Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamerdz-dziekuje, kolejna przepiekna realizacja Aleksandry. Bardzo podoba mi sie Twoja elewacja, pamietasz moze jaki kolor ma ten jasny tynk? Oraz jakie wymiary ma gzyms? Bardzo ladnie masz tez wykonany daszek nad wejsciem, czym jest pokryty na gorze? Bede wdzieczna za te informacje :)

 

Jasna część domu jest malowany farbą bazową (białą) firmy Torggel, jest to farba silikonowa o ile dobrze pamiętam to ekor 86. Natomiast kolor szary to R20814 też firmy Torggel. Gzyms ma wymiary 12 cm wysokości na 1 cm grubości (jeśli chodzi Ci o pas pod opierzeniem) natomiast sama obróbka blacharska ma 5 cm szerokości a następnie jest załamanie w dół o szerokości 2 cm. Fajnie to wygląda albowiem u góry jest o dwa centymetry mniej styropianu tj. 18 cm grubości na dole jest natomiast 20 cm. Taka różnica fanie się zgrała z szerokością opierzenia (tj. 5 cm). Ponadto okap dachu jest u mnie z uwagi na warunki zabudowy skrócony z 1m do 80 cm, a i tak deszcz nigdy nie zmoczył mi tego opierzenia na styku dwóch kolorów elewacji. Daszek natomiast jest pokryty płytą osb, a na nią jest położona najzwyklejsza blach trapezowa, tylko powlekana. Niestety w dwóch arkuszach ponieważ daszek jest bardzo długi i nie mieli na składzie, aż tak długiej w jednym kawałku, a ekipie wykonującej się spieszyło. Natomiast spokojnie na zamówienie można sobie kupić dowolnej długości arkusz. Niestety nie mam zdjęcia z bliska tego fragmentu elewacji. Ale jeśli jesteś zainteresowana mogę je później zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem tu nowa, bo jesteśmy na etapie wybierania projektu ( mamy dwa- Aleksandra i Boss). Mam pytanko do

 

zamerdz

 

 

Po pierwsze przepiękny dom, a ta łazienka <3

 

Pytanie czy znają już Państwo koszta budowy domu Aleksandra i jaką metodą Państwo budowaliście - zleceniową czy gospodarczą?

 

Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedzi:)

 

Paulina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamerdz dziekuje za dokladna informacje. Twoj kolor elewacji zachecil mnie do wybrania bialego tynku, bylismy juz zdecydowani na caparol, wiec bedzie bialy dol, a gora brazowa jak u maryca :wiggle: Jesli to nie problem, to bede wdzieczna za foto daszku z gory i gzymsu. A podbitke macie z OSB na to styropian, siatka, klej i tynk? Jak z wentylacja tej podbitki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem tu nowa, bo jesteśmy na etapie wybierania projektu ( mamy dwa- Aleksandra i Boss). Mam pytanko do

 

zamerdz

 

 

Po pierwsze przepiękny dom, a ta łazienka <3

 

Pytanie czy znają już Państwo koszta budowy domu Aleksandra i jaką metodą Państwo budowaliście - zleceniową czy gospodarczą?

 

Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedzi:)

 

Paulina

 

Ciężko mówić o kosztach, bo dokładnych wyliczeń nie robiłem. Budowaliśmy metodą gospodarczą, czyli ja i mój ojciec. Dom do łatwych i tanich w budowie nie należy, aczkolwiek jest wart wysiłku bo naprawdę jest funkcjonalny, mieszkałem kiedyś w domu ze skosami i wiem o czym mówię. Pełne piętro to na pewno to czego będą wam zazdrościć wszyscy znajomi. Wracając do tematu kosztów, to to stan surowy z dachem kosztował mnie około 100 tys. z materiałami. Natomiast wszystko robiłem sam, łącznie z położeniem dachówki. Na tym etapie miałem tylko jedną ekipę, która stawiała konstrukcję dachu z wiązarów. Koszt z robocizną około 32 tys. ujęty już w kwocie tych 100 tys. Od tego momentu wziąłem kredyty, 250 tys. - wszystko poszło, plus 125 tys ze sprzedaży mieszkania plus jakieś bieżące wydatki szacuje że około 30-50 tys. Czyli razem około 525 tys. Kwota nie mała, tyle tylko że w moim przypadku dzięki własnej pracy mam dom praktycznie skończony, z ogrodzeniem posesji, wjazdem, wykończeniem wnętrz. Zostały mi jeszcze drobne pierdoły typu lampy w niektórych pomieszczeniach, lustra, może jakieś meble, ale łazienki są skończone, pokoje dzieci też kuchnia również.

Jak wspomniałem wcześniej budowałem sam z ojcem i praktycznie na palcach jednej ręki jestem wstanie wymienić ekipy które u mnie pracowały:

dach konstrukcja plus łaty - 32 tyś.

tynki wewnętrzne - 22 tys.

elewacja - 54 tys.

okna i drzwi wejściowe oraz brama garażowa - 47 tys.

posadzki - 7,6 tys.

pan od wykończeniówki (głównie płytki i szpachlowanie sufitów podwieszanych - konstrukcje i kręceni płyt robiłem sam) - 10 tys.

hydraulik (odbiór tego co zrobiłem sam) - 900 zł

elektryk (jak wyżej) - 500 zł

rekuperacja z wymiennikiem glikolowym 22 tys.

pan do schodów i barierki na balkonie 22 tys.

przyłącze gazowe ( wodne, kanalizacyjne, burzowe i prąd zrobiłem sam) - 1,9 tys.

Z ciekawych rzeczy mogę podać że szukałem firmy do wykonania ogrzewania podłogowego i o dziwo za oferowaną przeze mnie kwotę 35 tyś (robocizna, materiały, piec kondensacyjny) nie było chętnych podjęcia tematu. Nauczyłem się więc sam programu do projektowania podłogówki i zrobiłem ją sam, a zapłaciłem jedynie za pierwsze uruchomienie wspomniane 900 zł.

Z doświadczenia z budowy i z forum mogę powiedzieć że aleksandra to projekt którego boją się ekipy. Natomiast sam projekt jest naprawdę dobrze rozwiązany i opisany konstrukcyjnie, z odrobiną chęci można z niego wszystko wyczytać. Ja jestem z wykształcenia nauczycielem historii ojciec fizyki, więc jak widać po naszym przypadku można. Oglądałem kilka projektów znajomych za dużo większe pieniądze i w projekcie aleksandry detali wykonania poszczególnych elementów jest naprawdę wystarczająco.

 

Jeszcze jedna ważna rzecz, ja zmieniłem konstrukcję dachu na wiązary. Z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze chciałem mieć pewność dobrze wykonanego dachu, a to moim zdaniem z dużym prawdopodobieństwem gwarantuje duża renomowana firma robiąca wiązary, po drugie dzięki temu posunięciu na piętrze miałem pełne 90 metrów kwadratowych otwartej przestrzeni, bez słupów i ścian nośnych którą mogłem dowolnie zaaranżować. Poniżej rzut piętra z układem pomieszczeń. pi&#281;tro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki postaram sie zrobić zdjęcie góry daszku, natomiast podbitka jest robiona standardowo osb, styropian, siatka, klej i tynk ten sam co na elewacji i kolor oczywiście biały jak na dole. Kwestia wentylacji została rozwiązania najprościej z możliwych sposobów, cały dach jest wentylowany przy pomocy szczeliny wentylacyjnej po obwodzi i dachówek wentylacyjnych w szczycie. Pod dachówką na całości jest szczelina wentylacyjna, potem folia wysoce paroprzepuszczalna na którą w obrębie murów jest natryśnięta piana pur. Natomiast w części wystającej jest tylko folia wysoce paroprzepuszczalna na łatach pod spodem wolna przestrzeń i podpitka. Można by to w jakiś inny sposób próbować dodatkowo wentylować, ale nie wiem czy to ma jakiś większy sens, albowiem całość daszku w moim przypadku znajduje się poza ogrzewaną częścią budynku, jest od niej szczelnie odizolowana i wentylowana poprzez folię proprzepuszczalną która zamyka tą przestrzeń od góry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szczegoly, u mnie niestety na etapie realizacji dachu temat nie zostal przemyslany i teraz glowimy sie jak zrobic podbitke z OSB zeby byla trwala, ale tez nie pokryta calosciowo kratkami wentylacyjnymi. Moze macie jakies pomysly? Godfather7 a jak jest u Ciebie wykonana wentylacja podbitki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szczegoly, u mnie niestety na etapie realizacji dachu temat nie zostal przemyslany i teraz glowimy sie jak zrobic podbitke z OSB zeby byla trwala, ale tez nie pokryta calosciowo kratkami wentylacyjnymi. Moze macie jakies pomysly? Godfather7 a jak jest u Ciebie wykonana wentylacja podbitki?

 

Tallia wrzuć zdjęcia dachy szczególnie okapu z widokiem od spodu i czoła dachu, może wpadnie jakiś pomysł jak to sensownie rozwiązać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj umieszczam zdjecia jakimi dysponuje. Nie wiem czemu, ale przy ich dodawaniu zdjecia sie obrocily.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/a2def5fce268e01a

http://www.fotosik.pl/zdjecie/17e782db477b9e93

 

Na czesci dachu wykonawca juz zamontowal plyty osb, zaczynam godzic sie z koniecznoscia umieszczenia kratek wentylacyjnych :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przy pełnym deskowaniu pojawia się problem wentylacji zamkniętej przestrzeni okapu. Pozostaje chyba tylko wykonanie kratek wentylacyjnych. Można by jeszcze ewentualnie zastanowić się nad koniecznością wentylacji tej przestrzeni, bo może jest to zbędne, ja wentylowałem ponieważ tak miałem rozwiązanie całego dachu. A jak ono wygląda u Ciebie, o ile się dobrze orientuje to w przypadku pełnego deskowania to pomiędzy deskowaniem a izolacją cieplną musi być pustka powietrzna właśnie do wentylacji. Natomiast wlot powietrza do tej przestrzeni jest właśnie w okapie, po jego zabudowaniu trzeba stawić kratki, tyle tylko że ich wcale nie jest aż tak wiele. Może ktoś o podobnej konstrukcji dachu się wypowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tallia ja to mam rozwiązane identyczne jak Zamerdz – folia paroprzepuszczalna pod dachówką i szczelina wentylacyjna. Wydaje mi się, że nie ma sensu robić tam dodatkowej wentylacji jeśli nie ma pełnego deskowania.

 

Zamerdz – wielkie chapeau bas za Twoją robotę  Nie wiem ile czasu budowałeś swoją Olę ale trzeba mieć cholernie dużo wolnego czasu aby samemu odwalić tyle roboty przy budowie takiego domu…

U mnie ekipa 4 górali robiła sam dach przez miesiąc – dodatkowo musiałem wezwać dźwig aby wrzucić drzewo na górę. A górale byli naprawdę robotni – przez całą budowę nie widziałem butelki piwa czy wódki na placu oprócz tego co sam im postawiłem po zalewaniu stropu. Przychodzili skoro świt i schodzili z budowy po zmroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godfather dzięki, faktycznie wymagało to wiele czasu i poświęceń. Powiem Ci że po zakończeniu budowy zastanawiałem się przez chwilę co ja będę robił z wolnym czasem, ale szybko dzieci mi go zapełniły. Budowałem 5 lat, ale zgodzę się z Tobą w kwestii ekip budowlanych, wprawdzie brak mi własnych doświadczeń w tym temacie natomiast jak patrzę na budowy znajomych i doświadczenia z ekipami to nie żałuje że większość zrobiłem sam. Wymagało do wielu wyrzeczeń ale się opłacało. W trakcie budowy jak i obecnie ominęło mnie wiele niespodzianek i problemów. Dla wszystkich budujących z doświadczenia powiem że wybierając nieliczne ekipy budowlane które u mnie pracowały zawsze kierowałem się opinią wcześniejszych inwestorów, a także świadomością że dobrze wykonana usługa musi niestety odpowiednio kosztować. A tak z innej beczki zapytam Wszystkich co już mieszkają, jak tam koszty ogrzewania, ja mam świadomie w całym domu tylko podłogówkę i ogrzewanie piecem gazowym dwu funkcyjnym. Obecnie jeszcze nie płaciłem faktury bo sezon się dopiero zaczął, ale monitorując zużycie gazu to jak na razie zużyłem przez połowę października około 26 m3 gazu przy temperaturze w domu 22,5 stopania. Natomiast zaskakujące jak dla mnie jest to że piec grzeje wodę do podłogówki o temperaturze zaledwie 26-28 stopnia na zasilaniu z pieca. Więc naprawdę nie dużo, żona nawet narzeka że nie czuć ciepłej podłogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia maksymalna temperatura obliczeniowa na powierzchni podłogi to 29 st.

Temperatura ciała Twojej żony to prawdopodobnie 36 st.:cool:, więc regulaminowo nie powinno się odczuwać ciepła w stopy.

Taka temperatura na dużej powierzchni jaką są podłogi, wystarczy do ogrzania pomieszczeń powyżej 20 st. Gdy przekraczamy temperaturę (29 st.na powierzchni podłogi) wtedy kurz zaczyna się wzbijać i alergicy mają przekichane. Fajnie jest mieć ewentualnie cieplej w łazience ale to już jak kto lubi.

Podłogówka jest bardzo fajnym wynalazkiem który mam zamiar oczywiście zastosować w Aleksandrze którą zamierzam zacząć budować na przełomie roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mimo podbitki z OSB, styropianu i tynku nie robiliśmy wentylacji choć również mamy pełne deskowanie i papowanie pod dachówką.

Ponieważ nasza budowa po 1,5 roku od wejścia na działkę dobiegła końca, efekt elewacji i zagospodarowania terenu na załączonych obrazkach.

Z perspektywy czasu, wybór projektu uważamy za trafiony - koszty delikatnie mówiąc "spore" szczególnie jak chce się budować bez kompromisów z zastosowaniem HPLi HSów, Reku itp. włącznie. Bardzo chwalimy sobie ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach do tego duże przeszklenia szybko nagrzewają parter za dnia.

 

2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez jacekpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekpo piekny dom i piekne zagospodarowanie dzialki. Dzieki za informacje odnosnie podbitki i wentylacji. Najchetniej rowniez nie dawalabym kratek, natomiast pewnie skonczy sie na tym,ze kilka damy (do jutra musze dac znac ostatecznie). A mozesz powiedziec jaka masz kostke przed domem? Wyglada bardzo ladnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...