Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ty bys i czystym pradem pewnie mial COP 5 :D

 

:rotfl:

 

Gdy czytam wpisy Arturo72 to mi się film "Niedościgli Johnsonowie" przypomina ;-)

 

Jak ja się cieszę, że on nie sprzedaje kotłów na ekogroszek i "przypadkiem" nie wybrał takowego jako źródło ciepła w swoim domu ;)

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę

jak tam hawalex podłączony, śmiga?

 

Witaj Vld

 

Niestety czekam jeszcze na dostawę :mad:

 

Już nawet drugi ciepłomierz do niej czeka w kotłowni.

 

Zastanawiam się tylko czy do tej PPC [ma niby przepływ wody maks 0,6 m3/godz] podłączyć ciepłomierz 1/2" o przepływie Qn 0,6 m3/godz, i nie będzie mi bruździł czy raczej 3/4" o Qn 2,5 m2/godz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Vld

 

Niestety czekam jeszcze na dostawę :mad:

 

Już nawet drugi ciepłomierz do niej czeka w kotłowni.

 

Zastanawiam się tylko czy do tej PPC [ma niby przepływ wody maks 0,6 m3/godz] podłączyć ciepłomierz 1/2" o przepływie Qn 0,6 m3/godz, i nie będzie mi bruździł czy raczej 3/4" o Qn 2,5 m2/godz ?

 

witam

 

daj 3/4" - krućce przyłączeniowe w pompie są na 3/4", w instrukcji też pisze o przekrojach rur

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.7 to tez "wyjatkowy wynik" latem mysle, ale moze tak jest jak sie grzeje do 48*. Ja liczac laduje < 3 ale grzejac do 55.4* przy 15*C na zewnatrz . PC na wyjsciu miala 60-63.2* wiekszosc czasu podczas grzania. Delta t zaczynala na ca. 6-7*aby zejsc do praktycznie 0.

Tak czy inaczej te obliczenia to tak dla przyjemnosci :) nie znana nam jest temp calego zbiornika ani przed ani po grzaniu. Ani jak wygladaja "warstwy" cieplej wody. Wiemy tyle co pokazuje czujnik temp, umieszczony po srodku zbiornika.

:)

 

Te niezalezne testy co czytalem pisza o COP na CWU od 2.2 do 3.3.

Producenci sami w sobie tez jakos COP przy CWU sie nie chwala ;)

 

:)

 

witam

 

warto zapoznać się z normą PN-EN 14511

badania przeprowadza się (wylicza COP-y) dla różnicy temperatur (zasilanie - powrót c.o.) wynoszącej 5K - i tak też są publikowane COP-y dla danych urządzeń

 

i tak gdy dla temperatury powietrza +20*C zaczynamy grzać cwu od dajmy na od 25*C, przechodzimy stopniowo od:

COP-u dla:

A20/W30 poprzez A20/W31, A20/W32, ... aż do A20/55 (i tu dopiero pompa dogrzewa wodę cwu w zbiorniku do temperatury 50*C)

 

nie wiem jak to nazwać - "rzeczywisty? uśredniony?"COP" dla grzania cwu to nie jest to samo co COP np. A20/55

 

dlatego COP = 4,72 jest jak najbardziej prawdziwy

 

pozdrawiam

Edytowane przez mar1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.7 to tez "wyjatkowy wynik" latem mysle, ale moze tak jest jak sie grzeje do 48*. Ja liczac laduje < 3 ale grzejac do 55.4* przy 15*C na zewnatrz . PC na wyjsciu miala 60-63.2* wiekszosc czasu podczas grzania. Delta t zaczynala na ca. 6-7*aby zejsc do praktycznie 0.

Dla pompy wielkiej różnicy nie robi to do ilu się grzeje, ją interesuje temperatura wody na wyjściu z pompy i tym samym wejściu do wężownicy. W praktyce przy tych więkchych pompach zawsze występuje nadmiar mocy pompy do możliwości wężownicy, a więc temperatura na wyjściu kreci się między 55-60C, a to daje temperaturę skraplania 58-63C, a ta s kolei daje konieczność wykonania większej pracy sprężarce by ścisnąć czynnik do prawie 40 barów. A takie ściskanie nadmierne potrzebuje nadmiernego prądu.

Przecież są dostępne tabele wielu modeli PC (z parametrami dla różnych warunków pracy).

Przykładowo dla Alfea S11 Excellia Tri:

A15/W55 (COP 3,40)

A20/W55 (COP 3,53)

A25/W55 (COP 3,67)

 

I to są dużo bliższe rzeczywistości dane. COP 3,5 przy idealnym montażu jest do osiągnięcia w obecnych temperaturach

Ja jak grzałem swoim prototypem, to też na 300l zasobnika zużywałem 2,2 kW, ciepłomierz pokazywał ok 7,5 kW. Woda na górze zasobnika miała 52C na dole 45C. Takie grzanie było przy prawie zimnym zasobniku co drugi dzień. Dogrzewając codziennie( po 1,2-1,4 kWh), pompa bardzo szybko wchodziła na wysokie temperatury skraplania i COP wtedy wahał się 2,5-2,8

witam

 

daj 3/4" - krućce przyłączeniowe w pompie są na 3/4", w instrukcji też pisze o przekrojach rur

 

pozdrawiam

 

Ma rację,

przy 0,6 czyli nominalnym przepływie miał by dość duże i nie potrzebne opory przepływu. Przy pompach liczą się każde pojedyncze stopnie delty i jak nie kosztują zbyt wiele, to wato zawalczyć o każdy możliwy, by delta była jak najmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe jaki COP ma P i A przy -15* i 55*C na wyjsciu:)

 

Ile gorszy jest COP grzejac o te 7* wyzej? Pozostaje sprawdzic ;)

 

Z tej samej tabeli (Alfea S11 Excellia Tri):

A-15/W55 (COP 1,71)

A-15/W60 (COP 1,52)

A20/W60 (COP 3,12)

A25/W60 (COP 3,27)

 

Porównując PC wystarczy sprawdzić osiągi dla tych samych warunków pracy. Jeśli masz jakieś tabele dla swojej (wysokotemperaturowej) PC, to może podaj COP dla powyższych warunków. Zapewne wielu to zaciekawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabele juz kiedys wklejalem, teraz nie mam w tel. Ale;

 

A-20/55 COP 2.17

A-15/55 COP 2.22

A-7/55 COP 2.3

A15/55 COP 3.75

 

A-20/65 COP 2.05

A-15/65 COP 2.1

A-7/65 COP 2.15

A7/65 COP 3

A15/65 COP 3.36

 

D uwzglednia odszranianie w swojej tabeli. Nie wiem jak inni producenci... Bo jak nie to COP jest "zawyzony"

Przy 2* moc PC to juz 11.9 z pierwotnych 14... Spadnie do 10 przy -20*

 

Tabela sie konczy na + 15*C

Takze nie znam COP przy + 25*

I poszczegolnych temp na wyjsciu

:)

 

Jakieś słabiutkie COP`y w stosunku do pompy Arturo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma rację,

przy 0,6 czyli nominalnym przepływie miał by dość duże i nie potrzebne opory przepływu. Przy pompach liczą się każde pojedyncze stopnie delty i jak nie kosztują zbyt wiele, to wato zawalczyć o każdy możliwy, by delta była jak najmniejsza.

 

Ok skoro dwie osoby tak twierdzą to się tego trzymam - nawet łatwiej mi będzie to podłączyć, bo nie będę ruszał obecnego ciepłomierza :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba nauczyć się czytać a później można wypowiadać się,inaczej to robimy z siebie "piii" :

T-CAP:

A-15/55 COP 1,73

A-7/55 COP 2.00

A7/55 COP 2,9

A25/55 COP 4,13

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159343-Pompa-powietrze-woda-TYLKO-do-cwu&p=6046657&viewfull=1#post6046657

 

 

Następny rozumiejący co czyta i kogo czyta...

Ja to pikuś ale kolega yaiba83 nie tylko promuje chińskie pompy ale je także sprzedaje ;)

 

Ani nie promuje ani nie sprzedaje. Pracuję w zupełnie innym zawodzie.

 

A tak propos tych pięknych COP - jaki jest średnioroczny COP grzania wody w zakresie 42-45*C. Chodzi mi tylko i wyłącznie grzanie wody.

+25*C cały rok nie ma. Są też miesiące, że dodatnich temperatur nie ma wcale. Czy jest ktoś w stanie uczciwie i rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie?

PPC tylko do grzania wody. Marka dowolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie potrzebuje kogos do marketingu? Jest okazja zatrudnic kogos z doswiadczeniem ;)

 

Potrzebuję kogoś z uprawnieniami do projektowania w zakresie energetyki oraz telekomunikacji, automatyka kolejowego, mile widziane uprawnienia budowlane w branży sterowania ruchem kolejowym. Praca od zaraz. Adekwatne warunki finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...