Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mam zamiaru,wszedłeś raz w g..o to licz jak z niego wyjść ;)

Dla mnie wungiel nie istnieje !

 

Od 16.09 do dzisiaj na ogrzewanie zużyłem ok.1700kWh,przelicz sobie w kg ile zużyłem wungla.

Grzejąc prądem zużyłbym 5000kWh,przelicz sobie podobnie ile kg zużyłbym.

 

Dla mnie takie obliczenie to drobnostka, ale jak widać najzajebistszy doradca od pomp, który z tak ogromną pewnością tępi każdego pytającego o kocioł na ekogroszek w dedykowanych mu wątkach nawet z obliczeniami ma problem gdy dostanie gotowe dane [o sprawdzeniu praktycznym danych deklarowanych przez producentów to już nawet nie wspominam].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dla mnie takie obliczenie to drobnostka, ale jak widać najzajebistszy doradca od pomp, który z tak ogromną pewnością tępi każdego pytającego o kocioł na ekogroszek w dedykowanych mu wątkach nawet z obliczeniami ma problem gdy dostanie gotowe dane [o sprawdzeniu praktycznym danych deklarowanych przez producentów to już nawet nie wspominam].

Najzajebistszy z doradców,nie od pomp a od wszelakiego tematu dot.budowy,już swoje pisał,swoje zbudował,swoje ogrzał.

Jedno może powiedzieć i jedno powtarza i jedno będzie powtarzał,węgiel nie nadaje się do nowych domów budowanych od 2009r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najzajebistszy z doradców,nie od pomp a od wszelakiego tematu dot.budowy,już swoje pisał,swoje zbudował,swoje ogrzał.

Jedno może powiedzieć i jedno powtarza i jedno będzie powtarzał,węgiel nie nadaje się do nowych domów budowanych od 2009r.

 

I dla tego zbudowałeś dom na szkodach górniczych.

Stoi jeszcze, czy już się zawalił?

Jak chcesz to mam 2 działki do sprzedania i nie ma kopalni pod ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I dla tego zbudowałeś dom na szkodach górniczych.

Stoi jeszcze, czy już się zawalił?

Jeszcze stoi pomimo kilku mocnych tąpnięć :)

Nie jestem tak bogaty,żeby palić węglem na działce za kosmiczną kasę w Szałszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zaje.b.i...sty doradca z ciebie;)

Pytanie było, czy opłaca się pc do cwu, jak już posiada się kocioł na eko

Już jakoś 2 czy 3 lata temu,pisałem,że się nie opłaca :)

Nawet SUSPENSER-owi przed jego wyborem,ale nie posłuchał najzajebistszego z doradców ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy w pierwszej, ale i węgiel miałem kiepski.

 

Może ktoś ma czas i obliczy przy jakiej sprawności kotła zrówna się koszt grzania ekogroszkiem z kosztem grzania PC oraz grzałką w 1 oraz w 2 taryfach ?

 

Dane: węgiel o kaloryczności 25 MJ/kg w cenie 760 zł / tonę lub druga wersja 29,5 MJ/kg po 860 zł / tonę, zużycie prądu przez kocioł 2,5 kWh / 25 kg węgla, COP PC 2,5

 

Prąd 1kwh- 0,6

Pompa 1 kwh -0,24

Węgiel 25 MJ -0,125 przy 100 procentowej sprawności .

Przy 52 procentowej sprawności zrówna się z pompą

Przy 20,8 procentowej sprawności zrówna się z grzałką w pierwszej taryfie

Węgiel 29,5MJ przy 100 procentowej sprawności 0,12

Przy 50 procentowej sprawności zrówna się z pompą

Przy 20 procentowej sprawności zrówna się z grzałką w pierwszej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby gdybyś podał jak to liczysz, czyli X*Y=Z itd. - dasz radę ?

 

Rachunki moga byc tylko jedne.

zyzolek pokazal Ci jak liczylem kWh z wegla, bo liczylem identycznie, tylko na koncu do niej dodalem prad podzielony na 25kg wegla a nie na kWh uzyskana z tego wegla (zawyzylem udzial pradu do obslugi kotla 7x i dlatego dodalem az 2gr do ceny kWh z wegla).

 

Liczac kWh z pompy mamy 31gr/2,5= 12,4gr/kWh. Te ceny przy 100% sprawnosci kotla sa praktycznie identyczne, a na pewno ronica jest mniejsza niz dokladnosc okreslenia kalorycznosci wegla (wystarczy chociazby pare % wiecej wilgotnosci).

 

Co to grzalek, to przeciez mozesz wykonac proste mnozenie przez COP ceny kWh. To sa banalne raczuneczki robiona "na kolanie". :)

Edytowane przez Pyxis
Pomylka w pacjentach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jakoś 2 czy 3 lata temu,pisałem,że się nie opłaca :)

Nawet SUSPENSER-owi przed jego wyborem,ale nie posłuchał najzajebistszego z doradców ;)

 

Pierdoły pisałeś zamiast doradzić - może ciebie przekonują słowa nie poparte obliczeniami [często propaganda lub powtarzanie po producencie/sprzedawcy] ale nie mnie.

 

Policzmy wg danych katalogowych przy zastosowaniu PPC do grzania i chłodzenia, od 27*C na zewnątrz:

 

COP grzania CWU 3,5 - 4 + chłodzenia 2,5-3 = 6-7 [COP sumaryczny]

 

Czy to się nie opłaca ???

 

Robiłeś takie obliczenia ?

 

a teraz wg wartości mierzonych w warunkach rzeczywistych:

 

COP grzania CWU 2,5 - 2,7 + chłodzenia 1,2-1,5 = 3,7-4,2

 

i tu już opłacalność w 1 taryfie jest znacznie niższa [zostaje godz 13-15 w dni robocze oraz wcześnie rano].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd 1kwh- 0,6

Pompa 1 kwh -0,24

Węgiel 25 MJ -0,125 przy 100 procentowej sprawności .

Przy 52 procentowej sprawności zrówna się z pompą

Przy 20,8 procentowej sprawności zrówna się z grzałką w pierwszej taryfie

Węgiel 29,5MJ przy 100 procentowej sprawności 0,12

Przy 50 procentowej sprawności zrówna się z pompą

Przy 20 procentowej sprawności zrówna się z grzałką w pierwszej taryfie

 

To jest ciekawostka, że koledzy od "wungla" potrafią obliczyć i odpowiedzieć na temat a pompiarze albo zmieniają temat, albo odpowiadają częściowo - może wolą nie wiedzieć.

 

Skoro mamy już ustaloną sprawność to wniosek jest taki, że dokąd sprawność palenia w kotle nie spadnie poniżej 20% nie opłaca się grzać CWU grzałką w 1 taryfie lub odpowiednio około 40% w drugiej.

 

Przy PPC do CWU jest to odpowiednio 50% w pierwszej i 100% w drugiej.

 

Czyli samo grzanie CWU latem za pomocą PPC powinno się opłacać gdy pominie się koszt dodatkowego nakładu na jej zakup [przy samym CWU można osiągnąć 30-40% sprawności kotła].

 

Gdy teraz podstawimy COP sumaryczny z katalogu to PPC do CWU jest rewelacyjnie tanim źródłem w upały [przy wpięciu jej w instalację wentylacji mechanicznej], przy danych rzeczywistych już mniej, ale też nie jest tragicznie.

 

Dlatego u mnie PPC do CWU nie jest aż tak złym rozwiązaniem jak się niektórym wydawało - choć koszt zakupu jest na tyle wysoki, że jeszcze do końca sam nie wiem czy było warto.

 

Ale ok skoro ją mam to wykorzystam ją do chłodzenia i może dzięki niej wystarczy zamontować 1 klimatyzator o mocy 3-4 kW na cały dom zamiast dwóch.

 

Obecnie osiągam w kotle sprawność ok. 70% więc jeśli przy ogrzewaniu domu nocą [zeszły tydzień był taki, że w dzień słońce nagrzewało mi do ponad 22*C i tylko nocą kocioł musiał uzupełniać straty ciepła] uzyskam COP PPC powyżej 1,81 wtedy nawet ogrzewanie nią w okresach przejściowych będzie opłacalne - i taki test planuję tylko czekam na powrót ciepłych, słonecznych dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...