Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Różne są sposoby dostarczania ciepłego powietrza do pompy. Niektórzy wyrzutnie z WM robią do garażu, niektórzy mają tak, że gdy pompa do CWU pracuje wyłącza się w ogóle WM, jeszcze inni nie mają taniego źródła ciepła typu węgiel i nie opłaca się wody grzać np. olejem. Tak jest u mnie. A sama pompa pracuje bez problemów bo w garażu i kotłowni nigdy temp. nie spada poniżej tych wspomnianych 10 stopni. Garaż się osusza, a zimne powietrze z pompy w tym roku wepnę do WM na lato.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dobrze śledzę wątek o pompach cwu i odpisuję na poruszany aktualnie temat :)

Kiedyś pisałem o swoim Hewalexie (pompa z zasobnikiem na 300 litrów). Użytkowałem ją jeden sezon i jestem bardzo zadowolony.

 

Czy próbowałeś grzać dom tym Hewalexem w okresach przejściowych tzn. do tych +8 st na dworze.

 

Wystarczy włączyć pompę CO i CWU oraz zamknąć zawór 3d lub 4d jeśli masz.

 

Ja tak planuję bo przy małym odbiorze ciepła kocioł i tak nie przekroczy mi 50% sprawności, więc grzejąc PPC w 2 taryfie powinno nie być drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie jaki z ciebie ekspert,

norma mówi:

otwór nawiewny o powierzchni minimum 200 cm2, usytuowany do wysokości nie więcej niż 1 m nad posadzką,

otwór wywiewny o powierzchni minimum 14x14 cm umieszczony jak najbliżej stropu

 

Dzięki za odpowiedź i pomocne uwagi. Podsyłam dwa źródła.

 

http://instalacjeb2b.pl/files/1716,Instrukcja_obslugi_kotla_KPP.pdf:

 

Instalacja kotła powinna być wykonana zgodnie z PN-87/B-024411. Pomieszczenie, w

którym będzie ustawiony kocioł powinno posiadać dwa otwory wentylacyjne (wentylacja

grawitacyjna) o wymiarach 140x140mm, z których jeden powinien znajdować się 150 mm

nad posadzką, natomiast drugi pod sufitem. Drzwi do kotłowni powinny otwierać się na

zewnątrz wykonane materiałów niepalnych. Pomieszczenie powinno być suche z

zamontowaną w posadzce kratką kanalizacyjną i doprowadzoną instalacją wodociągową i

instalacją elektryczną wykonaną z przewodem ochronnym. Zapewnić oświetlenie na

przednią ścianę kotła. Gniazdo przyłączeniowe do sterownika powinno posiadać styk

ochronny i umieszczone w bezpiecznej odległości od źródeł ciepła i ujęcia wody.

 

PN-87/B-02411 Ogrzewnictwo Kotłownie wbudowane na paliwo stałe Wymagania (Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości):

 

2.1.6.1. Wentylacja nawiewna. W pomieszczeniu kotła powinien znajdowa si otwór niezamykalny o powierzchni co

najmniej 200 cm2.

2.1.6.2. Wentylacja wywiewna. Pomieszczenie kotła powinno mie kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym ni

14×14 cm, z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina.

Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mie wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór

wlotowy do niego nie mog mie urzdze do zamykania. Stosowanie wentylacji wycigowej mechanicznej jest

niedopuszczalne.

Przewód wentylacyjny powinien by wykonany z materiału niepalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie grzeję domu Hewalexem. :) Pompa służy mi tylko do otrzymania c.w.u. Jak pisałem, gdy temperatura spada poniżej 10-8 C to zazwyczaj i tak podpalam w piecu. Wtedy nie załączam pompy, gdyż i tak mam 300 litrów gorącej wody. Można też podpalić w kotle, zakręcić zawór na kaloryfery i zagrzać tylko wodę w bojlerze. Do tego trzaskająca brzoza w kominku :)

Raz uruchomiłem Hewalexa przy 6 C ale natychmiast włączył się system odmrażania. Wolałem nie bawić się w testowanie tej opcji i od razu wyłączyłem pompę.

 

Suspenser, czy pompą do c.w.u. ogrzewasz cały dom? Aż trudno uwierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, czy pompą do c.w.u. ogrzewasz cały dom? Aż trudno uwierzyć...

 

Jeszcze nie mam tej pompy, tylko planuję ją kupić.

 

Skoro przy -25 mam zapotrzebowanie domu na ciepło takie, że kocioł daje z siebie średniodobowo około 7-8 kW, a przy +1 już tylko z 2-3 kW to dlaczego PPC przy temperaturach do +10 miała by nie nagrzać domu skoro zapotrzebowanie będzie wtedy bardzo małe, a jak jeszcze słońce wyjdzie w dzień to już w ogóle tak nagrzeje, że to wystarczy.

 

Zobaczymy w każdym razie jak to zadziała, to będzie tylko kwestia włączenia pomp CWU i CO jednocześnie.

 

Mam tylko obawy czy zasobnik CWU 120 litrów nie będzie za mały i nie będę musiał też grzać dodatkowo wody w kotle [80 litrów].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przy -25 mam zapotrzebowanie domu na ciepło takie, że kocioł daje z siebie średniodobowo około 7-8 kW, a przy +1 już tylko z 2-3 kW to dlaczego PPC przy temperaturach do +10 miała by nie nagrzać domu skoro zapotrzebowanie będzie wtedy bardzo małe, a jak jeszcze słońce wyjdzie w dzień to już w ogóle tak nagrzeje, że to wystarczy.

 

No bo w głowie siedzi dom 150m^2 tyle żeberek do kaloryfera ... co tam izolacja to jakieś bzdury ...

Grzać trzeba ... z tych obliczeń nic itp... tak leśny lud przetwarza te bzdury jak o oddychaniu ścian ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ja mam piec gazowy i zbiornik na ciepłą wodę 120 l z jedna wężownica tu już pozamiatane z pompą ciepła ?

 

Nie koniecznie.

Na stronie HEWELAXA jest schemat wpięcia PC P/W w obieg wody użytkowej.=poprzez -1-wejście zasilania bojlera i 2-cyrkulacji.

W takim przypadku nie ma potrzeby posiadania 2 wężownicy do PW..

To rozwiązanie ponoć ma być lepsze niż użycie wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Merkava (bo tak należy odczytać ów hebrajski nick) mógłby nieco jaśniej przedstawić swoje zastrzeżenia dotyczące wyliczeń Suspensera.

Do mnie osobiście nie bardzo przemawia kwestia nagrzewania domu przez słońce. Mimo wszystko dom to nie bateria słoneczna :) Jeśli chodzi o zasobnik do c.w.u. to moim zdaniem 120-litrowy jest zbyt mały. Oczywiście trzeba brać pod uwagę ilość domowników oraz idące za tym zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Ja zmieniłem zbiornik ze 120 l na 300 l i dzięki temu woda dłużej utrzymuje wysoką temperaturę.

Edytowane przez zet_zet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Merkava (bo tak należy odczytać ów hebrajski nick) mógłby nieco jaśniej przedstawić swoje zastrzeżenia dotyczące wyliczeń Suspensera.

Do mnie osobiście nie bardzo przemawia kwestia nagrzewania domu przez słońce. Mimo wszystko dom to nie bateria słoneczna :) Jeśli chodzi o zasobnik do c.w.u. to moim zdaniem 120-litrowy jest zbyt mały. Oczywiście trzeba brać pod uwagę ilość domowników oraz idące za tym zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Ja zmieniłem zbiornik ze 120 l na 300 l i dzięki temu woda dłużej utrzymuje wysoką temperaturę.

 

Zwykle nam wystarcza ten 120 l gdy ma 50 st, tyle, że po kąpieli jest od razu grzany przez kocioł, a przy PPC jeśli będzie w 2 taryfie może być konieczne użycie jako zasobnika CWU kotła na ekogroszek [też ma izolację, ale nie wiem jak w praktyce będzie trzymał ciepło].

 

Może na początku sprawdzę jak to zadziała w 1 taryfie [ustawiając godziny pracy PPC jak dla 2 taryfowego] i jeśli się sprawdzi wtedy zmienię na 2 taryfowe rozliczanie, a jeśli nie to zostanę w 1 bo na kolejny zasobnik CWU nie mam miejsca.

 

Słońce wbrew pozorom potrafi naprawdę mocno nagrzać - nawet kilka dni temu tak przygrzało, że musiałem szybko przełączyć kocioł w tryb letni bo w salonie i pokojach temperatura wzrosła szybko o ponad 1 st a czujnik kotła będący przy garażu [najchłodniejsze miejsce] nie zdążył tego odnotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem niektóre posty ? tzn czy można pompę służącą do c.w.u podpiąć do instalacji c.o.? jest to w ogóle zasadne i jakoś ekonomicznie uzasadnione, oczywiście chodzi o jakieś okresy przejściowe kiedy to na zewnątrz jest ok 10 st i wówczas w zasadzie nie pale w kotle cały czas ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem niektóre posty ? tzn czy można pompę służącą do c.w.u podpiąć do instalacji c.o.? jest to w ogóle zasadne i jakoś ekonomicznie uzasadnione, oczywiście chodzi o jakieś okresy przejściowe kiedy to na zewnątrz jest ok 10 st i wówczas w zasadzie nie pale w kotle cały czas ?

 

Dokładnie tak kombinuję zrobić, a całe "podpięcie do instalacji CO" będzie polegało na włączeniu jednocześnie pomp CO i CWU, jaki będzie efekt to się okaże ...

 

Ekonomicznie jest to bardzo uzasadnione jeśli tylko ta PC da radę bo latem ekogroszek spala się ze sprawnością ok. 25% [mam ciepłomierz i zmierzyłem].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie moze wszystko mozna ;)

Ale osobiscie mysle ze PC do CWU jest wlasnie do CWU :) a na okresy przejsciowe fajnie sie sprawdzi PC P/P :) calkowita inwestycja

< 10000:- PLN

 

Ale jak ktos chce experymentowac to czemu nie;)

 

10 000 zł w okresach przejściowych to ja grzejąc kotłem przez 10 lat nie wydam, a gdy doliczy się prąd do takiej PC to nie zwróci się nigdy, więc albo ta mała PPC da radę [w sumie powinna bo czemu nie] albo będę grzał kotłem na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego forum i mam do Was pytanie.

Zastanawiam się nad zakupem PC do grzania wody TYLKO w OKRESIE LETNIM, gdyż w zimie chce ją podłączyć do pieca CO.

Zastanawiam się nad kupnem dwóch pomp:

http://www.eurosenergy.com/pl/produkty/pompy-ciepla/euros-aqua/

oraz

http://www.makdar.pl/index.php/pompyyciepla?pid=2296&sid=2297:Pompy-ciepla-firmy-Wolf---cieplo-ukryte-w-naturze-to-najlepsze-cieplo-do-wykorzystania

Proszę mi doradzić gdzie zamieścić czerpnie powietrza. Dodam że dom mam podpiwniczony wraz z garażem, tam z reguły jest niska temperatura.

Zastanawiałem się czy nie umieścić czerpni na strychu gdzie w okresie letnim jest tam grubo ponad 40C.

Proszę o doradztwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...