Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ojej, dużo nas wokół Wrocławia :)

My startujemy w Biestrzykowie, od południa, za Wojszycami, dokładnie 2 km od Wrocławia ;)

 

Trzymam za Was kciuki w wykańczaniu - oczywiście domu, a nie siebie:)))

 

My teraz zaczynamy projektować wnętrze domu. Pozwolenie mamy od grudnia. No i również wprowadziliśmy zmiany typu: powiększenie garażu, dodatkowe wielkie okno, inaczej zrobiliśmy wyjście na taras i z innej strony jest taras. Góra to poza pokoikiem z garderobą, całkowicie jest zmieniona.

Ale czy dobrze to wyjdzie i praktycznie? To się okaże... Z tyłu domu chcemy jeszcze wybudować basen :)

Edytowane przez bianatella
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich, którzy budują Aleksandrę. Od samego początku śledzę to forum i jestem pod ogromnym wrażeniem waszych już zrealizowanych projektów. Nie ukrywam, że w decyzji o zakupie działki budowlanej i budowie na niej Aleksandry w dużej mierze pomogło mi to forum i fotki waszych domów, które robią ogromne wrażenie. Po prostu zaraziłem się tematem i zamierzam postawić to cudo. Cieszę się, że temat na forum jest wciąż żywy, bo wasze porady mogą być bezcenne.

Na chwilę obecną moja Aleksandra wygląda tak:….. Czyli mniej niż zero , ale od czego trzeba zacząć….

http://img248.imageshack.us/img248/8963/20130217155407.jpg

 

Będziemy budować w Rawiczu więc całkiem blisko Wrocławia gdzie wysyp tego projektu jest spory.

 

Dla ciekawostki… Zauważyłem w okolicach Poznania też fajny projekt tylko o wiele większy. :

http://img849.imageshack.us/img849/7239/dsc0102id.jpg

Pozdrawiam wszystkich.!!!!

20130217155407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak jak wszyscy buduję projekt aleksandra. Fundamenty mam już skończone i niedługo zabieramy się za mury. Śledzę forum od początku i jeśli dobrze pamiętam nie spotkałem się z informacją co do wymiaru okien, a wiem że przy wykonaniu okien tak jak w projekcie pojawia się problem z możliwością ich otwierania. Przy tym wymiarze pozostaje bowiem jedynie możliwość ich uchlania. Zmiana na mniejsze może jednak przynieść niekorzystną zmianę proporcji budynku a zarazem jego charakteru. Z tego co wiem maksymalny wymiar okien otwieranych, a nie tylko uchylnych to 1,5 m. W projekcie zaś mamy okna o wymiarze 1,95. Jest to okno w gabinecie, łazience, kuchnia i pokoje u góry. Zastanawiam się wspólnie z żoną jak ten problem rozwiązać. Korzystnym wydaje nam się wykorzystać maksymalny rozmiar okna otwieranego czyli 1,5 m i zostawić otwory na takie okna. Z oczywistych względów dla estetyki projektu nie chcemy okien dzielić. Mam pytanie do osób budujących jakie wymiary okien zastosowaliście. W szczególności interesują mnie okna kolegi wiaq bowiem widzę że jako jeden z niewielu zdecydowałeś się na nie dzielenie okien narożnych. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jakie są koszty dostawek do drzwi wejściowych, bowiem również tu rozważamy różne opcje i nie wiemy jaki otwór zostawić. Pozdrawiam wszystkich budujących i życzę dalszych sukcesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do duzych powierzchni okien... nam wczoraj pekla jedna z szyb (2x2,3m), na razie jedna z 3, zglosilismy na razie do firmy montujacej... na razie ponoc z nimi gadali i powiedzili ze moga taka szybe wymienic po 'dogadaniu sie' za 600 zl zamiast 1000... ja sie pytam, ale jak to mam placic?! Przeciez okno nie z mojej winy peklo! W odpowiedzi uslyszalem, ze oknoplast tlumaczy sie czesto tym, ze szyba pekla w wyniku roznicy temperatur... ja pitole, a od czego ona jest??!! No przeciez od tego, zeby izolowac dom... rowniez przy duzych roznicach temperatur! To co... jak bedzie -25 stopni to od razu moge usiasc w puchowce na krzeselku i zaczac grzac koza w domu, bo zaraz wszystkie szyby popekaja?? Masakra... Sorki, musialem gdzies o tym napisac - wyzalic sie, bo takiej glupoty to jeszcze nie slyszalem... W kazdym razie, poprosilem o oficjalne stanowisko Oknoplastu, a nie na gebe... zobaczymy co z tego wyjdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....W szczególności interesują mnie okna kolegi wiaq bowiem widzę że jako jeden z niewielu zdecydowałeś się na nie dzielenie okien narożnych. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jakie są koszty dostawek do drzwi wejściowych, bowiem również tu rozważamy różne opcje i nie wiemy jaki otwór zostawić. Pozdrawiam wszystkich budujących i życzę dalszych sukcesów.

 

Witaj, temat okien był wiele razy poruszany na forum. Zgadzam sie, ze dzielenie okien ...no nieco "psuje" lekkość , nowoczesność i zaburza wyraźny charakter i kierunek poziomego związku jaki wyznacza bryła, elementy elewacji i właśnie okna. My wybraliśmy coś pośrodku. Podzielilismy okna w kuchni i w pokoju na górze ale od strony bocznej. Dzięki temu od frontu budynku zachowalismy cały charakter. Zgadzało sie to także z oczekiwana funkcjonalnością tychże okien. W kuchni okno narozne nigdy nie będzie otwierane na osciez bo oznaczałoby to wielka rozrube w samej kuchni. Okno siegneloby to jej samego środka więc czemu ma to służyć. Okno od frontu jest uchylne, można je także całe położyć w celu umycia. Okno z boku zostało podzielone w stosunku 2/3 + 1/3. Część 2/3 jest uchylna a cześć 1/3 normalnie otwierana jeśli jednak będzie taka potrzeba lub kaprys. Nawet ta cześć 1/3 jest dosyć spora i po otwarciu naprawdę spokojnie wystarczy. Na górze sytuacja jest taka sama. Co do wymiarów to zwiekszylismy wysokość okna w kuchni o 15 cm. Roleta poszła na mur. W projekcie okno w kuchni-naszym zdaniem było za niskie względem całej reszty.powodzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że o oknach pisano wiele. Mało było jednak informacji na temat wymiarów okien. Rzeczywiście w Waszym projekcie zachowano kompromis. Problem z dużym oknem i jego otwieraniem pojawia się w zasadzie tylko u góry, bo na dole zawsze można umyć je z zewnątrz. U góry to niestety nie możliwe. I przy tak dużym rozmiarze 1,95 m nie da się go normalnie otworzyć i umyć, a przy opcji uchylania pojawia się ponownie problem z myciem, zwłaszcza gdy robi to jedna osoba. Generalnie dla mnie problem otwierania i uchylania w zasadzie nie istnieje, aczkolwiek pojawia się problem mycia zwłaszcza przez moją żonę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do duzych powierzchni okien... nam wczoraj pekla jedna z szyb (2x2,3m), na razie jedna z 3, zglosilismy na razie do firmy montujacej... na razie ponoc z nimi gadali i powiedzili ze moga taka szybe wymienic po 'dogadaniu sie' za 600 zl zamiast 1000... ja sie pytam, ale jak to mam placic?! Przeciez okno nie z mojej winy peklo! W odpowiedzi uslyszalem, ze oknoplast tlumaczy sie czesto tym, ze szyba pekla w wyniku roznicy temperatur... ja pitole, a od czego ona jest??!! No przeciez od tego, zeby izolowac dom... rowniez przy duzych roznicach temperatur! To co... jak bedzie -25 stopni to od razu moge usiasc w puchowce na krzeselku i zaczac grzac koza w domu, bo zaraz wszystkie szyby popekaja?? Masakra... Sorki, musialem gdzies o tym napisac - wyzalic sie, bo takiej glupoty to jeszcze nie slyszalem... W kazdym razie, poprosilem o oficjalne stanowisko Oknoplastu, a nie na gebe... zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Pooley to Ty pisałeś kiedyś, że słyszysz jak Ci pracują okna.. Że szyby "skrzypią". Kurcze cały czas myśle nad tymi oknami.. Może profile aluminiowe a nie pcv.. Są mocniejsze, bardziej wytrzymałe a powierchnia jest naprawdę spora więc..

 

Temat długi i wciągający ale muszę się nad nim poważnie zastanowić, bo jeśli za każdą szybę pękniętą od niskiej temperatury trzeba będzie 1000 zabulić to wyjdzie na to ze lepiej bylo dolozyc i kupic aluminium..

 

Moze ktoś montował aluminium w Oli bo nie pamiętam.. moze niech sie wypowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooley to Ty pisałeś kiedyś, że słyszysz jak Ci pracują okna.. Że szyby "skrzypią"...

 

No wiesz, to sa duze powierzchnie, musza pracowac, zarowno ramy jak i szklo - nagrzewa sie to wszystko a pozniej chlodzi, fizyki nie przeskoczysz. Co do aluminiowych okien, to sie zastanawiam czy nie byloby jeszcze gorzej, bo jednak PCV to pozwala troche temu wszystkiemu pracowac, aluminium jest sztywniejsze, przy ewentualnej pracy elementow z powodu ich zmian temperatury moze byc mniej miejsca na ich zmiane rozmiaru. Tak wiec pozostaje pytanie, czy stolarka aluminiowa wplynie pozytywnie na wytrzymalosc calosci, czy bedzie bardziej podatne na pekania itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooley to Ty pisałeś kiedyś, że słyszysz jak Ci pracują okna.. Że szyby "skrzypią". Kurcze cały czas myśle nad tymi oknami.. Może profile aluminiowe a nie pcv.. Są mocniejsze, bardziej wytrzymałe a powierchnia jest naprawdę spora więc..

 

Temat długi i wciągający ale muszę się nad nim poważnie zastanowić, bo jeśli za każdą szybę pękniętą od niskiej temperatury trzeba będzie 1000 zabulić to wyjdzie na to ze lepiej bylo dolozyc i kupic aluminium..

 

Moze ktoś montował aluminium w Oli bo nie pamiętam.. moze niech sie wypowie...

 

Nie jestem specjalistą od stolarki, jednak tak jak Pooley napisał, owszem aluminium jest sztywniejsze i nie potrzebuje takich masywnych przekrojów profilowych jak inne materiały (PCV, drewno) jednak rozszerzalność cieplna jest zdecydowanie większa co za tym idzie firma wykonująca montaż musi być bardzo doświadczona (w mojej ocenie bardziej niż to jest przy PCV) żeby nie popełnić błędów skutkujących np. pękaniem. Dodatkowo z tego co się orientuję to aluminium jest systemem zimniejszym i to też trzeba wziąć pod uwagę.

 

Wracając do pękających szyb, oczywiście ze różnica temperatur wpływa negatywnie na szkło (i może „skatalizować” pękanie) ale pytanie na co różnica temperatur nie wpływa negatywnie...? Odrzucenie reklamacji z tego powodu dla mnie jest co najmniej niepoważne, bez oględzin na miejscu przedmiotu sporu. Pololey jeśli mogę coś zasugerować, po pierwsze ściągnij na miejsce producenta szyb zespolonych + oknoplast. Po drugiej należy zdjąć listwy maskujące i sprawdzić ilość podkładek (wszystko musi być zgodne w wytycznymi producenta stolarki) i sposób ich ułożenia (czy np. szyba zespolona opiera się wszystkimi szybami składowymi na takowej podkładce). Należy sprawdzić krawędzie szkieł czy nie są np. powyszczerbiane. Inne przyczyny mogą powodować pękanie to:

- nierówno zespole formatki składowe (czyli np. zespolenie opiera się na jednej szybie);

- brak równoległości krawędzi (szyba nie jest kwadratem a np. rombem czy trapezem);

- przekroczona normatywna grubość pakietu;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie Plastics zrobił to za darmo..

 

Wiaq, czy mógłbyś zdradzić jaki koszt był samej robocizny położenia tych płyt? Bo ja dostałam jedną wycenę na 530zł netto za metr - na gotowo z materiałem całym. Odliczając płyty, kleje, wełnę oraz stelaże wychodzi, że koszt położenia to ok. 250zł/m2. Jak dla mnie trochę sporo, ale wolałabym porównać.

 

Ps. My mamy okna aluminiowe, od sierpnia, ale jeszcze się nie wprowadziliśmy i do tej pory wszystkie całe :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiaq, czy mógłbyś zdradzić jaki koszt był samej robocizny położenia tych płyt? Bo ja dostałam jedną wycenę na 530zł netto za metr - na gotowo z materiałem całym. Odliczając płyty, kleje, wełnę oraz stelaże wychodzi, że koszt położenia to ok. 250zł/m2. Jak dla mnie trochę sporo, ale wolałabym porównać.

 

Ps. My mamy okna aluminiowe, od sierpnia, ale jeszcze się nie wprowadziliśmy i do tej pory wszystkie całe :-)

 

z tego co pamiętam to chyba 100 zł/m2, miałem to łączone z innymi pracami ale coś koło tego było. choć wiem że jak szukałem to firmy za 250 tez się znajdowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wszystkich, którzy wybudowali, budują, kupili, chcą kupić Aleksandre:) Jesteśmy z małej miejscowości Szprotawa w woj. lubuskim. Byliśmy zdecydowani na inny projekt, który żona już miała w głowie urządzony jednak po obejrzeniu Aleksandry odrazu się "zakochaliśmy". Jesteśmy jak narazie na etapie zakupu projektu jednakże po prześledzeniu forum wyczytaliśmy, iż jest dużo wybudowanych, budowanych Aleksandrii w okolicach Wrocławia i ogromna prośba czy jest szansa na obejrzenie od środka Aleksandry. Projekt projektem ale tak jak wielu woli zobaczyć. To byłby nasz pierwszy dom stąd też brak wyobrażenia. Z góry dziękujęmy za pomoc. Prosimy o kontakt przychylnych forumowiczów priv lub meila:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Aleksandrowicze,

 

Zapewne pojawilo sie juz to pytanie, ale mam problem z odnalezieniem bardziej szczegolowej odpowiedzi. Mianowicie, czy ktos z Was pozbywal sie slupow w sypialni na pietrze (sypialnia z garderoba i lazienka w Modern B)? Jesli tak, to czy moglbym prosic o informacje w jaki sposob udalo Wam sie to zrealizowac, tzn przy jakich zmianach i kosztach?

 

Dodatkowo, jakie decyzje zostaly u Was podjete odnosnie rolet zewnetrznych i co zawazylo? Jesli zdecydowaliscie sie na montaz, to jaka technike/sposob montazu wybraliscie?

 

Z gory bardzo serdecznie dziekuje za pomoc i wszelkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz się pozbyć słupów, wykonaj dach w konstrukcji wiązarów z sufitem podwieszanym do konstrukcji dachu. Nie tylko pozbędziesz się wszystkich słupów, ale też większości dodatkowych podciągów ukrytych w grubości stropu, a także jednego słupa i stopy fundamentowej w kotłowni. My mamy zrobiliśmy, mamy już wycenę na samą konstrukcje dachu i jest to około 20 tyś. z montażem, bez montażu 13 tys. W tym masz gwarancję na dach, drewno suszone komorowo do określonej wilgotności bodajże 12%, czterostronnie strugane, impregnowane środkiem przeciwko owadom oraz zwiększającym klasę niepalności. Wychodzi trochę drożej ale zyski są nie współmierne, poza tym można zaoszczędzić na kosztach dodatkowego zbrojenia i betonu w stopie fundamentowej i słupie na parterze oraz podciągach w stropie. Do tego oczywiście trzeba jeszcze doliczyć koszty dachówki, opierzeń itp. Bo to jest tylko koszt konstrukcji dachu, aczkolwiek w cenę wliczony jest transport z łodzi do pieszyc oraz wynajęcie dzwigu. Montaż to zaledwie 2 dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z Was, budujacych Aleksandre, rozwazal skorzystanie z doplaty do kredytu dla domow energooszczednych? Pojawily sie wytyczne na stronach nfosigw i calkiem ciekawy poradnik: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/podrecznik-dobrych-praktyk/

Na stronie 41 mozna tam znalesc zapis o mostkach cieplnych elewacji drewnianych. Moze ktos z Was rozwiazal juz problem policzenia strat na elewacji z plyt HPL? Jakiego rzedu sa to wartosci i czy nie zdyskwalifikuja tego projektu (energooszczednego, jak podaje projektant) z punktu widzenia owych doplat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bydgoszczaninie, jeżeli chodzi o rolety, to zrezygnowałąm z rolet w całym domu. Wcześniej juz tutaj pisaliśmy, że te zwykłe nie chronią ostatecznie przed włamywaczem, zaś zamykanie rolet przy każdym wyjeździe jest tez swoistym sygnałem, że nas nie ma. Jest wiele argumentów za i przeciw. Ja zrobiłam na wszystkich oknach od południa (są to jednoczesnie wszystkie duże przeszklenia na dole) jedynie jako ochronę przed słońcem latem oraz chłodem, mrozem i wiatrem zimą. No i osłaniają nas wieczorami przed zaglądaniem do domu. Miałam w tym celu podnoszone nadproża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...