Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Witam! Chciałbym napisać, aby nie dać sobie wmówić, że pompa ciepła: powietrze- woda może pracować efektywnie cały rok. Według mnie jest to dobre rozwiązanie latem pobierając ciepłe powietrze z zewnątrz i na dodatek w dzień kiedy jest ciepło a nie w nocy (drugiej taryfie) kiedy jest zimno i współczynnik COP spada.

Jeżeli w zimie pompa pobierze ciepłe powietrze z jakiegoś pomieszczenia i schłodzi je wydalając na zewnątrz, to siłą rzeczy powietrze zewnętrzne(zimne) musi gdzieś napłynąć do tego pomieszczenia. Jeżeli przedmiotowy garaż znajduje się w budynku (chyba tylko o takim tu mowa), to następuje wychładzanie całego budynku - czyli, jakaś instalacja CO musi dawać więcej ciepła. Tak samo ta instalacja CO może w bezpośredni sposób podgrzewać CWU w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację i raczej nikt tego nie zakwestionuje. Próbujemy jak widzisz pomóc pompie w pracy zimą. U mnie ma ona za zadanie zasilić CWU właśnie latem, abym nie musiał włączać kotła olejowego. Zimą pompa powinna choćby szczątkowo wykorzystać ciepło wyrzucane przez reku i do tego właśnie zmierzamy. Garaż siłą rzeczy będzie cieplejszy niż otoczenie zewnętrzne, ale czy jego kubatura wystarczy dla potrzeb pompy nie mam pojęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i raczej nikt tego nie zakwestionuje. Próbujemy jak widzisz pomóc pompie w pracy zimą. U mnie ma ona za zadanie zasilić CWU właśnie latem, abym nie musiał włączać kotła olejowego. Zimą pompa powinna choćby szczątkowo wykorzystać ciepło wyrzucane przez reku i do tego właśnie zmierzamy. Garaż siłą rzeczy będzie cieplejszy niż otoczenie zewnętrzne, ale czy jego kubatura wystarczy dla potrzeb pompy nie mam pojęcia.

Moim zdaniem kubatorua garazu wystarczy.

Jak pisalem, u mnie toto dziala w pomieszczeniu o kubaturze moze z 15m, fakt ze ogrzewanym i podlaczonym do WM.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I podczas pracy pompy nic się nie dzieje z WM?

A co sie ma dziac? Pompa z jednej strony powietrze zasysa, z drugiej oddaje ochlodzone.

Wyciag od WM jest 2-3m dalej. I se pomalutku czesc powietrza z pomieszczenia wyciaga.

Szpara pod drzwami powietrze naplywa z domu.

 

Gdybym wylot z pompy wsadzil do anemostatu - to co innego.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa której zakup planuję, ma wejście na obwód solarny. Czy biorąc pod uwagę jej ewentualną słabą sprawność zimą nie warto wpiąć się w ten obwód z wodą z CO? Byłoby to rozwiązanie skracające pracę grzałki elektrycznej w zasobniku.

A przypomnij czym bedziesz grzal CO?

 

Bo jesli bez tego patentu, uklad CO bylby ukladem zamknietym, to raczej nie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad podaniem pompie powietrza o wystarczającej temperaturze mocno pracujemy. Będzie to prawdopodobnie kombinacja powietrza z wyrzutni reku i kotłowni. II taryfy nie włączę ze względu na różny tryb życia rodziny. Układ grzania CO wpięty do solarnego wejścia pompy na 100% będzie układem zamkniętym. Nie ma gdzie cokolwiek uciekać. Nie znam jedynie jeszcze warunków technicznych tego wejścia. Nie chodzi nawet o aspekt jakiegoś szczególnego oszczędzania, a przyspieszenia nagrzania 200l wody w zasobniku. Przy 4 praktycznie dorosłych już osobach problem z ciepłą wodą dla tej ostatniej może się przytrafić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłem tego dokładnie, ale zapewniam Cię, że nie możemy np czekać do 13 aby coś umyć w zmywarce lub wyprać, albo zostawić to na noc. I jeśli ciepła woda skończyła się o 18-tej to już jej możemy nie potrzebować o 24, bo nagrzanie w taniej taryfie może tyle trwać od 22. Temat rzeka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, że jest to możliwe. No z tymi naczyniami to może nie. Jednak o najważniejszym zapominasz. Od tych wyznaczonych godzin pompa dopiero zaczyna grzać wodę. I na pewno zimą nie trwa to 3 godziny. A latem tak na prawdę już mi ta II taryfa nie jest potrzebna, ponieważ pompa pracuje bez grzałki. Pozostaje ewentualnie zmywarka i pranie. Warto? TYm bardziej, ze pompa zimą też być może będzie pracowała na eko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. to trzeba dokładnie policzyć Przy PCi tylko dla potrzeb CWU przejście na system dwu-taryfowy może być nieopłacalne.

A jeśli nawet by miało być to zyski mogą być małe kosztem komfortu niestety.

W domu pasywnym sprawa ma się zgoła inaczej. Tam koszty wytworzenia CWU to największy wydatek energetyczny i rodzi to zupełnie inne podejście do problemu niż u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proponuję tanie rozwiązanie PC d o CWU i wspomaganie C.O. do około 0 C

Mam taką pompę która ma moc 6 kW dla +7 .Po zagrzaniu wody Wspomaga C.O.

Ma jednostkę zewnętrzną i zasobnik cwu 200 l .Ponadto dwie wężownice .Wiec można kombinować.

Super rozwiązanie dla węglówek i propanu i oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.tqd.com.pl/produkt.php?id=61

A możesz napisać ile ta pompa TQD kosztuje ? Jakoś mało informacji można znaleźć na jej temat, jak i na temat tej firmy.

 

Przyznam, że TQD kupuję, ze względu na spory rabat i ludzi, ktorzy po sprzedaży nie bedą mieli kłopotu z uwzględnieniem wszelkich reklamacji. Ostatecznie montujemy ją w kotłowni, tak aby pobierała zimą powietrze z garażu, a latem z nieużytkowego poddasza. Wylot reku robimy na garaż. Po jakimś czasie dam znać jak się system sprawdza. Przróbki i kombinacje nie będą kłoptliwe ze względu na pełen parter i full miejsca na poddaszu. W detalu pompa kosztuje około ósemki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ja montuje pompy do grzania CWU typu split.

Zbiornik ze stali nierdzewnej 200 l , a jednostka zewnętrzna na zewnątrz budynku Taka jak od klimatyzatora. Moc grzewcza 6 kW.Koszt z montażem to 6000 - 6500zł.

One biorą ciepło z zewnątrz a nie z budynku.Ciepło w budynku trzeba wytworzyć .A paliwo kosztuje płacicie dwa razy .za gaz a potem za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One biorą ciepło z zewnątrz a nie z budynku.Ciepło w budynku trzeba wytworzyć .A paliwo kosztuje płacicie dwa razy .za gaz a potem za prąd.

 

No widzisz, ja wurzutnię reku zrobiłem na garaż, a czerpnię pompy do CWU z garażu, a latem z nieużytkowego poddasza, gdzie temperatury będą wysokie. Wilgoć z garażu ma usunąć wentylator ścienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowość BIAWAR OW-PC 270:

http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/nowa-pompa-ciepla-biawar-do-c.w.u/menu-id-538.html zwraca uwagę praca wentylatora na niskich obrotach, ceny nie znam.

Moim faworytem jest nadal Oschner Europa 313 DK http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=12&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=049e16e5a3 tylko jej cena jest na razie nie do przyjęcia http://www.k-wh.at/shop/kategorie/22/produkt/948/

Edytowane przez eRaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...