Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Witam

 

Mam pytanie do posiadaczy HAWLEXa (w szczególności do SUSPENSERa):

 

Planuję zakup tej pompy głównie jako mini-klimatyzatora na najgorętrze dni, czyli takie z temp powyżej 27-28 st. Nie oczekuje również że temp w domu będzie zbita do 20, wystarczy że będzie poniżej 24 st. Teraz w te najgorsze upały, w domku jest w okolicach 26, w pikach potrafi być i 28...

Planuję spiąć ją z reku, tak aby w lecie kiedy ma działać jako klima nawiewała schłodzone powietrze do pomieszczeń a w pozostałe dni powietrze za rekuperatorem ma przechodzić przez PPC aby poprawić jej osiągi a zimą umożliwić jej prace.

 

Czy ma to szansę zadziałać ? Jak duży zbiornik muszę mieć aby PPC zdołała odpowiednio długo pracować aby schłodzić domek o kilka stopni ?.

 

Witaj,

 

Po pierwsze reku musiałby mieć wydajność 800 m3/godz, żeby całkowicie pasował wydajnością do tej PPC, po drugie schłodzenie domu o kilka stopni wymaga sporej mocy i przy domu takim jak mój [150 m2, 650 m3, rekuperator 320 m3/godz maks] moc PPC jest za mała, żeby w ogóle odczuwalnie schładzać dom - może na 1-2 pokoje by wystarczyła.

 

Sporo zależy od zużycia CWU i przy 300 litrowym zasobniku oraz większej ilości mieszkańców pewnie będzie dłużej pracować, ale weź pod uwagę, że moc chłodnicza to maks 4-1 = 3,0 kW, a u mnie w praktyce wyszło 3,8-1,2 = 2,6 kW

 

Popatrz na moce klimatyzatorów i ich dobór do powierzchni/kubatury pomieszczeń a szybko się przekonasz, że to niewiele.

 

Jeśli chcesz głównie chłodzić to po prostu kup zwykłe klimatyzatory [przepływowe są strasznie drogie] i zamotuj w pokojach, a na korytarz i do łazienek chłód rozprowadzi wentylacja [sam w tym roku zamierzam to zrobić jeśli będzie gorąco latem], a w okresach przejściowych będziesz mógł ich użyć jako PPC do ogrzewania pomieszczeń.

 

Funkcja CWU ma być dla mnie miłym dodatkiem obniżającym koszty grzania wody w przepływowym podgrzewaczu. Zakładam że przed podgrzewaczem zamontuję zbiornik (ca 200-300l) który będzie ładowany PPC.

 

W drugiej taryfie na pewno jest sporo taniej niż w przypadku przepływowego, ale czy warto inwestować w zasobnik i pompę to już sam oceń.

 

 

Jeśli jesteś bardzo zdecydowany na tą PPC mogę Ci odsprzedać swoją - używana chyba z miesiąc w zeszłym roku [naczekałem się na dostawę] ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za odpowiedź...

 

Witaj,

 

Po pierwsze reku musiałby mieć wydajność 800 m3/godz, żeby całkowicie pasował wydajnością do tej PPC, po drugie schłodzenie domu o kilka stopni wymaga sporej mocy i przy domu takim jak mój [150 m2, 650 m3, rekuperator 320 m3/godz maks] moc PPC jest za mała, żeby w ogóle odczuwalnie schładzać dom - może na 1-2 pokoje by wystarczyła.

 

Sporo zależy od zużycia CWU i przy 300 litrowym zasobniku oraz większej ilości mieszkańców pewnie będzie dłużej pracować, ale weź pod uwagę, że moc chłodnicza to maks 4-1 = 3,0 kW, a u mnie w praktyce wyszło 3,8-1,2 = 2,6 kW

 

Popatrz na moce klimatyzatorów i ich dobór do powierzchni/kubatury pomieszczeń a szybko się przekonasz, że to niewiele.

 

Jeśli chcesz głównie chłodzić to po prostu kup zwykłe klimatyzatory [przepływowe są strasznie drogie] i zamotuj w pokojach, a na korytarz i do łazienek chłód rozprowadzi wentylacja [sam w tym roku zamierzam to zrobić jeśli będzie gorąco latem], a w okresach przejściowych będziesz mógł ich użyć jako PPC do ogrzewania pomieszczeń.

 

 

 

W drugiej taryfie na pewno jest sporo taniej niż w przypadku przepływowego, ale czy warto inwestować w zasobnik i pompę to już sam oceń.

 

 

Jeśli jesteś bardzo zdecydowany na tą PPC mogę Ci odsprzedać swoją - używana chyba z miesiąc w zeszłym roku [naczekałem się na dostawę] ;)

 

 

No właśnie dlatego że klimatyzatory są takiego drogie, zakładałem jakieś inne rozwiązanie. Pakowanie klimatyzatora do każdego pokoju odpada, poza tym ja chcę tylko lekko schłodzić a nie utrzymywać 20 st w całym domu przy ukropie +35 st na zew. - z tego powodu zakładam że nie potrzebuję 12kW mocy chłodniczej, tylko powinno mi starczyć właśnie 3-4kW. Niestety nie znalazłem dobrego speca od klimatyzacji, ani tym bardziej dobrego kalkulatora klimatyzatorów. Jeżeli już nawet będzie to klimatyzator, to zakładam że zamontuje go w system reku i zrobię tam sterowany obieg zamknięty...

 

Masz jakąś większą wiedzę nt. obliczania klimatyzatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego że klimatyzatory są takiego drogie, zakładałem jakieś inne rozwiązanie. Pakowanie klimatyzatora do każdego pokoju odpada, poza tym ja chcę tylko lekko schłodzić a nie utrzymywać 20 st w całym domu przy ukropie +35 st na zew. - z tego powodu zakładam że nie potrzebuję 12kW mocy chłodniczej, tylko powinno mi starczyć właśnie 3-4kW. Niestety nie znalazłem dobrego speca od klimatyzacji, ani tym bardziej dobrego kalkulatora klimatyzatorów. Jeżeli już nawet będzie to klimatyzator, to zakładam że zamontuje go w system reku i zrobię tam sterowany obieg zamknięty...

 

Masz jakąś większą wiedzę nt. obliczania klimatyzatorów ?

 

Nie mam, ale koledze wystarcza jeden 2,8 kW [18 000 BTU/h] w domu na piętrze w korytarzu i mówi, że więcej na dom mu nie trzeba, więc u siebie chciałbym dać 2 szt - jeden do salonu, a drugi do sypialni i powinny dać radę.

 

Koszt to 1 200 zł / sztukę + montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, ale koledze wystarcza jeden 2,8 kW [18 000 BTU/h] w domu na piętrze w korytarzu i mówi, że więcej na dom mu nie trzeba, więc u siebie chciałbym dać 2 szt - jeden do salonu, a drugi do sypialni i powinny dać radę.

 

Koszt to 1 200 zł / sztukę + montaż.

 

Jak duży ma dom ?

właśnie skoro wystarcza 2,8kW mocy chłodniczej to PPC powinna dać radę, teoretycznie :)

 

Gdzie ty znalazłeś klime split za 1200zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, ale koledze wystarcza jeden 2,8 kW [18 000 BTU/h] w domu na piętrze w korytarzu i mówi, że więcej na dom mu nie trzeba, więc u siebie chciałbym dać 2 szt - jeden do salonu, a drugi do sypialni i powinny dać radę.

 

Koszt to 1 200 zł / sztukę + montaż.

2.8 KW mocy chłodniczej przy upałach do 35 C może co najwyżej ochłodzić temp. w 1-2 pokojach a nie w 100m domku ( no chyba że piszemy o pasywniaku z opuszczonymi roletami i nie używającym kuchenki, pralki, oświetlenia, komputerów itp. itd. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży ma dom ?

właśnie skoro wystarcza 2,8kW mocy chłodniczej to PPC powinna dać radę, teoretycznie :)

 

Gdzie ty znalazłeś klime split za 1200zł ?

 

2,8 kW to ona ma mocy chłodniczej a wydajność chłodniczą ma ponoć 5,3 kW

 

PPC gdyby miała stale te 2,8 kW to też by bardziej dawała radę, ale ona nagrzewa CWU dość szybko i kończy pracę.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego powodu zakładam że nie potrzebuję 12kW mocy chłodniczej, tylko powinno mi starczyć właśnie 3-4kW

I słusznie, bo przy 12kW, to byś z domu zrobił chłodnię. 3-4kW powinny w zupełności wystarczyć na typowy dom. Jak będziesz kupował klimę, to nie kupuj on/off, tylko inwerter.

2.8 KW mocy chłodniczej przy upałach do 35 C może co najwyżej ochłodzić temp. w 1-2 pokojach a nie w 100m domku

W takie upały ważniejsze jest obniżenie wilgotności powietrza niż silne zbicie temperatury. Klimę, w przeciwieństwie do ogrzewania, lepiej mieć za słabą niż za mocną. Gdy masz 26-28* i suche powietrze, to warunki są bardzo komfortowe. Gdy latem zrobisz w domu 23* + suche powietrze + delikatny nawiew z klimy, to będzie po prostu zimno. Ja mam zamontowany u góry klimatyzator 2kW i latem w zupełności wystarczał, ale pracował 24h/dobę. Może na dole przydało by się koło 1kW, ale to już niekoniecznie. Gdy się w upały wchodziło do domu, to od razu się czuło, że powietrze jest przyjemne. Za to w sypialni klimy bym nie chciał nigdy w życiu i nie chodzi mi o hałas, bo przyzwoita klima jest cicha.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png

2,8 kW to ona ma mocy chłodniczej a wydajność chłodniczą ma ponoć 5,3 kW

 

 

 

...aaa to nie jest to samo?

 

 

Ja też myślę, że to to samo - tylko tak trochę prowokacyjnie to podałem, żeby ktoś znający temat podpowiedział skąd taka różnica ;)

 

Może chodzi też o obniżanie wilgotności - kto wie ?

 

Że jak? 2,8kW chłodu na cały dom? Nie rozumiem ;)

 

Może nie na cały, ale na połowę [np. parter] powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takie upały ważniejsze jest obniżenie wilgotności powietrza niż silne zbicie temperatury. Klimę, w przeciwieństwie do ogrzewania, lepiej mieć za słabą niż za mocną. Gdy masz 26-28* i suche powietrze, to warunki są bardzo komfortowe.

 

Hmm to może wystarczy wstawić osuszacz powietrza za centralą wentylacyjną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czym grzejesz CO, że potrzebujesz aż tak wyrafinowanego urządzenia do podgrzewania CWU?

Tylko mnie nie załamuj, że wunglem:sick::confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No plan jest na węgiel ewentualnie pelet bo mamy chyba dobre dojscie

 

dusiaczku kochany:) Jeżeli jeszcze nie jest za późno to NIE IDŹCIE TĄ DROGĄ:no:

Ja wytrzymałem z ekogroszkiem 3 sezony - po prostu wykończył mnie psychicznie, no chyba że lubujesz się w tematach typu poprawne spalanie węgla, segregacja popiołu, suszenie opału, wielogodzinne regulacje sterownika, zerwane zawleczki, itp., itd:sick:

Mamy XXI wiek i na prawdę są lepsze sposoby na ogrzewanie domu, a przede wszystkim tańsze, czyste i bezobsługowe.

Ja nie wróciłbym do ekogroszku nawet jakby mi ktoś zagwarantował darmowy opał na 10lat:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...