Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Masz rację - to kolejny sposób na "wyprodukowanie" wyników - czemu od 15 - przecież można grzać wodę od 5 C i jeszcze lepszy wynik uzyskać ;).

 

Pewnie dlatego nie zamieścili charakterystyki, tylko kilka niepełnych danych z COP.

 

Pomijając to wszystko posprawdzam co się da i wyznaczę realne, rzeczywiste SVER dla różnych temperatur wody na wyjściu i temperatur powietrza, żeby było jak to porównać z wynikami kotła na ekogroszek i wtedy okaże się które z tych źródeł jest faktycznie tańsze w eksploatacji i o ile.

 

witam

 

myliłem się - tak jak pisałem "wydawało mi się" :(

producent podaje COP dla delty 5*C (grzanie np. od 45*C do 50*C), zgodnie z normą

do COPu napewno nie wliczona jest pompa obiegowa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

 

myliłem się - tak jak pisałem "wydawało mi się" :(

producent podaje COP dla delty 5*C (grzanie np. od 45*C do 50*C), zgodnie z normą

do COPu napewno nie wliczona jest pompa obiegowa

 

pozdrawiam

 

Witaj,

 

To sporo wyjaśnia bo u mnie mierzę wszystko tj. także pobór pompki obiegowej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Artura mucha nie siada, ale nie będę się znęcał

Dopingujmy go by też zainstalował sobie cieplomierz, będziemy mieć jeszcze porównanie z większej i bardziej wyspecjalizowanej maszyny.

 

Obiecał zainstalować, ale dopiero przed sezonem grzewczym - może woli nie wiedzieć co się dzieje gdy grzeje tylko CWU ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym zrobił, to wywalił tę obiegówkę w diabły i dał coś oszczędniejszego. Do zapewnienia 800l/h przeplywu w sąsiadującym zasobniku nie potrzeba 80W pompy. W swojej pierwszej pompie do CWU 9W pompką cyrkulacyjną wyciągałem 450l/h. Jakiś 25W grudfos w zupełności wystarczy, a nawet można by jeszcze trochę przyciąć kondensatorem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Obiecał zainstalować, ale dopiero przed sezonem grzewczym - może woli nie wiedzieć co się dzieje gdy grzeje tylko CWU ;)

Narazie nie spieszno mi do tego ;)

Dobowe zużycie energii przez pompę to 2,6kWh przy grzaniu dwuipółgodzinym zasobnika 300l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym zrobił, to wywalił tę obiegówkę w diabły i dał coś oszczędniejszego. Do zapewnienia 800l/h przeplywu w sąsiadującym zasobniku nie potrzeba 80W pompy. W swojej pierwszej pompie do CWU 9W pompką cyrkulacyjną wyciągałem 450l/h. Jakiś 25W grudfos w zupełności wystarczy, a nawet można by jeszcze trochę przyciąć kondensatorem.

 

Jeśli tam będzie jakieś dziadostwo 80 W to wstawię Wilo 22 W, którą zdjąłem z cyrkulacji, gdzie wpiąłem się z PPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie wiemy od ilu do ilu st C grzejesz zasobnik, więc bez ciepłomierza nic nie wiemy ;)

Zgadza się,bez ciepłomierza nie dowiemy się dokładnie jak to jest ale te 2,5h grzania i 2,6kWh wystarczy na 3 osoby w domu,gdzie jest tylko wanna bez natrysku :)

Narazie jestem usatysfakcjonowany zużyciem w porównaniu do gazu ziemnego w mieszkaniu i to chyba najważniejsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam będzie jakieś dziadostwo 80 W to wstawię Wilo 22 W, którą zdjąłem z cyrkulacji, gdzie wpiąłem się z PPC.

 

Widzę, że nikt tego nie skomentował, a żartowałem sobie oczywiście ;)

 

Wczoraj rozebrałem bestię bo mi złączka od czujnika T3 nie łączyła i piszczał alarm, i obejrzałem pompkę - jest tam Wilo 3 biegowa 40,60,80 W - była ustawiona na 80 W przy których uzyskiwałem przepływ do 0,74 m3/godz, na biegu 60 W jest to 0,65 m3/godz, a na 40 W 0,50 m3/godz - zostawiłem więc na 2 biegu i widzę, że różnica temp. we i wy to 4,7 st C więc może jednak jeszcze zmniejszyć na 1 bieg ?

 

Dobrze, że obudowę wcześniej okleiłem taśmą aluminiową bo po zdjęciu górnej klapy boki by pooodpadały same.

 

Nie mogę jej za często odkręcać bo niektóre blachowkręty już ledwo co łapały po jednym odkręceniu [do tego potem po uszczelniałem szczeliny pomiędzy pokrywą a bokami taśmą alu do wentylacji, więc póki co się to trzyma.

 

Jedno co mnie martwi dzisiaj to po podłączeniu z powrotem do instalacji wentylacji mech. gdy na wlocie mam 19 st C to parownik osiąga 1,5 st C a powietrze wylatujące 7,5, więc nie wiem jak to wpłynie na SVER - niebawem się okaże [ostatnio wynosił 2,6 a przy odłączonych rurach maks 2,7 więc znaczącej różnicy nie było, a jednak wolę gdy rury są wpięte w wentylację, bo nie dmuchawa pompy wtedy nie hałasuje].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)

Nie robisz dobrej reklamy tej pompie i dobrze ktoś w końcu musi napisać prawdę.

 

Zwrócileś może przy okazji uwagę na moc dmuchawy tam zainstalowanej?

Przedwczoraj sprawdzałem swoją i mi przy niecałych 8kW schładzała powietrze o 4C. Chyba celowe bylo by w moim przypadku w cieplejsze dni mieć te wenlatory podłaczone szeregowo. Wtedy zużywają o połowę mniej prądu.

 

Jeszcze dopiszę refleksję: jak temp powietrza spadnie do 15C pompa zacznie zachodzic szronem i wtedy będziesz mógł opisać i pochwalic się procedurą defrostów. ;)

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robisz dobrej reklamy tej pompie i dobrze ktoś w końcu musi napisać prawdę.

 

Zwrócileś może przy okazji uwagę na moc dmuchawy tam zainstalowanej?

 

Ktoś musi w końcu sprawdzić i napisać jak jest z tą pompą bo na razie użytkownicy cieszą się tylko, że "działa" z czego wiele nie wynika.

 

Dmuchawa ma 60 W i jest sporych rozmiarów.

 

Defrosty są fabrycznie ustawione od -7 st C, ale na razie je wyłączyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vid ile "wyszła" Twoja pompka ? Jak dobrze zrozumiałem ona jest do cwu tak ?

 

VLD jak Vlad który niestety był już zajęty

 

Pompka kosztowała ok 5tyś w tym części, niezbędne narzędzia i czynnik. Dojdzie jeszcze sterownik, który jeszcze się robi i pewnie będzie kosztował z 700 zł na gotowo. Pompa ma grzać CO i CWU, do średniodobowej -5C, poniżej potrzeby domu przekroczą możliwości pompy i trzeba będzie wrócic do korzeni i odpalić tłokowca.

Pomoa jest on/off więc nie mogła być przewymiarowana, pokryje mi ok 80% rocznego zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poerwszą jaką zrobiłem do CWU ok 3,5 kW kosztowała ok 1000 zł.

Do samego CWU bardzo łatwo jest przerobić zwykły klimatyzator typu split. Wystarczy j.'wew zaminić na wymiennik płytowy i kapilarę na termostatyczny zawór rozprężny. Doserowania wystarczy programator czasowy i termostat z kapilarą w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poerwszą jaką zrobiłem do CWU ok 3,5 kW kosztowała ok 1000 zł.

Do samego CWU bardzo łatwo jest przerobić zwykły klimatyzator typu split. Wystarczy j.'wew zaminić na wymiennik płytowy i kapilarę na termostatyczny zawór rozprężny. Doserowania wystarczy programator czasowy i termostat z kapilarą w zasobniku.

 

Za ok. 1 000 zł split 3,5 kW + wymiennik płytowy + zawór rozprężny - nowe to miałeś czy z odzysku ?

 

Jaką moc ma Twoja obecna pompa do CO i CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jedna wielka okazja. Klimę z uszkodzoną sprężarką kupiłem od kolegi chyba za 150zł, sprężarkę za 70 zł, zawór, za 60zł, dyszę za 40zł, skraplacz 200zł, rury 150zł. Ciepłomierz, pompa, kształtki, kolanka przejściówki, zaworki, izolacja, czynnik bombowy 85zł puszka, potrzebne były dwie.

 

Obecna max dało się wyciągnąc 10,5 kW, ok 4,5 kW będzie miała przy -5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki miała SVER/KOP tzn całościowo z pompką itd jak wypadła ?

 

Sam "wymyśliłeś" przeróbkę czy korzystałeś z jakiegoś opracowania ?

 

Ona chodziła jakieś półtora miesiąca, kwiecień/maj i było jeszcze dość chłodno.

KOP wyszedł coś w okolicach 3,2-3,3 gdzieś tu na forum nawet się chwalilem, ale nie chce mi sie teraz szukać.

Wynik, był nie najgorszy, bo prócz sprężarki miałem pomkę 9W i wentylator 30W. Na minus działał rurociąg ponad 13m z kotlowni na strych obie rury 3/8, też było w planach schładzanie przy okazji jednego pokoju.

Za namową kolegi i okazyjnych części koncepcja się zmieniła i postanowiliśmy zrobić większą rzecz. I tak on zajął się sterownikami, a ja pompami.

 

Jeszcze o natchnieniu zapomniałem. Głównie wątek o pompach ciepła z elektrody, przeczytany od deski do deski dwa razy, by zrozumieć o czym mowa. No i uciażliwość palenia w okresach przejściowych i latem podczas upalów w kotle.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona chodziła jakieś półtora miesiąca, kwiecień/maj i było jeszcze dość chłodno.

KOP wyszedł coś w okolicach 3,2-3,3 gdzieś tu na forum nawet się chwalilem, ale nie chce mi sie teraz szukać.

Wynik, był nie najgorszy, bo prócz sprężarki miałem pomkę 9W i wentylator 30W. Na minus działał rurociąg ponad 13m z kotlowni na strych obie rury 3/8, też było w planach schładzanie przy okazji jednego pokoju.

 

Wynik wyszedł super - porównując fabryczne pompy.

 

Na tej pompce 9 W jaki przepływ miałeś - wystarczyła ?

 

Co do rurociągów [zwłaszcza gdy jest potrzebne sporo gięć] polecam takie, jakich sam użyłem [18 zł/mb + 50 zł za 4 szt złączek za Dn 16] - montaż bez specjalistycznego sprzętu, spory przekrój i rozsądna cena [w porównaniu do np. węży w oplocie stalowym] - link:

 

http://www.heatpex.pl/pl_,rury_nierdzewne.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jedna wielka okazja. Klimę z uszkodzoną sprężarką kupiłem od kolegi chyba za 150zł, sprężarkę za 70 zł, zawór, za 60zł, dyszę za 40zł, skraplacz 200zł, rury 150zł. Ciepłomierz, pompa, kształtki, kolanka przejściówki, zaworki, izolacja, czynnik bombowy 85zł puszka, potrzebne były dwie.

 

Obecna max dało się wyciągnąc 10,5 kW, ok 4,5 kW będzie miała przy -5C.

 

No właśnie - bo normalnie sam klimatyzator kosztuje tyle, że nie wiem czy warto się bawić w samoróbki.

 

10,5 kW to już konkretna moc - ciekawe jaki KOP uzyskasz - zwłaszcza w porównaniu do co niektórych użytkowników polecanych tu producentów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...