Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Dokładnie jak piszesz ale bardziej bliżej 70m3/h i w miarę stałej wilgotności +/- 40% w lecie powyżej 50% .Entalpia tego powietrza w skali doby to potęga dla 200L zimnej wody

ps. Jasiek jest współautorem ale jeszcze o tym nie wie:lol2:.

 

Trzeba brać pod uwagę, że to będzie działać ( zwracać się ) przez 200 - 300 dni w roku. Tyle będzie na siebie pracować bo w lecie masz kolektor i tyle ciepłej wody ile dusza zapragnie.

Przyjmując odzysk ciepła na poziomie 23-8= 15*C, strumieniu jak wyżej jesteś w stanie wyciągnąć 9kWh dziennie z tego powietrza.

Dla jednego dużo, dla drugiego mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację,że lato,że kolektor słoneczny.Ja patrzę na to troszkę inaczej.Nawet jak będę miął zimną wodę (w lecie +8,zimą +4oC) o temp.powyżej 20oC,to korzyści są wielorakie.Mniej energii do podgrzewania CWU.Mniej energii zużyje pralka czy zmywarka bo dostaje + 20 a nie +4.W domach pasywnych instalacja ZWU będzie miała +20 a nie +4 zimą.Woda w instalacji i spłuczkach podgrzewa się ciepłem domu.Przecież używamy tych spłuczek kilka razy dziennie.Nawet gotując w czajniku na herbatę wyjdzie taniej bo gotujesz z +20 a nie +4.

Czy 9kWh dziennie to dużo .Rocznie to jest 3240kWh.Mój dom do celów CO,zużywa ok.2000kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Ja patrzę na to troszkę inaczej.Nawet jak będę miął zimną wodę (w lecie +8,zimą +4oC) o temp.powyżej 20oC,to korzyści są wielorakie.Mniej energii do podgrzewania CWU.Mniej energii zużyje pralka czy zmywarka bo dostaje + 20 a nie +4.W domach pasywnych instalacja ZWU będzie miała +20 a nie +4 zimą.Woda w instalacji i spłuczkach podgrzewa się ciepłem domu.Przecież używamy tych spłuczek kilka razy dziennie.Nawet gotując w czajniku na herbatę wyjdzie taniej bo gotujesz z +20 a nie +4.

Czy 9kWh dziennie to dużo .Rocznie to jest 3240kWh.Mój dom do celów CO,zużywa ok.2000kWh.

i dokładnie o to chodzi ...

nic dodać , nic ująć ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz jasiek ,że PC do CWU pracująca dopiero od + 8oC to jakby absurd i COP niższy od tego o czym piszemy?

pompa do CWU jest dla wygody i udawania jakichś większych oszczędności...

wymyślona głównie po to aby nie trzeba było rozpalać kotła stałopalnego poza sezonem grzewczym a jednocześnie nie trzeba było bujać CWU bojlerem elektrycznym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnioroczny COP pomp działających od +8oC to ok.2

Średnioroczny COP urządzenia z wstępnym podgrzaniem wody powietrzem wentylacyjnym i dogrzaniem grzałką elektryczną do np.40oC też ok.2.

ale jak taki sobie pompę kupi to mu nikt nie zarzuci że sobie jakieś g ... sklecił ...

ludzie panicznie boją się bezpośredniego grzania prądem, taką PC to traktują jak by faktycznie za darmo grzało ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa do CWU jest dla wygody i udawania jakichś większych oszczędności... wymyślona głównie po to aby nie trzeba było rozpalać kotła stałopalnego poza sezonem grzewczym a jednocześnie nie trzeba było bujać CWU bojlerem elektrycznym ...
To zależy jak się jej użyje bo u mnie przez większość sezonu na grzanie samej CWU w dzień jest powyżej 12 st co powinno przy Hewalexie dać COP około 3 [CWU grzana do 50 st C]. Do tego przez kilka tygodni gdy będzie powyżej 25 st C na dworze grzejąc CWU będę chłodził dom "za darmo" i biorąc to pod uwagę COP wyjdzie z 6 a nawet 7 [chłodzić zawsze trudniej niż grzać]. Klimatyzator kanałowy do instalacji wentylacyjnej kosztuje więcej niż ta PPC, więc kupując PPC jest taniej i oszczędniej [i to dużo gdy generowana ilość frygerii okaże się wystarczająca do chłodzenia domu].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...