Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Suspenser ale jakby zostawić "opłacalność" bo na to za późno - tylko wyłączyć piec i włączyć "wygodny tryb letni" i coś dorobić bezobsługowego to nadal nie polecasz?

 

czyli w sezonie kwiecień - wrzesień u Ciebie dalej piec 24/h?

 

Do Sierpnia 2013 kocioł działał przez cały czas, potem testowałem PPC do CWU.

 

Teraz gdy ją mam to będę używał w drugiej taryfie do CWU ale drugi raz bym nie kupił.

 

Po prostu nie wyłączaj kotła - zasyp raz na 6-7 tygodni, czyszczenie co drugi zasyp to niewiele, a jest taniej niż grzałką elektryczną [sprawdzałem to bo mam takową w zasobniku CWU i było ok. 30% drożej przy niewielkim zużyciu CWU dla 2 osób].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Sierpnia 2013 kocioł działał przez cały czas, potem testowałem PPC do CWU.

 

Teraz gdy ją mam to będę używał w drugiej taryfie do CWU ale drugi raz bym nie kupił.

 

Po prostu nie wyłączaj kotła - zasyp raz na 6-7 tygodni, czyszczenie co drugi zasyp to niewiele, a jest taniej niż grzałką elektryczną [sprawdzałem to bo mam takową w zasobniku CWU i było ok. 30% drożej przy niewielkim zużyciu CWU dla 2 osób].

 

Grzałki używałeś w drugiej taryfie czy w pierwszej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę oczy przecieram jak czytam,ile starcza tobie jeden zasyp w okresie letnim.Znam osobe która spala ok 300kg ecogrochu na miesiac.Drugi latem używa grzałki bo twierdzi,że węgiel +prąd +obsługa=grzałka.Mają problemy z dopasowaniem ustawień na tryb letni,albo piec wygasa albo sie przegrzewa.

Ile prądu pobiera cały piec wraz z pompkami na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę oczy przecieram jak czytam,ile starcza tobie jeden zasyp w okresie letnim.Znam osobe która spala ok 300kg ecogrochu na miesiac.Drugi latem używa grzałki bo twierdzi,że węgiel +prąd +obsługa=grzałka.Mają problemy z dopasowaniem ustawień na tryb letni,albo piec wygasa albo sie przegrzewa.

Ile prądu pobiera cały piec wraz z pompkami na dobę?

 

Nie tylko mi wystarcza na tyle - jest tu więcej takich forumowiczów którym 150 kg wystarcza na 7 tygodni.

 

Ostatnio kocioł [z pompkami do CO i CWU] zużywał około 3,7 kWh na 25 kg węgla, lecz to zależy też od samego węgla bo na innym ustawieniu szło około 3,1 kWh ale nie mogłem na nim palić tym węglem.

 

Przy typowym węglu na lato powinno wyjść ok. 2,5 kWh / 25 kg węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki używałeś w drugiej taryfie czy w pierwszej ?

 

Wtedy w pierwszej, ale i węgiel miałem kiepski.

 

Może ktoś ma czas i obliczy przy jakiej sprawności kotła zrówna się koszt grzania ekogroszkiem z kosztem grzania PC oraz grzałką w 1 oraz w 2 taryfach ?

 

Dane: węgiel o kaloryczności 25 MJ/kg w cenie 760 zł / tonę lub druga wersja 29,5 MJ/kg po 860 zł / tonę, zużycie prądu przez kocioł 2,5 kWh / 25 kg węgla, COP PC 2,5

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzaniu pompa ciepla w tanim pradzie (31gr/kWh) z COP=2,5 i weglu (dla kazdej kalorycznosci z tych 2 podanych) mamy wraz z osprzetem elektrycznym kotla cene kWh ciepla 2gr wyzsza niz z pompa ciepla, ale przy zalozeniu 100% sprawnosci kotla.

 

Widać, że nie potrafisz liczyć. Zbyt trudne równanie?

Mam ci podać wzór jak to policzyć?

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że nie potrafisz liczyć. Zbyt trudne równanie?

Mam ci podać wzór jak to policzyć?

 

Jesli sie gdzies machnalem, to popraw i nie jecz.

 

PS.

Widze, ze cene pradu do kotla rozbilem na kg wegla a nie kWh energi, wiec te ceny kWh sa praktycznie identyczne dla kotla ze sprawnoscia 100%(fikcja oczywiscie) i pompy w tanim pradzie z COP=2,5.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli sie gdzies machnalem, to popraw i nie jecz.

 

PS.

Widze, ze cene pradu do kotla rozbilem na kg wegla a nie kWh energi, wiec te ceny kWh sa praktycznie identyczne dla kotla ze sprawnoscia 100%(fikcja oczywiscie) i pompy w tanim pradzie z COP=2,5.

 

Zakładając 100% sprawności

25kg x 25 MJ = 625 MJ

625MJ / 3,6MJ = 173,61 kWh

1kg = 0,76 zł x 25kg = 19 zł

19zł / 173,61 kWh = 0,11 zł

czyli 1 kWh = 0,11 zł

Teraz dodaj do tego prąd na urządzenia elektryczne do kotła, czyli 2,7 kWh na 25 kg i oblicz przy jakiej sprawności kotła, ceny kWh się zrównają

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzaniu pompa ciepla w tanim pradzie (31gr/kWh) z COP=2,5 i weglu (dla kazdej kalorycznosci z tych 2 podanych) mamy wraz z osprzetem elektrycznym kotla cene kWh ciepla 2gr wyzsza niz z pompa ciepla, ale przy zalozeniu 100% sprawnosci kotla.

 

Hmm pytanie było inne - przypomnę może:

 

"Może ktoś ma czas i obliczy przy jakiej sprawności kotła zrówna się koszt grzania ekogroszkiem z kosztem grzania PC oraz grzałką w 1 oraz w 2 taryfach ?"

 

Najlepiej byłoby gdybyś podał jak to liczysz, czyli X*Y=Z itd. - dasz radę ?

 

A może Atruro jako najlepszy doradca nam to obliczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - nie podpowiadaj - daj szansę kolegom od pomp - przecież na pewno doskonale potrafią liczyć i nieraz to robili skoro tak pewni siebie doradzają ;)

 

Widać, że bez pomocy nie dadzą rady, bo chyba chodzili na wagary jak były lekcje z matematyki i fizyki;)

Ciekawe jak policzą przy kaloryczności 29,5MJ i cenie 860zł

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając 100% sprawności

25kg x 25 MJ = 625 MJ

625MJ / 3,6MJ = 173,61 kWh

1kg = 0,76 zł x 25kg = 19 zł

19zł / 173,61 kWh = 0,11 zł

czyli 1 kWh = 0,11 zł

Teraz dodaj do tego prąd na urządzenia elektryczne do kotła, czyli 2,7 kWh na 25 kg i oblicz przy jakiej sprawności kotła, ceny kWh się zrównają

 

U mnie srednia za godzinę pracy PC wychodzi 35gr (z pompkami). Przyjmij COP w okolicach 3,5 i sobie policz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

A może Atruro jako najlepszy doradca nam to obliczy ?

Nie mam zamiaru,wszedłeś raz w g..o to licz jak z niego wyjść ;)

Dla mnie wungiel nie istnieje !

 

Od 16.09 do dzisiaj na ogrzewanie zużyłem ok.1700kWh,przelicz sobie w kg ile zużyłem wungla.

Grzejąc prądem zużyłbym 5000kWh,przelicz sobie podobnie ile kg zużyłbym.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...