Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

My również za stolarke okienną zapłaciliśmy 19tyś, okna 3 szybowe 6 komorowe na profilu VEKA Alpha Line oczywiście bez HS i w kolorze jednostronnym (ale i dwu stronny kolor ta sama cena) złoty dąb, więc jak widać jest to możliwe :)

 

no to ładnie...mi we Wrocławiu za VEKA Alpha Line bez HS wyliczyli 34k brutto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sosnowiec, powtórzę ci to, co ja zrozumiałam, z rozmów u mnie na budowie. Musisz mieć kanał wentylacyjny w kotłowni, nawet jak masz rekuperację. Jeżeli piec ci pozostał przy wiatrołapie, to musisz go tam mieć. Z tego, co i mówiono kominek tez jest jak piec, nawet, gdyby nie ma płaszcza, dlatego w salonie też powinna być wentylacja. Ja mam kotłownię za garażem i początkowo zlikwidowałam komin przy wiatrołapie. Potem jednak stwierdziliśmy, że rezygnujemy z rekuperacji i teraz musimy dostawić kanały. Zrezygnowaliśmy również z kominka w salonie, choć kanał wentylacyjny zostawiliśmy. Może kiedyś się zdecydujemy. Choć to mało prawdopodobne przy natłoku codziennych obowiązków. No i ponoć trudniej sprzedać dom bez kominka.

 

 

Dzięki Beess za naświetlenie tematu. Wcześnie znałem tylko argumenty, dlaczego nie zostawiać grawitacyjnej przy rekuperacji. Brakowało mi argumentów za zostawianiem - najważniejszym argumentem jest chyba to, że z jakiś przyczyn można przecież chcieć lub być zmuszonym zrezygnować z rekuperacji. Prawdopodobnie taniej jest wybudować te kanały w trakcie budowy niż później. Faktem jest że nie bydując grawitacyjnej oszczędzamy trochę pieniędzy na materiałach i tym samym zwraca nam się od razu część inwestycji w rekuperację - czy ktoś liczył ile się oszczędza na jej likwidacji?

 

Jeżeli to będą grosze to pewnie wybuduję grawitację rónwnież i ją zaślepie. Jeżeli to większy koszt to pewnie będę się musiał z tym porządnie przespać.

 

Rozumiem, że kanały grawitacyjne powinny być zaślepione, gdy wykgorzystujemy rekuperację i dopiero gdy z niej rezygnujemy to udrażniamy te kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosnowiec, my zlikwidowaliśmy kanały wentylacyjne w salonie i zmniejszyliśmy w pomieszczeniu gospodarczym do dwóch (jeden do garażu, drugi do pomieszczenia gospodarczego). Zostawiliśmy komin do kominka oraz komin w gospodarczym do pieca gazowego. Z racji ogrzewania gazem pomieszczenie, w którym jest piec gazowy musi mieć swoją własną wentylację grawitacyjną. Jeżeli budujesz komin (np. do kominka), to dostawienie pustaków wentylacyjnych stanowi bardzo mały koszt i odwrotnie oszczędności z niepostawienia kanałów wentylacyjnych są bardzo małe. Zdecydowaliśmy się na usunięcie kanałów wentylacyjnych z salonu, bo mamy już rekuperator.

 

A tak wygląda nasza Aleksandra Modern A

DSC_3569.jpg

DSC_3568.jpg

DSC_3567.jpg

DSC_3565.jpg

DSC_3563.jpg

Edytowane przez ayna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosnowiec, my zlikwidowaliśmy kanały wentylacyjne w salonie i zmniejszyliśmy w pomieszczeniu gospodarczym do dwóch (jeden do garażu, drugi do pomieszczenia gospodarczego). Zostawiliśmy komin do kominka oraz komin w gospodarczym do pieca gazowego. Z racji ogrzewania gazem pomieszczenie, w którym jest piec gazowy musi mieć swoją własną wentylację grawitacyjną. Jeżeli budujesz komin (np. do kominka), to dostawienie pustaków wentylacyjnych stanowi bardzo mały koszt i odwrotnie oszczędności z niepostawienia kanałów wentylacyjnych są bardzo małe. Zdecydowaliśmy się na usunięcie kanałów wentylacyjnych z salonu, bo mamy już rekuperator.

 

A tak wygląda nasza Aleksandra Modern A

 

Dziękuję wszystkim za argumenty za i przeciw. Teraz tylko tygodniowa medytacja i może będzie decyzja.

 

Fajny domek anya!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

buduję aleksandrę modern b w okolicach łodzi, poki co mam stan surowy otwarty, ARTCOOK - budujesz w zgierzu... - czy jest możliwość zobaczenia budowy u Ciebie? może mozesz jakieś firmy z okolic łodzi polecić, które robią instalacje, ocieplenie, tynki?

Pozdrawiam

 

jakby ktoś miał jakieś pytania - podaje @ - [email protected]

 

odp. wysłałem mailem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" okna mam uzgodnione na 33 tys. brutto z montażem"

ARTCOOK, co masz za okna, ze wychodzą Ci tak drogo???

ja mam wycenione plastiki 3 szybowe 6 komorowe w kolorze antracyt na 19tys netto.

 

postaram się jeszcze dziś opisać okienka ale muszę się dokopać do specyfikacji, zasadniczo na cenę ma wpływ dokładnie to co napisał pooley, ale tak w wielkim skrócie okna mam szykowane w Niemczech, pomijam pośredników od profili, aż po klamki niemniej sam tego wszystkiego nie załatwiam, a zajmuje się tym firma (czyli jeden pośrednik na wszystko). Na to co zamówiłem w stosunku do wyceny tego samego w firmach typu Drutex, Oknoplast, Budvar czy podobne mam oszczędność około 8 tys. Konkrety tych okien wkleję jeszcze dziś, jak tylko wrócę do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna na szybko:

PROFIL SCHUCO SI82 RONDO 7 KOMOROWY

OKUCIA WINKHAUS AUTO PILOT- tzw. technologia wojskowa (nic mi to nie mówi ale ok :)

do wyboru mam alternatywnie okucia WINKHAUS ACTIV LUB ROTO NT. (TE SĄ Z JEDNEJ LIGI WG.KLIENTA)

SZYBY EFFECTOR (PAKIET 3 SZYBOWY + CIEPŁA RAMKA WS.07)

na szyby 5 LAT gwarancji

w salonie DRZWI SUWANKI TZW. AUTOMAT ZAMYKANE KLAMKĄ Z ZATRZASKIEM (zdaje się, że tylko te suwanki to około 6 tys. mi wyszło :(

OGRANICZNIKI ROZWARCIA (ZAPOBIEGA UDERZENIOM O OśCIEŻA)

STOPNIOWANIE MSL W ZASUWNICY !!!(NIE W OR.)

ZATRZASKI BK. (BALKON, RUCHOME SŁUPKI)

CIEPŁY MONTAŻ, FOLIA PARA IZOLACJA Z BUTYLEM

kolor: złoty dąb obustronnie

dodatkowo w tej cenie mam dwa okna więcej niż w projekcie (1m szer. x 2.30 wys. i okienko w garażu)

stal w profilach jakoś tak "grubo" ale nie pamiętam teraz tak dokładnie jak, ale stalowe słupki bardzo ważne są w oknach w kuchni.

to tak na szybko, sorry za czcionkę, ale tak wklejałem i nie poprawiałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz o schodach. Czy ktoś zdecydował się na schody takie jak w projekcie?? Jak to wyglada w realu (może zdjęcia?).

Pooley, Wiaq jakie wymiary mają Wasze schody? Bo mi ni w ząb nie wychodzą schody w "L" tzn. wychodzą ale maja aż 18 cm wys. Zwiększaliście wys. parteru?

Pozdrawiam.

Edytowane przez artcook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz o schodach. Czy ktoś zdecydował się na schody takie jak w projekcie?? Jak to wyglada w realu (może zdjęcia?).

Pooley, Wiaq jakie wymiary mają Wasze schody? Bo mi ni w ząb nie wychodzą schody w "L" tzn. wychodzą ale maja aż 18 cm wys. Zwiększaliście wys. parteru?

Pozdrawiam.

 

W mojej galerii masz kilka fotek schodów, tak jak pisałem wysokość to ok 18,6 lub 18,7 szerokość stopni ok 25,5 cm, jest 8 stopni potem spocznik jako 9 i 6 kolejnych, czyli 14 stopni + spocznik pomiędzy. Miało być ok, ale schody i tak wlazły na drzwi które są pod, dlatego obniżyliśmy posadzki z 20 do 15, żeby łatwiej można było to zniwelować. Efektem końcowym i tak jest feler że pierwszy stopień będzie 2 cm wyższy od reszty a ostatni 2 cm niższy - trudno przeżyjemy. Wykonawca mówił oczywiście: "...no będzie Pan zadowolony...", szkoda gadać teraz robota będzie po stronie stolarza, ale pewnych różnic nie da się pokryć/wyrównać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiaq, ja rozmawialem o 37 euro/metr z rockpanel brutto. ola wg moich wyliczen to blizej 50 niz 60 m wiec moje wyliczenia 10k plyty + 3k stelaz beda ok, bo jak sie od ciebie dowiedzialem stelaz alu wychodzi mniej niz 3k. odnosnie typowych HPL - celowo rozmawiam z innymi systemami niz typowe HPL. Rockpanel to zdecydowanie inny produkt niz hpl kronospan, wg mnie solidniejszy twardszy. zaczynam elewacje za miesiac - na pewno podziele sie info odnosnie alnych kosztow i efektu :)

 

temat rekuperacji

rezygnujac z wentylacyjnych zaoszczedzamy ok 2100 zl brutto komin systemowy + klinkier do wykonczenia komina ok. 400 zl, czyli razem 2500 zl wg mnie. roboty nie licz, bo murarz z mniejszym kominem wezmie identycznie (moze roznica 100zl).

my zdecydowalismy o grawitacyjnej wentylacji. dyskusje grawitacyjna vs rekuperacja to temat na caly weekend w necie. ja bralem pod uwage glownie 2 czynniki : wysokie koszty rekuperacji w stosunku do potencjalńych oszczednosci (w oli trzeba przerobic strop na monolit) i stosunkowo ekońomiczne zrodlo ciepla (mam gaz ziemńy z piecem kondensacyjnym). poza tym warto przegadac z przyszlymi domownikami, czy psychicznie dadza rade nie otwierac odruchowo okien, rekuperacja przy wrodzonych nawykach wietrzenia i nagminnego otwierania okien nie przynosi prawie zadnych oszczednosci, jest bardziej komfortem swiezego powietrza BEZ wietrzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nelson, dlaczego sądzisz, że trzeba przerobić strop na monolit aby założyć reku? My mamy terivę zgodnie z projektem i również będziemy mieć reukperację. "Projekt również nie zakłada" zmiany stropu w związku z rekuperacją. Trzeba tylko dobrze zaplanować miejsca przejścia przez strop i tam umieścić rury osłonowe lub skrzynki zabezpieczające przed zalaniem betonem. My korzystamy z gotowego zarysu projektowego rekuperacji, który otrzymaliśmy z Horyzontu razem z projektem domu. Po przewertowaniu forum muratora odnośnie tematu rekuperacji adaptowaliśmy go do naszych potrzeb.

Ponadto z tego co wiem można założyć kontaktrony na okna, które będą wyłączać rekuperator w momencie otwarcia okna.

 

Dla elektryków amatorów (i nie tylko) polecam stronę: http://www.fhome.pl i http://plc-home.pl

Mój mąż je znalazł i dostosowuje projekt naszej instalacji elektrycznej, tak aby w przyszłości mogła działać jako instalacja "inteligentnego domu" ;)

Edytowane przez ayna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiaq, ja rozmawialem o 37 euro/metr z rockpanel brutto. ola wg moich wyliczen to blizej 50 niz 60 m wiec moje wyliczenia 10k plyty + 3k stelaz beda ok, bo jak sie od ciebie dowiedzialem stelaz alu wychodzi mniej niz 3k. odnosnie typowych HPL - celowo rozmawiam z innymi systemami niz typowe HPL. Rockpanel to zdecydowanie inny produkt niz hpl kronospan, wg mnie solidniejszy twardszy. zaczynam elewacje za miesiac - na pewno podziele sie info odnosnie alnych kosztow i efektu :)

 

 

oj temat elewacji na pewno będzie ostro na tapecie na naszym forum. Musisz po prostu mieć dobre układy z przedstawicielem, dziś dzwoniłem do 2 z różnych województw, pytałem o drewnopodobny rockpanel teak alb adler i powiedzieli że przy zamówieniu 60m2 minimalna cena netto możliwa do uzyskania to 42-43 euro netto czyli ok 52 euro brutto i na nic więcej nie można liczyć. Cena 37 euro brutto powiedzieli że to cena realna - owszem - ale tylko dla podstawowego wybranego koloru RAL, które rzeczywiście zaczynają się od około 30 euro netto. Nie wiem co ty im zrobiłeś, że tak sprzedali, ale gratulacje bo w brutto to zacna kwota za taki materiał.

 

Co do ilości m2, liczyłem sam ale potem poprosiłem o sprawdzenie u Pani Justyny w Horyzonie o dokładne dane z projektu. Powiedziała że dokładnie 48,5 m2 ale bez załamań okiennych na które też trzeba liczyć dodatkowo oraz min 13,5 m2 na daszek przy wejściu!!! Daszek mierzony jest bez płyty na jego górze, tam ma być papa albo jakaś specjalna folia oraz zrobiony odpływ. Aha ja mowię oczywiście o wariancie Modern B z tarasem nad garażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

my zrezygnowaliśmy z rekuperacji właśie z tych powodów czysto mentalnych, poza faktem, że staramy się ograniczyć wszelkie instalacje na prąd, które nie są niezbędne. Mamy znajomych, którzy bardzo chwalą rekuperację, ale też innych wietrzących dla zapachu wioesennego/jesiennego powietrza i poirytowanych wydana kasą. Każdy musi sam zdecydować. U nas też nie trzeba było zmieniać stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie stropu i reku to okazuje sie, ze chyba sie mylilem...

 

wiaq, jeszcze nie kupilem. wiec nie wiem, jak ostatecznie wyjdzie, zamawiam na dniach wiec dam znac. ja mam ole modern b bez tarasu nad garazem,stad moje wyliczenia sa bardziej optymistyczne (wyszlo mi rowne 50 m ).

 

bees chyba najlepiej wybrnela z tematu rozwazan nad decyzja o rekperacji,zgadzam sie w pelni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Moim zdaniem stosowanie rekuperacji nie wyklucza możliwości wietrzenia budynku "przy pomocy otworu okiennego" (cyt. z serialu "Zmiennicy"). Ważne jest, że jeżeli chcemy wpuścić trochę świerzego powietrza oknem to należy wyłączyć wtedy rekuperację, żeby niepotrzebnie nie płacić za prąd. Ja osobiście decyduje się na rekuperację ze względu na stały i kontrolowany dopływ świerzego powietrza w nocy bo kiepsko sypiam gdy jest mało tlenu, a jak otwieram okno na noc to się przeziębiam. :-( Oczywiście liczę też na oszczędności przy ogrzewaniu.

Zgadzam się więc z Beess, że jest to kwestia indywidualnych preferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...