Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Zbiornik 40 litrów? Mieszkasz sam w tym domu?

 

4 osoby. Ale koncepcja się chyba zmieni bo jak dogłębniej przeanalizowałem temat to ten warstwowy nie jest wart swojej ceny (będzie zwykły). Pompę ciepła, solary itp sobie chyba daruje bo mając gaz ziemny to pajęczynami obrosnę zanim mi się to zwróci.

 

A chciałem być eko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
Zastanawia mnie jedna rzecz . Pompa Hewalex znów grzeje c.w.u. Ostatnio jednak zauważyłem, że nawet przy wartości 43/47 C ciepła pompa jeszcze się nie załącza. A jeśli się włączy, to potrafi się zatrzymać przy 45 C. To dość dziwne, gdyż w ubiegłym roku nie miałem takiej sytuacji. Woda podgrzewała się do 50 C a teraz pompa jakby miała obniżony jakiś parametr. Dostała wiosennej zadyszki? :) Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz . Pompa Hewalex znów grzeje c.w.u. Ostatnio jednak zauważyłem, że nawet przy wartości 43/47 C ciepła pompa jeszcze się nie załącza. A jeśli się włączy, to potrafi się zatrzymać przy 45 C. To dość dziwne, gdyż w ubiegłym roku nie miałem takiej sytuacji. Woda podgrzewała się do 50 C a teraz pompa jakby miała obniżony jakiś parametr. Dostała wiosennej zadyszki? :) Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją?

 

Rozumiem, że sprawdziłeś ustawienia w sterowniku, nie uległy one zmianie, a PC wyłącza się po osiągnięciu w zbiorniku 45*C mimo, że parametr "1" ustawiony jest na 50*C. Czy tak?

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz . Pompa Hewalex znów grzeje c.w.u. Ostatnio jednak zauważyłem, że nawet przy wartości 43/47 C ciepła pompa jeszcze się nie załącza. A jeśli się włączy, to potrafi się zatrzymać przy 45 C. To dość dziwne, gdyż w ubiegłym roku nie miałem takiej sytuacji. Woda podgrzewała się do 50 C a teraz pompa jakby miała obniżony jakiś parametr. Dostała wiosennej zadyszki? :) Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją?

Może akurat trafiłeś na odszranianie. Przy obecnych temperaturach (bywa ok 10 st C) to może się zaszroniła...

Dziś wykonałem obliczenia i wyszło, ze grzanie PC Hewalex stanowi 3/4 kosztów grzania gazem ziemnym przy pomocy kociołka kondensacyjnego. Mam w układzie ciepłomierz i policzyłem ilość gazu zużytego przez kociołek i ilość prądu żyżytego przez PC dla otrzymania takiej samej ilości jednostek ciepła. Z obliczeń wynika, że przy obecnych temperaturach COP pompy wynosi ok 3. W zeszłym roku latem osiągał czasem wartość 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że sprawdziłeś ustawienia w sterowniku, nie uległy one zmianie, a PC wyłącza się po osiągnięciu w zbiorniku 45*C mimo, że parametr "1" ustawiony jest na 50*C. Czy tak?

 

Dzięki za wskazówkę dotyczącą parametrów. Parametr "0" ustawiony był na 47C Podniosłem go do 50C i dziś woda zagrzała się właśnie do takiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak piszesz ale bardziej bliżej 70m3/h i w miarę stałej wilgotności +/- 40% w lecie powyżej 50% .Entalpia tego powietrza w skali doby to potęga dla 200L zimnej wody

ps.Jasiek jest współautorem ale jeszcze o tym nie wie:lol2:.

 

U mnie zimą pomimo częstego nawilżania osiągam 30%, ale idea bardzo ciekawa, żeby grzać CWU powietrzem z wentylacji.

 

Przy COP=2,5 i jednej taryfie oraz grzaniu ekogroszkiem to chyba nie będzie jednak opłacalne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zimą pomimo częstego nawilżania osiągam 30%, ale idea bardzo ciekawa, żeby grzać CWU powietrzem z wentylacji.

 

Przy COP=2,5 i jednej taryfie oraz grzaniu ekogroszkiem to chyba nie będzie jednak opłacalne ...

 

E cośtam groszek to mój wróg przebrzydły.Fuj.Nie mam kotłowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Proszę Was o pomoc w doborze PCPW dla samej CWU na cały rok.

Nie mam gazu i nie będę miał a ogrzewanie będzie elektryczne akumulacyjne piece. Na dachu panele fotowoltaiczne wiec trochę zrekompensują pożerane kWh.

Jeszcze pytanko nt zasobnika. Dla rodzinki 5 osób i dość dużym zużyciu ciepłej wody czy zbiornik 400l będzie ok czy może wystarczy 300 l. Wanna będzie na pewno często używana. Na jaka moc powinienem się nastawiać dla zbiornika powiedzmy 400l by zużyta wodę na wannę (100-150) w miarę szybko dogrzała i można było napuszczać drugą:)

Pozdrawiam wszystkich pompiarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...