Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

to jest ciekawostka, że koledzy od "wungla" potrafią obliczyć i odpowiedzieć na temat a pompiarze albo zmieniają temat, albo odpowiadają częściowo - może wolą nie wiedzieć.

 

Skoro mamy już ustaloną sprawność to wniosek jest taki, że dokąd sprawność palenia w kotle nie spadnie poniżej 20% nie opłaca się grzać cwu grzałką w 1 taryfie lub odpowiednio około 40% w drugiej.

 

Przy ppc do cwu jest to odpowiednio 50% w pierwszej i 100% w drugiej.

 

Czyli samo grzanie cwu latem za pomocą ppc powinno się opłacać gdy pominie się koszt dodatkowego nakładu na jej zakup [przy samym cwu można osiągnąć 30-40% sprawności kotła].

 

Gdy teraz podstawimy cop sumaryczny z katalogu to ppc do cwu jest rewelacyjnie tanim źródłem w upały [przy wpięciu jej w instalację wentylacji mechanicznej], przy danych rzeczywistych już mniej, ale też nie jest tragicznie.

 

Dlatego u mnie ppc do cwu nie jest aż tak złym rozwiązaniem jak się niektórym wydawało - choć koszt zakupu jest na tyle wysoki, że jeszcze do końca sam nie wiem czy było warto.

 

Ale ok skoro ją mam to wykorzystam ją do chłodzenia i może dzięki niej wystarczy zamontować 1 klimatyzator o mocy 3-4 kw na cały dom zamiast dwóch.

 

Obecnie osiągam w kotle sprawność ok. 70% więc jeśli przy ogrzewaniu domu nocą [zeszły tydzień był taki, że w dzień słońce nagrzewało mi do ponad 22*c i tylko nocą kocioł musiał uzupełniać straty ciepła] uzyskam cop ppc powyżej 1,81 wtedy nawet ogrzewanie nią w okresach przejściowych będzie opłacalne - i taki test planuję tylko czekam na powrót ciepłych, słonecznych dni :)

 

wielkie dzięki jakiś produktywna wypowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nigdy nie pisalem, ze 30%RH to komfort (ja mam okolicach 35%RH). Ja po prostu nie moge osiagnac wiekszej wilgotnosci w pomieszczeniach, bo musial bym "zabic" wentylacje. Jednak przy braku wentylacji bardziej przeszkadzal by mi smrod i grzyb, niz teraz suche powietrze. Wiem, ze Ty masz odmienne upodobania w tej kwestii. :)

 

Oczywiscie to byl zart jak bys nie wyczul. ;)

Tak to jest jak się ma durszlak i niesterowalną wentylację . Ale nie martw się latem będzie 60-70%.

PS Sorki - możesz uchylić okna lub drzwi :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się ma durszlak i niesterowalną wentylację . Ale nie martw się latem będzie 60-70%.

PS Sorki - możesz uchylić okna lub drzwi :cool:

 

Co mi da "sterowalna" wentylacja? U mnie wilgotnosc spada, bo ta wentylacja jest "za intensywna". W przypadku slabej wentylacji wilgotnosc zima w pomieszczeniach rosnie. Warto, zebys sobie taki elementarz przyswoil, nim poruszysz temat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś sobie przyswoił to byś wiedział że im zimniej tym bardziej Ci wieje każdą dziurą ( i nie masz nad tym żadnej kontroli - stad twoje 30-35% ). Jakbyś miał WM ( a jeszcze lepiej reku z wymiennikiem entalpicznym ) to być mógł to kontrolować. Latem bez wiaterku z wentylacją kicha ( nawet jak okna na przestrzał i wilgotność 60% ) - no chyba że klima.

W dzisiejszych czasach dom z WG to jak auto bez klimatyzacji - można ale komfort umiarkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka "dzura"? Co Ty surgi bredzisz. Musialem nawietrzaki w oknach powstawiac. Tobie sie wydaje, ze jak tos nie oblepi chalupy 20cm styro to ma dziury? :)

Kontrole mam , bo jak powietrza do domu nie wpuszcze, to ono z niego nie wyleci zadna sila. Jesli masz 60% wilgotnosci u siebie, to znaczy, ze zyjesz w swoim wlasnym "smrodku". Inaczej tego nie osiagniesz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś sobie przyswoił to byś wiedział że im zimniej tym bardziej Ci wieje każdą dziurą ( i nie masz nad tym żadnej kontroli - stad twoje 30-35% ). Jakbyś miał WM ( a jeszcze lepiej reku z wymiennikiem entalpicznym ) to być mógł to kontrolować. Latem bez wiaterku z wentylacją kicha ( nawet jak okna na przestrzał i wilgotność 60% ) - no chyba że klima.

W dzisiejszych czasach dom z WG to jak auto bez klimatyzacji - można ale komfort umiarkowany.

 

nie pojmie bo przecież jest tylko jedno dobre rozwiązanie i zaraz ci to udowodni :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja jedynie sluszne sa pompy PW? :)

 

jedynie słuszne jest budowanie domów energooszczędnych (tak twierdzi euro komuna) no i potem masz różnice w kosztach eksploatacji "kolosalną" oczywiście koszty inwestycji nie liczą się

jak tam cop wynalazku ze Strzegomia w/g en 3,6 w laboratorium ;) czy pod strzechą też da radę tylko trza kreatywnie m2 liczyć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka "dzura"? Co Ty surgi bredzisz. Musialem nawietrzaki w oknach powstawiac. Tobie sie wydaje, ze jak tos nie oblepi chalupy 20cm styro to ma dziury? :)

Kontrole mam , bo jak powietrza do domu nie wpuszcze, to ono z niego nie wyleci zadna sila. Jesli masz 60% wilgotnosci u siebie, to znaczy, ze zyjesz w swoim wlasnym "smrodku". Inaczej tego nie osiagniesz. :)

A gdzie ja napisałem że mam 60% ???? Aktualnie 45% i jest OK.

To że masz 30-35% to dowód że g... masz a nie kontrolę nad wentylacją i weź się nie ośmieszaj bo można dostać zajadów ( no chyba że podasz jak kontrolujesz wymianę w WG w zimie ??? ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem że mam 60% ???? Aktualnie 45% i jest OK.

To że masz 30-35% to dowód że g... masz a nie kontrolę nad wentylacją i weź się nie ośmieszaj bo można dostać zajadów ( no chyba że podasz jak kontrolujesz wymianę w WG w zimie ??? ) .

 

Tylko, ze ja teraz mam RH tez w okolicy 43-45%. Te 35% to mam jak mrozik na zewnatrz.

 

PS.

Mam w domu w sumie 12 kanalow WG + okapowy. Z tego 10 w czesci mieszkalnej. Na okres zimowy kryzuje je. W roznych pomieszczeniach do roznego przekroju. W pierwszym sezonie ustalilem to sobie korygujac kilkukrotnie powierzchnie zostawionych otworow. Tylko w lazienkach nie sa kryzowane. Dodatkowo nawietrzaki i mocniejsze lub slabsze rozszczelnienie okien (np w sypialniach) zalatwia sprawe. Nawietrzaki zapewniaj staly minimalny doplyw powietrza zewnetrznego nawet jak zamkniesz okna calkowicie. Tak byc musi.

Edytowane przez Pyxis
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie przy nominalnej mocy masz 300% sprawnosci. :D

 

Masz prawdopodobnie "zrypany" uklad pomiarowy kolego.

 

Prawdopodobnie nie masz zielonego pojęcia o użytkowaniu kotła na ekogroszek.

 

Poza ciepłomierzem mam także wagę i widzę jakie mam zużycie węgla przy podobnych temperaturach wewn i zewn, więc teorię o zrypanym układzie pomiarowym możesz sobie odpuścić.

 

Pewnie cię to zdziwi, ale przy pewnym rodzaju węgla wyższą sprawność uzyskałem przy mniejszej mocy niż przy większej - od razu wyjaśnienie, żebyś teorii snuć nie musiał - przy tej większej nie dało się go bez spieków spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka "dzura"? Co Ty surgi bredzisz. Musialem nawietrzaki w oknach powstawiac. Tobie sie wydaje, ze jak tos nie oblepi chalupy 20cm styro to ma dziury? :)

Kontrole mam , bo jak powietrza do domu nie wpuszcze, to ono z niego nie wyleci zadna sila. Jesli masz 60% wilgotnosci u siebie, to znaczy, ze zyjesz w swoim wlasnym "smrodku". Inaczej tego nie osiagniesz. :)

 

Jak to nie osiągnie - może ma adiabatyczny nawilżacz przemysłowy - przy takim nawet 90% dałoby radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze ja teraz mam RH tez w okolicy 43-45%. Te 35% to mam jak mrozik na zewnatrz.

 

PS.

Mam w domu w sumie 12 kanalow WG + okapowy. Z tego 10 w czesci mieszkalnej. Na okres zimowy kryzuje je. W roznych pomieszczeniach do roznego przekroju. W pierwszym sezonie ustalilem to sobie korygujac kilkukrotnie powierzchnie zostawionych otworow. Tylko w lazienkach nie sa kryzowane. Dodatkowo nawietrzaki i mocniejsze lub slabsze rozszczelnienie okien (np w sypialniach) zalatwia sprawe. Nawietrzaki zapewniaj staly minimalny doplyw powietrza zewnetrznego nawet jak zamkniesz okna calkowicie. Tak byc musi.

 

super system najpierw wyścig kto ma "lepsze" okna a potem dziura w super energooszczędnej stolarce i nawietrzak potem trochę korekt ustawień i działa (niby) a jak czasem wsteczny ciąg to inhalacja syfem z 12 kanałów WG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze ja teraz mam RH tez w okolicy 43-45%. Te 35% to mam jak mrozik na zewnatrz.

 

PS.

Mam w domu w sumie 12 kanalow WG + okapowy. Z tego 10 w czesci mieszkalnej. Na okres zimowy kryzuje je. W roznych pomieszczeniach do roznego przekroju. W pierwszym sezonie ustalilem to sobie korygujac kilkukrotnie powierzchnie zostawionych otworow. .....

 

I granicą kryzowania kanałów i dziurawienia okien jest smród czy oczekiwana wilgotność o której piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super system najpierw wyścig kto ma "lepsze" okna a potem dziura w super energooszczędnej stolarce i nawietrzak potem trochę korekt ustawień i działa (niby) a jak czasem wsteczny ciąg to inhalacja syfem z 12 kanałów WG

 

Ja w wyscigach do okien nie startowalem. Moje kosztowaly grosze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...