Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nie chcę od razu kleić desek, czy tak można?


misiakulka

Recommended Posts

wiele słyszałam o rozsychających się deskach, zbyt wilgotnych wylewkach itd itp. chciałabym mieć w domu deski, olejowane, docelowo przyklejone do podłoża. czy mogę je ułożyć bez klejenia, a przełożyć i przykleić jak się zaadoptują do "środowiska domowego", np po roku? jeśli to pomysł od czapy to proszę napiszcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "stara szkoła" w temacie układania podłóg drewnianych, przy obecnych wymogach jakościowych nie mająca zastosowania. Krótko mówiąc: posadzka powinna być mocna i sucha, deski wysuszone i odprężone po suszeniu. Deski należy solidnie przykleić, po czym dać im możliwość dostosowania się do mikroklimatu pomieszczenia, następnie wyszlifować i polakierować czy olejować. Deski nieprzytwierdzone mają swobodę odkształceń, co uniemożliwi w przyszłości ich dokładne złożenie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram trzeba kleić od razu ale niech to robi profesjonalna firma. W zeszłym roku miałem przypadek, że panowie robili remont to i deski pokleili. Piękne dębowe dech na wilgotnym podłożu i kleju marki Tytan z marketu. Deski są drogie i zgadnijcie co może klient, który wydał kupę kasy zrobić takiemu panu Kaziowi co to jest fachowiec od wszystkiego, firmy nie ma, umów nie podpisuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, będą klejone

dodam swoje 5 groszy. Zwrócić uwagę na pomiar wilgotności podłoża. Koniecznie metodą CM z samego dołu a wartość pomiaru nie powinna być niższa niż 1,0-1,3CM-%. Wszystkie inne przyrządu oprócz DNS 812 nie wchodzą w rachubę. Zużycie kleju od 1,5-2,0kg/m2. Z podłoża musi być usunieta twardziel inni nazywają to "mleczkiem cementowym".

Jeżeli możesz podaj dokładną nazwę cementu jaki był użyty na podkład cementowy (wylewka) a powiem ci jaką powinna mieć (wylewka) wilgotność maksymalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki badań przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Techniki Podłogowej jednoznacznie odrzucają przydatność pomiarów CM /karbidowych/, szczególnie przy cementach z dodatkami gdzie nawet wynik poniżej 1% nie pozwala na "spokojny' montaż podłóg z drewna. Podobnie z pomiarami wskażnikami elektrycznymi gdzie rozpiętość wyników sięga kilku procent. Również pomiar wagosuszarkowy wykonany zgodnie z dotychczasową normą, nie ma nic wspólnego z praktyką parkieciarską.

Pomiar przyrządem DNS 812 daje precyzyjny wynik przy fachowej obsłudze i znajomości jakości betonu i rodzaju użytego cementu.

Praktycznym i pewnym pomiarem jest odpowiednio wykonany pomiar grawimetryczny, gdzie po skorelowaniu z chłonnością betonu i rodzajem okładziny podłogowej mamy pewność działania.

Właściwy pomiar i ocena wilgotności posadzki jest podstawą do podjęcia prac podłogowych. Aby mieć pewność działania tego typu pomiary należy zlecić profesjonalnej firmie posiadającej odpowiedni sprzęt, który pozwoli na dokładne pomiary i ich techniczny opis. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po ludzku?

po ludzku wyglada to tak. Masz wylewkę cementową wykonaną z cementu portlandzkiego wieloskładnikowego o nazwie np. CEM II B-M 32,5R. Zawarosć popiołów i żużli drobnomielonych w tym cemencie dla osiagniecia dodatkowych zysków wynosi więcej niż dopuszcza norma (35%). W związku z powyższym zamiast cementu masz minimum 35% badziewia, który ma wpływ na schniecie i osiagnięcie tak zwanej wilgoci równoważnej. Czyli takiej jaka być powinna w typowym klimacie w mieszkaniu 20C i 45-60% wilgotnosci wzglednej. Panowie parkieciarze zostali nauczeni, że wilgotnośc wylewki np. 5cm bedzie prawidłowa po 5 tygodniach. Kompletna bzdura, wielu znich jednak układa parkiety. Ja następnie jako rzeczoznawca wchodzę na wysadzony parkiet. Jezeli podasz kiedy wylewka została wykonana i z jakiego cementu to jestem w stanie podać czas jej schniecia i maksymalną dopuszczalną wilgotność. Następna sprawa to sama jakość wylewki. Ale to później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga klejona do posadzki daje wyższy komfort w użytkowaniu / akustyka /, ponadto jest stabilniejsza i można ją w przyszłości dokładniej wycyklinować. W przypadku proponowanej przez DLH litej deski Elegance Gombeira jednoznacznie zalecam klejenie do podłoża. Jako podłogi pływające sprawdzają się deski z zamkami uniemożliwiającymi rozsuwanie poszczególnych elementów - dotyczy to desek klejonych warstwowo. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczne deski podłogowe z litego drewna posiadają złącze wpust-wypust i przeznaczone są do montażu trwałego /klejenie do posadzki lub przytwierdzanie do legarów gwożdziami lub wkrętami/. Tego typu desek nie powinno się montować bez przytwierdzenia czyli jako podłogi pływającej ze względu na dużą swobodę w naturalnych zachowaniach drewna.

Deski warstwowe posiadające złącze lub zamek "click'' w zasadzie przeznaczone są do montażu jako podłoga pływająca, jednak nie ma przeciwwskazań, a w niektórych przypadkach są zalecenia do przyklejania ich do podłoża.

Warstwowy układ sklejonych elementów ogranicza kurczliwość drewna, natomiast złącze - zamek "click'' łączy wzajemnie poszczególne elementy podłogi, uniemożliwiając ich rozszczelnianie.

Technika klejenia podłóg warstwowych ze złączem "click" jest trudniejsza w wykonaniu a podłoga w całości jest droższa od podłogi pływającej. Zaletą tego typu podłóg klejonych do podłoża jest lepsza akustyka, możliwość dokładniejszego wykonania póżniejszej renowacji podłogi oraz mniejszy- korzystniejszy opór cieplny przy podłogach ogrzewanych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...