Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tego nie pamiętam, to było jakieś 1,5 roku temu :) ,wiem że rozpiętości cenowe w zależności od PC są duże ale chodzi o sam fakt że PC to nie jest jakaś wielka myśl techniczna- skomplikowane urządzenie, i generalnie powinno być sporo tańsze, i mam nadzieje że tak jak napisał andriuss ceny będą coraz to niższe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi raczej o średnią cenę instalacji. Coraz więcej ludzi przekona się na własnej skórze, że pompa nie musi kosztować 80 ani nawet 50 KPLN, że takie Ecopole z poziomymi też działają, inni kupią wynalazki typu Gree czy Chigo, jeszcze inni ordynarne chińczyki, które też na złość markowym będą działać. Inni się przekonają, że powietrzne pracują także powyżej 0*. Także sama idea pompy przestanie być exclusive, a rynek dużo ciaśniejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie pamiętam, to było jakieś 1,5 roku temu :) ,wiem że rozpiętości cenowe w zależności od PC są duże ale chodzi o sam fakt że PC to nie jest jakaś wielka myśl techniczna- skomplikowane urządzenie, i generalnie powinno być sporo tańsze, i mam nadzieje że tak jak napisał andriuss ceny będą coraz to niższe

Jeżeli nie jest to "wielka myśl techniczna", to jak grzyby po deszczu powinni pojawiać się kolejni producenci i sprzedawać pompy ciepła po konkurencyjnych cenach.

Na razie jednak jest sporo polskich firm produkujących pompy ciepła, ale obniżenie ceny poniżej pewnej granicy musiałoby odbić się kosztem jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomp powietrze-woda nie opłaca się produkować w Polsce, mówię o PRODUKCJI a nie o rozpakowaniu i usunięciu wszystkich śladów ChRL.

Tajemnica Poliszynela, ale jeszcze czasami ktoś się "łapie"...

Nawet jak wklejają zdjęcia z hali produkcyjnej, ciekawe dlaczego nie ma nigdy żadnego człowieka w kadrze? Kolor skóry nie pasuje do urządzeń??

 

Gdyby takie rzeczy produkować w PL musiałyby być dużo droższe, a wiadomo jakie prawa obowiązują na wolnym rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoitej jakości pompy ciepła, czy to powietrzne czy gruntowe,muszą niestety kosztować. Wynika to w znacznej mierze z cen markowych komponentów i surowców -choćby miedzi, które nie są tanie. Dla przykładu podam, że w P...... T-Cap, pomimo iż zmontowano ją w Malezji, wymiennik jest z Alfa Laval, pompa obiegowa Grundfosa zawory, łączniki, elektryka itp. markowe. Elektronika zapewne własna Pan...

Fachowcy wiedzą, że za Alfa L.. dla wysokich ciśnień trzeba zapłacić kilka razy więcej niż za wymienniki pracujące na R 407a. Płaca chińskich monterów też rośnie. Nie pracują już za miskę ryżu, zwłaszcza specjaliści. Oczywiście część ceny to w dalszym ciągu koszt promocji i marketingu, ale dotyczy to w równej mierze choćby aut czy kotłów kondensacyjnych, których ceny są stabilne.

Od co najmniej 2 lat rynek pomp ciepła, nawet w Polsce stał się w pełni konkurencyjny, w związku z czym producenci i dystrybutorzy nie mają już wielkiego marginesu na obniżki cen.

Trochę śmiesznym jest porównywanie PC do lodówki czy taniego chińskiego klimatyzatora. W lodówkach, zwłaszcza do domowego użytku są małe sprężarki, cała reszta to izolacja, ładnie pomalowana cienka blacha, trochę plastyku i elektroniki. Trafniejszym jest porównanie do profesjonalnego sprzętu chłodniczego i tu nie jest już tak różowo.

Spróbujcie kupić markowy klimatyzator inverterowy o gwarantowanej mocy grzewczej powiedzmy 8 kW przy -15*, nieważne - ścienny kasetonowy czy kanałowy. Optymistom cenowym zimny prysznic gwarantowany.

Można obniżać nawet znacznie ceny, ale w praktyce wyłącznie kosztem jakości, co już wielokrotnie na tym forum wzmiankowano.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Edit

 

Nie umiem zwiekszyć odstępów, ani wstawiać TAB

Edytowane przez Pratchawiec
format
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jest to "wielka myśl techniczna", to jak grzyby po deszczu powinni pojawiać się kolejni producenci i sprzedawać pompy ciepła po konkurencyjnych cenach.

Na razie jednak jest sporo polskich firm produkujących pompy ciepła, ale obniżenie ceny poniżej pewnej granicy musiałoby odbić się kosztem jakości.

 

To nie ma nic wspólnego z technologią, jest wiele jeszcze prostszych zajęć, do których nikt się nie garnie, bo nie ma na nie rynku. W Polsce buduje się kilkadziesiąt tysięcy domów, powiedzmy 80, z czego, strzelam, być może z 5% jest ogrzewanych pompą. To da ze 4 tys. pomp rocznie. Nie licząc wynalazków i adaptacji starych domów, możemy spokojnie wymienić ze 20 rozpoznawalnych marek, instalowanych przez pewnie 200 firm w całej Polsce, co daje średnio 200 pomp na producenta i 20 na instalatora.

 

Możemy się zastanawiać, czy sprężarka musi kosztować 5 KPLN czy tylko 3, czy wymiennik, czy to płytowy czy powietrzny, czyli jedna długa rurka musi kosztować aż 1200 PLN czy nie mógłby tylko 600, ale tu nie o to chodzi. Na razie ekonomiczny efekt skali jest do osiągnięcia tylko w Chinach, gdzie albo robi się rzeczy markowe, w których 1/3 to produkcja, 1/3 to marketing, ogólny zarząd i R&D, a 1/3 to sprzedaż, albo się kupuje chińczyki, którym się jeszcze nie ufa, no bo Chińczycy muszą się na kimś nauczyć. I oczywiście, że nie zejdziemy poniżej pewnego poziomu, tak samo jak nie da sie sprzedawać jakiegokolwiek samochodu poniżej 30 KPLN, ale za kilka lat te Skody i Dacie będą kosztowały tyle samo co obecnie, a będą oferowały to samo co dzisiaj Mercedesy czy BMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opiszę doświadczenia z dnia wczorajszego - pompa Hewalex do CWU, podpięta do CO. Stoi w piwnicy i ciągnie z niej powietrze, dodatkowy wentylator dmuchający spod dachu - niestety dach nie blacha a gont bitumiczny. Pracowała wczoraj w godzinach 11 - 17 ok 6 godzin. Grzejniki (ok. 8 sztuk różnej wielkości) temperaturę 39 C osiągnęły po ok 4 godzinach pracy i tak zostało do końca. Temperatura w piwnicy początkowo 13 C okresami wzrastała do 14, na koniec było 13 (odczyt z PC). Temperatura zewnętrzna max 3 C, słonecznie. Temperatura parownika min. - 3 do -1 C, zero szronienia - powietrze suche jak pieprz, żadna woda się nie kondensowała - może i dobrze bo pompa nie wchodziła w odszranianie. Nie wiem ile energii ta pompa wygenerowała - maksymalnie może być jakieś 4 *6 = 24 kWh od tego należy odjąć z 8 kWh na CWU - ilość energii zupełnie nie wystarczająca na dzień z temperaturami jak wczoraj ( noc - 10 C). Tak czy owak jeśli średnie dzienne temperatury będą powyżej jakichś 4- 5 C i trochę więcej wilgoci w powietrzu to myślę że spokojnie taka pompka wystarczy.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal obstaję przy wykorzystaniu pompy CWU wyłącznie do grzania ciepłej wody. Nie praktykuję podpinek, obejść i diabli wiedzą czego jeszcze. Nie powinno się z motoroweru robić małej ciężarówki :) Dziś zasypałem kocioł CO trzema węglarkami miału, mam ciepło w domu, a z kranów leci woda o temperaturze +50 C. I tak będzie do jutra (rano woda będzie miała ok. +40-45 C). Dopiero, gdy temperatura na zewnątrz podskoczy do +8 C to spokojnie załączę Hewalexa. Oczywiście każdy robi tak, jak uważa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomp powietrze-woda nie opłaca się produkować w Polsce, mówię o PRODUKCJI a nie o rozpakowaniu i usunięciu wszystkich śladów ChRL.

Tajemnica Poliszynela, ale jeszcze czasami ktoś się "łapie"...

Nawet jak wklejają zdjęcia z hali produkcyjnej, ciekawe dlaczego nie ma nigdy żadnego człowieka w kadrze? Kolor skóry nie pasuje do urządzeń??

 

Gdyby takie rzeczy produkować w PL musiałyby być dużo droższe, a wiadomo jakie prawa obowiązują na wolnym rynku.

 

W Polsce PPC produkuje na 100% Galmet i używają do tego europejskich komponentów - wiem, bo znajomy im je sprzedaje - link:

 

http://www.galmet.com.pl/pl/products/view/58-pompy_ciepla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat GALMETowi to się w głowie pop... ich ceny nie zachęcają do kupna a na wet do przeglądnięcia oferty. Drożyzna. Kto to kupuje?

 

Tyle właśnie kosztuje sprzęt produkowany w Polsce.

 

W przypadku tych PPC ceny podobne jak za Hewalexa o dwukrotnie większej mocy:

 

http://allegro.pl/galmet-easyair-small-2-gt-powietrzna-pompa-ciepla-i3125590536.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opiszę doświadczenia z dnia wczorajszego - pompa Hewalex do CWU, podpięta do CO.

 

Mam od wczoraj tę pompę. Podłączyłem do zasobnika i mam mały problem, wentylator działa tylko na najwyższym biegu. Jest to dość głośne. Zgodnie z instrukcją naciskam MODE przez 5 sekund i niestety nic się nie dzieje. Czy ktoś wie jak się zmienia prędkość wentylatora w tym Hewaleksie?

A serwis też ma święta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem jeszcze potrzeby zmiany prędkości wentylatora. Pompa cały czas dmucha na trzech kreskach, czyli na najwyższym biegu. Nie jest to chyba aż tak głośne :) Oczywiście teraz działa CO, więc Hewalex nie dmucha.

W PWPC-3,8H-A zmiana parametru wygląda dokładnie tak, jak piszesz: wciskasz MODE przez 5 sekund i przyciskając strzałkami góra/dół zmieniasz stopień prędkości pompy (1,2 lub 3 kreski). Dziwne, że nie działa. Aż sobie sprawdzę w sezonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PWPC-3,8H-A zmiana parametru wygląda dokładnie tak, jak piszesz: wciskasz MODE przez 5 sekund i przyciskając strzałkami góra/dół zmieniasz stopień prędkości pompy (1,2 lub 3 kreski). Dziwne, że nie działa. Aż sobie sprawdzę w sezonie :)

 

Wczoraj kontaktowałem się z Hewalexem. i okazuje się, że:

„W urządzeniach PCWU fabrycznie i od zawsze prędkość wentylatora jest sterowana automatyką:

-powyżej 25 stopni C (wskazanie czujnika temperatury otoczenia) wentylator pracuje na najniższej prędkości,

-kiedy temperatura spadnie poniżej 23 stopni C wtedy wentylator pracuje na najwyższej prędkości.

Nie ma możliwości sterowania ręcznego.”

 

Ale masz rację, że nie jest to zbyt dokuczliwe. Po prostu na początku nie miałem podłączonej żadnej rury do pompy i brała powietrze z pomieszczenia gospodarczego. Teraz wyprowadziłem rurę na strych i jest dużo lepiej. Głośniejsza wydaję się być sprężarka, a przynajmniej bardziej słyszalna.

W każdym razie działa całkiem fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam małe pytanko odnośnie sensowności zastosowania pompy ciepła w moim budynku.

 

Do ogrzewania będę wykorzystywał dość oszczędny piec gazowy firmy Buderus. W pierwszej opcji do podgrzania wody miałem zastosować zbiornik warstwowy o pojemności ok 40 l (dokładnie nie pamiętam)

Od jakiegoś czasu zacząłem rozważać zakup PC jako dodatkowego urządzenia.

Czy w takiej sytuacji zwróci mi się inwestycja w pompę ciepła a wstępna kalkulacja zakupu ma się tak że koszt pompy Buderusa wraz ze zbiornikiem ok 8000 zł. Przy rezygnacji z ze zbiornika warstwowego koszt kotłowni wychodzi drożej o ok 4000 zł.

Biorąc pod uwagę koszt energii elektrycznej (w stosunku do ceny gazu) i koszt inwestycji nabieram coraz więcej wątpliwości czy warto.

 

Czy ktoś mi pomoże. Czy to się zwróci. Może ktoś korzysta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...