Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Nikt nie mówi o kupowaniu nowego klimatuzatora do przerôbki, raczej bierze się z demobilu.

Pompka dawała na tych 9W 440l/h i podłączona była dwoma 1m odcinkami pex20 do zasobnika.

 

Rurociąg mialem na myśli freonowy z rur miedzianych.

Edytowane przez Vld
byk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nikt nie mówi o kupowaniu nowego klimatuzatora do przerôbki, raczej bierze się z demobilu.

Pompka dawała na tych 9W 440l/h i podłączona była dwoma 1m odcinkami pex20 do zasobnika.

 

Rurociąg mialem na myśli freonowy z rur miedzianych.

 

Chyba sprawdzę więc jaki SVER uzyskam przy pompce ustawionej na 2 i 1 biegu skoro już na 1 uzyskuję 500 l/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kopa poprawisz, choć częśc zaoszczędzonego prądu pożre sprężarka. Najlepiej by było przejrzeć instalację i może coś tanim kosztem dało by się bardziej udrożnić, by już przy 40W mieć 700-800l/h.

 

Edit: dzisiejsze grzanie CWU jak by kogo interresowało https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5905715012791945009/5912388389855196946?pid=5912388389855196946&oid=111613708716472394282

 

baniak jak zwykle prawie pusty, prądu ukręciła 2.08 kWh, ciepłomierz nakręcił 30 MJ z dokładnością do 10 MJ :D

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Może to lekki offtop, ale każdego z nas [czego nikomu nie życzę] może dotyczyć podobna sytuacja, więc poczytajcie jak wyglądają kolegi forumowicza przejścia z ubezpieczycielem:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218302-Zalanie-domu-historia-prawdziwa-jak-wygl%C4%85da-likwidacja-szkody-w-Allianz-Polska

 

Każdy z nas ubezpiecza dom, samochód itp. więc warto wiedzieć na której firmy ubezpieczeniowej unikać.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie będę tak kombinował, bo po pierwsze to spore koszty, po drugie priorytetem będzie nagrzanie wody w zasobniku w określonych strefach czasowych do 50*C a przy odbiorze ciepła na instalację CO może być z tym ciężko - co wyjdzie dopiero w praktyce.

 

Zawsze mogę wyłączyć odbiór CO na czas zapotrzebowania na CWU co jednak jeszcze bardziej zmniejszy ilość ciepła przekazywanej do instalacji CO - druga możliwość to na tyle zmniejszyć biegi w pompach CO i CWU, żeby wężownica nie wystudzała mi nadmiernie zasobnika lub sterować ich pracą czujnikiem temperatury w zasobniku [w strefach czasowych zwiększonego zapotrzebowania na CWU].

 

Sterowanie zaczyna robić się skomplikowane, ale możliwe - zobaczymy co wyjdzie w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wstępnych pomiarów wynika, że u mnie podgrzanie CWU kotłem na ekogroszek kosztuje ok. 2,2 zł/dobę, a PPC przy identycznych strefach czasowych w większości w 2 taryfie 1,63 zł/dobę.

 

Co ciekawe ilość ciepła generowanego przez źródła wyniosła odpowiednio [20,8 MJ * 0,278 = 5,78 kWh] i 8,3 kWh - pewnie jest to spowodowane brakiem pracy cyrkulacji przy grzaniu kotłem.

 

Jeśli to uwzględnić i podstawić tą samą ilość generowanego ciepła wychodzi koszt grzania kotłem na poziomie 2,2*1,436=ok. 3,16 zł/dobę czyli prawie 2 razy więcej niż PPC [pomimo niskiego SVER na poziomie 2,38].

 

Znowu podłączyłem PPC i sprawdzę czy wyjdzie mi podobnie jak poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodziło 3,5 -4 kg miału = 2,06 -2,36 zł. Pompą w jednej taryfie średnio 1,3 zł/doba 2.16 kWh

 

Przyczaileś już swoją na defrostach, czy zasilasz ją jeszcze cieplym powietrzem z domu?

 

To wielkie g. przy takiej małej sprawności kotła 0,90 groszy na dobę w lecie x 5 miesięcy 135 zł różnicy .

W sezonie sprawność kotła będzie rosła a PCPW malała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wielkie g. przy takiej małej sprawności kotła 0,90 groszy na dobę w lecie x 5 miesięcy 135 zł różnicy .

W sezonie sprawność kotła będzie rosła a PCPW malała .

 

Proszę mi w takim razie jeszcze wycenić to ciepło które kocioł z siebie wypromieniowuje przy 35C upalach.

 

Druga sprawa sezonu. Nie pisalem nigdzie, że pompą wyjdzie mi taniej w sezonie niż mialem. Wiem, że wyjdzie drożej i akceptuje, to.

Trzecia sprawa gdy sprawnośc pompy zmaleje, a kotła wzrośnie, to będę grzał kotłem. Korona mi z głwy nie spadnie, ale w tym roku na zimę wybieram się z jednym workiem miału i stertą drewna po budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi w takim razie jeszcze wycenić to ciepło które kocioł z siebie wypromieniowuje przy 35C upalach.

 

Druga sprawa sezonu. Nie pisalem nigdzie, że pompą wyjdzie mi taniej w sezonie niż mialem. Wiem, że wyjdzie drożej i akceptuje, to.

Trzecia sprawa gdy sprawnośc pompy zmaleje, a kotła wzrośnie, to będę grzał kotłem. Korona mi z głwy nie spadnie, ale w tym roku na zimę wybieram się z jednym workiem miału i stertą drewna po budowie.

Mój kociołek stoi w piwnicy więc dla mnie nie ma znaczenia ,a nawet jest na +.

Ktoś mi kiedyś doradzał że jak mam brać PC/PW to lepiej zwykłą a nie wyłącznie do CWU nie musi pokrywać zapotrzebowania przy -20 ale wystarczy że przy +5 pokryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kociołek stoi w piwnicy więc dla mnie nie ma znaczenia ,a nawet jest na +.

Ktoś mi kiedyś doradzał że jak mam brać PC/PW to lepiej zwykłą a nie wyłącznie do CWU nie musi pokrywać zapotrzebowania przy -20 ale wystarczy że przy +5 pokryje.

 

Dokładnie tak mam dobraną swoją pompę. Przy -5C moc i zapotrzebowanie powinny się zrównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmusiliście mnie do bardzo dokładnego pomiaru zużycia ekogroszku miałowego latem .A więc

Użyty opał to miał "Rusek" kaloryczność 22-24 MJ/kg deklarowana skład.

po niecałe 500 zł /t zasypałem zasobnik test trwał 18 dni 3,97kg na 24h zaokrąglę ~4kg (2 zł) x 30 dni =120 kg (60zł miesiąc).

 

zużyłem niecałe 75 kg (pełny worek kartoflowy) grubszego miału zgarniętego z wierzchu pryzmy walonego łopatą do wora .popiół mogę zważyć .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

Proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Planuję zakup pompy ciepła do grzania cwu. W tej chwili do grzania używana jest wyłącznie terma zamontowana w łazience.

1.Jaką wybrać pompę do 6 tys. zł? w domu jest 6 osób z tendencją rosnącą.

2. zastanawiam się czy teraz zamontować bojler do pieca a na wiosnę pompę, czy od razu pompę z dwoma wężownicami?

3. kilkoro znajomych namawia mnie na zamontowanie podgrzewacza wody na gaz propan-butan ze zbiornikiem. podobno zużywa się jedną na miesiąc na rodzinę 4 osobową. czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

:no:

marcin-r i co dokonałeś wyboru?

 

 

Ja stoje przed tym samym dylematem. Mam piec na eko groszek, zasobnik 300l z jedną wężownicą i zastanawiam się nad zastosowanie pc woda-powietrze takiej bez zasobnika, aby ją podpiąć do posiadanego już zbiornika? Co o takim rozwiązaniu myślicie? Sezon grzewczy przełączam zawory na grzanie z pieca, po sezonie uruchamiam pc która grzeje wode w zasobniku.

 

 

Witaj

posiadam PC hewalex 3,8 od 4 lat i jestem bardzo zadowolony jest podłączony do zasobnika buforowego 400l.

polecam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:no:

 

 

Witaj

posiadam PC hewalex 3,8 od 4 lat i jestem bardzo zadowolony jest podłączony do zasobnika buforowego 400l.

polecam .

 

Możesz coś więcej napisać jak sprawuję się ta pompa?

Skąd czerpiesz powietrze do zasilania?

Przy jakiej minimalnej temperaturze pracuje?

Jak długo nagrzewa Twój bufor przy temperaturze na zewnątrz np +5oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Zasilam ją z rekuperatora + GWC więc liczę na brak defrostów na razie :)

 

Witam

 

Mam pytanie do posiadaczy HAWLEXa (w szczególności do SUSPENSERa):

 

Planuję zakup tej pompy głównie jako mini-klimatyzatora na najgorętrze dni, czyli takie z temp powyżej 27-28 st. Nie oczekuje również że temp w domu będzie zbita do 20, wystarczy że będzie poniżej 24 st. Teraz w te najgorsze upały, w domku jest w okolicach 26, w pikach potrafi być i 28...

Planuję spiąć ją z reku, tak aby w lecie kiedy ma działać jako klima nawiewała schłodzone powietrze do pomieszczeń a w pozostałe dni powietrze za rekuperatorem ma przechodzić przez PPC aby poprawić jej osiągi a zimą umożliwić jej prace.

 

Czy ma to szansę zadziałać ? Jak duży zbiornik muszę mieć aby PPC zdołała odpowiednio długo pracować aby schłodzić domek o kilka stopni ?

 

Funkcja CWU ma być dla mnie miłym dodatkiem obniżającym koszty grzania wody w przepływowym podgrzewaczu. Zakładam że przed podgrzewaczem zamontuję zbiornik (ca 200-300l) który będzie ładowany PPC.

 

Z góry dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...