Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego


wampir_wawelski

Recommended Posts

Z uwagi, ze jest to mój pierwszy post, zatem witam wszystkich.

 

w jaki sposób można dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu gospodarczego na mieszkalny? jakie są do tego wymagania? czy np jeżeli mam dom na działce siedliskowej - nie ma działki budowlanej, w tym np jeden budynek gospodarczy i jeden mieszkalny, to czy mogę zamienić sobie wzajemnie ich sposoby użytkowania?

Prosiłbym o pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Flawia

witaj

Tak ogólnie odpowiadając, to można zamienić sposoby użytkowania między domem a budynkiem gospodarczym, ciekawy pomysł, ciekawe czy ktoś miał kiedykolwiek taką potrzebę :-)

Masz jakiś budynek i chcesz w nim wprowadzić inną funkcję niż była. Występujesz o wypis i wyrys z Planu Miejscowego, a jak go nie ma, to o decyzję o warunkach zabudowy,przy tym drugim trzeba podać, co się chce nowego. Z wypisu wyczytasz jakie funkcje są dopuszczalne i trzeba którąś z nich wybrać,wtedy zmiana sposobu użytkowania będzie zgodna z aktem prawa miejscowego, bo musi. W przypadku decyzji o warunkach zabudowy, ktoś po prostu musi się zgodzić na taką funkcję jaka jest Ci potrzebna, taka zgoda jest uzależniona od funkcji domów bok, ale jest wiele wyroków na to, że funkcja nie musi być identyczna jak obok, tylko niech nie koliduje z funkcją obok. Jeśli problem dotyczy dwóch budynków w szczerym polu i w trakcie wydawania decyzji o warunkach zabudowy, okazałoby się, że nie są spełnione wymogi do wydania decyzji w zakresie np braku zabudowanej sąsiedniej działki, to sprawdzasz jaka jest średnia wielkość gospodarstwa rolnego w gminie na ten rok i jeśli brakuje Ci trochę ziemi do tej wielkości, to wystarczy że od kogoś wydzierżawisz brakujący grunt, nie musi do Ciebie przylegać a następnie wójt wyda ci zaświadczenie o wielkości prowadzonego gospodarstwa, uwzględniające oczywiście wydzierżawiony grunt. w przypadku dzierżawy to niech już wójt rozstrzyga,czy ma to być akt notarialny czy wpis w księgę wieczystą czy tylko jakaś umowa...

Gdy spełniasz wymóg wielkości gospodarstwa to przy projekcie decyzji o warunkach zabudowy nie robi się analizy funkcji działek sąsiednich, nie musisz mieć wyglądu czy funkcji takiej jak u innych.

potem pozostaje zrobić projekt zmiany sposobu użytkowania, który pójdzie albo na zgłoszenie albo na pozwolenie na budowę, to zależy od zakresu robót budowlanych potrzebnych do zmiany funkcji..

Edytowane przez Flawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...