciepłego powietrza wydostaje się z obudowy kominka na całe mieszkanie... w postaci niewidocznych włókien.

 

Metoda budowy obudowy kominka z płyt izolujących ciepło jest nowszą i dużo lepszą niż korzystanie z wełny. No ale jednak to też przecież izolowanie żródła ciepła jakie daje korpus wkładu kominkowego podczas palenia.

 

Oczywiście miejsca gdzie ma stać, lub wisieć coś na obudowie należy wykonać z płyt izolacyjnych konstrukcyjnych. Według mnie super sprawdzają się płyty

Grenaisol 3cm 60x80 cm są one dużo lepsze i mocniejsze od płyt silca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli izolacja z wełny z ekranem aluminiowym jest wykonana fachowo i dokładnie, to wełna nie ma prawa pylić. Wytrzymałość termiczna tejże wełny też jest wystarczająca, jest ona atestowana, więc trudno wskazać przeciwwskazania. Płyty krzemianowe lub silikatowe mają wyższą wytrzymałość temperaturową, choć nie jest to konieczne w zakresie izolowania kominka. Nieprawidłowy montaż tych płyt także może spowodować pylenie. Dlatego też, obydwa rodzaje izolacji nalezy starannie montować, co wykluczy negatywne efekty uboczne. Obecnie na rynku mamy doczynienia z lobby dwóch grup - producentów wełny oraz producentów płyt. Należy także nadmienić, iż wełna jest rozwiązaniem nieco tańszym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna oczywiście wytrzyma, ale z taśmą aluminiową różnie bywa. Rozbierałem już kilku/kilkunastoletnie kominki i praktycznie w każdym zdarzały się ubytki taśmy aluminiowej. W najgorszym przypadku właściciele kominka narzekali na dziwny zapach po rozpaleniu, okazało się że kawałki taśmy leżały na wkładzie.

Sam lata robiłem na wełnie, ale skoro pojawiły się nowe i lepsze technologie dlaczego ich nie wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...