Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

a to i basen do tego trzeba wybudować ...:cool:

faktycznie będzie taniej ...;)

 

Śmiej się, śmiej, ale to właśnie pompy ciepła często się do tego wykorzystuje. Jak jest słońce to nie ma problemu, ale jak go nie ma to właśnie PC się najlepiej sprawdzi. Jeżeli ktoś pomyśli kompleksowo to tylko mu chwała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a ciepłą wodę wylewał na bieżąco przez okno co by chłodzenie działało ...:cool:
Jakbyś czytał uważnie to byś doczytał, że "Klimatyzator kanałowy do instalacji wentylacyjnej kosztuje więcej niż ta PPC, więc kupując PPC jest taniej i oszczędniej [i to dużo gdy generowana ilość frygerii okaże się wystarczająca do chłodzenia domu]." W tym "dużo" chodzi o chłodzenie i COP=6 a nawet 7. Liwko bardzo słusznie zauważył, że można także podłączyć przydomowy basen :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W tym "dużo" chodzi o chłodzenie i COP=6 a nawet 7.

a nie przyszło ci czasem do głowy że masz coś na wzór włączonej i otwartej lodówki w domu , chłodzisz to co zagrzejesz ...:yes:

a tak swoja droga te 5-7kwh chłodu na dobę to nawet nie zauważysz bo część z tego jest i tak na pokrycie ciepła z wody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś czytał uważnie to byś doczytał, że "Klimatyzator kanałowy do instalacji wentylacyjnej kosztuje więcej niż ta PPC, więc kupując PPC jest taniej i oszczędniej [i to dużo gdy generowana ilość frygerii okaże się wystarczająca do chłodzenia domu]." W tym "dużo" chodzi o chłodzenie i COP=6 a nawet 7. Liwko bardzo słusznie zauważył, że można także podłączyć przydomowy basen :-)

 

Przesadzasz, z tym 6-7

zakładając teoretycznie, to może i by tak było, jak byś grzał tylko do 30-35C, a nie do 50C

poza tym, nie wiem, a raczej napewno wnętrzności tej pompy nie są dostosowane do takich wydajności.

U mnie z ostatnich 2 tyg, które wcale ciepłe nie były COP srednio wychodzi ok 3,5. Dziś np było to już minimalnie powyżej 4.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie przyszło ci czasem do głowy że masz coś na wzór włączonej i otwartej lodówki w domu , chłodzisz to co zagrzejesz ...:yes:

a tak swoja droga te 5-7kwh chłodu na dobę to nawet nie zauważysz bo część z tego jest i tak na pokrycie ciepła z wody ...

 

Mylisz się bo pomiędzy kotłownią gdzie jest zasobnik i będzie PPC a resztą domu są metalowe drzwi ocieplone wełną i grube ściany, więc ciepło przenika w znikomym stopniu.

 

Ile będzie chłodu na dobę nie wiem, ale skoro wentylacja z GWC rurowym potrafiła odczuwalnie chłodzić to tym bardziej liczę na PPC [w miarę potrzeby oprócz zasobnika mogę włączyć w obieg wodę w kotle i rurkach czyli dodatkowe 80 litrów].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz, z tym 6-7

zakładając teoretycznie, to może i by tak było, jak byś grzał tylko do 30-35C, a nie do 50C

poza tym, nie wiem, a raczej napewno wnętrzności tej pompy nie są dostosowane do takich wydajności.

U mnie z ostatnich 2 tyg, które wcale ciepłe nie były COP srednio wychodzi ok 3,5. Dziś np było to już minimalnie powyżej 4.

Pozdr

 

Te 6-7 to suma COP grzania [zakładam około 3-4] oraz chłodzenia [powinno go być 2-3].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 6-7 to suma COP grzania [zakładam około 3-4] oraz chłodzenia [powinno go być 2-3].

 

;)

jak jeszcze dodasz KOPa w postaci wygaszonego kotła, to może być

 

a tak na poważnie, to zderzysz się z oporami przepływu powietrza i bedzie dylemat więcej grzania, więcej chłodzenia, więcej prądu i głóśniej, czy odwrotnie.

Ja mam jakieś dylematy moralne i wyrzuty sumienia przed zrobieniem dziury w suficie. Mam nadzieje, że się przełamię :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile będzie chłodu na dobę nie wiem, ale skoro wentylacja z GWC rurowym potrafiła odczuwalnie chłodzić to tym bardziej liczę na PPC.

pompa da ci podobną ilość chłodu co ciepła w baniaku ...

z dobrego GWC możesz dostarczać do 2kwh na godzinę przez 24 godz na okrągło i ciężko zauważyć odczuwalną różnicę, trzeba naprawdę się pokiwać nad układem wentylacyjnym aby było dobrze ...

 

a co do tych twoich izolacji ...

myjesz się też w tym pomieszczeniu z zasobnikiem ...?

połowę energii z tej ciepłej wody zostawiasz w chałupie, biorąc głupi prysznic to woda zanim wyleci z brodzika ma już kilka stopni mniej...

to co wylatuje kanalizą z budynku ma niewiele więcej niż temp. pokojowa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)

jak jeszcze dodasz KOPa w postaci wygaszonego kotła, to może być

 

a tak na poważnie, to zderzysz się z oporami przepływu powietrza i bedzie dylemat więcej grzania, więcej chłodzenia, więcej prądu i głóśniej, czy odwrotnie.

Ja mam jakieś dylematy moralne i wyrzuty sumienia przed zrobieniem dziury w suficie. Mam nadzieje, że się przełamię :p

 

Wentylator wyciągowy rekuperatora pracując na maksymalnej wydajności wspomoże wentylator PPC.

 

Dylematu nie będzie bo albo będzie potrzebne chłodzenie i mniej grzania, albo gdy nie będzie potrzebne chłodzenie odłączę rury od PPC i będzie więcej grzania.

 

Jeśli efekt chłodzenia będzie zbyt słaby to też pozostanie mi zrobienie dziury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa da ci podobną ilość chłodu co ciepła w baniaku ...

 

Zakładam, że PPC da mniej chłodu niż ciepła do zasobnika, bo:

 

ilość frygerii w kWh = ilość kWh dostarczonych do zasobnika - ilość kWh prądu pobranych przez PPC z sieci - straty chłodu w instalacji przesyłowej.

 

z dobrego GWC możesz dostarczać do 2kwh na godzinę przez 24 godz na okrągło i ciężko zauważyć odczuwalną różnicę, trzeba naprawdę się pokiwać nad układem wentylacyjnym aby było dobrze ...

 

2 kWh na godzinę :confused::D

 

Sorki nie mogłem się powstrzymać ;-).

 

2kW to bardzo dużo [przy dobrze zasłoniętych oknach] bo różnica pomiędzy temp. wewn. i zewn. rzadko przekroczy 13 st C [35-22], a dom przy 9 st na zewnątrz [różnica 13 st C w dół] ma zapotrzebowanie na ciepło około 20 kWh/dobę [uwzględniając zyski bytowe].

 

a co do tych twoich izolacji ...

myjesz się też w tym pomieszczeniu z zasobnikiem ...?

połowę energii z tej ciepłej wody zostawiasz w chałupie, biorąc głupi prysznic to woda zanim wyleci z brodzika ma już kilka stopni mniej...

to co wylatuje kanalizą z budynku ma niewiele więcej niż temp. pokojowa ...

 

Myjemy i kąpiemy się w innych pomieszczeniach niż to z zasobnikiem, i te kilka st trzeba faktycznie brać pod uwagę, ale zauważ, że w łazienkach i kuchni są wyciągi wentylacji, więc ciepło które oddaje woda szybko jest usuwane z domu.

 

To tyle z teorii, a jak będzie w praktyce dopiero się okaże bo nie znalazłem wpisów nikogo kto by coś takiego już robił i ma doświadczenie czy i jak działa to w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 kWh na godzinę :confused::D

 

Sorki nie mogłem się powstrzymać ;-).

 

2kW to bardzo dużo [przy dobrze zasłoniętych oknach] bo różnica pomiędzy temp. wewn. i zewn. rzadko przekroczy 13 st C [35-22], a dom przy 9 st na zewnątrz [różnica 13 st C w dół] ma zapotrzebowanie na ciepło około 20 kWh/dobę [uwzględniając zyski bytowe].

to policz mi z dzisiejszego dnia na przykład ...

nawiew 490m3/h temp. powietrza nawiewanego 9,6* ( na zewnątrz 26* )

temp. powietrza wywiewanego 24,7*

w środku upalnego lata z mojego GWC nigdy nie leciało więcej jak 17* przy zewnętrznej rzędu 35* i podobnym strumieniu ...

 

 

 

 

 

To tyle z teorii, a jak będzie w praktyce dopiero się okaże bo nie znalazłem wpisów nikogo kto by coś takiego już robił i ma doświadczenie czy i jak działa to w praktyce.

mój kolega i niedaleki sąsiad zarazem ma takie chłodzenie na lato ( wyrzut z PC do CWU jest przez trójnik, albo w korytarz albo na zewnątrz ...) , jak pompa chodzi to sobie tam dmucha ale to jest kropla w morzu potrzeb ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podsumowanie pierwszego miesiąca użytkowania powietrznej pompy do CWU

robionej "na kolanie" i "tymi ręcami"

 

Zużyła 66,8 KWh prądu

wyprodukowała 216,7 kWh ciepła

COPa wyrzeźbiła w wysokości 3,24

 

Grzeję 300l bezpośrednio, w praktyce wygląda to bardziej na dogrzewanie, bo nie zużywam całości w jedną dobę.

Start przeważnie ok południa, gdy powietrze jest najcieplejsze. Dogrzanie do 53C zajmuje jej od 1,5 do 2h. Wtedy na górze zasobnika mam 53C, na dole 44C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.immergas.com/pompy_ciepla/immerwater/immerwater300inoxv2.htm

 

Bardzo podobna do tej z linku tylko pod inną nazwą i obsługa w języku angielskim kupiona i składana w Szwecji ze sprężarką suzuki (tak twierdzi sprzedawca) cena 4500 +vat

Czy warto za tą cenę i co tam w środku tak naprawdę siedzi. Może jest ktoś co użytkuje tą PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Od jak niskich temp. zaczyna działać na pompie a nie na grzałce?

Profesorre,Ty taki obeznay z tanim grzaniem nie doszedłeś do tego ?

Wszak jest to dla Ciebie podstawa bo cwu będziesz miał droższe i większe w zużyciu niż c.o.

Czyżbyś od dupy strony zaczynał ?Nie wierze...

Masz kable za parę zł to i sposób na cwu wykombinujesz,no chyba,że w Australii upodobmniłeś się do Aborygenów ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...