Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

COP zgadzał by się przy +7C

Może jednak opory przepływu powietrza są za duże > większa delta > niższa temp parowania

Inaczej też będzie jak kilka razy na dobę pompa dogrzewa 45-50C, niż jak raz na dobę grzeje 20-50C

 

Temp. parownika to około 5 st C - wcześniej gdy PPC nie była podłączona do instalacji tylko zasysała z zewnątrz powietrze o temp. 27 st C i wydmuchiwała wprost do kotłowni i reszty domu było około 7 st C, więc niewiele więcej.

 

Raz włączyłem ją bez włączania rekuperatora to faktycznie opory instalacji i GWC były spore i temp. parownika spadła do około 2 st C.

 

Obecnie rekuperator włącza się co najmniej pół godziny przed i wyłącza pół godziny po strefie czasowej pracy PPC z pełną wydajnością, czyli 320 m3/godz.

 

Grzanie wody jest najczęściej z 2 razy na dobę 30-50 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawe czy ta temperatura to z czujnika temperatury gdzieś na rurce parownika, czy z czujnika ciśnienia i oznacza temperaturę parowania.

U mnie to wygląda tak, temperatura parowania 10-14C przy temp powietrza 28-35C, temperatura rurki parownika w tym czasie 18-24C. Pompa schładza powietrze o jakieś 4-5C, ale jego przepływ to prawie 4,5 tys m3/h.

Widziałem w opcjach możliwość ustawiania przegrzania, ile masz aktualnie ustawione? Może to przegrzanie jest za duże i stąd niska wydajność. Bo czynnika w nowym urządzeniu raczej nie brakuje.

 

ps: zdaje się, że to przegrzanie to w ustawieniach serwisu, ale znalazłem wymagania co do przepływu powietrza średnio 650 m3/h, a na najwyższym biegu wentylatora nawet 800 m3/h. Rekuperator zdaje się tyle nie wyda.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z "chłodkiem" ? Czuć na nawiewie za reku różnicę ? (pompa on /pompa off) ?

 

Mam czujnik na wylocie z PPC i gdy pompa off jest 21 st C/ pompa on daje 11-12 st C.

 

Na anemostatach czuć różnicę choć nie jest duża [dzisiaj to zmierzę] bo kanały są jednak "rozgrzane" do 20 st C a czas pracy pompy to tylko około 30 minut jednorazowo.

Przy temp. na zewnątrz do 32 st C daje to radę, ale ostatnio mam nawet 41-42 st C w cieniu od zachodniej strony domu i wtedy o ile w pokoju na dole jest ok o tyle w pokojach na poddaszu dochodzi do 25 st C - w przyszłym roku zamontuję więc tam dodatkowo klimatyzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ta temperatura to z czujnika temperatury gdzieś na rurce parownika, czy z czujnika ciśnienia i oznacza temperaturę parowania.

U mnie to wygląda tak, temperatura parowania 10-14C przy temp powietrza 28-35C, temperatura rurki parownika w tym czasie 18-24C. Pompa schładza powietrze o jakieś 4-5C, ale jego przepływ to prawie 4,5 tys m3/h.

Widziałem w opcjach możliwość ustawiania przegrzania, ile masz aktualnie ustawione? Może to przegrzanie jest za duże i stąd niska wydajność. Bo czynnika w nowym urządzeniu raczej nie brakuje.

 

ps: zdaje się, że to przegrzanie to w ustawieniach serwisu, ale znalazłem wymagania co do przepływu powietrza średnio 650 m3/h, a na najwyższym biegu wentylatora nawet 800 m3/h. Rekuperator zdaje się tyle nie wyda.

 

No właśnie tego nie wiem, ale skoro nazywa się to "temperatura parowacza" to chyba z rurki, mam także drugą "temperatura przed sprężarką".

 

Powietrze schładza się o około 10 st C, ale podobnie było przy zasilaniu 27 st C i wylocie bez podłączonej rury.

 

Temp. przegrzania - o który parametr Ci chodzi bo nie widzę takiego w mojej instrukcji ?

 

Za kilka dni zrobię eksperyment i odłączę rurę wylotową od instalacji - okaże się wtedy czy ma to wpływ na COP.

 

Czy u siebie COP obliczasz na podstawie wskazań ciepłomierza i licznika kWh czy pompa podaje to sama a Ty wierzysz w te wyniki ?

 

Bo wiesz - COP podawane w instrukcjach sa wyznaczane pewnie dla warunków idealnych w laboratorium, a w rzeczywistej instalacji w domu może to wyglądać zupełnie inaczej [tak jak to jest z kotłami na ekogroszek i ich sprawnościami].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Vld i SUSPENSER,

czy mierzyliście jaki wpływ na COP ma prędkość przepływu?

Pompy obiegowe mają z reguły 3 biegi, albo jak jest zintegrowana w urządzeniu też ma ustawienia prędkości przepływu.

Bardzo jestem ciekaw jaki to ma wpływ na SVER vel COP.

 

U mnie jest ona ustawiona na maksimum i osiąga 0,73 m3/godz, delta temp. wody na we i wy z PPC to około 5 st C.

 

Na razie nie sprawdzę wpływu prędkości przepływu wody na osiągany SVER bo pooklejałem taśmą aluminiową obudowę PPC, żeby ją uszczelnić a nawet nie wiem czy na pompce obiegowej w niej użytej jest przełącznik biegów.

 

Słuszna uwaga - ja nie podaję przecież COP, tylko SVER [na który wpływ ma np. pobór prądu w stanie czuwania, i uwzględnia wszelkie straty dając rzeczywisty wynik ile z "zainwestowanego" prądu dostajemy ciepła].

 

Dla mnie tylko to ma sens tj. porównanie rzeczywistych kosztów wygenerowania jednostki ciepła przez dane jego źródło - jesienią i zimą gdy zacznę grzać kotłem na ekogroszek podłączę do niego licznik energii elektrycznej, oszacuję faktyczne koszty takiego ogrzewania i porównam z tym co daje PPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Słuszna uwaga - ja nie podaję przecież COP, tylko SVER [na który wpływ ma np. pobór prądu w stanie czuwania, i uwzględnia wszelkie straty dając rzeczywisty wynik ile z "zainwestowanego" prądu dostajemy ciepła].

 

Dla mnie tylko to ma sens tj. porównanie rzeczywistych kosztów wygenerowania jednostki ciepła przez dane jego źródło - jesienią i zimą gdy zacznę grzać kotłem na ekogroszek podłączę do niego licznik energii elektrycznej, oszacuję faktyczne koszty takiego ogrzewania i porównam z tym co daje PPC.

 

I bardzo dobrze, ze ktos tak podchodzi jak Ty.

 

U mnie np. jak wezme sama mozliwa kalorycznosc gazu to mam z m3 ok 10 KWh, ale ale, jesli np na dobe pojdzie mi 5 m3 gazu, czyli 50 KWh, to 2,5 KWh zuzyla w tym czasie pompa w piecu :( Czyli efektywnosc systemu spada juz o 5%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser

Ten czujnik parowacza jest prawdopodobnie do wykonywania defrostu, temp parowania faktycznie jest kilka ładnych stopni poniżej tego co on wskazuje. U mnie to ok 7-9C poniżej. Temp przed sprężrką to temperatura par suchych i powinna być wyzsza od temp parowania o 4-7C -ta róznica to właśnie przegrzanie.

Trafiła się w necie jakaś instrukcja z 2011 r moze już nie aktualna tam bym “dla serwisu" taki parametr. U ciebie raczej problem jest w przepływie powietrza.

Zyzolek

Z przeplywami jest jest tak, że im większe tym lepiej. W kazdym wymienniku większy przepływ, to przepływ bardziej bużliwy i delta temp między jednym a drugim czynnikiem większa. W pompach za rozsądny przeplyw przyjmuje się taki gdzie delta wej/wyj wynosi ok 5C dla danej mocy, w kotlach ok 10C. Mniejsza delta, to nizsza temp wyjściowa, a tym samym nizsza temp skraplania i wyższy COP. Jak chcesz dokładnie, to ściagnij sobie program seleckt7 i zobacz jak zmieniajsię parametry takie jak wydajnośc grzewcza, pobór prąd i COP jak podniesiesz temp skraplania o np 5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o KOPie zapomniałem

Moja pompa jeszcze nie ma sterownika, ani nie ma jej w kolorowych folderach reklamowych.

Narazie ciągle trwają testy, ostatnio nawet była wieksza przeróbka i kombinacje regulacje.

Kopy oczuwiście z ciepłomierza i podlicznika z uwzględnieniem wszystkich urzadzeń ( 2 wetylatory 95W, pompa obiegowa 63W, styczniki no i sprężrka).

Mam też eletroniczny amperomierz i widzę na bierząco ile calość pobiera. Na początku siorpie ok 8,3A, pod koniec przy wyjsciowej 50C ok 10,5A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach używania średni COP wychodzi około 2,6 [26 kWh odczytane z ciepłomierza i 10,2 kWh z licznika energii elektrycznej].

 

Ciepłomierz w trakcie pracy najczęściej pokazuje moc chwilową 3,8 kW, więc albo pobór jest większy niż 1 kW albo duże straty postojowe na wyświetlacz i sterowanie.

 

Trochę słabo biorąc pod uwagę, że powietrze wlatujące ma 19-20 st C, a temp. grzanej wody do 50 st C.

 

Po kilku dniach pracy PPC po odłączeniu rur od instalacji wentylacyjnej mam wynik - średni SVER=2,67.

 

Powietrze jest pobierane rurą fi 200 o długości ok. 170 cm - temp. powietrza pobieranego 21-24 st C [różniła się w ciągu tych kilku dni bo w domu miałem różną temperaturę - jednak obliczałem SVER codziennie i wynik jest ten sam], wyrzucanego 11-12 st C [rura fi 200 długości 220 cm.

Przepływ wody zaobserwowany na ciepłomierzu wyniósł do 0,74 m3/godz, moc chwilowa pokazywana przez ciepłomierz do 4,0 kW.

 

Nie ma więc znaczącego wpływu odłączenie instalacji na wzrost SVER - są za to minusy: dmuchawa PPC pracuje głośno niczym silnik Boeinga przy starcie [słyszany wewnątrz samolotu] - dźwięk jest podobny dlatego takie akurat porównanie.

 

Może ktoś [np. Vld] ma pomysł jak mogę jeszcze zwiększyć SVER ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach pracy PPC po odłączeniu rur od instalacji wentylacyjnej mam wynik - średni SVER=2,67.

 

Powietrze jest pobierane rurą fi 200 o długości ok. 170 cm - temp. powietrza pobieranego 21-24 st C [różniła się w ciągu tych kilku dni bo w domu miałem różną temperaturę - jednak obliczałem SVER codziennie i wynik jest ten sam], wyrzucanego 11-12 st C [rura fi 200 długości 220 cm.

Przepływ wody zaobserwowany na ciepłomierzu wyniósł do 0,74 m3/godz, moc chwilowa pokazywana przez ciepłomierz do 4,0 kW.

 

Nie ma więc znaczącego wpływu odłączenie instalacji na wzrost SVER - są za to minusy: dmuchawa PPC pracuje głośno niczym silnik Boeinga przy starcie [słyszany wewnątrz samolotu] - dźwięk jest podobny dlatego takie akurat porównanie.

 

Może ktoś [np. Vld] ma pomysł jak mogę jeszcze zwiększyć SVER ?

 

witam

 

pisałeś, że grzejesz wodę do 50*C

spróbuj obniżyć do 45*C

w zeszłym roku klient, u którego zamontowałem "taką" pompę mówił mi, że COP wychodził mu w lecie 2,5-2,8 - ogrzewał temperaturę do 48*C, zbiornik poziomy, dwupłaszczowy 140l

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste

trzeba zmniejszyć pracę wykonywaną przez sprężarkę poprzez zbliżenie do siebie temperatury parowania z temp skraplania, inaczej zmniejszyć spręż. - koń by się uśmiał

 

Przepływ GZ masz dobry delta 4,63C. Jak pompa ma bieg, to spróbuj dać mniejszy i zobacz na ile spadnie przepływ. Może tak być, że fabryczna za dużo pobiera prądu, a i tak nie wiele więcej jest wstanie przepompować przy danych oporach. Duże znaczenie mają też temperatury osiągane dla CWU i cykle jej pracy. Dużo lepiej będzie wykorzystać cały zasobnik i nagrzać go od zera, niż 3 razy na dobę dogrzewać z 40C do 50C.

Przepływ DZ masz taki sobie, 10-12C niby może być, ale ja bym starał się to poprawić. Tu każdy stopień jest cenny, bo pozwoli podnieść temperaturę parowania. Tam gdzieś w opcjach powinna być możliwość włączenia dmuchawy na najwyższy bieg by pompowała 800m3/h, tak bynajmniej napisane było w jednej z dwóch instrukcji. Dobrze by było też jak najbardziej ułatwić przepływ temu powietrzu, zlikwidować ostre kolana 90C, skrócić odcinki rur by zmniejszyć opory. Tu niewątpliwie splity mają przewagę.

Na koniec coś bardziej skomplikowanego, czyli przegrzanie. Fajnie było by wiedzieć ile wynosi temperatura parowania, a jest kilka ładnych stopni poniżej temperatury pokazywanej jako "temperatura parowacza". By ją znać trzeba by zmierzyć ciśnienie na ssaniu, następnie zmierzyć temperaturę rurki ssącej za parownikiem i wyliczyć różnice pomiędzy nimi. Powinno być 4-6C, w jednej z instrukcji domyślna wartość której pilnuje EZR to było 2C - dobrze było by wiedzieć ile jest w rzeczywistości.

Czegoś takiego co sam przerabiałem, to raczej nie podejrzewam, ale też warto sprawdzić. Czy rozdzielacz cieczy, takie coś między EZR, a parownikiem, co rozdziela ciecz na chyba 4 sekcje parownika, rozdziela ją po równo. BY to wiedzieć trzeba by zmierzyć i porównać temperaturę wszystkich 4 rurek powrotnych z parownika w miejscu zanim są połączone jedną rurą zbiorczą. Można też z obserwacji szronu w niższych temperaturach, zobaczyć czy równo pokrywa się lodem. czy nie ma dużych dysproporcji. Jak by były to raczej jakaś wada fabryczna i nadaje się do reklamacji.

 

Zobacz ile tu (na forum) osób ma pompy i żyje w błogim przeświadczeniu, że u nich z pewnością wszystko jest OK i wszystkie KOPy są jak z folderów reklamowych.

A wystarczy taka przypadkowo zagnieciona rurka w otulinie i kilka KOPów pójdzie w las, a użytkownik i tak nigdy się o tym nie dowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

pisałeś, że grzejesz wodę do 50*C

spróbuj obniżyć do 45*C

w zeszłym roku klient, u którego zamontowałem "taką" pompę mówił mi, że COP wychodził mu w lecie 2,5-2,8 - ogrzewał temperaturę do 48*C, zbiornik poziomy, dwupłaszczowy 140l

 

pozdrawiam

 

Ok dzięki za propozycję - to jest oczywiste, rozwiązanie, ale chciałem dążyć do parametrów podanych przez producenta i sprawdzić czy są realne w warunkach eksploatacji.

 

W każdym razie na próbę już obniżam temperaturę na 45 st C i zobaczymy co z tego będzie :)

 

Mogę jeszcze obniżyć do 42 dołączając do układu kolejne 80 litrów wody w kotle + trochę w instalacji do niego, ale to już na kolejny raz sobie zostawiam.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste

trzeba zmniejszyć pracę wykonywaną przez sprężarkę poprzez zbliżenie do siebie temperatury parowania z temp skraplania, inaczej zmniejszyć spręż. - koń by się uśmiał

 

To jest oczywiste, ale skoro producent podaje COP = 2,6 przy zasilaniu powietrzem o temp. 7 st C i zasobniku grzanym do 50 st C, a 3,2 przy zasobniku grzanym do 40 st C to nawet wychodzi, że powinienem przy powietrzu o temp. pow. 20 st C i zasobniku grzanym do 50 st C uzyskiwać COP na poziomie co najmniej tych 3,2.

 

Oczywiście można w trakcie badań "wyprodukować" takie wyniki podając na wlocie powietrze o wilgotności zbliżonej do 100%, tylko jak często są one do osiągnięcia w rzeczywistości niech sobie każdy odpowie ;)

 

Przepływ GZ masz dobry delta 4,63C. Jak pompa ma bieg, to spróbuj dać mniejszy i zobacz na ile spadnie przepływ. Może tak być, że fabryczna za dużo pobiera prądu, a i tak nie wiele więcej jest wstanie przepompować przy danych oporach. Duże znaczenie mają też temperatury osiągane dla CWU i cykle jej pracy. Dużo lepiej będzie wykorzystać cały zasobnik i nagrzać go od zera, niż 3 razy na dobę dogrzewać z 40C do 50C.

Przepływ DZ masz taki sobie, 10-12C niby może być, ale ja bym starał się to poprawić. Tu każdy stopień jest cenny, bo pozwoli podnieść temperaturę parowania. Tam gdzieś w opcjach powinna być możliwość włączenia dmuchawy na najwyższy bieg by pompowała 800m3/h, tak bynajmniej napisane było w jednej z dwóch instrukcji. Dobrze by było też jak najbardziej ułatwić przepływ temu powietrzu, zlikwidować ostre kolana 90C, skrócić odcinki rur by zmniejszyć opory. Tu niewątpliwie splity mają przewagę.

Na koniec coś bardziej skomplikowanego, czyli przegrzanie. Fajnie było by wiedzieć ile wynosi temperatura parowania, a jest kilka ładnych stopni poniżej temperatury pokazywanej jako "temperatura parowacza". By ją znać trzeba by zmierzyć ciśnienie na ssaniu, następnie zmierzyć temperaturę rurki ssącej za parownikiem i wyliczyć różnice pomiędzy nimi. Powinno być 4-6C, w jednej z instrukcji domyślna wartość której pilnuje EZR to było 2C - dobrze było by wiedzieć ile jest w rzeczywistości.

Czegoś takiego co sam przerabiałem, to raczej nie podejrzewam, ale też warto sprawdzić. Czy rozdzielacz cieczy, takie coś między EZR, a parownikiem, co rozdziela ciecz na chyba 4 sekcje parownika, rozdziela ją po równo. BY to wiedzieć trzeba by zmierzyć i porównać temperaturę wszystkich 4 rurek powrotnych z parownika w miejscu zanim są połączone jedną rurą zbiorczą. Można też z obserwacji szronu w niższych temperaturach, zobaczyć czy równo pokrywa się lodem. czy nie ma dużych dysproporcji. Jak by były to raczej jakaś wada fabryczna i nadaje się do reklamacji.

 

Zobacz ile tu (na forum) osób ma pompy i żyje w błogim przeświadczeniu, że u nich z pewnością wszystko jest OK i wszystkie KOPy są jak z folderów reklamowych.

A wystarczy taka przypadkowo zagnieciona rurka w otulinie i kilka KOPów pójdzie w las, a użytkownik i tak nigdy się o tym nie dowie.

 

Gdy skończę najbliższe testy zdejmę górną obudowę i obejrzę co tam w środku "siedzi" między innymi czy pompka ma biegi i jeśli tak to jaki wpływ na przepływ będzie miała ich zmiana.

 

Cykle pracy - składa się tak, że gdy startuje PPC to w zasobniku jest zwykle 30 st C na dole, więc całkiem nieźle, dmuchawa jest ustawiona na wyższy bieg i słychać gdy działa, że jest na tych 800 m3/godz.

 

Rury - zasysająca tylko 1 spory łuk 90 stopni, wyrzucająca 45 stopni, obie fi 200 - skrócić nie da rady bo by ssąca zaczęła pobierać powietrze z wyrzucającej.

 

Trudno teraz sprawdzić pokrywanie się rurek lodem, chyba, że na próbę włączę PPC ze zdjętą górną obudową ;)

 

Ciśnienie na ssaniu - tego to na pewno nie zmierzę.

 

Dzięki za rady -posprawdzam to wszystko i dam znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiste, ale skoro producent podaje COP = 2,6 przy zasilaniu powietrzem o temp. 7 st C i zasobniku grzanym do 50 st C, a 3,2 przy zasobniku grzanym do 40 st C to nawet wychodzi, że powinienem przy powietrzu o temp. pow. 20 st C i zasobniku grzanym do 50 st C uzyskiwać COP na poziomie co najmniej tych 3,2.

 

Oczywiście można w trakcie badań "wyprodukować" takie wyniki podając na wlocie powietrze o wilgotności zbliżonej do 100%, tylko jak często są one do osiągnięcia w rzeczywistości niech sobie każdy odpowie ;)

 

 

 

Gdy skończę najbliższe testy zdejmę górną obudowę i obejrzę co tam w środku "siedzi" między innymi czy pompka ma biegi i jeśli tak to jaki wpływ na przepływ będzie miała ich zmiana.

 

Cykle pracy - składa się tak, że gdy startuje PPC to w zasobniku jest zwykle 30 st C na dole, więc całkiem nieźle, dmuchawa jest ustawiona na wyższy bieg i słychać gdy działa, że jest na tych 800 m3/godz.

 

Rury - zasysająca tylko 1 spory łuk 90 stopni, wyrzucająca 45 stopni, obie fi 200 - skrócić nie da rady bo by ssąca zaczęła pobierać powietrze z wyrzucającej.

 

Trudno teraz sprawdzić pokrywanie się rurek lodem, chyba, że na próbę włączę PPC ze zdjętą górną obudową ;)

 

Ciśnienie na ssaniu - tego to na pewno nie zmierzę.

 

Dzięki za rady -posprawdzam to wszystko i dam znać :)

 

witam

 

cop podawany przez producenta to chyba (tak mi się wydaje) przy założeniu grzania wody od temperatury "wody wodociągowej"

zwykle nie czeka się jak zasobnik całkowicie się rozładuje-ochłodzi

dlatego wg mnie te rozbieżności

 

"rozładuj" zasobnik do końca i tak dokonaj pomiaru

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by była niezła lipa, bo przeciętny śmiertelnik widzac KOPa przy parametrach x/y myśli sobie, że tyle będzie miał w sposób ciągły.

A nie jakaś tam średnia z grzania wody od 15C.,

Nie wdając się dalej w marketing, to by znaczyło, że zastosowane komponenty są mocno budżetowe, a prąd wentylatora i pompy obiegowej zjadają dużą częśc pozostałego KOPa.

Dla porównania w sojej pompie "na kolanie" przy temp powietrza 15C, parowania 4C, i wody na wyjściu 50C, KOPa mam ok 3,4. Przy zasilaniu 30C (początek grzania) prąd jest ok 8,3A, czyli KOP ok 4,4. Wentylatory i pompa obiegowa stanowią 10,5% całości prądu pobieranego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

cop podawany przez producenta to chyba (tak mi się wydaje) przy założeniu grzania wody od temperatury "wody wodociągowej"

zwykle nie czeka się jak zasobnik całkowicie się rozładuje-ochłodzi

dlatego wg mnie te rozbieżności

 

"rozładuj" zasobnik do końca i tak dokonaj pomiaru

 

pozdrawiam

 

Masz rację - to kolejny sposób na "wyprodukowanie" wyników - czemu od 15 - przecież można grzać wodę od 5 C i jeszcze lepszy wynik uzyskać ;).

 

Pewnie dlatego nie zamieścili charakterystyki, tylko kilka niepełnych danych z COP.

 

Pomijając to wszystko posprawdzam co się da i wyznaczę realne, rzeczywiste SVER dla różnych temperatur wody na wyjściu i temperatur powietrza, żeby było jak to porównać z wynikami kotła na ekogroszek i wtedy okaże się które z tych źródeł jest faktycznie tańsze w eksploatacji i o ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by była niezła lipa, bo przeciętny śmiertelnik widzac KOPa przy parametrach x/y myśli sobie, że tyle będzie miał w sposób ciągły.

A nie jakaś tam średnia z grzania wody od 15C.,

Nie wdając się dalej w marketing, to by znaczyło, że zastosowane komponenty są mocno budżetowe, a prąd wentylatora i pompy obiegowej zjadają dużą częśc pozostałego KOPa.

 

Niestety obawiam się, że taka jest prawda z podawanymi COP-ami.

 

Podobnie było z kotłami na ekogroszek i deklarowanymi przez producentów 80% [lub więcej] sprawności - też okazało się jak mocno jest to uzależnione od generowanej mocy i, że latem przy grzaniu CWU ta sprawność średniodobowo osiąga 25% - a taka średnia powinna interesować użytkownika bo ją przecież będzie miał.

 

Komponenty i prądy - gdy dorwę gdzieś dobry watomierz zmierzę jaką moc chwilową pobiera PPC bo podejrzewam, że tu jest problem - przecież nawet śmieszny wyświetlacz podświetlany wszechobecnymi w chińskich wyrobach "oczoje*nymi" niebieskimi diodami też coś pobiera przez całą dobę.

Dmuchawa pracująca chwilę przed i po starcie sprężarki też coś tam bierze, czas po rozruchu zanim zostanie osiągnięta pełna moc także i tak "ziarnko do ziarnka" otrzymujemy SVER około 2,7 zamiast 3,2.

 

Na ciepłomierzu moc chwilowa szybko po starcie sprężarki osiąga 3 kW i pięknie wzrasta do 3,8 a nawet momentami do 4,0 kW.

 

Może kolega Arturo72 nam to wszystko wyjaśni, w końcu na fizyce i ekonomii zna się jak mało kto i "tępi węglowców" jak może ;)

 

Może też dąży założyć ciepłomierz gdy będzie jeszcze grzał tylko CWU, a może nie będzie chciał zdążyć - kto wie ?

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...