Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

:o

Napisz ze to jakis skrot myslowy, ze jakas pomylka z PC tylko do CWU zintegrowanymi...

Bo kto jak kto ale ty, ambitny czlowiek, studjujacy zasady pracy PC, robiac wlasna, etc. chyba nie twierdzi ze -5* to dolna granica a COP praktycznie 1.

:)

 

Tak masz rację, skrót, ougólnienie i takie tam, w każdym razie kłucić się o to nie chce, a chętnie poznam niedrogi model z lepszymi parametrami.

Pozdr

 

Ps: dziś pierwszy raz grałem CWU swoją. Góra 59C, dół 51C pradu 2.52 kW, ciepła 8,33 kW. Zajęlo jej to ok godziny, w tym czasie oczywiście drobne rugulacje/kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takim wynikiem niestety nie mogę się pochwalić

1 kg na podtrzymanie ognia, 1 kg na straty ciepła z kotła i 1 kg na podgrzanie wody = 3 kg

U mnie 5kg za 2,5zł

 

Po 50gr/kg to pewnie czechmjak ten lepszy ok 20MJ, to zużywasz n dobę ok 8,33 kWh ciepła, jak gorszy to ok 7 kWh, czyli mniej więcej jak większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo przez rok miałem zasobnik poziomy 120 z grzałką 2kw, Średnie zużycie dzienne było na poziomie 15-17kWh.

Pobór cwu jest raczej stały przez cały rok, dlatego trzeba było przejść na inny system.

Tak jak liczę po swojemu, dalej wychodzi mi te 16kWh tylko w innej cenie za kWh.

W tej chwili zasobnik 300l

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę, ale dopiero pojutrze.

Trudno swierdzić ile było napewno mniej niż pół zbiornika o temp ok 45C. Mogę wyliczyć od tyłu, że ok 5 kWh, ale to przecież nie oto chodzi.

Tak konkretnie to chciałbyś wiedzieć jaki COP wyjdzie przy grzaniu od 17C do średniej 55C? Czy tym razem może być do średniej 45C? (50C góra, 40C dół]

 

Może to tego czasu nawet monitoring założę na coniektóre rurki. Temp powietrza w cieniu i 4 dodatkowe czujniki. Jakie temperatury by was interesowały na wykresie?

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem dzisiaj Hewalexa 3,8 kW na razie na prowizorycznej rurze fi 140 na zasilaniu powietrzem i wylocie bez rury i wg czujników z 27 st C na wlocie [pobór z najchłodniejszego miejsca koło domu + przesył nie izolowaną spiro] wylatywało 17 st C [rekuperator nawiew 10%, wywiew 100%], a wodę w zasobniku 120 l z 30 do 50 st C podgrzało mi w około pół godziny.

 

Jutro dotrze zamówiona rura termoflex fi 200 i podłączę część powietrzną w szereg z rekuperatorem - ciekawe ile będzie na wylocie bo reku z GWC daje 21 st przy 40 st w cieniu na zewnątrz - po zmontowaniu podam wyniki z ciepłomierza oraz licznika kWh.

 

Samo podłączenie byłoby łatwe i szybkie gdyby nie ciepłomierz, który trochę pracy dołożył.

Część hydrauliczną wpiąłem zamiast pompy cyrkulacyjnej - szybko i przy użyciu standardowych kluczy montuje się rury Heatpex [polecam], część elektryczną - czujniki - dolny zasobnika umieściłem w miejscu przewidzianym w zasobniku pionowym [w połowie jego wysokości], a górny przylgowo na rurze wylotowej z zasobnika, część powietrzna najprościej i najtaniej jest na rurach wpinanych w szereg z reku za nim [akurat przechodzą u mnie przez kotłownię w szachcie] za pomocą muf i nypli - na okresy przejściowe będę je przekładał na zasilanie z kanału wentylacyjnego komina [w razie konieczności wspomaganego uchylonym w kotłowni oknem] i wylot rurą fi 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja woda jest z własnej studni o teraz ma ok 15-16C, trochę ogrzewa się od rur, powietrza i częściowo przejmuje ciepło z górnych warstw w zasobniku. W sumie przed grzaniem ma średnio 18-19C.

W sob miałem wyjazd i nie bardzo miałem czas się z tym p... Jak zwykle zostało trochę ciepłej wody na górze zasobnika, widać to po 10 min grzania jako dość szybki przyrost temperatury. Grzane było do 50C na zasilaniu i 41C na powrocie - tak też rozkładają się w zasobniku. Temperatura powietrza w miarę się zgadzała, bo było ok 26C, temp zasilania "OUT" w rzeczywistości jest o 4C wyższa, ale tylko w okolicach 50C, przy 25 prawie się zgadzają. DS jest tylko przylgowo taśmą izolacyjną przymocowany do rurki. Czujnika powrotu brak, ale jest to ok 9C poniżej temp zasilania. Pierwszy wykres z soboty czas grzania ok 1h, prąd 2,25 kWh. Drugi wykres z dziś - jako dogrzewanie, czas grzania ok 30 min, prąd 1,03 kWh temperatura zewnętrzna 34C. Czujnik przekłamuje bo jest przy tzw zetce do kotłowni i dziś występuje u mnie zjawisko wstecznego ciągu kominowego. Zatem wskazania są mieszaniną temperatury zewn 34C i wewn 22C. Moc z ciepłomierza wczoraj ok 9,5 kW, dziś 10,2 kW, temperatura parowania z zegarów wczoraj 8-9C, dziś 14C. Ciepłomierz niestety z dokładnością do 10 MJ i w sumie oba grzania wczorajsze i dzisiejsze pokazało 50 MJ = 13,8 kWh

 

 

Widzę, że mi murator zmasakrował te wykresy więc odsyłam tu:

1 https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5905715012791945009/5905715016310358322?partnerid=gplp0&pid=5905715016310358322&oid=111613708716472394282

2 https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5905715012791945009/5905715017709890530?partnerid=gplp0&pid=5905715017709890530&oid=111613708716472394282

trn_Wszystko_1.jpg

trn_28-07.jpg

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyłem wczoraj Hewalexa szeregowo z reku z GWC i przy 18,5 st C na wlocie schładza powietrze do 6,5 st C dając przy tym moc chwilową 3,5 kW [odczytane z ciepłomierza] [przy wlocie powietrza z zewnątrz [27 st C] moc dochodziła do 4,0 kW.

 

Dodatkowe informacje: przepływ wody 0,723 m3/godz, pobór prądu na 1 podgrzanie wody 1-2 kWh [ciepłomierz mierzy minimalnie 1 kWh].

PPC znacznie ucichła gdy podłączyłem rury, no i musiałem pouszczelniać obudowę w wielu miejscach bo dmuchało bokami.

 

Dzisiaj podłączę homologowany [wtyczkowy z marketu pokazuje bzdury np. pobór prądu ok. 1,5 kW, oszukiwał też przy innych odbiornikach, więc nie biorę jego wskazań pod uwagę] licznik kWh do prądu przed PPC i niebawem podam średnie wyniki z kilku dni.

 

PS może ktoś wie co oznacza parametr EV1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EV - może zawór rozprężny Expansion Valve

 

Zdejmowaleś obudowę?

Jest szansa na fotkę wnętrzności?

 

To by się zgadzało - przyjmuje różne wartości - zaobserwowałem od 100 do 350.

 

Obudowy nie zdejmowałem, ale mam jakieś fotki wnętrza w instrukcji, którą mogę zeskanować i wrzucić jakbyś chciał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach używania średni COP wychodzi około 2,6 [26 kWh odczytane z ciepłomierza i 10,2 kWh z licznika energii elektrycznej].

 

Ciepłomierz w trakcie pracy najczęściej pokazuje moc chwilową 3,8 kW, więc albo pobór jest większy niż 1 kW albo duże straty postojowe na wyświetlacz i sterowanie.

 

Trochę słabo biorąc pod uwagę, że powietrze wlatujące ma 19-20 st C, a temp. grzanej wody do 50 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...