Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

DOBRZE Przypuszczasz

przy przebiegach rocznych +- 100000 rocznych warto to liczyć.

.

pompy jak pompy jedne gorsze drugie lepsze[na cudy nie warto liczyć]

ale różnice w eksploatacji mogą być na tyle małe że decydująca może być cena zakupu.

Ty masz 7300kwh ja mam 3000kwh

i dla mnie to że pompa ma np z 10% gorsze osiągi to dodatkowy koszt +- 100zł rocznie

zlewam to[przy samej izolacji domu nie miałem tendencji domu]

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

armatura do cwu to był wyłączny wybór żony

chciała -ma[popieram jej wybór]

20% mówisz

cwu raczej mówi że nie ma żadnej różnicy[zobaczymy co zimą]

co - sądze - jestem przekonany że nie ma takiej różnicy [moim zdaniem niski parametr zasilania-większość sezonu grzewczego kręciło się w okolicach 25 stop. spłaszcza osiągi

 

no ale przyjmując te 20% różnicy to różnica w cenie zakupu zwracałaby się u mnie z 25 lat[he he cała moja rodzina to branża złomowa ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie: Pompa powietrze woda tylko do CWU.

Kilka pytań do użytkowników takiej pompy tylko do CWU, bez CO

1. Jakie macie średnie zużycie prądu miesięcznie w ciepłych miesiącach letnich?

2. jakie średnie zużycie prądu w zimnych miesiącach: np styczeń, luty?

Generalnie pobór CWU jest stały w ciągu roku, niezależnie czy lato, czy zima.

Mając takie informacje, można mniej więcej procentowo obliczyć, o ile średnio ten COP realnie się zmienia w ciągu roku. Będzie to również bardzo przydatna informacja dla ludzi, którzy przymierzają się do zakupu takiej pompy i czy warto. Każdy sobie sam skalkuluje.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZY BUDOWIE NOWEGO DOMU byłbym kompletnym debilem gdybym szedł w grzejniki przy pompie

u mnie cwu to 50% -także tego warto nie przemilczać

wiesz mnie interesuje sensowność danego zakupu a nie podawane dane przez producenta

tym bardziej że na cop mojej pompy mam duży wpływ przez straty ciepła domu.

generalnie moja pompa może mieć 20% gorsze osiągi od twojej - najważniejsze że jestem z użytkowania [kosztów bardzo zadowolony]

nie chce mi się gadać o takich parametrach typu 40 czy 70 stop- dla mnie to rozmowa jak o kosmitach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz rozwinąć bezsensowność uwagi o kosztach inwestycji?

napiszę wprost

przewymiarowana s10 atlant. z zasobnikiem i montażem kosztowała mnie 17 tyś zł no może 17.5

najtańsze oferty z daikina na ich 8 miałem na 22 tyś

u mnie te 20% więcej to 500-600 kwh na co i cwu

[po cwu bieżącym widać że to raczej niemożliwe

no ale niech tam 600kwh x 0,5 zł

=300 zł na rok

ta róźnica do dalszego przemysl;enia

 

te 5000 różnicy licżąc z 5% odsetkami to w roku mam z 250 zł]

 

mi pierwsza zima ewidentnie pokazała że obliczenia asolta się sprawdziły

za cały sezon grzewczy cop był w okolicach 2,5-2,8

to przy tych dodatkowych 20% daikin miałby 3,4 -a to faktycznie rewelacja

 

dla zainteresowanych przewymiarowanie powietrznej może dać większe zyski niż jej teorety7czne osiągi [taryfy , temperatury na zewnątrz i takie tam , no i przede wszystkim temp zasilania w domu--- nie mówimy o średniowieczno-gotyckich temp typu 45do 70 stop

pozdrawiam

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie

 

Jak w temacie: Pompa powietrze woda tylko do CWU.

Kilka pytań do użytkowników takiej pompy tylko do CWU, bez CO

1. Jakie macie średnie zużycie prądu miesięcznie w ciepłych miesiącach letnich?

2. jakie średnie zużycie prądu w zimnych miesiącach: np styczeń, luty?

Generalnie pobór CWU jest stały w ciągu roku, niezależnie czy lato, czy zima.

Mając takie informacje, można mniej więcej procentowo obliczyć, o ile średnio ten COP realnie się zmienia w ciągu roku. Będzie to również bardzo przydatna informacja dla ludzi, którzy przymierzają się do zakupu takiej pompy i czy warto. Każdy sobie sam skalkuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jako, że ty jesteś groszkiem, a ja na wpół groszkiem, to ci odpowiem.

Jak zapewne wiesz w groszkach zużycie zależy od sprawności i ilości zużywanej wody. Ilość wody wiadomo od czego zależy, sprawność pompy od temperatur powietrza i żądanej temp wody, także od tego czy to split czy monoblok i rodzaju wymiennika freon woda. Generalnie latem COP od ok 2,5 do 3,5 się mieści.

Zimą grzeją tylko splity, no może jeszcze kombinowane monobloki z rekuperatorami, bo pobieranie zimą ciepła z wnętrza do cwu jest bez sensu. Splity grzeją w zasadzie do ok -5C poniżej COP już znacząco zbliża się do 1, zadziałają presostaty lub inne zabezpieczenia, ew będzie brakowało mocy i pompa będzie grzała 24h/dobę. Są pompy z wodotryskami, typu wtrysk do głowicy, czy kaskada dwóch sprężarek, ale one COP nie zwiększają, jedynie rozszerzają zakres pracy, no i kosztują więcej ;)

Czy się opłaca? Każdy niech policzy sobie sam, a za punk odniesienia bierze czysty prąd w tej czy innej taryfie. Jak liczyłem dla siebie, to granicą rozsądku, to było 3000zł za pompę do CWU, zimą natomiast ciepło z kotła. Jak ty np zużywasz więcej ciepłej wody, to może dla ciebie będzie to 4-5 tys, za tę kwotę może już znajdziesz jakiegoś splita na 80% sezonu. Resztę z kotła, albo czysty prąd.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vld. za konkrety.

Trochę źle mnie zrozumiałeś, ale nie szkodzi.

Moje pytanie było i jest skierowane do użytkowników takiej PC do CWU, ile realnie więcej płacą zimą, a ile realnie mniej płacą latem? Czy to jest np latem 70 zł/miesiąc, a zimą 140zł/miesiąc, albo lato 50zł/miesiąc, zima 150zł/miesiąc.

Pobór Cwu jest raczej stały w ciągu całego sezonu.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to inaczej na przykładzie

Zużywasz 10 kWh więc latem miesięcznie zużywasz za 51zł mając jedną taryfę i dobą pompę, zimą do tych -5C wyjdzie ci ok 90-100zł/ miesiąc, a przez dwa-trzy tygodnie w ogóle nie będzie działać. Majac słabsza pompę sezon letni kończysz w momencie rozpoczęcia sezonu zimowego.

Moze być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld, dobrze Cię rozumiem i znam te przybliżone obliczenia na podstawie COP'u.

Chodzi mi o te realne rachunki, na podstawie faktur, albo podlicznika.

U mnie średnia dzienna w skali roku na CWU to 16,5 kWh.

(Nie mam ciepłomierza, więc posiłkuję się wzorem:

opał x kaloryczność x sprawność / 3,6)

W tej chwili prawdziwy miesięczny koszt przygotowania CWU mam 75zł/miesiąc, czyli 0,15/kWh

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bład powiedział by belfer uczniowi przy tablicy

30%-33% max, u Suspensera podobnie.

To jest mniej więcej tak, 1 kg na podtrzymanie ognia, 1 kg na straty ciepła z kotła i 1 kg na podgrzanie wody.

 

Takim wynikiem niestety nie mogę się pochwalić

1 kg na podtrzymanie ognia, 1 kg na straty ciepła z kotła i 1 kg na podgrzanie wody = 3 kg

U mnie 5kg za 2,5zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...