Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam prośbę, mogłby się ktoś podzielić projektem wentylacji mechanicznej? Licze na dobre rady, jakich bledow nie popelnić.

Kończę elektrykę i czas zająć się i wentylacją.

 

Sam robisz taki projekt? Wg. mnie to nie jest takie proste jak tzw. "patyk od kaszanki". Trzeba podejść indywidualnie do każdego pomieszczenia, policzyć ilości nawiewu i wywiewu co sie przekłada na rodzaj i przekroje kanałów, ich długości, rozprężenia itp. Też myślałem że zrobi mi to "pan Henio" ale na szczęście w pore się opamiętałem.

 

Masz już za sobą jeden błąd, że zrobiłeś elektrykę przed wentylacją, niewielki, ale być może coś tam z elektryki będzie trzeba przerobić.

 

Moja rada jest taka, żebyś zlecił to dobrej firmie, zrobią projekt, zrobią instalację, dadzą dokumentację i gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę, mogłby się ktoś podzielić projektem wentylacji mechanicznej?

 

Co do wentylacji, u nas wyglada to tak:

https://www.dropbox.com/s/vm14buhyaqs6v9e/wentylacja%20222%20kopia.jpg

Niebieski - nadmuch, czewienie - wyciag

Zmienil sie tylko glowny ciag w pionie, jest teraz w kotlowni a nie w lazience jak na rysunku.

juz nie pamietam jakiej srednicy jest glowny ciag, chyba 250mm, potem co odejscie/dwa robi sie ciensze - koncowki 125mm. U nas nadmuch na parterze jest w suficie - kanaly sa poprowadzone po podlodze na pietrze i zrobione sa przepusty, jak to wyglada mniej wiecej na pietrze widac tutaj:

https://plus.google.com/u/0/photos/110808850150528023558/albums/5597615378192921681/5667857143208124306?pid=5667857143208124306&oid=110808850150528023558

Co do umiejscowienia centrali, wg mnie, jezeli nie masz wylewanego sufitu to nie ma co jej pchac na poddasze, ze wzgledu na halas (u nas jest bartosz Vena Compact - wisi w garazu jak na rysunku), przy 40% mocy jeszcze jest ok, 60% znosnie, ale przy 80% to juz sie szum robi, jak jest cicho to i z wyciagow slychac na dole jak pracuje wentylacja, a to juz za tlumikami jest. Bo wszystko jest super, dopóki nie nastapi idealna cisza... ;)

Z czasem bedziemy tez myslec zeby zastosowac chlodzenie powietrza za pomoca dolnego zrodla z pompy ciepla, duzego spadku nie uzyskamy, ale zawsze cos, bo w ostatnie lato w domu bylo niemilosiernie goraco ;) Na GWC nie mielismy juz kasy, a niedlugo bedzie szkoda rozkopywac ogrod - ale moze jeszcze nas zycie zmusi. W kazdym razie jezeli jest taka mozliwosc, polecam GWC - w zime mniejsze spadki temperatur na nawiewie, w lato chlodniej.

Edytowane przez pooley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam na spiro, flex tylko na koncowkach na poddaszu. I uwazam ze to dobre rozwiazanie, po pierwsze nie raz juz cos tam musialem grzebac na poddaszu i przeciskac sie nad rurami - na spiro sie opre bez obaw, na flex - nie, poza tym, przyszla zima i niestety gryzonie sie pojawily na poddaszu, niby niewiele ale zawsze sa i do flex-a moga sie dobierac (moze byc problem jak wejda w kanaly), tak wiec zawsze mniejsze troche ryzyko ;)

Co do szumu, u mnie nie ma na pietrze czy parterze przy 80% nic nie slychac, natomiast na dole w lazience i kotlowni szum jest - ale są to anemostaty bardzo blisko centrali, widze tylko ze Ty masz mniejsze przekroje kanalow i troszke bym sie obawial predkosci przeplywu = generowanie szumu, ale trzymam kciuki zeby bylo ok :) Poza tym tak wysokiej wymiany chyba nie ma co stosowac, u nas centrala chodzi na 40-60% i wydaje sie ok. Z czasem kupie termometr z badaniem jakosci powietrza, to bede mogl cos wiecej powiedziec.

Edytowane przez pooley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Przyłączam się do pytania gr8 w sprawie styropianu na podłogę - jaki materiał o jakich parametrach dawaliście na parterze? Grubość to mam określoną w projekcie na 15 cm ale bardziej mi chodzi o rodzaj. Dajcie proszę jakieś info kto może w tym temacie.

PS.

Pooley, dzięki za odpowiedź na priv - myślałem, że masz jakieś aktualniejsze zdjęcia elewacji ale spoko, jakoś to ogarniemy:-) A okna już wprawione więc odwrotu od koloru nie ma:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli ktoś może przysłać mi na priva wykonawcę i szacunkowy koszt rekuperacji do Oli (najlepiej w postaci oferty, gdzie jest specyfikacja techniczna), to będę mu bardzo wdzięczny. Z racji odległości preferowane są firmy z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i łódzkiego. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli ktoś może przysłać mi na priva wykonawcę i szacunkowy koszt rekuperacji do Oli (najlepiej w postaci oferty, gdzie jest specyfikacja techniczna), to będę mu bardzo wdzięczny. Z racji odległości preferowane są firmy z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i łódzkiego. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

bez maila bedzie ciezko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooley mam prośbę, czy mógłbyś napisać jakiej firmy i jakiego typu macie drzwi zewnętrzne i czy jesteście z nich zadowoleni. Będziemy wdzięczni za odpowiedź

 

U nas sa drzwi CAL, nie pamietam juz modelu, i z tego co widze chyba juz ne maja go w ofercie. Co do drzwi, to nie wiem czy bym je polecil, raczej nie, moze to odosobniony przypadek, ale w zime klamka sie bardzo ciezko poruszala, drzwi byly regulowane 2-krotnie, a nadal jest tak, ze zeby zamknac drzwi trzeba je uwaznie zamykac (dociagac je odpuszczajac klamke) inaczej sie nie zamykaja. Tak wiec, ja raczej jestem na 'nie' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

jestem pod wrazeniem wymiany informacji jaka tu ma miejsce, naprawde fajna sprawa. My rowniez budujemy Aleksandre Modern, zastanawiamy sie nad roletami w te duze okna. Wiem ze taki watek byl juz poruszany ale nie dosc dokladnie, czy ktos montuje rolety? moze cos polecic? jaki system? czy macie juz jakies wstepne koszty? z gory dzieki za wszelka pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki styropian i jakiej grubości dawaliscie na podloge na gruncie: EPS200, EPS100, EPS80, czy jeszcze inny?

Panie i panowie inwestorzy, napiszcie proszę jaki rodzaj styropianu zastosowaliscie i czy Wam siadła podłoga? Ile siadła? Zaraz będę go musiał zamawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...