Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem niektóre posty ? tzn czy można pompę służącą do c.w.u podpiąć do instalacji c.o.?

 

Te (takie) PCi są dedykowane tylko do pracy okresowej do CWU.

Jeśli chcesz ogrzewać pomieszczenia w okresie przejściowym, to rozważyłbym zakup "dorosłej" i niedużej PCi P/W. Dużo mniejszy (sumaryczny) koszt (od 2 "niezależnych")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te (takie) PCi są dedykowane tylko do pracy okresowej do CWU.

Jeśli chcesz ogrzewać pomieszczenia w okresie przejściowym, to rozważyłbym zakup "dorosłej" i niedużej PCi P/W. Dużo mniejszy (sumaryczny) koszt (od 2 "niezależnych")

 

Jak się to objawia, że są do pracy "okresowej" - mają kiepski agregat, skraplacz czy jeszcze coś innego co uniemożliwia pracę w dłuższym okresie czasu ?

 

Skoro taka PPC może nagrzać do 50 st zasobnik 300 litrów to czemu ma nie dać rady z taką samą ilością wody w mniejszym zasobniku [120 litrów] i instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego forum i mam do Was pytanie.

Zastanawiam się nad zakupem PC do grzania wody TYLKO w OKRESIE LETNIM, gdyż w zimie chce ją podłączyć do pieca CO.

Zastanawiam się nad kupnem dwóch pomp:

http://www.eurosenergy.com/pl/produkty/pompy-ciepla/euros-aqua/

oraz

http://www.makdar.pl/index.php/pompyyciepla?pid=2296&sid=2297:Pompy-ciepla-firmy-Wolf---cieplo-ukryte-w-naturze-to-najlepsze-cieplo-do-wykorzystania

Proszę mi doradzić gdzie zamieścić czerpnie powietrza. Dodam że dom mam podpiwniczony wraz z garażem, tam z reguły jest niska temperatura.

Zastanawiałem się czy nie umieścić czerpni na strychu gdzie w okresie letnim jest tam grubo ponad 40C.

Proszę o doradztwo :)

 

Skoro na strychu masz takie upały to jak najbardziej umieść tam czerpnię o ile nic tam nie zakłóci pobieranie 500 m3/godzinę powietrza.

 

Podaj ceny tych 2 pomp do których dałeś linki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na strychu masz takie upały to jak najbardziej umieść tam czerpnię o ile nic tam nie zakłóci pobieranie 500 m3/godzinę powietrza.

 

Podaj ceny tych 2 pomp do których dałeś linki ...

 

Ceny tych pomp to ok 6500 (ta pierwsza) i druga ok 8000tys.

 

Co do czerpni na strychu to słyszałem że dobrze żeby była wysoka wilgotność a tam raczej jej nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego forum i mam do Was pytanie.

Zastanawiam się nad zakupem PC do grzania wody TYLKO w OKRESIE LETNIM, gdyż w zimie chce ją podłączyć do pieca CO.

Zastanawiam się nad kupnem dwóch pomp:

http://www.eurosenergy.com/pl/produkty/pompy-ciepla/euros-aqua/

oraz

 

Proszę o doradztwo :)

 

Na mój gust takie pompy są projektowane aby odzyskiwać powietrze wentylacyjne. 250 m3/h to aż prosi się aby służyło do wentylacji domu - stoi sobie w łazience i ciągnie powietrze z domu, dość wilgotne powietrze. Włącza się ze 2 razy dziennie - 3 h rano i 3h wieczorem, czy jak tam. Może więc pracować trochę dłużej niż tylko w okresie letnim - wentylacja jest potrzebna zawsze gdy przebywają w domu ludzie (minimum 30 m3/h na jednego człowieka), natomiast gdy są ludzie to potrzebna jest ciepła woda - zależność prawie doskonała...... Oczywiście musi to być wszystko trochę przemyślane.

Pompa pewnie ma jakieś ograniczenie ze względu na temperaturę maksymalną zasysanego powietrza - najczęściej jest to 40 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 000 to trochę za dużo jak na mój planowany budżet, z drugiej strony rachunek ekonomiczny i okres zwrotu z inwestycji przy droższym urządzeniu porównując do opalania węglem/drewnem nie wyjdzie za korzystnie jak pisał SUSPENSER, dlatego pozostaje przy PC tak za 6000-7000zł. Ciekawe czy ktoś taką kombinacje z PC do CWU ma już sprawdzoną w praktyce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust takie pompy są projektowane aby odzyskiwać powietrze wentylacyjne. 250 m3/h to aż prosi się aby służyło do wentylacji domu - stoi sobie w łazience i ciągnie powietrze z domu, dość wilgotne powietrze. Włącza się ze 2 razy dziennie - 3 h rano i 3h wieczorem, czy jak tam. Może więc pracować trochę dłużej niż tylko w okresie letnim - wentylacja jest potrzebna zawsze gdy przebywają w domu ludzie (minimum 30 m3/h na jednego człowieka), natomiast gdy są ludzie to potrzebna jest ciepła woda - zależność prawie doskonała...... Oczywiście musi to być wszystko trochę przemyślane.

Pompa pewnie ma jakieś ograniczenie ze względu na temperaturę maksymalną zasysanego powietrza - najczęściej jest to 40 C.

 

250 m3/godz to mało - Hewalex ma 500 m3/godz i grzanie CWU powietrzem wentylacyjnym przypominało by wyciąganie się z bagna za własne włosy - bez sensu [chyba, że masz w domu 17 osób] ;)

 

Do tego potrzebna by była automatyka, i sterowane przepustnice, żeby przez resztę doby też była wentylacja - chyba gra nie warta "świeczki".

 

Poza tym chyba mocno by gwizdało te 500 m3/godz. u mnie, gdzie mam przewidziane maks 320 m3/godz, no i opory przepływu instalacji mogły by ograniczać wydajność PPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy wspomniane ostatnio to raczej te same maszyny z tej samej fabryki.

Jakbym miał wybrać dla siebie to pewnie taką bym kupił (raczej tutaj z tańszym logo).

Zbiornik z nierdzewki i możliwość zasilania z zewnętrznego źródła (jakiś kocioł czy nawet solar), praca w lekko ujemnych temperaturach z tego co się przy okazji dowiedziałem.

Bardzo dobra maszyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilgotność podnosi nieco COP tych pomp, ale to przy pracy w niskich temperaturach. W lecie to zupełnie bez znaczenia...

 

Teoretycznie tak być nie musi, bo albo masz stałe odparowanie np. 5*, i wtedy przy b. ciepłym i wilgotnym powietrzu musisz go przetoczyć np. o połowę mniej, albo wystarczy odparowanie na np. 15*, i wtedy przetaczasz tą samą ilość powietrza, ale wpływ na cop jest już całkiem istotny. Jak jest w praktyce, to niech koledzy instalatorzy się wypowiedzą.

 

Jeszcze dwie kwestie: o ile ktoś poszukuje cwu tylko na okres letni, to trochę was nie rozumiem - jest produkt specjalnie do tego celu i nazywa się solar, z copem raczej niedostępnym dla żadnej pompy. No chyba, że w ramach optymalizacji łączy się funkcję podgrzewacza cwu oraz klimatyzatora - wtedy robi dobrze na dwa sposoby i to jest fajne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto montować PC PW tak ,żeby mogły też pracować na potrzeby CO .

PP zagrzeje wodę w ciągu około 2 h czyli resztę czasu rdzewieje .

Fajne są te pompki z JULI .

 

Właśnie to chcę zrobić.

 

A gdy zrobię opomiaruję to ciepłomierzem i miernikiem zużycia energii elektrycznej a wyniki podam na forum - podobnie jak robię już z kotłem na ekogroszek.

 

PS na razie planuję Hewalex bo zasobnik CWU 120 litrów mam, ale jeśli znajdę ciekawszą propozycję lub któryś producent zaproponuje w ramach reklamy swoją PPC w atrakcyjnej cenie to jestem otwarty na zakup innej [ważne dla mnie, żeby była bez zasobnika (bo tańsza - no chyba, że z zasobnikiem będzie w super cenie) i koniecznie z króćcami wlotu/wylotu powietrza, żebym mógł ją podłączyć do instalacji wentylacji mechanicznej.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy weglu moze i 7000:- to przesada. Te 3000:- roznicy do 10000:- i.e 3000:- ile sie bedzie zwracalo? TV, samochod jak zwrot glazury tez liczysz ;)

:D

Ale kazdy robi jak chce :)

 

No właśnie paląc węglem to i tak 6000-7000 to spora inwestycja w " wygodę" , jasne że się za nią płaci ale idąc takim tokiem rozumowania można powiedzieć że jak mam 10 000 to i mogę 13 000 przeznaczyć na taką inwestycje bo to tylko 3000 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem tego forum i mam do Was pytanie.

Zastanawiam się nad zakupem PC do grzania wody TYLKO w OKRESIE LETNIM, gdyż w zimie chce ją podłączyć do pieca CO.

Zastanawiam się nad kupnem dwóch pomp:

http://www.eurosenergy.com/pl/produkty/pompy-ciepla/euros-aqua/

oraz

http://www.makdar.pl/index.php/pompyyciepla?pid=2296&sid=2297:Pompy-ciepla-firmy-Wolf---cieplo-ukryte-w-naturze-to-najlepsze-cieplo-do-wykorzystania

Proszę mi doradzić gdzie zamieścić czerpnie powietrza. Dodam że dom mam podpiwniczony wraz z garażem, tam z reguły jest niska temperatura.

Zastanawiałem się czy nie umieścić czerpni na strychu gdzie w okresie letnim jest tam grubo ponad 40C.

Proszę o doradztwo :)

 

Ja dałbym czerpnię z zewnętrznej strony ściany - mam tak zamontowane u siebie. Oczywiście trzeba się przekuć, doprowadzić rurę odpowiedniej długości i zamontować kratkę w ścianie. Nie optowałbym za piwnicą czy tez strychem :lol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trochę inne beczki kiedyś byłem na pewnej konferencji i tam był wykład odnośnie pomp ciepła wygłaszany przez profesora z politechniki który mówił że pompy ciepła jako sam produkt-urządzenie są dużo-dużo za drogie biorąc pod uwagę nakład pracy i kosztów potrzebnych na ich wytworzenie, jak myślicie czy bedą one w przyszłości coraz tańsze? bo w ciągu kilku lat to tendencja jest chyba zniżkowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale które są za drogie? Te najbardziej markowe za 30, polskie za 12 czy chińskie za 5, wszystkie porównywalnej mocy? :)

A nie zastanawia Cię, że dobry markowy klimatyzator można kupić za 5 KPLN, a czym on się znowuż różni od samej pompy ciepła PW? Jednym wymiennikiem.

 

Tak, na pewno będą spadały, i to w dwucyfrowym tempie. Natomiast jeśli liczysz w komplecie, z kolektorami, zasobnikami, to nie takie proste. Zasobnik to kupa żelastwa i płacisz za to żelastwo, a nie myśl techniczną czy metkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...