Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Wszystkich,

Zastanawiam się nad "pogłębieniem" Aleksandry Modern w wersji B, tak aby salon oraz usytuowana nad nim sypialnia były szersze o co najmniej 1 m. Czy ktokolwiek z Was zrealizował lub chociaż rozważał podobną zmianę oraz może podzielić się doświadczeniami i przemyśleniami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli mamy podobnie, u mnie jest około 3.2 tony na fundamenty, wieńce, slupy i podciągi oraz 1.7 tony na zbrojenie stropu co łącznie daje około 4.9 tony stali. Mam zaprojektowane 18 cm stropu.

Umnie tez poszlo 5 ton.

Strop dalem do przeliczenia i wyszedl 14cm ale z podwojna siatka zbrojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie tez poszlo 5 ton.

Strop dalem do przeliczenia i wyszedl 14cm ale z podwojna siatka zbrojenia.

 

Widzę, że obecnie większość ma podobnie wyniki obliczeń. U nas jest dodatkowo uwzględniony dach pod dachówkę ceramiczną z pełnym deskowaniem.

 

Z twoich postów wynika, że kupowaliście okna z HSem w przyzwoitej cenie - co możesz napisać o ich użytkowaniu?

Nasze wyceny okien zawierają się od 40 do 50 tyś na profilu V82 lub Si82 z dwukomorowym szkleniem. Obustronny kolor antracyt. W tym duży HS (4m) dzielony na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Widzę, że obecnie większość ma podobnie wyniki obliczeń. U nas jest dodatkowo uwzględniony dach pod dachówkę ceramiczną z pełnym deskowaniem.

 

Z twoich postów wynika, że kupowaliście okna z HSem w przyzwoitej cenie - co możesz napisać o ich użytkowaniu?

Nasze wyceny okien zawierają się od 40 do 50 tyś na profilu V82 lub Si82 z dwukomorowym szkleniem. Obustronny kolor antracyt. W tym duży HS (4m) dzielony na pół.

 

 

Ja wziąłem w profilu V92 bo V82 wychodził drożej (!!!). Okna po pół roku opuściły się na zawiasach i wymagały ponownej regulacji ale dalej nic się nie dzieje. Żadne się nie popsuło. HS jeździ, test na szczelność wężem ogrodowym przeszedł. Generalnie jestem zadowolony.

Teraz wolałbym V82 ze względu na węższe ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Ja się zgodzę z uwagami - CENNE , Podobne zmiany przewidziałem.

Minus toalety na dole przy jadalni i kuchni trochę krępujące w razie gości. Zawsze można zaprosić go na górę lub samemu iść :) - Rozwiązanie podłączyć wentylator pod włącznik światłą i sprawa myślę rozwiązana. Włączasz światło wentylator chodzi wyłączasz wentylator wyłączony na górze też tak zrobię.- mam nadzieję, że wystarczy ;)

Polecam zrobić również dodatkowe wentylację ja taką zrobiłem u góry w sypialni.

Polecam zrobić szerszy garaż o 1,5m i wywalić kotłownie za garażem kosztem okna w dolnym pokoju.Kotłownia za garażem ma 8m2. a my zyskujemy świetne pomieszczenie gospodarcze pomiędzy garażem, a wiatrołapem i kotłownia ma swoje miejsce za domem.

Polecam zrobić dodatkowy komin - u mnie są dwa jeden do gazu (kondensat)drugi do eko-groszku w razie W. ;) wiadomo co nam wymyśli kolega za Buga

Polecam lejąc strop nad parterem zalać na kotłownią i częściowo nad garażem zostaje nam tam niezłą półka na rzeczy, które szkoda wyrzucić, a nie ma gdzie położyć lub są potrzebne ran na jakiś czas -dostęp z drabiny i pomimo skosu dużo miejsca.Już tam co nieco powrzucałem. Oczywiście te ściany docieplić Ja garaż planuje zimny więc niezbędne ocieplenie od środka

 

Ja mam okna w garażu 2 szt i 1 szt w kotłowni na ścianie takie 60x 40 tzw fix -nie otwierane w kotłowni z dodatkowym wywietrznikami. Kolor jak reszta ale 2 szybowe są tańsze i dobrze doświetlają garaż i kotłownię.

Nie polecam grzejnika w garażu wszystkich których znam i tak go nie odpalają w zimę. Zawsze można będzie otworzyć drzwi od kotłowni i tam co nieco ciepła do odmrożenia samochodów.

Aha kanał w garażu dla mechaników majsterkowiczów ;) ja mam taki 3m x 1m, jak nie będzie czasu ani ochoty to będzie na ziemniaki :)

 

Jeszcze bardzo ważna rzecz, nad którą się wahałem, a teraz wiem, że to idealne rozwiązanie

-Strop nad pietrem polecam przemyśleć sprawę. Plusy - brak słupów ograniczających ustawienie ścianek. Koszt dodatkowy dozbrojenia podciągów na dole i u góry. no i samego stropu w sumie 15 tyś. no i wiadomo dodatkowa graciarnia. choinki itp. fortepiany :) wyłaz schodami stropowymi chodzenie po stropie bez strachu o sufit i możliwość obmurowania pustaków kominowych komina klinkierem. bez stropu też się da w tym przypadku mniej zachodu. Drugi strop większe bezp. ze względów p.poż i w razie jakiś niespodziewanych atrakcji pogodowych

Oczywiście wyłaz kominiarski koszt 250 -300 zł montaż w cenie dachu doświetlenie poddasza- Bardzo ważne.

Antena Sat lepiej na ścianie koło balkonu, kto w zimę będzie biegał po dachu ???

 

Pomiędzy pokojem i salonem w ścianie nie przy ścianie zrobić komin wtedy automatycznie cofnie nam się kominek i nie będzie wchodził w kierunku salony zyskujemy 40 cm. na szerokości

 

W całym domu planuje podłogówkę i grzejniki w łazienkach. Oczywiście sterowanie przewodowe w pomieszczeniach i holu bez łazienek garderoby i pralni.

Gaz dociągnąć do kotłowni i kuchni pewnie będzie indukcja ale na wszelki się przyda. Chociaż widziałem na Targach bud indukcję na gaz.- taka ciekawostka

W razie braku prądu proponuje podpiąć TYTANY pod główne zasilanie elektryk będzie wiedział co i jak w celu połączenia agregatu i zasilenia urządzeń w domu w razie braku prądu przez dłuższy okres czasu. ( najważniejsze jest sterowanie piecem gazowym i pompami od ogrzewania no i lodówka, oświetenie też pociągnie jak będą ledy)

Okna BRIGMANN 3 szybowe Salon HST 4m w salonie bez progu w jadalni przesuwanka 2,5m i fix 2,5m w kuchni i sypialni u góry okna narożne uchylne ( żonie trzeba będzie pomóc przy myciu u góry ale za to nie mają słupków) reszta dzielone (200x 120 )50/50 z otwieranym słupkiem fajna sprawa, wszystkie chowane zawiasy. Garderoba i pralnia okna 120 x 60 no i 2 balkonowe. SPRAWDZAĆ CZY NIE MA BĄBLI W SZYBACH JAK PRZYJADĄ. Dwie szyby wymienione w HST - DRAMAT !!! Okno za 10 tyś jak u kolegi wyżej.

Brama garażowa 5m segmentowa.

Ocieplenie grafit 20 cm Ściana = >U = 0,17 W/m2K na całej wysokości. Zamiast płyt HPL będą płytki ze styroporu RODEO http://www.rodeo-dr.pl drewnopodobne PLUSY ze względów finansowych no i docieplanie na całej wysokości domu 20 cm.

Garaż od środka 12 cm styropianu na zewnątrz 12 cm

Podłoga 15 cm na piętrze 5 cm styropianu.

 

Na etapie budowy warto pomyśleć o przejściach przez strop - tzw kanałach komunikacyjnych dla przewodów ogrzewania itp.

Jak ktoś myśli o większej ilości pomieszczeń ktoś na forum dorobił piwnicę do OIi. ;)

 

Tyle moich wypocin mam nadzieję, że coś komuś pomoże i nie narobiłem byków.

Jak coś sobie przypomnę dopisze.

 

Pozdrawiam

M

Buduje na terenie Śląska.

Edytowane przez markuson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wyżęj wrócę do tematu jak mi coś na myśl przyjdzie.

 

REKUPERACJA w naszych Olach. Proszę pamiętać, że jest to moje zdanie i wcale nikogo nie chce zniechęcić ani przekonywać.

 

Temat wałkowany jeszcze przed wyborem projektu. Najpierw jak zacząłem czytać o WM super na 100 % decyzja - będziemy zakładać bo to przede wszystkim czyste świeże powietrze, energooszczędność itd.

 

FAKT powietrze jest filtrowane, ale przez filtr z plisowanego medium filtracyjnego hmmm no tak ale co on nam wyłapuje myślę że przede wszystkim pyłki na które niektórzy są uczuleni bo chyba na tym wszystkim alergikom zależy. Ja nie jestem, ani nikt kto będzie mieszkał.

FAKT 2 powietrze jest wymieniane na bieżąco komfort tlenowy. OK

FAKT 3 Oszczędność na ogrzewaniu OK podobno 40% ale to 40% nie całego ogrzewania tylko tego ciepła które wylatuje przez kratki wentylacyjne. Tego nikt nie mówi !!!!!

i to są te PLUSY , ale za jaką cenę ???

Ja otrzymałem oferty na poziomie 22 tyś + gruntowy wymiennik ciepłą taki by pasowało zrobić jeżeli już mówimy o oszczędnościach na ogrzewaniu , czyli jakieś 30 tyś zł

Hmmm dużo nawet bardzo i kiedy to się zwróci do tego obsługa serwisowa raz w roku tak proponuje producent około 300 zł + filtry 2x w roku 100 zl żywotność centrali 10-15 lat

więc przez 15 lat dochodzi nam 6 tyś kosztów.

Więc:

36 tyś / 15 lat = 2,400 zł rocznie => 200 zł miesięcznie.

Oszczędność:

Brak kominów wentylacyjnych maks. 1500 zł

Oszczędność na ogrzewaniu piszą 40% hmmm j/w maks. 1500 zł rocznie plus jakie 1500 zł na oknach i pomniejszonej instalacji C.O. jednorazowo.

 

Suma 36 tyś - 4,5 tys oszczędności = 31,5 / 15 lat = 2,100 zł rocznie nie uwzględniając kosztu ewentualnych awarii i dodatkowego prądu 200 zł rocznie

Jak dla mnie powiewa mi to luksusem za oczyszczane powietrze w zimę bo przecież w lato nie będę siedział przy zamkniętych oknach jak mieszkam blisko lasu z dala od większej aglomeracji i mam temp pow. 20st C na dworze. Przeliczając 200 zł miesięcznie to już jest duża kwota zwłaszcza, że jak ją przeliczymy cyklicznie co miesiąc przez 15 lat.

 

Więc pomimo zachłyśnięciem się WM po długich przemyśleniach, myślę żę warto te pieniądze wydać na inne dobra materialne, które dadzą nam myślę więcej przyjemności. Chociaż przy budowie domu zawszę mało kasy.

 

Pozdrawiam

M

Edytowane przez markuson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

Zastanawiam się nad "pogłębieniem" Aleksandry Modern w wersji B, tak aby salon oraz usytuowana nad nim sypialnia były szersze o co najmniej 1 m. Czy ktokolwiek z Was zrealizował lub chociaż rozważał podobną zmianę oraz może podzielić się doświadczeniami i przemyśleniami.

Pozdrawiam.

 

Tak myślałem o powiększeniu salonu w kierunku ogrodu o 1-,1,5m Nie wpływa to znacznie na konstrukcje. Ogólnie bryła się tylko zmienia i wydłuża kalenica dachu. Pomyśl żeby zrobić w ścianie komin,a nie przy ścianie w salonie wtedy kominek Ci się cofnie o szerokość pustaków i powiększy salon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich forumowiczów.

Dołączam do grona inwestorów zakochanych w Aleksandrze. Dom bardzo mi się podoba. Funkcja, wygląd zewnętrzny. Ale nie obędzie się bez lekkich zmian. Już od dłuższego czasu szukam projektu dla siebie. I jest, prawie idealny. To wszystko o czym piszecie to dla mnie bardzo cenne. Można na prawdę przygotować się do budowy. Ale powiem, że podczas przekopywania tysięcy projektów w necie chyba dokopałem się do nowej, lepszej Aleksandry. Sprawdźcie sami http://www.ajrstudio.pl/projekt-domy-jednorodzinne-ajr21a2garaz-0.html,

Pani Justyna zrobiła chyba coś nowego to projekt AJR 21.

Przeczytałem markuson twojego posta i uważam jednak że temat wentylacji jest do rozważenia. Trzeba by było zapytać kogoś kto już mieszka i korzysta z wentylacji z odzyskiem. Może to jednak się opłaca. Musze się zapytać producentów tych systemów o koszty. Może da sie jeszcze ponegocjować cenę. Temat myśle że jest w dalszym ciągu otwarty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich forumowiczów.

Dołączam do grona inwestorów zakochanych w Aleksandrze. Dom bardzo mi się podoba. Funkcja, wygląd zewnętrzny. Ale nie obędzie się bez lekkich zmian. Już od dłuższego czasu szukam projektu dla siebie. I jest, prawie idealny. To wszystko o czym piszecie to dla mnie bardzo cenne. Można na prawdę przygotować się do budowy. Ale powiem, że podczas przekopywania tysięcy projektów w necie chyba dokopałem się do nowej, lepszej Aleksandry. Sprawdźcie sami http://www.ajrstudio.pl/projekt-domy-jednorodzinne-ajr21a2garaz-0.html,

Pani Justyna zrobiła chyba coś nowego to projekt AJR 21.

Przeczytałem markuson twojego posta i uważam jednak że temat wentylacji jest do rozważenia. Trzeba by było zapytać kogoś kto już mieszka i korzysta z wentylacji z odzyskiem. Może to jednak się opłaca. Musze się zapytać producentów tych systemów o koszty. Może da sie jeszcze ponegocjować cenę. Temat myśle że jest w dalszym ciągu otwarty...

 

Oczywiście ja nie namawiam na rekuperację wyraziłem tylko swoje zdanie. Podczas ostatnich upałów ponad 30 C nie wyobrażam sobie nie otworzyć okien szczególnie dużej suwanki HST.

 

Pzdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam wszystkich forumowiczów.

Dołączam do grona inwestorów zakochanych w Aleksandrze. Dom bardzo mi się podoba. Funkcja, wygląd zewnętrzny. Ale nie obędzie się bez lekkich zmian. Już od dłuższego czasu szukam projektu dla siebie. I jest, prawie idealny. To wszystko o czym piszecie to dla mnie bardzo cenne. Można na prawdę przygotować się do budowy. Ale powiem, że podczas przekopywania tysięcy projektów w necie chyba dokopałem się do nowej, lepszej Aleksandry. Sprawdźcie sami http://www.ajrstudio.pl/projekt-domy-jednorodzinne-ajr21a2garaz-0.html,

Pani Justyna zrobiła chyba coś nowego to projekt AJR 21.

Przeczytałem markuson twojego posta i uważam jednak że temat wentylacji jest do rozważenia. Trzeba by było zapytać kogoś kto już mieszka i korzysta z wentylacji z odzyskiem. Może to jednak się opłaca. Musze się zapytać producentów tych systemów o koszty. Może da sie jeszcze ponegocjować cenę. Temat myśle że jest w dalszym ciągu otwarty...

 

Dziękuję za link do tego projektu AJR , chyba znalazłam swój ideał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Tak jak pisałem wyżęj wrócę do tematu jak mi coś na myśl przyjdzie.

 

REKUPERACJA w naszych Olach. Proszę pamiętać, że jest to moje zdanie i wcale nikogo nie chce zniechęcić ani przekonywać.

 

Temat wałkowany jeszcze przed wyborem projektu. Najpierw jak zacząłem czytać o WM super na 100 % decyzja - będziemy zakładać bo to przede wszystkim czyste świeże powietrze, energooszczędność itd.

 

FAKT powietrze jest filtrowane, ale przez filtr z plisowanego medium filtracyjnego hmmm no tak ale co on nam wyłapuje myślę że przede wszystkim pyłki na które niektórzy są uczuleni bo chyba na tym wszystkim alergikom zależy. Ja nie jestem, ani nikt kto będzie mieszkał.

FAKT 2 powietrze jest wymieniane na bieżąco komfort tlenowy. OK

FAKT 3 Oszczędność na ogrzewaniu OK podobno 40% ale to 40% nie całego ogrzewania tylko tego ciepła które wylatuje przez kratki wentylacyjne. Tego nikt nie mówi !!!!!

i to są te PLUSY , ale za jaką cenę ???

Ja otrzymałem oferty na poziomie 22 tyś + gruntowy wymiennik ciepłą taki by pasowało zrobić jeżeli już mówimy o oszczędnościach na ogrzewaniu , czyli jakieś 30 tyś zł

Hmmm dużo nawet bardzo i kiedy to się zwróci do tego obsługa serwisowa raz w roku tak proponuje producent około 300 zł + filtry 2x w roku 100 zl żywotność centrali 10-15 lat

więc przez 15 lat dochodzi nam 6 tyś kosztów.

Więc:

36 tyś / 15 lat = 2,400 zł rocznie => 200 zł miesięcznie.

Oszczędność:

Brak kominów wentylacyjnych maks. 1500 zł

Oszczędność na ogrzewaniu piszą 40% hmmm j/w maks. 1500 zł rocznie plus jakie 1500 zł na oknach i pomniejszonej instalacji C.O. jednorazowo.

 

Suma 36 tyś - 4,5 tys oszczędności = 31,5 / 15 lat = 2,100 zł rocznie nie uwzględniając kosztu ewentualnych awarii i dodatkowego prądu 200 zł rocznie

Jak dla mnie powiewa mi to luksusem za oczyszczane powietrze w zimę bo przecież w lato nie będę siedział przy zamkniętych oknach jak mieszkam blisko lasu z dala od większej aglomeracji i mam temp pow. 20st C na dworze. Przeliczając 200 zł miesięcznie to już jest duża kwota zwłaszcza, że jak ją przeliczymy cyklicznie co miesiąc przez 15 lat.

 

Więc pomimo zachłyśnięciem się WM po długich przemyśleniach, myślę żę warto te pieniądze wydać na inne dobra materialne, które dadzą nam myślę więcej przyjemności. Chociaż przy budowie domu zawszę mało kasy.

 

Pozdrawiam

M

 

Prawdą jest że oszczędności na reku są iluzoryczne, bo reku potrzebuje prądu, który póki co u nas kosztuje, ale...

 

Ole są bardzo mocno ocieplone - prawie termos. Termos dobrze izoluje wnętrze zarówno od zimna w zimę ale i od gorącego powietrza w lato. Problemem pozostaje jedynie odprowadzanie wilgoci. Przy termosie grawitacja może nie dawać rady i skutkiem będzie wilgoć gromadząca się głównie w ociepleniu stropu, ale wnikająca również w ściany. Wilgoć w ociepleniu czy ścianach to nie tylko koszty straty ciepła, ale również potencjalny grzyb.

Jak ktoś ma wełną ocieplony strop to trzeba pamiętać że wełna nasiąknięta będzie się zbijać (filcować) i już nigdy nie będzie miała takich samych parametrów jak wełna nowa-sucha - można sobie zrobić taki test.

 

REKU nie potrzebuje różnicy ciśnień żeby można było dobrze przewietrzyć dom, a grawitacja niestety potrzebuje, a z tym czasem może być kiepsko i w tedy przewietrzyć się domu nie da :-(

 

Dodatkowo, gdy mamy takie temperatury jak tego lata to wietrząc Ole w dzień w rzeczywistości nagrzewamy stropy, słupy i inne elementy betonowe, których w Oli jest sporo i w efekcie w nocy beton będzie oddawał ciepło - w budynku będzie cieplej niż na zewnątrz (szczególnie na piętrze). Gdy mamy Reku w dzień zamykamy Ole i jest fajnie chłodno (wietrzymy tylko delikatnie) a wieczorem i w nocy, gdy na dworze jest już chłodniej to wietrzymy mocniej. Pieniędzy nie zaoszczędzimy może ale się wyśpimy i będziemy rano mieli więcej energii żeby zarabiać na spłatę kredytów :-)

 

Ja wybrałem Reku właśnie ze względu na ten termos i dodatkowo, że jak nocą śpię przy otwartym oknie to się przeziębiam - nawet w lato. W zimę powietrze z dworu jest wstępnie ogrzane przez Reku (odzyskane ciepło z zużytego powietrza), więc nie ciągnie po nogach. Ja za swoje reku bez GWC dałem 18 tyś (w tym 9 tyś. urządzenie). Oszczędność na redukcji kominów wentylacyjnych to około 1,5-2 tyś. zł (szyb i klinkier na obrobienie).

Pozdrawiam

Sosnowiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ostatnio na forum zapanowała cisza pewnie większość obserwatorów i komentatorów na budowach.

My już w stanie surowym zamkniętym bez drzwi (bo te wstawiamy po tynkach, które się niebawem będą robić).

Na fotkach prezentuję to co nam wyszło z zewnątrz...

 

DSC_0550.jpgDSC_0562.jpgDSC_0581.jpgDSC_0584.jpg

Edytowane przez jacekpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam Wszystkich

Forum śledzę od dłuższego czasu. Nie ukrywam - skarbnica wiedzy.

W tym roku zaczęta budowa, obecnie na ukończeniu SSO.

 

My już po zakończeniu prac nad elewacją - więc pora się pochwalić:)

Teraz zostało już "tylko" wykańczanie wnętrz....

[ATTACH=CONFIG]330809[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]330810[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]330811[/ATTACH]

 

Jest czym. Ładnie. Jak funkcjonuje taras jeśli chodzi o izolację? Wybraliśmy też opcję z tarasem, ale po lekturze całego wątku obawy są ;/

Edytowane przez Macao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Również mieliśmy obawy co do tarasu nad garażem.... Gdy mieliśmy jeszcze SSO, faktycznie zimą nam przeciekał....

Jednak po dokonaniu wszelkich izolacji, pracach wykończeniowych, obróbce blacharskiej jest ok.

Nie warto więc martwić się "na zapas" o taras, bo mimo wszytko on dodaje domkowi uroku:)

 

Macao - zmieniałeś coś w rozkładzie wnętrz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Również mieliśmy obawy co do tarasu nad garażem.... Gdy mieliśmy jeszcze SSO, faktycznie zimą nam przeciekał....

Jednak po dokonaniu wszelkich izolacji, pracach wykończeniowych, obróbce blacharskiej jest ok.

Nie warto więc martwić się "na zapas" o taras, bo mimo wszytko on dodaje domkowi uroku:)

Uff ... jak będę na etapie ocieplania tarasu, będę pytał ;-/

Macao - zmieniałeś coś w rozkładzie wnętrz???

Jedynie poszerzony i wydłużony został garaż oraz kosztem pokoju z tarasem wygospodarowaliśmy małe pomieszczenie gospodarcze (+ małe okno) pomiędzy tym pokojem i łazienką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...